Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Przepisy na wigilijne i świąteczne stoły

Przepisy na wigilijne i świąteczne stoły 2016/12/05 14:32 #38127

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14562
  • Otrzymane podziękowania: 43915
Nie masz litości! Ślinka mi pociekła, zwłaszcza na udziec!

Ja do siostry idę na wieczerzę wigilijną, a w pierwsze i drugie święto jemy dalej karpia, łazanki z kapustą, zupę grzybową, bo zawsze jesteśmy nienasyceni. Z ciast mamy pierniczki i makowiec. I mamy mnóstwo pysznych czekoladek, które przegryzamy mandarynkami.

Kiedyś próbowałam piec kaczkę lub królika po prowansalsku, ale nie przejedliśmy wszystkiego i Maciej mnie beształ, że przesadzam z jedzeniem :patel

Tylko, że do mnie goście nie przychodzą. Próbowałam kiedyś zaprosić rodzinkę na obiad, ale po zwariowanej Wigilii nikomu już się nie chce z domu ruszyć polewkamax
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

Przepisy na wigilijne i świąteczne stoły 2016/12/05 15:42 #38134

  • MarzenaSantaFe
  • MarzenaSantaFe Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 269
  • Otrzymane podziękowania: 997
Czy macie może jakiś fajny przepis na piersi z kaczki w wersji świątecznej? Przydałyby mi sie tez przepis na kaczkę faszerowaną, taka bez kości w całości jako wędlina.
W moim domu nie może zabraknąć karpia, którego nie lubię ;)
Smażony na maśle z orzechami okazał się b :zdrowko yć pyszny ;)
Ostatnio zmieniany: 2016/12/05 15:44 przez MarzenaSantaFe.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Przepisy na wigilijne i świąteczne stoły 2016/12/05 16:14 #38137

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424
Kiedyś robiłam kaczkę faszerowana kaszą, postaram się poszperać w moich przepisach.

edit:
mam
z tego przepisu robiłam kaczkę dobrych kilka lat temu i o ile dobrze pamiętam to domownicy chwalili.
Kaczka po pomorsku
Składniki:
kaczka
podroby z kaczki
700-800 g chudego mięsa wieprzowego
2-3 jajka
bułka
pieprz, sól, majeranek, gałka muszkatołowa
Wykonanie: Kaczkę wydrylować z kości, namacerować przyprawami i odstawić na noc do lodówki. Wymieszać mięso wieprzowe ze zmielonymi podrobami z kaczki, dodać namoczoną bułkę oraz żółtka, przyprawić. Na sam koniec dodać ubite białka. Farszem napełnić kaczkę (surową, po nocnym leżeniu), włożyć do niej jabłka (najlepiej szara reneta) i suszone śliwki. Zszyć kaczkę, włożyć do brytfanny, nakłuć, dodać trochę wody, obłożyć warzywami, jabłkami, śliwkami. Piec, w zależności od wielkości kaczki, 2 lub 3 godz. Potrawę można podawać jako danie obiadowe lub przekąskę na zimno. Temp. początkowa 150°C-180°C. Po ok. 30 minutach pieczenia zwiększyć temp. do 200°C.

źródło: Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego
Ostatnio zmieniany: 2016/12/05 16:25 przez Roma.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Przepisy na wigilijne i świąteczne stoły 2016/12/05 19:50 #38162

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424
Kruche ciasteczka na smalcu
Smalec to tłuszcz który nadaje ciastkom tę szczególną kruchość,zastąpienie go innym tłuszczem niweczy ich smak i kruchość.

25 dkg margaryny lub masła
20 dkg smalcu
4 jajka
1,5 szklanki cukru
3 łyżki mąki ziemniaczanej
8 płaskich łyżeczek proszku do pieczenia
1 kg mąki


Margarynę,smalec i cukier posiekać na stolnicy,dodać jajka.Mąki i proszek do pieczenia wymieszać,połączyć, zagnieść tworząc kulę.Ciasto podzielić na kilka części, rozwałkować na placek o grubości ok 0,5 cm, wykrawać ciasteczka.
Piec w piekarniku nagrzanym do 180 st od 10-15 min

ciastka przed pieczeniem smaruję rozbełtanym jajkiem i maczam w grubym cukrze, można je również dekorować tak samo jak pierniki :)

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Amarant, danutal, jugo, zanetatacz, haw5

Przepisy na wigilijne i świąteczne stoły 2016/12/05 22:11 #38187

  • haw5
  • haw5 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 197
  • Otrzymane podziękowania: 236
Rozłożyłaś mnie Roma,tym przepisem.
Nie jadłam ich z pół wieku i chyba sobie dogodzę ,jak już przepis mam pod ręką. hu_rra
Pozdrawiam Krystyna.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Przepisy na wigilijne i świąteczne stoły 2016/12/07 11:00 #38328

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2770
  • Otrzymane podziękowania: 7371
MarzenaSantaFe napisał:
Czy macie może jakiś fajny przepis na piersi z kaczki w wersji świątecznej?

Może dodatek do pieczonej piersi, powszechnie znany, dobrze się komponujący, nie skomplikowany, w wersji bardziej świątecznej.

Pierś z kaczki piec jak kto lubi, jedni na różowo inni zmarnowaną, jak ja, czyli nieco mocniej przypieczoną wink-3 .

Kwaśne nieduże jabłka umyć i wydrążyć w środku, używam takiego walcowatego ostro zakończonego urządzenia, które wycina ogryzek ( jeśli się go wytnie to chyba nie jest już ogryzkiem :diabelek ). Jabłka ułożyć obok piekącej się kaczki, wystarczy im ok 20 min w rozgrzanym piekarniku. W międzyczasie otworzyć słoik z borówkami i pokroić na półplastry kiwi.

Obok każdej porcji kaczki położyć upieczone jabłko, otwór po gnieździe nasiennym napełnić borówkami i udekorować listkiem z kiwi.


Pierniczki na choinkę lub jeśli ktoś przygotowuje piernikowy domek można zrobić z kolorowymi szybkami.

W wyciętym ciastku robimy mniejszą dziurkę, którą już po ułożeniu na papierze do pieczenia zasypujemy potłuczonymi landrynkami, tak aby zakrywały całą powierzchnię otworku, pieczemy i po wyjęciu z piekarnika chwilę zostawiamy, aby szkiełko stwardniało.

Nie mieszamy kolorów landrynek !

Używam najzwyklejszych landrynek dostępnych w każdym sklepie.

Mam tylko takie stare zdjęcie, widoczna gwiazdka z żółtą szybką.




Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Roma, hanya, takasobie, Ness, zanetatacz

Przepisy na wigilijne i świąteczne stoły 2016/12/10 14:28 #38669

  • danutal
  • danutal Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 614
  • Otrzymane podziękowania: 1978
Roma napisał:
Kruche ciasteczka na smalcu
Smalec to tłuszcz który nadaje ciastkom tę szczególną kruchość,zastąpienie go innym tłuszczem niweczy ich smak i kruchość.

25 dkg margaryny lub masła
20 dkg smalcu
4 jajka
1,5 szklanki cukru
3 łyżki mąki ziemniaczanej
8 płaskich łyżeczek proszku do pieczenia
1 kg mąki


Margarynę,smalec i cukier posiekać na stolnicy,dodać jajka.Mąki i proszek do pieczenia wymieszać,połączyć, zagnieść tworząc kulę.Ciasto podzielić na kilka części, rozwałkować na placek o grubości ok 0,5 cm, wykrawać ciasteczka.
Piec w piekarniku nagrzanym do 180 st od 10-15 min

ciastka przed pieczeniem smaruję rozbełtanym jajkiem i maczam w grubym cukrze, można je również dekorować tak samo jak pierniki :)


Romuś, możesz ten przepis przenieść do ' Ciasteczek' ? :buziak

Dzisiaj upiekłam z Twojego przepisu, wyszły pyszne !!!

Pozdrawiam. Danuta
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Roma

Przepisy na wigilijne i świąteczne stoły 2016/12/10 22:18 #38754

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424
Danusiu, Twoje życzenie jest dla mnie rozkazem, już się robi :buziak cook
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): danutal

Przepisy na wigilijne i świąteczne stoły 2016/12/11 18:16 #38875

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424
U nas dekoratornia dzisiaj otworzyła swoje podwoje, pierwsza partia pierniczków gotowa.











Jutro pieczenie kruchych ciasteczek cook

Tym którzy gotują barszcz czerwony na zakwasie, przypominam o nastawieniu zakwasu na barszcz cook
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, danutal, zanetatacz

Przepisy na wigilijne i świąteczne stoły 2016/12/11 20:59 #38915

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25879
  • Otrzymane podziękowania: 67687
Romcia, podziwiam. Kiedyś, gdy dzieciaki były małe, robiłam takie rzeczy. Skąd Ty bierzesz parę do takich robótek? :lol:

Kilka lat temu, ktoś chyba z Podlasia (Mireczka???? think: ) podawał przepis na kapitalny piernik pieczony w kilku warstwach a potem przekładany śmietaną. think: Wtedy raz go zrobiłam, ale przepisu nie spisałam :mur
Czy ktoś...coś? flower
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Przepisy na wigilijne i świąteczne stoły 2016/12/11 21:28 #38926

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2770
  • Otrzymane podziękowania: 7371
Romo :buziak cudne :bravo .

A moje pierniczki już zjedzone krecigl , nie tylko pierniczki, ciastka cytrynowe i malutkie rogaliczki orzechowe też, a zrobiłam podwójne porcje. Czeka mnie kolejny tydzień pieczenia.

W tym roku robiłam pierniczki z przepisu Jarmili Buczyńskiej i wyjątkowo mi smakowały. Ciasto po zagnieceniu należy odstawić na dobę do lodówki, myślę jednak, że jeśli poleżakuje dwa lub trzy dni w zimnym miejscu to też nic się nie stanie, wtedy można podzielić pieczenie na kilka etapów.

Jeśli ktoś jest zainteresowany to przepisy można znaleźć tu lub tu.
Ostatnio zmieniany: 2016/12/11 21:29 przez Krzysia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, Ness

Przepisy na wigilijne i świąteczne stoły 2016/12/11 21:36 #38927

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14562
  • Otrzymane podziękowania: 43915
To wnuczka takie zdolne łapki ma! Świetna dziewczyna! Moje chłopaki pomaźgają czekoladą, posypią płatkami migdałów i gotowe! Stwierdzili, że nie opłaca się dekorować, bo i tak zaraz zjedzą polewkamax Ja dziś dopiero ciasto zarobiłam, tzn synuś, bo on ma krzepę w rękach i najwięcej je więc to jego obowiązek!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Przepisy na wigilijne i świąteczne stoły 2016/12/11 21:52 #38931

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424
Karolina, zdolności artystyczne ma za dziadkiem Jankiem. teacher W ubiegłym roku było troje wnuków, dekoratorów ale jak to w życiu bywa, wyemigrowali krecigl i ostała się jedynie najstarsza wnuczka.Krzysiu, kolejna partia będzie z podanych przez Ciebie stron, zobaczymy jak nam to wyjdzie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Przepisy na wigilijne i świąteczne stoły 2016/12/11 22:56 #38942

  • MagdaH
  • MagdaH Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 10
  • Otrzymane podziękowania: 28
Roma napisał:
[...]Na Śląsku potrawami wigilijnymi są moczka i makówki[...]
Tyż prowda, ino...Nie ma jednego "złotego" przepisu na moczkę. Tylko w mojej rodzinie jest chyba z 3-4 odmiany tego dania. I tak babcia (mama mamy) robiła ją na wywarze z karpia i warzyw (marchewka, pasternak, seler, pietruszka plus przyprawy), rozmaczała wcześniej upieczony i pokrojony w kostkę (można zetrzeć na tarce) specjalny piernik o niewielkiej zawartości miodu (nosi on potoczną nazwę "piernik do ryby" i jest taki, hmmm, korzenny, ale jakby wytrawny jednocześnie), robiła się z tego brunatna zawiesina, do której babcia dodawała pokrojone warzywa z wywaru. Prababcia podobno robiła na wywarze z głów rybich i dodawała mięsko obrane z głów. Dla mnie i reszty wnuków prababcine i babcine odsłony moczki były nie do ruszenia z talerza :nie: Nakaz jedzenia był poprzedzony groźbą "nieprzyjścia Dzieciątka z prezentami" :blink:
Wersja mojej mamy ewoluowała, bo mama też nie dała rady moczki ruszyć...I tak gotuje sam wywar z w/w warzyw, starty piernik rozmacza z piwie (niektórzy używają wyłącznie ciemnego, ja wolę jasne albo wręcz przeciwnie porter), rozmoczony piernik łączy z wywarem jarzynowym, dodaje sparzone i pokrojone migdały, ugotowane wcześniej w małej ilości wody wędzone śliwki i podgotowane w małej ilości wody rodzynki. Dodaje pokrojone warzywa z wywaru i sok z cytryny do smaku. Tej wersji nie lubiłyśmy z siostrą w dzieciństwie, ja teraz lubię, Dziaba dalej nie.
Inną wersją jest moczka na ciemnym piwie lub kompocie z wędzonych/suszonych owoców, całkiem na słodko: w ciemnym piwie moczy się piernik, podgrzewa dość mocno do zagotowania, dodaje rodzynki, pokrojone suszone śliwki, brzoskwinie,figi, daktyle, orzechy, migdały. Tworzy to gęsty budyniowaty w konsystencji deser, można to jeść na zimno lub ciepło, za każdym razem inaczej smakuje.
Jak znajdę stosowne przepisy i konkretne proporcje, nie omieszkam wstawić.
Podobna rzecz ma się z makówkami. Niby to samo, mielony mak, mleko i bakalie, ale co chałupa to dodatki i proporcje różne.
Ostatnio zmieniany: 2016/12/11 22:57 przez MagdaH. Powód: Literówka
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Roma, zanetatacz

Przepisy na wigilijne i świąteczne stoły 2016/12/12 00:19 #38946

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25879
  • Otrzymane podziękowania: 67687
Madziu, przyznam,ze połączenie piernika - chocby 'wytrawnego' z rybnym wywarem, jakoś mi się w głowie nie mieści. :woohoo: Juz prędzej ta słodka wersja....Skądś te przepisy musiały się jednak wziąć, bardzo jestem ciekawa genezy tej potrawy. Czy na Śląsku znane jest jej pochodzenie? Może z tym związana jest jakas legenda? think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Przepisy na wigilijne i świąteczne stoły 2016/12/12 02:19 #38952

  • MagdaH
  • MagdaH Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 10
  • Otrzymane podziękowania: 28
Nazwa moczka pochodzi właśnie od moczenia piernika. Pochodzenie składników akurat znam, dawno temu opowiadała mi babcia, że wilijo czyli wigilia musiała być "na bogato". Na codzień ludzie żyli skromnie, kiedyś rodzynki, kakao, wanilia czy cynamon były słabo dostępne i bardzo drogie, toteż tych składników używano jedynie w kuchni w czasie ważnych uroczystości i świąt. Mieszanka składników miała znaczenie również symboliczne, bo jabłka są symbolem zdrowia, miłości i zgody, gruszki miały gwarantować długowieczność, śliwki jakoby zapewniały pomyślność i szczęście, orzechy miały zapewnić płodność, bogactwo i mądrość, a miód symbolizował obfitość, szczęście i miłość, zapewniał dostatek i zdrowie, a mak symbolizował płodność. Przypisywane cechy pochodzą jeszcze z pogaństwa, ale całkiem nieźle zaaklimatyzowały się w czasach chrześcijańskich.
Pamiętam z dzieciństwa puste półki w sklepach, babcia już wiele tygodni wcześniej gromadziła niezbędne składniki, suszyła w bratrule (piekarnik w kuchni węglowej) śliwki, jabłka pokrojone w cienkie cząstki, zdobywała spod lady cynamon, goździki, kolejno cała rodzina łuskała orzechy do makówek i moczki, piekła plecionki, czyli chałki, słodkie drożdżowe zaplatane bułki, które potem kroiła, podsuszała i przekładała makiem zaparzonym mlekiem z miodem. Makówki należy nabierać z dużego naczynia, w którym zostały przygotowane, symbolizuje to jedność rodziny i ma gwarantować powiększanie się rodziny.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Roma, zielonajagoda, Krzysia, edulkot, chester633

Przepisy na wigilijne i świąteczne stoły 2016/12/12 09:36 #38971

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2770
  • Otrzymane podziękowania: 7371
MagdaH napisał:
Makówki należy nabierać z dużego naczynia, w którym zostały przygotowane, symbolizuje to jedność rodziny i ma gwarantować powiększanie się rodziny.

O tak, pamiętam teacher nasze łamańce czyli Wasze wink-3 makówki też przygotowywało się w dużym garze i tak potem dziadek je przechowywał w spiżarni i jadł przez całe święta :choinka .

Chyba wigilia i dziadek zawsze już będą mi się kojarzyć z garem łamańców, pamiętam też, że zawsze to był ten sam garnek, taki niebieski emaliowany, beczułkowaty.

Dziadek miał jeszcze inną rolę w wigilię, poza utarciem maku w makutrze, przebierał się za św. Mikołaja, mama gdzieś kupiła maskę papierową z brodą, brwiami i czupryną z waty, taką pogodną, radosną, jak radosny powinien być Mikołaj. Resztę ubrań dziadek kompletował z tego co miał, kożuch wywrócony futrem na wierzch, jakiś pas, długie buty, baranica na głowę.

Jako najstarsza z rodzeństwa pierwsza poznałam prawdę o św. Mikołaju i tej pierwszej uświadomionej wigilii siedziałam dumna obok babci patrząc jak moje młodsze rodzeństwo przeżywa z nim spotkanie, aż nagle zobaczyłam, że rodzice i babcia zanoszą się od śmiechu, chwilę później i ja zorientowałam się co się dzieje. Zaraz po wyjściu gościa brat oznajmił, że w tym roku Mikołaj był dziwny, miał oczy na brodzie, a usta na czole. Dziadek przebierał się po ciemku i odwrotnie założył maskę.

Dziadek przygotowywał nam jeszcze jedną niespodziankę, pakował sobie ogromną paczkę słodyczy, gdzie buraki pokrojone w krążki i nabite na patyczki robiły za lizaki, brukiew pokrojona w kostkę pieczołowicie pozawijana w kawałki gazety za cukierki itp. Pamiętam, że bardziej czekaliśmy na powrót dziadka po wyjściu Mikołaja, zawsze tak się dziwnie układało, że przegapiał tę wizytę 2smiech i rozpakowywanie jego prezentu niż naszych :diabelek . Takie to były czasy, kiedy lepiej bawiliśmy się oglądając buraczane słodycze niż 'Kevina...' :diabelek .
Ostatnio zmieniany: 2016/12/12 09:56 przez Krzysia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, Efkaraj, edulkot, chester633, beatrix+, zanetatacz

Przepisy na wigilijne i świąteczne stoły 2016/12/12 09:46 #38972

  • whoanita
  • whoanita Avatar
A ja mam pytanie dość nietypowe. Chyba... A są wśród nas wegetarianie? Może ktoś wspomoże swoimi wege przepisami na święta? Może jakieś przepisy sprawdziły się na świątecznym stole i smakowały również jedzącym bardziej tradycyjnie, czyli z mięchem? Osobiście nie jem mięsa (bardzo rzadko wciągnę rybkę, jednak też unikam), ale doświadczenie jeszcze zbyt małe, szukam pomysłów, szczególnie tych sprawdzonych.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Przepisy na wigilijne i świąteczne stoły 2016/12/12 10:16 #38974

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25879
  • Otrzymane podziękowania: 67687
Anitko, w zasadzie wszystkie tradycyjne przepisy wigilijne są wegetariańskimi z zasady...Tylko te ryby...Chyba, że chodzi o kuchnię wegańską, wykluczająca w całości dodatek produktów zwierzęcych, nawet sera, czy jaj.

Pisał o tym Andy kilka postów wyżej (ciasto na pierogi bez jaj, zamiast sera w pierogach, tofu), ale jeszcze mozna Go pociągnąć za język, aby doradził swoimi przepisami. :P

edit: ja dla swojej siostrzenicy robiłam niegdyś pierogi z nadzieniem z miażdżonej kostki sojowej, dobrze doprawiałam, dodawałam sporo cebulki. Robiłam też fałszywa rybę po grecku...czyli kotlety sojowe z warzywami prażonymi, jak do prawdziwej ryby. Pychota :mniam

Do barszczu dodawałąm zawsze - już po wyłączeniu gara - kilka gruszek i śliwek wedzonych, które bardzo aromatyzują barszczyk. Sypałam też dopiero wtedy garstkę majeranku, liśc laurowy , sporo kulek ziela angielskiego i dodawałam czosnek. Chodziło o to, by przyprawy nie traciły smaku w gotowaniu a zaparzały się w gorącym barszczu, jak herbata.
Ostatnio zmieniany: 2016/12/12 10:25 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Przepisy na wigilijne i świąteczne stoły 2016/12/12 11:33 #38976

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424
W naszym domu stół wigilijny jest tradycyjny i tak jak pisze Poll wszystkie potrawy są wegetariańskie i mimo, że mamy przy stole wegetariankę, nie przysparza nam to dodatkowej pracy akurat w tym dniu a właściwie w pozostałe dni świąteczne również bo zajada się tym co zostało po wigilijnej wieczerzy :) :mikolaj
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.183 s.