Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Nasze najukochańsze - polecane odmiany hortensji

Nasze najukochańsze - polecane odmiany hortensji 2016/10/23 09:36 #31365

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16256
Hortensje są jedną z moich największych ogrodowych miłości. Ponieważ muszę godzić moje ogrodowe pasje z pracą zawodową i opieką nad 3-ką dzieci, ważnym kryterium doboru roślin jest dla mnie ich mała obsługowość :P . Dlatego wśród posiadanych przeze mnie 33 odmian hortensji, zdecydowaną większość stanowią hortensje bukietowe. Ogrodówki na dzień dzisiejszy ocalały 4, reszta już dawno zmieniła adres zamieszkania :P .
Nie umiem powiedzieć, którą hortensję kocham najbardziej. Z całą pewnością nie wyobrażam sobie ogrodu bez krzewiastej Annabelle Strong.

Zakwita już pod koniec czerwca i zachowuje dekoracyjność do późnej jesieni. Czy znacie inną roślinę, która jest cały czas piękna przez niemal pół roku :woohoo: .






Zobaczcie jej zdjęcia z października:



Kolejna z najulubieńszych - bukietowa Bobo . W tym roku dokupiłam kolejne 2 sztuki. Jest to hiska hortensja (do 70 cm), tak więc zmieści się w każdym ogrodzie. Piękna i niemal bezobsługowa :lol: :




Następna piękność o bardzo długim terminie dekoracyjności to Vanille Fraise . Wadą jest jej pokładanie się pod ciężarem ogromnych kwiatostanów. Podobno jej następczyni Fraise Melba , zachowuje wszystkie zalety tej odmiany a ma sztywniejsze pędy, (nie mam - nie mogę zweryfikować tego ;) ).




Vanille pięknie rozkwita i utrzymuje bardzo długo piękny kolor. Poniżej zdjęcia z października. O tej porze roku, niewiele hortensji zachowuje tak wysoką dekoracyjność:



Następna hortensja Diamant Rouge wskakuje na listę dzięki wspaniałemu wybarwieniu kwiatów. Tak intensywna barwa rzadko jest spotykana u hortensji bukietowych:


Kolejna hortensja, która przyszła mi do głowy to ogrodowa 'Coco' seria Everbloom
. Jedyna ogrodówka, która rzeczywiście zakwita co roku, nawet po mocnym przymarznięciu:




Idziemy dalej. W spicie najulubieńszych nie może także zabraknąć niezawodnej, sztywno-pędowej 'Pinky Winky'.



Jesień 2015 :heart :






Co jeszcze polecam think: ? A cha, Wim's Red . Stosunkowo wcześnie zakwita, ma piękne czerwone pędy i wspaniały jesienny kolor liści, którego jednak nie mogę się doczekać, bo ciągle ją przesadzam gwizdac . Trzeba jednak pamiętać, że to duża hortensja :P :


No, to może jeszcze White Lady. Ta ażurowa hortensja pięknie trzyma pokrój i ma niespotykane, ząbkowane kwiatuszki :lol: :


Muszę zając się obowiązkami domowymi, ale to jeszcze nie wszystko ;) .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2016/10/23 09:41 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka, Efkaraj, zosiac, chester633, zanetatacz, nelu-pelu, mewa, Ingrid, wojtek

Nasze najukochańsze - polecane odmiany hortensji 2016/10/23 11:45 #31400

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16256
Obiad bulgocze w garnkach, więc mogę na chwilę przysiąść 2pisze :P .
Sprawdzona, piękna, niezawodna hortensja 'Limelight'. Chyba wszyscy ją znają i kochają :lol: :





Liczę jeszcze na wspaniałe efekty: Early Sensation i 'Magical Moonlight' . Spodobały mi się one w innych ogrodach. U mnie wciąż krzewy są młode, więc jeszcze nie powiedziały ostatniego słowa ;) .


A jakie są Wasze ulubione hortensje? Które odmiany polecacie?
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka, chester633, zanetatacz, nelu-pelu, mewa


--=reklama=--

 

Nasze najukochańsze - polecane odmiany hortensji 2016/10/23 20:21 #31529

  • mewa
  • mewa Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 194
  • Otrzymane podziękowania: 452
Ja lubię wszystkie które mam oprócz Grandiflory.
Jako polecane do ogrodu mogę wskazać
Sundae Fraise,Bobo,Magical Candle,Sweet summer,Pinky Winky,Limelight.
Magical Flame zdobi ogród kolorem liści jesienią bo świeci na czerwono-u mnie ma problem z kwitnieniem.
Jeszcze jedna która warta jest wprowadzenia do ogrodu to Diamant Rouge-jak wspomniałaś. Kolor wybarwienia przepiękny-jednak u mnie potrzebna była cierpliwość ponieważ dopiero po 4 latach nabrała kształtu i mimo, że dolne partie kwiatów troszkę się pokładają to w końcu przestało mnie to irytować.
Nie lubię hortensji które leżą na ziemi i dlatego najprawdopodobniej Hortensja drzewiasta Hayes Starburst poleci na kompost
Pozdrawiam, Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, EdytaB

Nasze najukochańsze - polecane odmiany hortensji 2016/10/23 20:27 #31536

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16256
Ewo, zachwycałam się Hayes Starburst jako nowością. Bardzo chciałam ją dostać, ale potem odwiedziłam Szmita i zobaczyłam krzew rosnący w ogrodzie. Natychmiast mi się odechciało gwizdac .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): mewa

Nasze najukochańsze - polecane odmiany hortensji 2016/10/23 21:45 #31552

  • mewa
  • mewa Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 194
  • Otrzymane podziękowania: 452
Bardzo dobrze zrobiłaś.Swoją mam od 4 lat i trzyma się do pierwszego deszczu.Po tej zimie myślałam ze wypadła ,ale odbiła trzema gałązkami,zupełnie niepotrzebnie :diabelek
Pozdrawiam, Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nasze najukochańsze - polecane odmiany hortensji 2016/10/24 20:53 #31755

  • mewa
  • mewa Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 194
  • Otrzymane podziękowania: 452
Kolejna jak dla mnie przereklamowana to Bella Anna - niby pędy miała mieć sztywniejsze od Ncha 1 lecz niestety u mnie również się pokłada
w tym roku kolejny raz zmieniłam jej miejsce i dośc mocno odchorowała przesadzenie . Na podjęcie ostatatecznej decyzji poczekam jeszcze z dwa lata

Pozdrawiam, Ewa
Ostatnio zmieniany: 2016/10/24 20:55 przez mewa.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Efkaraj, zanetatacz

Nasze najukochańsze - polecane odmiany hortensji 2016/10/24 21:00 #31759

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16256
Ewo, nie mamy tej hortensji w spisie. Czy mogłabyś napisać o niej kilka słów?
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nasze najukochańsze - polecane odmiany hortensji 2016/10/24 21:23 #31776

  • mewa
  • mewa Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 194
  • Otrzymane podziękowania: 452
Jest mniejsza od od ncha1, kwiaty bardziej wybarwione i inny układ płatków , kwiat składa się przeważnie z 5 płatków. Miala mieć sztywniejsze łodygi od różowej anabelki -u mnie nie ma . Bardzo wrażliwa na brak wody ale rosła na patelni- może to jest powodem wylegania -zobaczę w przyszłym roku bo przesadzona do cienia



Pozdrawiam, Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, zanetatacz

Nasze najukochańsze - polecane odmiany hortensji 2016/10/24 21:26 #31778

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Ewciu, miałam ją kupić, ale mnie zniechęciły opisy, które przedstawiają ją jako mniej podatną na wyleganie. To "mniej" mnie zniechęciło ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): mewa

Nasze najukochańsze - polecane odmiany hortensji 2016/10/24 21:35 #31787

  • mewa
  • mewa Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 194
  • Otrzymane podziękowania: 452
Miała dłużej też utrzymywac ciemny kolor - to że kolor ma ciemniejszy to fakt, ale odbarwia się podobnie do ncha1.
jeszcze dwie fotki znalazłam



Pozdrawiam, Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, zanetatacz

Nasze najukochańsze - polecane odmiany hortensji 2016/10/24 22:04 #31800

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16256
Silver Dollar zachwycałam się u koleżanki. Moja jeszcze młoda i w dodatku rosła w zbyt dużym zagęszczeniu. Poprzesadzałam ostatnio rośliny, żeby ją odsłonić i mam nadzieję, że w przyszłym sezonie zabłyśnie :lol: .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nasze najukochańsze - polecane odmiany hortensji 2016/10/24 22:08 #31801

  • mewa
  • mewa Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 194
  • Otrzymane podziękowania: 452
Silver dolar mnie się podoba z tym że jak dla mnie to jest hm jakby to nazwac.... roztrzepana
Tutaj na drugim planie



Pozdrawiam, Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

Nasze najukochańsze - polecane odmiany hortensji 2016/11/16 20:20 #35810

  • Fafka
  • Fafka Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 29
  • Otrzymane podziękowania: 93
Bukietówki kocham wszystkie za ich bezproblemowość, więc nie będę wymieniać odmian, żeby nie powtarzać tego, co już napisano w tym wątku.

Drzewiastych nie lubię wszystkich za ich pokrój. A te co mam podpieram - prosty tani patent: drut 6 mm dwa razy zgięty pod kątem prostym tak że tworzy "kwadratowe C", środkową część tego ustrojstwa kształtuję na pniu drzewa w owal. Trzy takie druty wbite wokół rośliny tworzą obręcz świetnie podtrzymującą. Od gotowych obręczy lepsze, bo można dowolnie regulować szerokość rozstawiając elementy, bądź dokładając nowe.

Ogrodowe, no cóż zachwycające i kłopotliwe zarazem, więc kocham jak kwitną i nienawidzę, gdy okrywam, a jeszcze bardziej, gdy mimo troski nie zakwitną. Jest jednak taka, którą uwielbiam bez zastrzeżeń, bo przy minimum troski kwitnie zawsze i to jak:
'Expression' we własnej osobie. :kocham





Pozdrawiam. Jola.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Efkaraj, zanetatacz, nelu-pelu

Nasze najukochańsze - polecane odmiany hortensji 2016/11/16 20:46 #35818

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6637
  • Otrzymane podziękowania: 14381
Jolu,

śliczna, a na czym polega Twoja troska? Mam kilka z serii You&Me, pierwszy sezon u mnie,

Będę wdzięczna za wskazówki dotyczące okrywania i cięcia.
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nasze najukochańsze - polecane odmiany hortensji 2016/11/17 16:58 #35894

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16256
Jolu, cudna ta hortensja :kocham . Czy mogłabyś napisać o niej coś więcej?
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2016/11/17 16:59 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nasze najukochańsze - polecane odmiany hortensji 2016/11/17 19:12 #35928

  • Fafka
  • Fafka Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 29
  • Otrzymane podziękowania: 93
'Expression' kwitnie zarówno na dwuletnich jak i tegorocznych pędach, więc nawet jak podmarznie, to i tak będą kwiaty, trochę mniej ale będą. A tak poza tym to normalna ogrodówka o pełnych kwiatach. W kwaśnej glebie z dostępnymi jonami glinu można uzyskać kolor niebieski, tak jak w innych różowych ogrodówkach.
Dobra odmiana, zdrowo rosnąca i jeśli nie ma wiosennych uszkodzeń mrozowych, to kwitnienie jest więcej niż obfite. Na zdjęciu z częściowo suchymi kwiatostanami ma grubo ponad 80 kwiatostanów (do 80 policzyłam, a potem już mi się nie chciało :lol:).
I co tu więcej powiedzieć, może to że żadne zdjęcia nie oddają jej uroku. Kto do mnie przyszedł, to na jej widok robił wielkie oczy zdziwko , a potem oczywiście błagania o "szczepkę"...
Pozdrawiam. Jola.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

Nasze najukochańsze - polecane odmiany hortensji 2016/11/18 21:16 #36090

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16256
Madziu, moja Blue Wonder zakwitła późno 1-nym kwiatem :dry: . Za to co roku kwitnie Coco Everbloom :lol: .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

Nasze najukochańsze - polecane odmiany hortensji 2016/11/20 18:27 #36260

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9728
  • Otrzymane podziękowania: 20845
dziewczyny dzięki Wam za opis tylu pięknych odmian hortensji mam kilka głównie nn ,ale to wszystko jednoroczniaki i nie pokazały jeszcze swojego piękna a teraz wiem co jeszcze kupić ,pozdrawiam
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nasze najukochańsze - polecane odmiany hortensji 2016/11/20 20:42 #36279

  • Fafka
  • Fafka Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 29
  • Otrzymane podziękowania: 93
Madzia napisał:
Jolu naprawdę kwitnie co roku Twoja Expression? zdziwko

Naprawdę. Z tym, że ma dobre stanowisko, osłonięte od wiatrów i przy domu, więc mury ją trochę grzeją. I lekko narzucam na nią agro.

Mam też inną hortensję ogrodową, która mi dobrze kwitnie, starą odmianę 'Altona'. I z nią jest tak, że od lat kompletnie nie okrywam, bo to spore okazy i mi się nie chce. Mam ją w trzech egzemplarzach. Dwa rosną nad rzeczką, a nad nimi rozpościerają się korony jesionów rosnących po drugiej stronie rzeki i te hortensje ładnie kwitną. Trzecia rośnie na wygwizdowie i kwitnie tylko na niższych pędach, na czubku nie kwitnie - widać tam przemarza. Czyli istotny jest wybór miejsca. Dobrze im pod osłoną starych drzew, a bliskość wody - to już pełnia szczęścia.

A oto one, bez okrywania rosną sobie w chaszczach.




A na koniec dodam, że najtrudniej uzyskać kwitnienie z holenderskich importów, a więc wszelkie zakupy marketowe to najczęściej kwitną tylko po zakupie. Po prostu za delikatne odmiany na nasz klimat.
Pozdrawiam. Jola.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, chester633, zanetatacz, Tilia

Nasze najukochańsze - polecane odmiany hortensji 2016/12/19 13:31 #39862

  • affa
  • affa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 326
  • Otrzymane podziękowania: 1065
Hortensje to moje najukochańsze rośliny - od nich wszystko się zaczęło. W tej chwili mam 18 ogrodówek, 4 bukietowe i 2 drzewiaste. Więcej już nie wejdzie do ogrodu... 2smiech bo kupowałabym dalej. Mam skrzywienie na ogrodowe :P a bukietowe są dodatkiem. Gdyby tak więcej terenu, to i tych by przybyło.


Mój absolutnie subiektywne odczucia są takie
Z bukietowych Limelight - palma pierwszeństwa, jeżeli chodzi o wygląd, kolor, masywność kwiatów. Mam dwie, jedną poprowadziłam w formie krzaka, drugą pociągnęłam na pień. Doskonale znosi słoneczne stanowisko - ta na pniu rosła na patelni słonecznej przez kilka lat (teraz trochę zasłonił ją orzech) i doskonale to znosiła :bravo









Vanille Fraise - piękne, duże, białe kwiaty wspaniale przebarwiające się późnym latem. Długo nie mogłam z nią dojść do ładu - na słońce się nie nadaje (popalona cała), w sporym cieniu nie kwitła. Dopiero w tamtym roku zaczęła wyglądać, ale nadal nie wymyśliłam sposobu na eleganckie podwiązanie ciężkich kwiatostanów. Tak wyglądała jesienią



Great Star 'Le Vasterival' - przepiękne duże kwiatostany, piękne, niespotykane kwiaty, sztywne łodygi :kocham i co z tego gwizdac - wielgachna, ponad 2,5 metra wysokości, największe kwiatostany co najwyżej mogę pofotografować zoomem... ale ogólnie polecam; zawsze można podziwiać te drobniejsze, na krótszych pędach.



Anabelle - jest u mnie od 7 lat i przez ostatnie 3 co roku po pierwszym deszczu powtarzam - wywalę tę cholerę :mlotek - ... i zostaje bo jest spora i nie chce mi się z nią walczyć. Niepodwiązana kładła się cała, w tamtym roku zrobione kółko na wysokości 1 metra - łamie łodygi kwiatostanów tuż powyżej 43pomoc . Na jej miejsce posadzę Magical Moonlight i będzie spokój!
Ale takie chwile też się zdarzają :lol:




Invincibelle Spirit - jakoś za nią niespecjalnie przepadam - małe kwiatostany a i tak się pokłada, szybko przekwita przyjmując taki burozielonkawy kolor... Ładnie wygląda tylko na zdjęciach na tle świerka niebieskiego :P




Ogrodowe kocham wszystkie, bezwarunkowo :kocham i uczucie jest chyba odwzajemnione bo kwitną co roku
Z kwitnących na jednorocznych pędach mam dwie: Coco i Glam Rock

Coco



Glam Rock




Ostatnio bawiłam się w wybarwianie Spike. Przed i po:






Ranice Nizza - ma już ponad 170 cm i niedługo będę ją fotografować z drabiny 2smiech



A tak wyglądała 7 lat temu zaraz po posadzeniu




Selina - wiosną ma lśniące liście brązowo-bordowe, potem przebarwiają się na zielono z ciemniejszym obrzeżem. Kwiaty czerwone typu lacecap

Pozdrawiam, Anka.
Ostatnio zmieniany: 2016/12/19 13:51 przez affa.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Efkaraj, chester633, nowababka, zanetatacz, nelu-pelu, mewa, Ingrid, Borislava.Kirilova
Moderatorzy: basik, wojtek
Czas generowania strony: 0.196 s.