Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Paprotka pośrednia (Polypodium interjectum) 'Glomeratum Mullins'

Paprotka pośrednia (Polypodium interjectum) 'Glomeratum Mullins' 2017/08/24 23:59 #81912

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66635
Polypodium interjectum 'Glomeratum Mullins'


'Glomeratum Mullins', odmiana jednego z trzech gatunków europejskich paprotek - Polypodium interjectum - jest niejako żywym reliktem epoki wiktoriańskiej, w której szał na odkrywanie nowych gatunków i odmian paproci i ich uprawę sięgnął szczytu. Nigdy wcześniej ani później paprocie nie cieszyły się tak wielką popularnością i nie grały tak znaczącej roli w domach i ogrodach, jak właśnie na przełomie XIX I XX wieku.

Właśnie w tym złotym czasie paprociowym pan Job Mullins pełnił funkcje ogrodnika w posiadłości należącej do lady Oylander w Beaminster (Dorset). W 1873 roku zauważył w tym ogrodzie ciekawą paproć, która została przekazana w ręce fachowców i uznana za formę, prawdopodobny sport Polypodium interjectum. Jej opis, wraz z dokładnymi rysunkami znaleźć możemy m.in w wydanej w 1912 roku, kultowej książce Charlesa T. Druery 'British Ferns and Their Varietes'. Wówczas, paprotka ta nosiła nazwę 'Glomeratum', lecz w opisach podkreślano nazwisko odkrywcy.


źródło: Internet Archive

Jest to niezwykle ciekawa paproć, choć jakby nieco...chaotyczna. Charakteryzuje się tym, że kształt jej liści jest wyjątkowo niejednorodny i ciężko w jednej kępie znaleźć dwa identyczne. Czasem końcówki zimozielonych frondów są rozwidlone, czasami nie. U innych liści widzimy podwójne, niesymetryczne podziały a inne liście są z kolei niemal lub zupełnie bez rozwidleń. Niektóre z nich są powyginane a inne proste i sztywno sterczące ku górze. Odmiana ta osiąga rozmiary mniejsze, niż gatunek, bo około 15-20 cm wysokości.

Jakie warunki trzeba stworzyć tej paprotce, by dobrze rosła w polskim klimacie? Należy jej zapewnić lekko słoneczne lub półcieniste miejsce, o próchniczej zdrenowanej glebie. Julian Reed, znany brytyjski kolekcjoner paproci i posiadacz narodowej kolekcji Polypodium, poleca ją do uprawy w różnego rodzaju pojemnikach i określa, jako w pełni 'hardy'. Musimy jednak pamiętać, iż Julian nie boryka się z takimi mrozami jak my, więc dla spokoju warto ją zabezpieczyć na okres zimowy iglastymi gałązkami. Brakuje niestety informacji na temat 'Glomeratum Mullis' w polskich źródłach, ale w moim i Tomasza ogrodzie przetrwała poprzednią zimę pod takim właśnie, iglastym zabezpieczeniem.




Ostatnio zmieniany: 2020/12/04 00:46 przez th. Powód: Dodanie miniaturki do bazy
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo, basik, ewacz

Polypodium interjectum 'Glomeratum Mullins' 2017/10/07 21:00 #87762

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24463
Polu, świetny opis :przytulam .Szukałem niedawno wiadomości na jej temat i nic nie znalazłem! :unsure: U mnie pierwszy sezon. mam nadzieję, że jak inne interjectum szybko się rozrośnie.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, jugo, ewacz


--=reklama=--

 

Polypodium interjectum 'Glomeratum Mullins' 2020/07/04 21:59 #207037

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24463
W tym roku paprotka pośrednia 'Glomeratum Mullins' wypuściła liście znacznie różniące się od tych z ubiegłego roku...szkoda, ze nie przyrasyta tak szybko jak gatunek.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo, ewacz

Polypodium interjectum 'Glomeratum Mullins' 2020/12/18 13:51 #221004

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24463
Inny egzemplarz ''Glomeratum Mullins', na bardziej cienistym stanowisku. Zdecydowanie szybciej przyrasta...ale i ziemia bardziej zasobna.



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo, basik, ewacz

Polypodium interjectum 'Glomeratum Mullins' 2022/02/23 12:41 #260252

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24463
Polypodium interjectum 'Glomeratum Mullins', ii połowa lutego.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo, basik, ewacz, ewakatarzyna

Paprotka pośrednia (Polypodium interjectum) 'Glomeratum Mullins' 2022/09/15 22:32 #276766

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66635
U mnie, 'Glomeratum Mullins' nie rozrasta się zbyt dobrze- mam wrażenie, że nic jej nie przybywa


fot.12.09.2022r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, ewacz, ewakatarzyna

Paprotka pośrednia (Polypodium interjectum) 'Glomeratum Mullins' 2022/10/22 08:23 #279210

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24463
Doczytałem, że odmiana 'Glomeratum Mullins' została przebadana i okazuje się, że jest hexaploidem... czyli ma sześć kompletnych zestawów chromosonów..
Uważana jest za jedną z najciekawszych odmian paprotki pośredniej. Nie ma tych odmian za wiele, ta może nie rzuca na kolana, ale faktycznie jest ciekawa.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, jugo, ewacz, ewakatarzyna

Paprotka pośrednia (Polypodium interjectum) 'Glomeratum Mullins' 2023/08/15 21:27 #301248

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66635
Stanowisko Polypodium interjectum 'Glomeratum Mullins' zrobiło się mocno cieniste, ale ona nie tylko dobrze to znosi, ale chyba nawet jej słuzy.


fot. 15.08.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo, ewakatarzyna
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.165 s.