Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Kosaćce/ irysy cebulowe - informacje ogólne, uprawa, kompozycje, odmiany NN

Kosaćce/ irysy cebulowe - informacje ogólne, uprawa, kompozycje, odmiany NN 2024/02/17 19:39 #312557

  • Fabiola
  • Fabiola Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1040
  • Otrzymane podziękowania: 1930
No Wojciechu ,jak nic nowa odmiana,
Może, "Palm Beach " :slonko 2smiech
Pozdrawiam Fabiola.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek, ewakatarzyna

Kosaćce/ irysy cebulowe - informacje ogólne, uprawa, kompozycje, odmiany NN 2024/02/17 21:16 #312575

  • Luke
  • Luke Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 558
  • Otrzymane podziękowania: 2595
Nigdy wcześniej nie miałem Irysów Żyłkowanych w ogrodzie, ale poprzedniej jesieni tak trochę z ciekawości kupiłem kilka odmian. Te ciemniejsze mają dopiero zawiązki pączków i ogólnie dobrze rosną, tyle, że na kwiaty muszę jeszcze trochę poczekać. Natomiast żółte (Irys Danford) w naszym ogrodzie kompletnie się nie sprawdziły. Większość roślin zgniła z nadmiaru deszczów, a najsilniejsze, które dały radę zawiązać pączki, zostały zjedzone przez ślimaki. Jedną cebulkę posadziłem jesienią na balkonie i... już na początku lutego pojawił się pączek, który rozwinął się do połowy i tak został i nie zmienia się nic od tygodnia. krecigl Być może czeka na więcej słońca. think: Spotkałem się niedawno z opinią, że Irysy Danford są bardzo nietrwałe i w ogrodzie zanikają, cebulki dzielą się na drobne i nie kwitną w kolejnych sezonach. Czy ktoś z forumowiczów ma większe doświadczenie z tą odmianą i chciałby się podzielić?

Zdjęcia z dziś (17.02.2024), na moim balkonie:


Ostatnio zmieniany: 2024/03/04 22:11 przez th. Powód: Edycja nazwy
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, takasobie, VERA, basik, Danusia, wojtek, ewakatarzyna


--=reklama=--

 

Kosaćce/ irysy cebulowe - informacje ogólne, uprawa, kompozycje, odmiany NN 2024/02/18 19:45 #312635

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5978
  • Otrzymane podziękowania: 24849
Najwyrywniejsze u mnie, iris reticulata Katherine Hodgkin'

fot.18.02.2024

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, Franusiowa, basik, Danusia, wojtek, Luke, ewakatarzyna

Kosaćce/ irysy cebulowe - informacje ogólne, uprawa, kompozycje, odmiany NN 2024/02/21 07:02 #312824

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7835
  • Otrzymane podziękowania: 40533
Luke napisał:
Spotkałem się niedawno z opinią, że Irysy Danford są bardzo nietrwałe i w ogrodzie zanikają, cebulki dzielą się na drobne i nie kwitną w kolejnych sezonach.
Czy ktoś z forumowiczów ma większe doświadczenie z tą odmianą i chciałby się podzielić?

Ja z irysem Danford to chyba nie mam żadnego doświadczenia ... bo sadziłem dwa lub nawet trzy razy cebulki w gruncie i nigdy nie doczekałem się nawet jednego kwiatuszka, szczypioru też raczej nie widziałem :(
Więc na razie daruję sobie kolejne próby.



I nowinka z ogrody. Miał być Iris reticulata 'Eye Catcher', kupowałem też irysa 'Louise' ... ale co wyszło to nie mam pojęcia :nie_wiem Nic mi nie pasuje, może ktoś rozpoznaje?



Ostatnio zmieniany: 2024/03/04 22:08 przez th. Powód: Edycja nazwy
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, takasobie, Danusia, DorotaZ, Katarzyna2021, Luke, ewakatarzyna

Kosaćce/ irysy cebulowe - informacje ogólne, uprawa, kompozycje, odmiany NN 2024/02/23 16:09 #312966

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14620
  • Otrzymane podziękowania: 44181
Ja też dwa sezony temu zamówiłam Eye Catcher i dostałam coś innego 2smiech To chyba już norma.

Moje irysy z dziś:













Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, Danusia, a.nia, DorotaZ, Luke, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova

Kosaćce/ irysy cebulowe - informacje ogólne, uprawa, kompozycje, odmiany NN 2024/02/23 19:59 #312996

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2047
  • Otrzymane podziękowania: 6218
U mnie na razie kwitną pojedyncze sztuki, wyjątkiem jest jedna kępka Louise :)







Jeszcze trzy dni temu wyglądała tak:

Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2024/02/23 20:02 przez halszka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, Franusiowa, basik, Danusia, wojtek, a.nia, ewakatarzyna

Kosaćce/ irysy cebulowe - informacje ogólne, uprawa, kompozycje, odmiany NN 2024/02/23 20:10 #313000

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11365
  • Otrzymane podziękowania: 21020
U mnie większośc w fazie pąka ale cos tam się ruszyło





Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, basik, wojtek, DorotaZ, ewakatarzyna

Kosaćce/ irysy cebulowe - informacje ogólne, uprawa, kompozycje, odmiany NN 2024/03/03 17:48 #313965

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7835
  • Otrzymane podziękowania: 40533
Iris 'Louise'

fot. 03.03.2024


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, Franusiowa, Danusia, DorotaZ, Luke, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova

Kosaćce/ irysy cebulowe - informacje ogólne, uprawa, kompozycje, odmiany NN 2024/03/04 12:48 #314065

  • nena08
  • nena08 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 190
  • Otrzymane podziękowania: 983
Luke napisał:
Spotkałem się niedawno z opinią, że Irysy Danford są bardzo nietrwałe i w ogrodzie zanikają, cebulki dzielą się na drobne i nie kwitną w kolejnych sezonach. Czy ktoś z forumowiczów ma większe doświadczenie z tą odmianą i chciałby się podzielić?

Mam Irysy Danford od wielu lat i przez większość czasu oglądam jedynie szczypiorek. Ale zdarza się, że czasami pojawiają się kwiaty. Nie wiem czym jest to uwarunkowane. Wydaje mi się, że wykopałam je któregoś roku gwizdac
Ostatnio zmieniany: 2024/03/04 22:05 przez th. Powód: Edycja nazwy
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Luke

Kosaćce/ irysy cebulowe - informacje ogólne, uprawa, kompozycje, odmiany NN 2024/03/04 21:50 #314116

  • nena08
  • nena08 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 190
  • Otrzymane podziękowania: 983
Aida


Blue Hill


Harmony


Katherine Gold


Katherine Hodgkin




Painted Lady


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, chester633, Semper, Danusia, DorotaZ, Luke, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova

Kosaćce/ irysy cebulowe - informacje ogólne, uprawa, kompozycje, odmiany NN 2024/03/05 18:26 #314157

  • Luke
  • Luke Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 558
  • Otrzymane podziękowania: 2595
Nigdy wcześniej nie miałem Irysów Cebulowych Żyłkowanych, ale rok temu kupiłem sobie cztery odmiany, z których tylko 3 się sprawdziły w warunkach ogrodowych. Zastąpiłem nimi Tulipany Saxatilis, które rosły na obrzeżach kamiennego kółeczka otaczając inną odmianę Tulipanów (Canasta). Niestety część tulipanowych cebulek ostała się w ziemi i trochę zaburza koncepcję kółeczka z Irysów...

Katherine Hodgkin, Harmony i Pauline:








Jest jeszcze drugie nasadzenie przy trawie ozdobnej, ale tam posadziłem tylko dwie odmiany z wyżej wymienionych w sąsiedztwie innych roślin cebulowych.





Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, chester633, Semper, basik, Danusia, wojtek, nena08, DorotaZ, ewakatarzyna ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Kosaćce/ irysy cebulowe - informacje ogólne, uprawa, kompozycje, odmiany NN 2024/03/07 19:27 #314352

  • nena08
  • nena08 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 190
  • Otrzymane podziękowania: 983
Rejoice tegoroczna nowość :)



Mam pytanie do znawców irysów. Jak rozróżnić Pauline i Purple Gem.
Zrobiłam zdjęcie porównawcze i prawie są takie same.
Dodam, że rosną na różnych stanowiskach. Pauline ma mniej słońca.





Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, nelu-pelu, basik, DorotaZ, ewakatarzyna

Kosaćce/ irysy cebulowe - informacje ogólne, uprawa, kompozycje, odmiany NN 2024/03/08 21:40 #314441

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16597
  • Otrzymane podziękowania: 56387
Iris reticulata 'Louise' w pełni kwitnienia.







pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, chester633, Danusia, wojtek, DorotaZ, Luke, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova

Kosaćce/ irysy cebulowe - informacje ogólne, uprawa, kompozycje, odmiany NN 2024/03/09 06:55 #314464

  • chester633
  • chester633 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1182
  • Otrzymane podziękowania: 3087
nena08 napisał:
Mam pytanie do znawców irysów. Jak rozróżnić Pauline i Purple Gem.
Zrobiłam zdjęcie porównawcze i prawie są takie same.

Jest różnica ...język na płatkach na jednym jest żółto pomarańczowy na drugim biały ....chociaż mężczyźni podobno rozróżniają zdecydowanie mniej kolorów niż kobiety.. :diabelek think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, nena08, ewakatarzyna

Kosaćce/ irysy cebulowe - informacje ogólne, uprawa, kompozycje, odmiany NN 2024/03/25 20:49 #315957

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2772
  • Otrzymane podziękowania: 7409
Tegoroczny sezon iryskowy uważam za udany, jeszcze tylko J.S. Dijt w pąkach. Do irysa Danford robiłam dwa podejścia, kilka lat temu zakwitły tylko raz, potem wypuściły słabiutkie szczypiorki i więcej nie pojawiły się, dwa lata temu posadziłam znowu, ubiegłej wiosny zakwitły bardzo słabo i zostały podjedzone, w tym roku wyszło kilka szczypiorów, na pewno nie zakwitną, ale mam je w donicy to sprawdzę co z nich zostało.

Katharine Hodgkin


Katharine Gold


Pauline


Harmony


Blue Hill


Frozen Planet


Clairette


Fabiola


Blue Note
Ostatnio zmieniany: 2024/03/25 21:04 przez Krzysia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Semper, Danusia, DorotaZ, Luke, ewakatarzyna
Czas generowania strony: 0.212 s.