Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/21 12:25 #315586

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4246
  • Otrzymane podziękowania: 16469
U mnie takie cudaczki się pootwierały...
Kupiony rok temu bez kwiatów za to z żółtymi liśćmi... Yellow red center






Górkowa siewka... Fajne dziecko od Double ellen mix



Helleborusy bezimienne- kupowane przeważnie obi















Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2024/03/21 12:28 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, jugo, zanetatacz, Franusiowa, elakuznicom, basik, Danusia, ewacz, DorotaZ, ewakatarzyna ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/22 09:18 #315627

  • Monika83
  • Monika83 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 615
  • Otrzymane podziękowania: 2905
Dwa rożne egzemplarze Double Pink Spotted.
.
. Wschodni White Spotted. Fot.22.03.2024r.
. Nn.
.
. Anemone Aubergine with White Edge.
. Double Yellow Spotted.
Ostatnio zmieniany: 2024/03/22 09:43 przez Monika83.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, jugo, zanetatacz, Danusia, ewacz, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna


--=reklama=--

 

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/22 12:32 #315638

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14617
  • Otrzymane podziękowania: 44178
Moje dzisiejsze



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, ewacz, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/22 14:41 #315640

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4290
  • Otrzymane podziękowania: 15149
U mnie znowu coś kwitnie.









Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, zanetatacz, Danusia, ewacz, a.nia, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/22 18:09 #315653

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2762
  • Otrzymane podziękowania: 9158
Tegoroczne ciemierniki białe stanowią ładną ozdobę rabat.



Jeden z nich ma zielone plamy u nasady płatków, które razem tworzą rodzaj zielonego pierścienia u nasady dna kwiatowego. Jest to bardzo dekoracyjne i odróżnia go od całej białej reszty innych ciemierników.



Ciemiernik tybetański spasował na kilku ładnych listkach, zakupiony z kwiatami w zeszłym roku na wiosnę.

Ostatnio zmieniany: 2024/03/22 18:15 przez Katarzyna2021.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, takasobie, zanetatacz, Danusia, ewacz, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/24 13:12 #315799

  • ewacz
  • ewacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1084
  • Otrzymane podziękowania: 5107
Oglądam sobie zdjęcia Waszych ciemierników i kolejny raz stwierdzam, że to prawdziwe ;przystojniaki;. :P

Dwie pierwsze siewki kwitną po raz pierwszy, trzecia drugi raz , no i sporo jej przybyło.












Pozdrawiam, Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, takasobie, zanetatacz, elakuznicom, basik, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/27 16:34 #316050

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26139
  • Otrzymane podziękowania: 69010
Ewo, Twoim nic nie brakuje do bycia przystojniakami :kocham

Helleborus x Prince Double Pink


fot. 27.03.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom, basik, ewacz, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/27 18:13 #316055

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16592
  • Otrzymane podziękowania: 56376
Helleborus hybridus Purple Big Flower



NN od lat rośnie przytulony do pnia brzozy i jak widać świetnie sobie radzi ...

pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, zanetatacz, elakuznicom, ewacz, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/28 06:41 #316093

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16592
  • Otrzymane podziękowania: 56376
Marketowy ... słodziak o kompaktowym pokroju i niewielkich kwiatuszkach.





Jakiś anemonowy ...



Helleborus purpurascens nie zakwitł w tym roku. Chyba ma zbyt dużo cienia. Miałam go przesadzić, ale doszłam do wniosku, że prościej będzie podkrzesać jodłę grecką :P

pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz, elakuznicom, ewacz, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/28 19:13 #316123

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16592
  • Otrzymane podziękowania: 56376
Nabyty w zeszłym roku jako mała, niekwitnąca sadzonka pod nazwą Helleborus 'Anemone Black'
Pięknie przyrósł na stanowisku tylko lekko ocienionym wiosną, później ma sporo słońca.

fot. 28.03.2024




pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz, elakuznicom, ewacz, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/28 19:55 #316129

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9861
  • Otrzymane podziękowania: 21442
Basiu -to się cieszę , bo mam taki sam i zastanawiałam się czy jest zgodny (mój od Rudnickich -tegoroczny zakup) trochę ta kryza wydawała mi się mała...
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom, basik

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/28 20:23 #316134

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16592
  • Otrzymane podziękowania: 56376
Żanetko ja mam od Kiełkowskich :)


Helleborus hybridus Amor już przekwita i zawiązuje nasiona.



Moja sieweczka ...

pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, zanetatacz, elakuznicom, ewacz, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/30 20:36 #316235

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1534
  • Otrzymane podziękowania: 4879
Helleborus x sternii kwitnie:
fot. 30 marca 2024





Ostatnio zmieniany: 2024/03/30 20:39 przez DorotaZ.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, zanetatacz, elakuznicom, basik, ewacz, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/03/30 21:28 #316242

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2047
  • Otrzymane podziękowania: 6218
Ciemiernik Anja Oudolf i pełny nn, który miał być białym pełnym Grace, w końcu dostały swoje miejscówki,





Podobnie jak Rosetta.



Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2024/03/30 21:32 przez halszka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, takasobie, zanetatacz, elakuznicom, ewacz, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/04/05 22:30 #316697

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26139
  • Otrzymane podziękowania: 69010
Dopiero teraz rozwija pierwsze kwiaty ciemiernik Carnaval. To jego pierwsze kwitnienie w moim ogrodzie.


fot. 05.04.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, zanetatacz, elakuznicom, basik, ewacz, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/04/16 22:20 #317955

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16592
  • Otrzymane podziękowania: 56376
Helleborus Double Slaty Blue



Helleborus hybridus Purple Big Flower


fot. 03.04.2024
pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2024/04/16 22:22 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, takasobie, zanetatacz, elakuznicom, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/04/23 00:55 #318887

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26139
  • Otrzymane podziękowania: 69010
Dziś pogoda nie dopisywała, ale przeszłam przez ogród, aby zobaczyć, jak wygląda po nocy :blink: Zajrzałam też do ciemierników, jak zawiązują nasiona.
Kwiaty jednego z moich ciemierników variegata zwiesił kwiaty do ziemi, co zazwyczaj oznacza, że nasiona niedługo będą się wysiewać. Podniosłam kwiat i zdębiałam! Oprócz sporych już, nadmuchanych owocolistków zobaczyłam chmarę mszyc. Jutro lecę z rozpylaczem. :angry:
Sorry za jakość zdjęć- szybko cyknięte telefonem w ciemny dzień...




fot. 22.04.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, zanetatacz, elakuznicom, basik, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/04/23 14:31 #318945

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3908
  • Otrzymane podziękowania: 13662
W zeszłym roku jesienią na niektórych moich ciemiernikach mszyce były na spodzie liści
i całkiem przez przypadek je odkryłam na szczęście w porę .W tym roku co jakiś czas zerkam na spodnią stronę liści żebym nie miała niespodzianki. :nie

A teraz z innej beczki -moje koty przy zabawie odłamały gałązkę ciemiernika



w wazonie stoi do dzisiaj wprawdzie już mniejszy ,bo warunkiem żeby tak długo żył w wodzie jest co jakiś czas przycinanie końca łodygi.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, takasobie, zanetatacz, elakuznicom, basik, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna
Czas generowania strony: 0.203 s.