Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Paprotka walijska (Polypodium cambricum) 'Omnilacerum Rickard'

Paprotka walijska (Polypodium cambricum) 'Omnilacerum Rickard' 2020/12/13 12:26 #220658

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24942
Polypodium cambricum 'Omnilacerum Rickard'
(Paprotka walijska)

Kilka lat temu dostałem od Poli paprotkę, którą zdobyła gdzieś za granicą jako Polypodium cambricum 'Mrs Marston'. Bardzo nas to ucieszyło, bo to jedna z niewielu odmian odnalezionych po latach. Na dodatek należąca do najładniejszej grupy paprotek walijskich, 'Cambrian'.
Wszystko wskazywało, że jest to odmiana właściwa, ponieważ nabierała cech pierzastości, charakterystycznej dla tej grupy... do czasu kiedy na bardziej okazałych liściach nie pokazały się zarodniki... i w tym momencie było wiadome, że niestety nie jest to pani 'Marston', ponieważ ta odmiana, jak i pozostałe z tej grupy są sterylne i nie wytwarzają zarodników...

Ponieważ nurtowało mnie co to za odmiana, która z roku na rok wyglądała ładniej, przesłałem jej zdjęcie specjaliście od paprotek, Julianowi Reedowi. Julian zasugerował, żebym porównał z odmianą 'Omnilacerum Rickard'. I rzeczywiście z opisu i zdjęcia wszystko się zgadza.

Odmiana została wyselekcjonowana w 1998r. spośród siewek 'Omilacerum Oxford' i nazwana przez nieżyjącego już Simona Savage'a. Od rodzica różni się mocniej ponacinanymi listkami, co nadaje roślinie wygląd prawdziwego 'Cambrian'... dopóki nie widać, ze zarodnikuje...
Dorosłe rośliny dorastają do 45 cm, a szerokość liścia do 20 cm.

U mnie dobrze rośnie na jasnym stanowisku, w przepuszczalnej i dość ubogiej glebie. Zimuje dobrze, bez okrywania.






Ostatnio zmieniany: 2021/09/22 22:49 przez th. Powód: Dodanie miniaturki do bazy
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, jugo, ewacz, dultom

Paprotka walijska (Polypodium cambricum) 'Omnilacerum Rickard' 2021/01/05 19:05 #222221

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68132
Tomek Mr napisał:
...należąca do najładniejszej grupy paprotek walijskich, 'Cambrian'.
Wszystko wskazywało, że jest to odmiana właściwa, ponieważ nabierała cech pierzastości, charakterystycznej dla tej grupy... do czasu kiedy na bardziej okazałych liściach nie pokazały się zarodniki... i w tym momencie było wiadome, że niestety nie jest to pani 'Marston', ponieważ ta odmiana, jak i pozostałe z tej grupy są sterylne i nie wytwarzają zarodników...

I właśnie po takich szczególikach rozpoznaje się niektóre paprocie. :lol: Dodatkowa trudnością jest to, że po prostu nie ma możliwości weryfikacji młodych roślin. :nie_wiem

Polypodium cambricum 'Omnilacerum Rickard' w 2020r



fot. 08.10.2020r.


fot.01.12.2020r.
.
Ostatnio zmieniany: 2021/12/15 19:34 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Paprotka walijska (Polypodium cambricum) 'Omnilacerum Rickard' 2021/09/22 13:25 #249612

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24942
Często młode paprotki nabierają odpowiednich cech odmiany po kilku latach. Tak było u mnie z Polypodium cambricum Omnilacerum Rickard'. Przez pierwsze 3-4 lata niczym szczególnym się nie wyróżniała. Dopiero w ubiegłym roku nabrała właściwych cech, a w obecnym wygląda imponująco...nie dziwię się że można ją pomylić z odmianami 'Cambrian Group'





Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, Efkaraj, jugo, ewacz, a.nia, dultom

Paprotka walijska (Polypodium cambricum) 'Omnilacerum Rickard' 2021/11/11 19:21 #253229

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24942
Dojrzałe zarodniki na Polypodium cambricum 'Omnilacerum Rickard'



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, ewacz, DorotaZ

Paprotka walijska (Polypodium cambricum) 'Omnilacerum Rickard' 2021/11/24 18:45 #254105

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68132
Ten rok nie jest najlepszy dla 'Omnilacerum Rickard'- wydaje mi się, że zamiast przyrastać, cofa się w rozwoju think:
Stanowisko jest słoneczne, ale stale wilgotne. Być może złą robotę robi wielki kamień leżący obok, bo zapewne latem mocno się nagrzewa i potęguje upał.




fot.22.08.2021r.
.
Ostatnio zmieniany: 2021/12/17 17:42 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, jugo, ewacz, dultom, DorotaZ

Paprotka walijska (Polypodium cambricum) 'Omnilacerum Rickard' 2022/02/02 12:25 #258997

  • kwiateek
  • kwiateek Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Fan ogrodnictwa
  • Posty: 24
  • Otrzymane podziękowania: 23
Wow! Jestem pod wrażeniem, że aż tak dociekaliście odnośnie tej paprotki. Teraz już wszystko wiadomo :) imponujące zarowk
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Paprotka walijska (Polypodium cambricum) 'Omnilacerum Rickard' 2022/08/29 22:44 #275726

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68132
Polypodium cambricum 'Omnilacerum Rickard' rośnie trochę zasłonięte jednym z pozlotowych kloników od pana Oreszczuka.... Chyba musze mu zrobić jakąś podpórkę, bo paprotki nie przepadają za mocnym cieniem. think:


fot.26.08.2022r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, jugo, ewacz

Paprotka walijska (Polypodium cambricum) 'Omnilacerum Rickard' 2022/09/11 08:42 #276456

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24942
U mnie paprotka walijska 'Omnilacerum Rickard', ma już za ciasno. Będę musiał zrobić jej więcej miejsca...miech się spokojnie rozrasta ;).

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, jugo, ewacz
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.167 s.