Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Budowa podwyższonej grządki

Budowa podwyższonej grządki 2017/05/12 07:32 #64664

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7488
  • Otrzymane podziękowania: 16415
Po 3 latach planowania w końcu w tym roku zabraliśmy się z M za przebudowę warzywnika.
Ponieważ mam na działce ciężką, gliniastą ziemię postanowiłam zrobić warzywnik skrzyniowy. Dzięki podniesionym grządkom rośliny nie będą stać w wodzie i łatwiej będzie wykonywać zabiegi pielęgnacyjne. Długo zastanawiałam się jakiego materiału użyć do budowy. Bałam się, że deski stojąc na mokrej ziemi nie wytrzymają zbyt długo :unsure: . Pomysł podpatrzyłam w necie - ustawienie skrzyni na krawężnikach.
Najpierw wytyczyliśmy kształt a potem M ułożył krawężniki:



Żeby było wygodnie pracować grządki nie powinny mieć więcej niż 1,2 metra szerokości. U mnie mają metr, bo są zrobione na długość krawężnika.



Kolejny etap - budowa drewnianych skrzyń. M kupił deski szerokości 20 cm i taką wysokość zyskaliśmy na naszych grządkach:







Żeby zabezpieczyć drewno przed wilgocią od środka wyłożyliśmy skrzynie czarną folią. Lepiej byłoby ułożyć folię kubełkową, ale zdecydowaliśmy się na tańszą opcję :P


Tak warzywnik wygląda po wiosennych deszczach. Jedynym pocieszeniem jest to, że kałuże nie przekraczają poziomu krawężnika.


A teraz etapy wypełniania skrzyni. Najpierw zdjęliśmy wierzchnią warstwę żyznej ziemi, pogłębiając skrzynię o sztych. Ziemia ta zostanie później wykorzystana do wypełnienia. Żeby skrzynie nie stały się stołówką dla kretów i myszy na dno położyliśmy siatkę drobnooczkową. Na siatkę zgodnie z zasadami permakultury położone zostały szare kartony.




Na zdjęciu widać w rogu wystający wąż. Postanowiłam zrobić full opcję i każdy warzywnik będzie miał swoje nawadnianie. Przewód nawadniający poprowadzony jest pod krawężnikiem i będzie w ziemi podpięty do sieci nawadniania.


Na kartony ułożyliśmy gałęzie na których powinna znaleźć się słoma. Słomy nie miałam, ale po wiosennym cięciu miskantów miałam takie coś. Mam nadzieję, że efekt będzie podobny :P . Kot dzielnie pomaga wyrownując trawy z wierzchu:


i od spodu 2smiech


Na to poszła skoszona trawa i zawartość kompostownika (nie w pełni przetworzony kompost).


Ostatnia warstwę stanowiła ziemia wymieszana z przekompostowanym obornikiem bydlęcym. W wersji dla marchewek oczywiście bez obornika ;).
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2017/05/12 07:41 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, piku, lucy09, VERA, zuzanna2418, Ave, dobra nuta, nowababka, markussch01, Izula

Budowa podwyższonej grządki 2017/05/12 07:48 #64668

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8398
  • Otrzymane podziękowania: 25094
Pełen profesjonalizm Edyto, gratuluję :bravo . Może kiedyś uda mi się namówić mojego M to pokażę mu ten wątek, dziękuję :buziak
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta


--=reklama=--

 

Budowa podwyższonej grządki 2017/05/12 19:25 #64736

  • sierika
  • sierika Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2475
  • Otrzymane podziękowania: 3614
Bardzo pięknie, permakultura i nawadnianie, profesjonalizm, teraz tylko czekać na plonowanie a skoro wszystko zrobione od serca to powodzenie murowane.
Pilnie sledzę postepy, mam nadzieje, że więcej osób w ogóle zainteresuje się uprawą warzyw. Kot jest rozbrajający :kocham ja także kładę na spód ścięte trawy bo mam ich naskładane w nadmiarze.
Czy bedziesz miała tez kwiaty i zioła w warzywniku? no zioła rozumie sie samo przez się ale kwiaty juz niekoniecznie ale namawiam.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta

Budowa podwyższonej grządki 2017/05/12 22:00 #64805

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7488
  • Otrzymane podziękowania: 16415
Wiesiu, powodzenia w negocjacjach :zdrowko .

Ewo, zwykle na warzywniku rosły nasturcje lub aksamitki. Jednak w tym roku, ze względu na przeróbkę i pogodę wszystkie prace są opóźnione i nic nie wysiałam krecigl . Może kupię w przyszłą środę jakieś sadzonki na rynku think: ?
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Budowa podwyższonej grządki 2017/07/25 11:22 #77957

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1372
  • Otrzymane podziękowania: 3582
Moja córka też ma ogród na takiej glinie. A jesienią obiecałam jej, że zrobimy podniesione rabaty - więc ten instruktaż spadł mi jak z nieba :kibic Dzięki Edytko.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Budowa podwyższonej grządki 2018/02/12 07:29 #104207

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1372
  • Otrzymane podziękowania: 3582
U córy grządka zrobiona. Teraz czas na ten patent u mnie, bo coraz trudniej się schylać... flower
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Budowa podwyższonej grządki 2018/02/28 20:49 #106593

  • Piotr-Sz
  • Piotr-Sz Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 204
  • Otrzymane podziękowania: 359
Podwyższone grządki to super sprawa. Mój eksperyment z zeszłego roku:





Wyszło lekko krzywo- nie byłem całkiem trzeźwy :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, nowababka, Cebulka

Budowa podwyższonej grządki 2018/03/02 08:40 #106820

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1372
  • Otrzymane podziękowania: 3582
Fajny pomysł z wykorzystaniem części ogrodzenia betonowego... odpada impregnacja jak przy skrzyniach z drewna :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Budowa podwyższonej grządki 2018/03/02 11:44 #106837

  • Piotr-Sz
  • Piotr-Sz Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 204
  • Otrzymane podziękowania: 359
W tym roku buduję drugą obok. Sprawdziło się. No i praktycznie wieczne.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta
Czas generowania strony: 0.169 s.