Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Marzanka wschodnia (Asperula orientalis)

Marzanka wschodnia (Asperula orientalis) 2018/03/02 09:17 #106825

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1669
Oryginalna jednoroczna roślinka o rozgałęzionych pędach i drobnych, lejkowatych kwiatach, zebranych w szczytowe wierzchotki. Należy do rodziny Marzanowatych (Rubiaceae), a jej ojczyzną może być Iran, Irak, Syria lub Kaukaz.
W naszych warunkach zawiązuje nasiona i czasem dochodzi do samosiewu. Nadaje się na niskie rabaty, skalniaki i do skrzynek balkonowych.
Roślina delikatna, nie powinna być uprawiana w miejscach bardzo wietrznych. Wysiewać na przełomie kwietnia i maja wprost do gruntu. Nie lubi zbytnio przesadzania. Jeśli trzeba przenieść, np. do skrzynki balkonowej, należy przed wykopaniem obficie podlać i przenosić - w miarę możliwości - z bryłką ziemi. Sadzić najlepiej w rozstawie 20 x 20 cm.
Osiąga wysokość do 30 cm. Dobrze jeśli może się wspierać na innych, wyższych roślinach. Stosowałem w "parze" z tujałkami.

Stanowisko słoneczne lub półcień. Gleba piaszczysto-gliniasta, zasobna w związki wapnia, lekko zasadowa.
Na mojej działce gościła na tyle, żeby ją poobserwować i sfotografować. Dla mnie zbyt delikatna.






Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fabiola, Efkaraj
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.141 s.