Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Spartyna grzebieniasta (Spartina pectinata) "Aureomarginata"

Spartyna grzebieniasta (Spartina pectinata) "Aureomarginata" 2017/01/14 21:28 #44440

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3577
  • Otrzymane podziękowania: 13858
Spartyna grzebieniasta "Aureomarginata"
Spartina pectinata

Spartyna sercowata, Spartyna Variegata

Wysoka trawa tworząca kępy, ale rozrastająca sie rozłogami.
Liście podłużnie paskowane, łukowato przewieszające się tworząc pokrój fontannowy.
Lubi glebę żyzną, przepuszczalną, umiarkowanie wilgotną, ale toleruje też uboższe podłoże.
Im zasobniejsza gleba tym rozrost rozłogów i inwazyjność większa.
Stanowisko słoneczne

Przy przycinaniu wiosną i wszelkich pracach pielęgnacyjnych trzeba uważać, bo liście mają bardzo ostre brzegi i tną do krwi.
Zimą bardzo dekoracyjna, ale przy wietrznej pogodzie łamie się.
Dekoracyjna jako składnik rabat trawiastych lub bylinowo-trawiastych tworząc tło dla niższych roślin


UWAGA - ROŚLINA EKSPANSYWNA!



Tu po prawej stronie od kępy sadźca.

Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Ostatnio zmieniany: 2017/01/15 19:15 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, piku, nowababka

Spartyna grzebieniasta (Spartina pectinata) "Aureomarginata" 2017/03/09 21:47 #52201

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68153
Faktycznie, spartyna, to trawa przepiękna, ale diabelstwo straszliwe - ekspansywna potwornie. W sezonie wypuszcza w każda stronę mnóstwo rozłogów, które - szczególnie na lekkich glebach - znaleźć można kilkadziesiąt centymetrów od rośliny matecznej. Najlepiej więc byłoby ja uwięzić, wkopać w ziemię w sporym, głębokim i szczelnym naczyniu, ale sprzedawcy, zachwalając tę trawę, nie informują raczej o jej złych stronach. Na forum, w wątku o rabatach trawiastych w naszych ogrodach, odbyła się dyskusja, właśnie na jej temat:
Magdalenka napisał:
Dodam,że trawy kupowałam z różnych źródeł,niektóre przychodziły nie podpisane co do nazwy ... kupuję co jest zapewne błedem "lecąc" na wygląd :unsure: :P nie zastanawiając się,że któryś jest mocno ekspansywny i tak np na zdjęciu które dodałam powyżej w prawym jego górnym rogu widać dwie największe trawy (nazw wiadomo nie znam) i mimo,że kolosy porosły moment zapewne przez podsypywanie ich nawozem,nie polecam błąd z mojej strony ale to innym razem...tak mocno zaczeły się rozrastać i to w bardzo zadziwjający sposób powiedziałabym,nawet,że zaczełam sobie nie radzić,pędy nowe wychodziły z róźnych stron z dala od głównej kępy,jedno tu drugie daleko następne w kilkunasto i kilkudziesięcio nawet cm odstępach.Zanim się zorientowałam o co kaman wyrosło tego z nienacka nawet na ścieżce,wziełam się za konkretne kopanie które ku mojemu zdziwieniu to mało miało tak straszne korzenie wzdłóż i wszerz i niektóre bardzo głęboko idące gdzie chciało swoimi ścieżkami :blink: Wydzieranie tego nie należało do przyjemnych i musiałam stworzyć coś w rodzaju zakopanej dookoła podziemnej fortecy na kilkadziesiąt cm .... póki co daje radę zobaczymy co będzie w tym roku ;) odrosty zasadzałam już sobie w wiadrach do ziemi w inne miejsca :patel :P rotfl
Fabiola napisał: Magdalenka napisał:
Fabiola strzeeliłaś w dziesiątkę ;) tak to będzie to samo ta spartyna :P a to z boku też nie wiem,obie dostałam na urodziny bez opisu :P dziś dojrzałam,że i ta druga również zaczyna podobnie wypuszczać pędy choć nie aż w takich odstępach :D W każdym razie i spartyna i ta druga równo wypuszczają pędy w czasie. Tak ktoś idealnie opisał tu tą trawę,że się uśmiechnęłam,bo ja straszliwie pocięłam sobie nimi ręce aż krew lała się na chodnik dość widocznie :D

Spartyna grzebieniasta 'Aureomarginata' na moich lekkich gruntach czuje się, jak ryba w wodzie. Rośnie na stanowisku w pełni słonecznym i skrajnie suchym, ale jednak dobrze daje sobie radę. Nie przeszkadzają jej warunki, w jakich nie urosło by prawie nic innego . Cecha, o której wspomniała Magdalenka, ostre, jak brzytwa liście, też daje mi się we znaki .

Kwiatostany spartyny są nieco podobne do zaplecionych warkoczy. U mnie, pojawiły się w pierwszych dniach sierpnia







Liściom spartyny nie można odmówić urody :heart




.
Ostatnio zmieniany: 2018/11/26 18:36 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, nowababka


--=reklama=--

 

Spartyna grzebieniasta (Spartina pectinata) "Aureomarginata" 2018/04/11 00:32 #111783

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68153
Spartynie trudno odmówić urody i choć to bardzo agresywna trawa, posadziłam ją z daleka od innych, ale nie uwięziłam. Już w tym roku widziałam, jaka w niej drzemie moc , więc jeszcze w tym sezonie powinna znaleźć się w pojemniku. Ile razy ktos dowiedział się, ze ją uprawiam, zawsze słyszałam ostrzeżenia (słusznie!) :)
Elzbieta napisał:
Tak jak pisze Tomek trzeba na nią bardzo uważać. Swoją już 6 razy przesadzałam,za każdym razem mocno uszczuplając, ale szybko nadrabiała. Jest bardzo żywotna. :diabelek

Jednak nie pozbędę się jej, bo poza tym, że mi się podoba mam do niej sentyment. :)

Zimą, jej kwiatostany są prawdziwa ozdobą ogrodu




fot.20.02.2018r
.
Ostatnio zmieniany: 2018/11/26 18:59 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta

Spartyna grzebieniasta (Spartina pectinata) "Aureomarginata" 2018/05/30 18:38 #119960

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24943
Pani Poliu :przytulam , pilnuj, żeby kłącza spartyny nie dostały się do korzeni innych traw, bo bardzo ciężko je potem wyplenić. Też bardzo mi się podobała, ale musiałem się pozbyć, bo zaczęła się bardzo rozłazić, a ogród mam niewielki :(
Ostatnio zmieniany: 2018/11/26 18:58 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Spartyna grzebieniasta (Spartina pectinata) "Aureomarginata" 2018/11/26 18:59 #138917

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68153
Porównując z ubiegłym rokiem, spartyna bardzo przyrosła. bałam się ja ruszać w sezonie, by nie zniszczyć, jednak wiosną, gdy zacznie puszczać nowe źbła, trafi do murarskiej kastry. Na początku listopada, prezentowała się najpiękniej z moich traw

Na zdjęciu dobrze widać, w jakiej odległości od kępy rozchodzą się nowe kłącza krecigl


fot.08.11.2018r
.
Ostatnio zmieniany: 2018/11/26 19:01 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, wojtek

Spartyna grzebieniasta (Spartina pectinata) "Aureomarginata" 2018/12/20 17:26 #141970

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68153
Nie związana, ale bardzo dobrze trzyma formę, pomimo wiatrów, śniegu, czy deszczy. To na pewno jej wielkie plusy, oprócz niewątpliwej urody latem.


fot.16.12.2018r
.
Ostatnio zmieniany: 2019/01/08 21:26 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dorkow0, chester633, wojtek

Spartyna grzebieniasta (Spartina pectinata) "Aureomarginata" 2020/10/14 16:52 #215462

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68153
Spartyna została uwięziona, ale nie wygląda tak ładnie, jak wcześniej. Mimo - jak mi się wydawało - dokładnego sprawdzenia, czy resztki kłączy nie zostały w ziemi, odbiła jednak poza miejscem, gdzie powinna rosnąć


06.10.2020r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, nowababka

Spartyna grzebieniasta (Spartina pectinata) "Aureomarginata" 2021/10/19 22:37 #251737

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68153
Od czasu wykopania ostatnich rozłogów w czerwcu, nic nowego się nie pojawiło do tej pory, więc jest szansa, że usunęłam już wszystkie! hu_rra
W tym roku bardzo miernie zakwitła, chyba pobyt w beczce jej niezbyt odpowiada. :blink:


fot.19.10.2021r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Spartyna grzebieniasta (Spartina pectinata) "Aureomarginata" 2022/01/23 08:52 #258428

  • Jakasiula
  • Jakasiula Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 158
  • Otrzymane podziękowania: 681
Urody faktycznie nie można jej odmówić


Zdjęcia trochę kiepskie, ale używam telefonu :oops:
U mnie rośnie w kilku miejscach. Na słonecznych już muszę ją ograniczyć. Na półcienistych, gdzie chciałabym, aby się rozrosła , stoi w miejscu.
Pozdrawiam
Katarzyna
Ostatnio zmieniany: 2022/01/23 09:14 przez Jakasiula.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: wojtek
Czas generowania strony: 0.169 s.