Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Nie kupować roślinek po 1 sztuce

Nie kupować roślinek po 1 sztuce 2016/11/23 21:09 #36677

  • Mila
  • Mila Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko.Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie.
  • Posty: 41
  • Otrzymane podziękowania: 41
Moim zdaniem, błędem jest kupować rośliny po 1 sztuce, chyba, ze jest to ogród kolekcjonerski to inna sprawa.
Kupując rośliny w masie, po kilka , kilkanaście sztuk da radę stworzyć się kompozycja, kupując po 1 roślince kompozycji nie stworzymy.Ale to tylko moje zdanie, które stwierdziłam po ty jak wpadłam do ogrodniczego i chciałam mieć wszystko,nie muszę wspominać, ze wszystko miałam w ilości 1 szt., przyjechałam do domu i nic do niczego mi nie pasowało,rozryczałam się, wtedy wpadłam w wir stron ogrodniczych i stąd taki wniosek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Isia

Nie kupować roślinek po 1 sztuce 2016/11/23 21:21 #36684

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31839
Bardzo dobry wniosek Milu :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mila


--=reklama=--

 

Nie kupować roślinek po 1 sztuce 2016/11/23 22:35 #36703

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 44002
Trochę zbyt szeroko! ;-)

Bo jeśli kupujemy drzewo? polewkamax

Ale faktycznie fajnie sadzić po kilka np bylin w grupie, żeby stanowiły wyraźną kępę. Ale czasami chcemy mieć jedną trytonę wśród kilkunastu kęp kostrzewy sinej. To też kompozycja. Może należy podkreślić, że zakup roślin przy tworzeniu rabaty należy nieco przemyśleć. Może nie zaplanować, bo lubię w ogrodzie odrobinę szaleństwa hu_rra
Ja też miałam fazę na kupowanie drobiazgów, których nie było gdzie posadzić, w końcu rosły na kupie i do siebie zupełnie nie pasowały. :mur
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nie kupować roślinek po 1 sztuce 2016/11/23 22:48 #36705

  • Mila
  • Mila Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko.Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie.
  • Posty: 41
  • Otrzymane podziękowania: 41
Miłko, jeżeli to ma być soliter to jedno drzewo i wokół tego grupka tych samych roślin..Mam taką rabatę , gdzie celowo mam posadzone 3 graby fasigiata.A na wiosnę chce kupuć 5 grujeczników i posadzić wzdłuz ogrodzenia.
Ja to znowu tylko planuję, projekciki sobie maluje, czasami,aż jestem zła na siebie, więc też chciałabym w końcu poczuć odrobinę takiego szaleństwa w ogrodzie jak Ty.Miłko Ty nie masz wątku? Pewnie piękny ogród masz :)
Ostatnio zmieniany: 2016/11/23 23:08 przez Mila.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nie kupować roślinek po 1 sztuce 2016/11/23 23:15 #36708

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 44002
Ja trochę się z Tobą zgodziłam i nie zgodziłam! polewkamax
Chciałam jeszcze dodać, że bywają rośliny, które tak się rozrastają, że kupowanie kolejnych nie ma sensu.;)
Ja tylko zazdroszczę miejsca w ogrodzie, żeby móc posadzić np 5 takich samych bylin. Chyba muszę wykupić kilka działek wokół i zrównać je z ziemią... gwizdac

Ano nie mam wątku, bo nie można mieć wszystkiego;-) Może kiedyś założę, jak przyjdzie czas. think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nie kupować roślinek po 1 sztuce 2016/11/24 08:05 #36719

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8398
  • Otrzymane podziękowania: 25078
Ja bym tej kwestii również nie uogólniała i nie chodzi mi tu o drzewa czy krzewy. Również duże byliny dobrze wyglądają jako solitery. Np. oman, arcydzięgiel, sadziec czy miskanty. Natomiast wszystkie maluchy po prostu giną w tłumie i warto tworzyć z nich większe plamy. flower
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nie kupować roślinek po 1 sztuce 2016/11/24 08:41 #36723

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3677
  • Otrzymane podziękowania: 11690
Popieram komponowanie dużych plam z kilku roślin, ale tylko w teorii :silly: 2smiech Ja kupuję zwykle jedną, sadzę, obserwuję, przesadzam, sprawdzam czy dobrze u mnie rośnie. Jeśli okazuje się, że tak, zaczyna się mnożyć na potęgę i wtedy mam już dużo roślin do komponowania i powtarzania :diabelek
Bo ja mam czas i bawię się ogrodem, nie muszę mieć efektu natychmiast :oops:
pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nie kupować roślinek po 1 sztuce 2016/11/24 08:46 #36725

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2997
  • Otrzymane podziękowania: 5874
Ja robię tak samo jak Marysia flower Kupuję zawsze po jednej roślinie. Wyjątkiem była chyba w tym roku jedna z traw, bo wiem, że słabo się dzieli lub wcale :blink:
No chyba że mam coś z pierwszych siewów lub samosiewu, to silą rzeczy było tego 5-8 kępek.

Ogród, w którym jest mało gatunków, za to po kilka odmian w grupie, mnie by znudził polewkamax ale innym ogrodnikom może to oczywiście się podobać. Każdy ma inne potrzeby.

Zdarzyło się, że posadziłam po 2-3 hosty tej samej odmiany obok siebie. Wytrzymałam z tym max 3 lata i przeniosłam je gdzie indziej lub oddałam. Znacznie ciekawsze jest wg mnie sadzenie odmian podobnych lub odwrotnie - kontrastujących ze sobą np. kolorem liści.
Ostatnio zmieniany: 2016/11/24 09:19 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave

Nie kupować roślinek po 1 sztuce 2016/11/24 09:14 #36728

  • Mila
  • Mila Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko.Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie.
  • Posty: 41
  • Otrzymane podziękowania: 41
Ja jednak będę się upierać przy zasadzie wielokrotności roślin, co nie znaczy , ze wszyscy tak mają robić :) ale to tylko moje zdanie dopasowane do mojego ogródka
Ostatnio zmieniany: 2016/11/24 09:17 przez Mila.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nie kupować roślinek po 1 sztuce 2016/11/24 09:49 #36743

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2041
  • Otrzymane podziękowania: 6159
Siberia napisał:

Ogród, w którym jest mało gatunków, za to po kilka odmian w grupie, mnie by znudził polewkamax ale innym ogrodnikom może to oczywiście się podobać. Każdy ma inne potrzeby.

Właśnie tak, dokładnie. Oszalałbym z drzewem soliterem, pod którym byłaby jedynie grupa tych samych roślin (tzn. drzewo soliter jak najbardziej, ale grupa tych samych roślin szybko by wyleciała polewkamax ). Ja zdecydowanie wolę, jak się rośliny tego samego gatunku/odmiany przeplatają z innymi. Nie przeszkadzają mi też czasem pojedyncze nasadzenia.
Co nie oznacza, że innym taka aranżacja monokulturowa właśnie nie może odpowiadać.
Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2016/11/24 09:51 przez halszka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nie kupować roślinek po 1 sztuce 2016/11/24 11:17 #36759

  • Danuta
  • Danuta Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 59
  • Otrzymane podziękowania: 178
Nie posiadam ani jednej zdublowanej rośliny w ogrodzie ,owszem czasem kupuje np. dwie takie same
/ muszą to być bardzo ciekawe jakieś odm./i to dlatego żeby utrzymać np. gatunek bo bardzo mi się podobał ,
takie sadzę w tz. poczekalni -za domem .
Może dlatego tak mam ... bo jestem ciekawa -interesuje mnie : każdy etapu rozwoju pojedynczej rośliny flower
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nie kupować roślinek po 1 sztuce 2016/11/24 12:55 #36775

  • Mila
  • Mila Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko.Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie.
  • Posty: 41
  • Otrzymane podziękowania: 41
Dziewczyny wy mnie źle zrozumiałyście, mi nie chodzi o to aby posadzić drzewo i wokół niego plama roślin, znów jakiś krzew i plama roslin, znów kwiat i plama roślin,itp.
Stwierdzenie aby nie komponować ogrodu z pojedynczych roślin miało odnosić się do kompozycji całego ogrodu,nie jednej malutkiej rabatki.Poszukałam przykładów o co mi chodzi -Przykładem pięknych ogrodów, gdzie są plamy i wielokrotność roślin jest np Romantyczny ogród Kondzia i ogród Moniki- "Wymarzony ogród Cygusia,moim zdaniem te ogrody są piękne a przede wszystkim nie są nudne z powodu wielokrotności i plam roślin.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nie kupować roślinek po 1 sztuce 2016/11/24 12:58 #36776

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2997
  • Otrzymane podziękowania: 5874
Zrozumiałyśmy o co chodzi, ale nie podzielamy opinii :diabelek tzn. u innych ja najbardziej, ale u nas never 2smiech
Ostatnio zmieniany: 2016/11/24 12:58 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): mirdem, takasobie, Pani Bestia, beatazg, nowababka

Nie kupować roślinek po 1 sztuce 2016/11/24 16:59 #36801

  • mirdem
  • mirdem Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2373
  • Otrzymane podziękowania: 5818
O to to podziwiam u innych :bravo :bravo ale u u siebie muszę mieć groch z kapustą .Jak na tej swojej chusteczce miałabym monotematyczne plamy krecigl krecigl nic tylko strzelic sobie w kolano ................. a jak mam 200 host , ponad 50 liliowców o daliach nie wspomnę polewkamax polewkamax polewkamax ............. ani jedna sie nie powtarza :hejka :hejka Jak pisze Siberka u mnie never .
Pozdrawiam wiosennie przez cały rok - Mirka - :P
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): beatazg

Nie kupować roślinek po 1 sztuce 2016/11/24 17:43 #36810

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3677
  • Otrzymane podziękowania: 11690
A co jeśli roślina się nie sprawdzi? Kiedyś w programie "Maja w ogrodzie" oglądałam ogromne wrzosowisko, które było w dużej masie uzupełniane, bo rośliny padły( u Romy też wrzosy zmarniały jak jeden mąż mimo, że to las :nie_wiem )
Inny przykład - kupujemy tujki, sadzimy obrzeże z powiedzmy 10 sztuk i po roku stwierdzamy, że zamiast nich wolelibyśmy cisowe kulki :diabelek (wyczytane na forum wink-3 ) Takie eksperymenty sporo kosztują a jedna roślinka do wstępnej obserwacji czy ją polubimy to niewielki uszczerbek dla kieszeni.
U mnie w dużej masie rośnie czyściec, lubię go mimo, że w pełni lata wygląda źle, atakuje go szkodnik, wygryza liście i cała duża część rabaty wygląda, hmmm, no, jak wygląda 037 Potem się odradza i znowu jest ładnie :)
pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nie kupować roślinek po 1 sztuce 2016/11/24 17:46 #36812

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2770
  • Otrzymane podziękowania: 7374
Kondziu, napisałeś najmądrzejsze zdanie w tym temacie:
jeśli tylko masz takie możliwości finansowe i miejsce w ogrodzie, kupuj co najmniej po 5 sztuk!

wink-3
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mila

Nie kupować roślinek po 1 sztuce 2016/11/24 17:56 #36817

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31839
Mi też się podobają plamy w kilku sztuk bylin. Uwielbiam np. jak kwitnie mi liliowcowy szpaler, a gdyby to była tylko jedna kępa, nie byłoby ani takiego efektu, ani takiego zapachu :)

Ostatnio zmieniany: 2016/11/24 17:57 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, Mila

Nie kupować roślinek po 1 sztuce 2016/11/24 18:49 #36831

  • sierika
  • sierika Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2475
  • Otrzymane podziękowania: 3614
Kondzio ma rację, trzeba mieć wizję swojego ogrodu....wtedy wiemy czego sie trzymac a to oznacza, żę jedni będą zbierac po jednej roslince a inni tworzyc plamy koloru. Prawdą jest tez to, że to co podoba się u kogoś u nas nie jest mile widziane, najczęściej potrzeba czasu, eksperymentów, zrozumienia, że wszystkiego mieć nie moża i nie potrzeba. Mnie równiez podobało się wszystko co widziałam na forum, kupowałam, marnowałam, ale nie potrafiłam się zatrzymać. Pomyslałam, skoro z pewnych roslin tak cięzko mi zrezygnować to będę tworzyć plamy koloru nie zawsze poprzez sadzenie wielu jednakowych. Po prostu dobieram wiele różnych roslin w jednym kolorze, tu jednak tez jest zagwozdka....wszechobecny róż ma tyle odcieni, że potrzeba masę czasu i prób aby zgrać, to samo niebieski czy fiolet, z żółią tez nie jest łatwiej. Sadzenie po 3,5,7 itd roslin jest chyba najlepsze, naturalnie trzeba miec miejsce jeszcze. Poza tym warto czasem zrezygnować z perfekcji, pozwolić sobie na luz nawet w najpiękniejszym ogrodzie, w końcu ma być radością nie utrapieniem.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Krzysia, Ness, andora, Mila

Nie kupować roślinek po 1 sztuce 2017/02/08 18:39 #48777

  • Lukrecja
  • Lukrecja Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 904
  • Otrzymane podziękowania: 1930
Kondzio napisał:
Ja się zgadzam i popieram, już staram się nie kupować jednej sztuki, [...] pojedynczo tylko solitery! Jak wiem, czego chcę, tworzę plamę. Byliny w masie tworzą efekt, do tego wniosku doszliśmy po 2-3 latach, jak zobaczyliśmy plamy naszych rudbekii czy astrów w kilkudziesięciu sztukach. Jeden rdest himalajski może i ładnie wygląda, ale plama 10 rdestów himalajskich może być gwiazdą w każdym ogrodzie. Podpisuje się obiema rękami, jeśli tylko masz takie możliwości finansowe i miejsce w ogrodzie, kupuj co najmniej po 5 sztuk!

I tu się z Konradem zgadzam w pełni! Z Milą zresztą też :lol: Kiedy jeszcze moje pole było puste, pojechałam do szkółki, nakupiłam trylion roślin... a potem był płacz i zgrzytanie zębów, bo nic nie pasowało. sadzonki kupowane po jednej sztuce zgubiły się kompletnie. Dużo wydanej kasy i totalne fiasko! Dziś już staram się planować bardziej konstruktywnie, robić przemyślane zakupy, a efekty powoli spełniają moje oczekiwania.
Tak mi się skojarzyło... wyobrażacie sobie stworzenie łąki preriowej z roślin po jednej sadzonce?
Jasne, że ta zasada nie dotyczy wszystkich grup roślin, ale jako najbardziej ogólną chyba można ją przyjąć :silly:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz, Mila

Nie kupować roślinek po 1 sztuce 2017/02/08 19:27 #48791

  • agnesik12
  • agnesik12 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 222
  • Otrzymane podziękowania: 296
Przeczytałam wszystkie opinie i ja bym w ogóle ten wątek przeniosła z działy błędy początkujących ogrodników. Bo myślę że ilość i powtarzalność roślin w ogrodzie to tylko i wyłącznie kwestia gustu. Jest to temat dobry do dyskusji jak obsadzamy nasze ogrody. Jak dobieramy rośliny. Jak tworzymy nasze zakątki.

Jeden lubi dużo różnych roślin. Drugi kolorystyczne plamy. Ja osobiście lubię kolorystyczne plamy i staram się sadzić po więcej roślin. Jak dla mnie pojedyńcze rośliny giną. Aczkolwiek wszystko zależy od miejsca i całej aranżacji.

Kiedyś w Gardeners World był pokazany ogród Pieta Oudolfa który zapytany o receptę na udany ogród stwierdził że nawet na małym kawałeczku ziemi obsadzonym pojedyńczymi roślinami można stworzyć świetną aranżację. Wszystko zależy od dobranych gatunków i całej kompozycji.
Pozdrawiam,
Agnieszka
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, mirdem, takasobie, zanetatacz
  • Strona:
  • 1
  • 2
Czas generowania strony: 0.179 s.