Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Arktotis, Niedźwiedzie ucho (Arctotis hybryda)

Arktotis, Niedźwiedzie ucho (Arctotis hybryda) 2018/02/27 13:55 #106330

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1669
Mało znana, a warta upowszechnienia, jednoroczna roślina z rodziny Astrowatych (Asteraceae) o kwiatach podobnych do gerbery.

Liście w przyziemnych rozetkach, odwrotnie jajowate, wcinane (przypominające kształtem ucho niedźwiedzia), od spodu sinawo-zielone.
Kwiaty koszyczkowe średnicy 5-7 cm, otwarte w dni słoneczne, o kolorach od prawie białego do rudo-brązowego. Kwitnie od czerwca do jesieni.
Wysiewa się ją w kwietniu w inspekcie i wysadza na miejsce stałe w II poł. maja, lub bezpośrednio do gruntu w połowie maja. Zalecana rozstawa: 25 x 25 cm. Pędy kwiatowe mogą osiągać wysokość do 40 cm.

Preferuje stanowiska słoneczne lub tylko lekko ocienione. Dobra jest każda gleba ogrodowa.
Szkółkarze reklamują jej atrakcyjność podkreślając gerberowaty wygląd kwiatów, ale jest w tym chyba nieco przesady. W mojej praktyce spotykałem kwiaty prawie białe z różnymi "podbarwieniami", ale nie zdarzyły mi się takie o zdecydowanych kolorach.
Dekoracyjność liści i okres kwitnienia mogą zachęcać do wysiania tych roślin.








Ostatnio zmieniany: 2018/02/27 14:44 przez staweg1.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Fabiola, Efkaraj, Franusiowa

Arktotis, Niedźwiedzie ucho (Arctotis hybryda) 2019/02/02 19:02 #147682

  • Juleczka
  • Juleczka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2046
  • Otrzymane podziękowania: 6434
Miałam pomarańczowy...


"Ogrodnictwo to niebezpieczne hobby- bywa, że codzienne obcowanie z roślinami zmienia się w uzależnienie." :)

Różanie-i nie tylko-u Juleczki
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll


--=reklama=--

 

Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.147 s.