Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: "Żywe" altany ogrodowe

"Żywe" altany ogrodowe 2019/02/04 15:33 #147976

  • sekretna.ogrodniczka
  • sekretna.ogrodniczka Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 10
  • Otrzymane podziękowania: 1
Witam,
Bardzo podobają mi się konstrukcje z wierzby energetycznej w kształcie podobnym do altany ;) Wiem że można sobie darować tworzenie czegoś z żywej rośliny i zainwestować w stelaż metalowy lub coś podobnego, ale gdzie tu zabawa ? Prace w ogrodzie traktuję jako hobby i odpoczynek dlatego też lubię stawiać sobie nowe wyzwania i tworzyć coś ;) Czy ktoś posiada może taką u Siebie i może podzielić się swymi odczuciami ?
Ostatnio zmieniany: 2019/02/04 15:49 przez sekretna.ogrodniczka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

"Żywe" altany ogrodowe 2019/02/04 16:40 #147989

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8385
  • Otrzymane podziękowania: 25020
Obserwowałam tego typu budowle w arboretum w Bolestraszycach i nawet mnie kusiło poćwiczyć coś u siebie ale szybkość wzrostu wierzby skutecznie mnie zniechęciła :unsure: . Zbyt wiele czasu potrzeba na cięcie by coś takiego utrzymać w ryzach krecigl
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

"Żywe" altany ogrodowe 2019/02/04 18:06 #148033

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31817
Wiesiu, posadziłam u siebie, bo tez chcialam miec scianę z wierzby, a na wiosnę gałązki na płotki. Wszystko mi gąsienice zeżarły wink-3
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

"Żywe" altany ogrodowe 2019/02/04 18:08 #148034

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25879
  • Otrzymane podziękowania: 67681
Widziałam altanę z witek wierzbowych w RHS Gadren Harlow Carr. Owszem, wyglądała nieźle, choć nie pytałam tamtejszych ogrodników, co ile ją przycinają. Mi osobiście, bardziej podobają się 'altany' z wysoko zaszczepionych grabów Pendula. Niestety, na efekt trzeba poczekać kilka ładnych lat.

Wierzbowa altanka w Harlow Carr, w sierpniu (zdjecie z watku poświęconego pokazowemu ogrodowi RHS Harlow Carr).



.
Ostatnio zmieniany: 2019/02/04 18:28 przez Poll. Powód: dodanie linków w odnośnikach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, nowababka

"Żywe" altany ogrodowe 2019/02/04 19:12 #148057

  • Elsi
  • Elsi Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1581
  • Otrzymane podziękowania: 4740
Miałam niegdyś pleciony żywopłocik, wyglądał nawet ładnie przez pierwsze 2-3 lata,
potem mocno ruszył, trzeba było wycinać coraz więcej a i korzenie wierzby wyjałowiły rabaty poblskie.
Ostatecznie wykarczowałam a częściowo mój żywopłot trafł do sąsiada i osłania mu drewutnę
[a to już wykopał sąsiad :hejka ]

Fajna zabawa, ale nie należy sadzić w pobliżu rabat, mieć dostęp do obcinania ze wszystkich stron
i czas na przycinanie,
Sądzę, że altanka pokazana przez Poll ma góra dwa lata.
Pozdrawiam, Elżbieta

Od wiosny do wiosny .....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Efkaraj, nowababka

"Żywe" altany ogrodowe 2019/02/04 19:15 #148061

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31817
Dziękuję Elsi :buziak . Wreszcie przeczytałam konkretna informację na temat: zrobimy altanke i co dalej. Zawsze sie zastanawialam, jak to wygląda potem w praktyce, bo przecież te pędy rosną. I puszczają również boczne pędy.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

"Żywe" altany ogrodowe 2019/02/04 19:25 #148064

  • Elsi
  • Elsi Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1581
  • Otrzymane podziękowania: 4740
Boczne nowe pędy zaplatałam tam, gdzie było łyso a nadmiar wycinałam,
miałam ten płot wzdłuż warzywnika, jakiś 20 m, a potem korzenie wierzby w truskawkach :silly:

Tutaj miłe początki :)



Mój płotek miał wiele uroku...



Jednak miejsce trzeba mu wybrać odpowiednie.

Pozdrawiam, Elżbieta

Od wiosny do wiosny .....
Ostatnio zmieniany: 2019/02/04 19:43 przez Elsi.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, sierika, nowababka, nelu-pelu

"Żywe" altany ogrodowe 2019/02/04 19:27 #148065

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25879
  • Otrzymane podziękowania: 67681
Elsi napisał:
Miałam niegdyś pleciony żywopłocik, wyglądał nawet ładnie przez pierwsze 2-3 lata,
potem mocno ruszył, trzeba było wycinać coraz więcej a i korzenie wierzby wyjałowiły rabaty poblskie.
.

Plecione żywopłociki stosowane sa w Anglii w miejscach narażonych na okresowe (zazwyczaj wiosenne) podmywanie gleby przez płynace strumienie, czy rzeczki. W zalinkowanym wyżej wątku, napisałam:
Poll napisał:
[...] Potok Beck latem jest niewielkim strumieniem, w którego korycie płynie mało wody, ale bywają miesiące, gdy spieniony, rwący nurt podmywa grunt i wylewa się z koryta. Podjęto wiec środki ograniczające ryzyko powodzi m.in zabezpieczono nadrzeczne skarpy wierzbami posadzonymi u podnóża stromych brzegów . Są one uplecione na kształt płotka w stylu 'Basketweave', czyli tradycyjnej techniki ‘willow spilling’. Polega ona na przetykaniu mijankowo (podobnie, jak tkanina) sadzonek wierzby, które korzenią się umacniając grunt. Co sezon wierzby są przycinane, by zbyt nie wybujały i nie zasłaniały innych roślin. Jest to tradycyjny i zarazem bardzo skuteczny sposób zapobiegania erozji gruntu podczas gwałtownych powodzi. Latem wierzby te nie są widoczne, ale na jednym ze zdjęć majowych widać, jak wierzbowe płotki zaczynają się zielenić..



W sezonie sa mocno cięte i niemal ich nie widać


Ostatnio zmieniany: 2019/02/04 19:32 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, dorkow0, inag1, nowababka, nelu-pelu, Katarzyna, a.nia
Czas generowania strony: 0.220 s.