Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Sto pomysłów na jeden ogród

Sto pomysłów na jeden ogród 2017/07/13 23:52 #76172

  • tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 615
  • Otrzymane podziękowania: 2270
Hejka! :woohoo:
To jakby rozwinięcie potrzeby posiadania absolutnie wszystkich podobających się roślin. Nasz ogródek co ma trzysta metrów wyposażony będzie w: oczko wodne, skalniak, las mieszany, rozarium, rabatę preriową, warzywniak z sadem i w nas samych wiecznie niezadowolonych i spragnionych jeszcze czegoś co uczyniłoby nasz ogród piękniejszym. . Zawsze dobrze jest zastanowić się nad tym jaki chcemy mieć ogród i ile czasu jesteśmy w stanie mu poświęcić.Szlachetna sztuka rezygnacji jest składową częścią sztuki ogrodniczej. zarowk
Pozdrówka
Tabs :kot

P.S.Istnieje odmiana ogrodnika zwana architektem ogrodowym - jak Was kusi mostek na oczkiem metr na metr, kolejna pergola albo cud wiata to usiądźcie na rączkach bo możecie powiększyć grono architektów ogrodowych
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, nowababka, zanetatacz, Ingrid

Sto pomysłów na jeden ogród 2017/07/14 07:47 #76181

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8384
  • Otrzymane podziękowania: 24992
To właśnie ja 2smiech . Pomysłów mam tysiące :lol: , na szczęście większość niewykonalnych z braku czasu :silly:
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): tabaaza, Efkaraj, Ingrid


--=reklama=--

 

Sto pomysłów na jeden ogród 2017/07/14 09:38 #76195

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 980
  • Otrzymane podziękowania: 2235
Pikutku, dosiadam się do stolika szalonych ogrodników. Gdyby jakiś projektant ogrodów zaplątał się do mojego ogrodu, zszedłby był na zawał w jednej sekundzie, ament.;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): tabaaza, piku, Efkaraj, Ingrid

Sto pomysłów na jeden ogród 2017/07/14 16:27 #76236

  • tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 615
  • Otrzymane podziękowania: 2270
Hejka! :woohoo:
U mnie projektant by nie zszedł bo by się z buszu nie wyplątał. Szczęśliwie trafił mi się spory ogród ale i tak go zdołałam zabublić. Takie oczko wodne nie było na ten przykład doskonale przemyślaną sprawą, dziś na hasełko woda w ogrodzie inaczej bym zareagowała.Mogłaby co najwyżej pojawić się struga i szlus.Miałam też incydent iglasty, problem skalniakowy i chęć posiadania różanki. Normanie strach się bać. Teraz mój ogród jest taki od Sasa do Lasa, szczęście w nieszczęściu że przestrzeń jest podzielona przez ohydne szopki bo tu śródziemnomorska preria a tam leśne aspiracje. Ogród patchworkowy znaczy ( czytaj potworkowy ).

Jest tak.









A całkiem niedaleko jest tak.









Jak szopki wylecą to wydam majątek na żywopłot z cisa albo cóś w tym guście bo te dwa ogrody paszą do siebie jak pięść do nosa. :glupek A można było łakomstwo opanować i ogród solidniej przemyśleć. :angry:
Pozdrówka
Tabs :kot
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, zielonajagoda, lucy09, chester633, zanetatacz, Ingrid

Sto pomysłów na jeden ogród 2017/07/14 19:24 #76245

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 980
  • Otrzymane podziękowania: 2235
O jajku jajku, jak się cieszę że nie jestem wyrzutkiem ogrodowym, choć jak się przyjrzeć to widać w Twoim ogrodzie myśl i porządek, ale bardzo się cieszę że nie tylko ja chciałam wepchać wszystko do ogrodu, od dwóch lat staram się porządkować cokolwiek ze skutkiem mizernym na razie. Hłe hłe, ja mam dwie niewydarzone dziury z wodą :glupek a w roślinach chaos i anarchię :silly:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): tabaaza, piku, Ingrid

Sto pomysłów na jeden ogród 2017/07/16 09:24 #76466

  • tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 615
  • Otrzymane podziękowania: 2270
Hejka! :woohoo:
Tak po prawdzie to ani myśl ani porządek ale konieczność wymusiła takie a nie inne sadzenie roślin. Po prostu zbyt dużo energii pochłaniała uprawa bródek w ciężkiej ziemi, musiałam z irysami wyleźć na podwórko gdzie mam piaseczki a w Alcatrazie sadzić rośliny które zdzierżą jego warunki glebowe. No i tu dochodzimy do tematu bolącego kolekcjonerów - nie takie warunki a miłość do irysów, host czy innych paproci wielka. I zaczyna się jazda. Ogród kolekcjonerski wymaga poświęceń ( czas ) a czasem bardzo zasobnego portfela. Ja szczęśliwie znalazłam u siebie lepsze stanowisko ale cóż by to było gdyby takowe się nie znalazło? krecigl Ogrodnicy początkujący lepiej niech się od razu za kolekcjonerstwo nie biorą - to boli, czasem nawet dosłownie ( kręgosłup ). Lepiej jak kolekcjonerstwo budzi się po jakimś czasie, jak już człowiek trochę ogrodowo otrzaskany. :P
Pozdrówka
Tabs :kot
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Ingrid

Sto pomysłów na jeden ogród 2017/07/16 10:16 #76473

  • mirdem
  • mirdem Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2373
  • Otrzymane podziękowania: 5817
Kolekcjonerstwo po czasie tez boli niestety :mlotek :mlotek :mlotek zwłaszcza jak na 300 m2 chce się upchnąć 200 irysów , 200 liliowców , minimum 200 host i las liściasty do ich cieniowania ich .................................... to niestety najpierw trzeba wykopac i oddać ( bo wyrzucić szkoda ) to co rosło na poczatku a kolekcjonerskie nie było B) B)
Pozdrawiam wiosennie przez cały rok - Mirka - :P
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): tabaaza, piku, Ingrid

Sto pomysłów na jeden ogród 2017/07/16 11:44 #76496

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66659
zielonajagoda napisał:
Pikutku, dosiadam się do stolika szalonych ogrodników. Gdyby jakiś projektant ogrodów zaplątał się do mojego ogrodu, zszedłby był na zawał w jednej sekundzie, ament.;)

To i ja się tu dosiadam.
Straszliwie jest kazać sobie powiedzieć 'NIE!!!', gdy nam się roslina podoba a w sumie, powinnismy sobie ja odpuścić. Szczęśliwie mam sporą działkę i moge upychać i upychać...Ale czy to bosssko wyglada? Teraz sama widze, że nie widzę 2smiech roslin w całości, ich pokroju, bo wszystko włazi na siebie. :blink: Staram się przesadzać i rozluźniać, ale zazwyczaj, to pierwsze miejsce wydaje mi się najbardziej pasujące i najlepsze. :lol:
Gdyby nie ten ścisk, który nie pozwala mi podziwiać rozrośniętych roślin w całości i szkodniki, szczególnie ślimory bezmuszlowe, to z chęcią nic bym nie zmieniała. :lol:

U mnie to typowe: rozum mówi 'NIE' a serce - jak w piosence - 'samo robi, to co chce...' :mur .
Ostatnio zmieniany: 2017/07/16 11:46 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): tabaaza, Ingrid

Sto pomysłów na jeden ogród 2017/07/17 15:30 #76670

  • tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 615
  • Otrzymane podziękowania: 2270
Hejka! :woohoo:
U mnie serce jest tresowane żeby nie wyszło tak jak u Mirki ( ostatnio zbuntował się kuzyn któremu podstępnie usiłowałam wcisnąć starsze odmiany liliowców ). Z pokrojem host to prawda objawiona ( mnie niestety też zbyt późno się objawiło ) - żeby dużą hostę móc podziwiać potrzeba naprawdę dużo miejsca. W związku ze związkiem mam szlaban na nowe hosty, bo w części leśnej chcę wyeksponować te hosty które już mam. Sen z powiek spędza mi problem podziału przestrzeni, tak z łakomstwa nasadziłam że nie ma wyjścia i trza sięgnąć do klasyki angielskiej - "pokoje ogrodowe" wydzielone żywopłotami. Szczerze pisząc wolałabym tego uniknąć ale nie wiem czy uda się z tego mojego miszmaszu zrobić jakąś spójną całość. Tak się właśnie człowiek martwi jak sobie w ogrodzie zapuścił "wszystko". :glupek
Pozdrówka
Tabs :kot
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Ingrid

Sto pomysłów na jeden ogród 2022/05/18 10:09 #266537

  • agli
  • agli Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 15
  • Otrzymane podziękowania: 7
A jak znajdujecie ogólnine czas na pracę w ogrodzie? Powiem szczerze, ze sama mam z tym problemy. Mam małe dziecko i nie wiem jak opiekę nad nim połączyć z pracą w ogrodzie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Sto pomysłów na jeden ogród 2022/05/18 19:05 #266579

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Agli, najpierw dziecko, potem ogród. Inaczej chyba się nie da. Maluszek podrośnie, to będziesz miała więcej czasu do ogrodowania... chyba...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Sto pomysłów na jeden ogród 2022/05/19 08:58 #266658

  • Jagna
  • Jagna Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 23
  • Otrzymane podziękowania: 8
Na spokojnie. Nie ma co się stresować . My mamy działkę 1800 M2, i tam nie mieszkamy na stałe. Zawsze jak przyjedziemy to 2,3 godzinki coś porobimy. I tak małymi kroczkami widać efekty. Mamy dwa klombiki i drzewa, trochę krzewów. Ja akurat jestem zwolenniczką nie ingerowania za bardzo w naturę;) Oczywiście kosimy i pielęgnujemy co tam trzeba, ale nie można stać się niewolnikiem działki Powolutku sobie zrobicie i będziecie korzystać z natury.

Polecam również stawiać na rośliny proste w uprawie, a najlepiej bezobsługowe:

Najlepiej cyprysiki.
Ostatnio zmieniany: 2022/12/02 20:15 przez th. Powód: Usunięcie linku reklamowego
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, nowababka
Czas generowania strony: 0.162 s.