Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ogród Iny

Ogród Iny 2016/09/07 19:59 #23803

  • inag1
  • inag1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1938
  • Otrzymane podziękowania: 2352
To było tak dawno i wtedy moja wiedza była na poziomie -10 , że trudno mi powiedzieć co to była za trawa. :) Dostałam ją od znajomej . Pamiętam, że bardzo mi się podobała. Jeszcze bardziej pamiętam moją walkę z jej kłączami. :angry: Dlatego jestem taka ostrożna z nowozakupioną lasecznicą. Ciągle się waham ale coraz bardziej jestem zdecydowana ją oddać. Mam czas na decyzję do piątku , bo w tedy jest na ryneczku facet , od którego ja kupiłam.
Pozdrawiam- Ina

Ogród Iny
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Iny 2016/09/07 21:12 #23816

  • aguniada
  • aguniada Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1186
  • Otrzymane podziękowania: 1632
Inuś, z wiadomości, które podane są we wspomnianej wcześniej książce, lasecznica to jedna z największych i najbardziej architektonicznych traw wieloletnich.
W naturze porasta wilgotne tereny, zwłaszcza brzegi rzek.
Poza zasłużonymi pochwałami co do urody tego gatunku, jak i jego spektakularnego kwitnienia, autor podkreśla, iż w chłodniejszym klimacie kwiatostany są spotykane sporadycznie.
Lasecznica najokazalej rośnie w ogrodach ciepłych i osłoniętych, w takich warunkach to prawdziwe okazy, wręcz ekrany, o akcentach subtropikalnych.
Powinno się ją ścinać przy ziemi przed każdą zimą, chyba, że ma się ochotę pozostawić wiechy kwiatostanów do wiosny = wówczas skracamy ją przed kolejnym sezonem.
Odmiana Variegata jest bardzo mocno wychwalana, jako niezwykle efektowna i piękna, z kremowo-białymi przebarwieniami na liściach.
Stanowisko słoneczne, osłonięte, zapewniona wilgoć i żyzna gleba.
Strefa 7.
Kępa rośnie nawet do 4,5m wysokości w optymalnych warunkach, kępa rozrasta się na 90cm wszerz.
I teraz najważniejsze: w ogrodach o chłodniejszym klimacie trzyma się w kępie, w ciepłych ma tendencje do rozprzestrzeniania się...

Mam nadzieję, że powyższe pomoże Ci podjąć decyzję :)
Moim zdaniem, prędzej czy później, będzie żarłoczna na przestrzeń ;-)

Pozdrowienia i nieustające życzenia zdrowia!
W doskonałej fotografii chodzi o głębię uczucia, nie głębię ostrości - Peter Adams.
Zapraszam: Ogród w cieniu brzóz oraz AD Photography
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Ogród Iny 2016/09/08 10:11 #23880

  • inag1
  • inag1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1938
  • Otrzymane podziękowania: 2352
Aga, dziękuje za bardzo wyczerpującą odpowiedź. Te wiadomości na pewno przydadzą się też innym Forumowiczom bo jeżeli lasecznica pokazała się na naszym niedużym lokalnym ryneczku , to inni tez mogą na nią trafić.
Urody faktycznie nie można jej odmówić i właśnie dla niej skusiłam się na tę roślinę. Szkoda, że sprzedający wprowadził mnie w błąd sprzedając jako miskant. Tak to jest na lokalnych ryneczkach, przeważnie nie wiedzą co sprzedają. :unsure:
Już podjęłam decyzję i jutro roślinę oddam. Nie chcę znowu wprowadzać do ogrodu trawy, której kłącza będę potem wydłubywać po całym, niedużym ogrodzie.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Wiedziałam, że na Ciebie mogę liczyć. :kocham

Wcześniej pytałam , co zrobić z siewkami stipy. Teraz przesadzić na docelowe stanowisko, czy dopiero wiosną ?
Jakbyś mogła jeszcze w tej sprawie doradzić. :oops:
Pozdrawiam- Ina

Ogród Iny
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Iny 2016/09/12 14:30 #24292

  • aguniada
  • aguniada Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1186
  • Otrzymane podziękowania: 1632
Inuś, wydaje mi się, że podjęłaś rozsądną decyzję :) Cieszę się, że mogłam pomóc!
Co do siewek stipy, pozostawiłabym je do wiosny - niech się najpierw wzmocni system korzeniowy...
Słonecznie pozdrawiam...
W doskonałej fotografii chodzi o głębię uczucia, nie głębię ostrości - Peter Adams.
Zapraszam: Ogród w cieniu brzóz oraz AD Photography
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): inag1

Ogród Iny 2016/09/14 19:59 #24603

  • Nowinka
  • Nowinka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3263
  • Otrzymane podziękowania: 5575
Siewki stipy zdziwko kurcze ja nigdy nie widziałam żadnych siewek .Może dlatego ,że i stipy nie mogę się dochować :diabelek
A to chyba najpiękniejsze trawy .Mam swój trzcinnik kilka lat i też jestem nim zachwycona .Polecam Ci go jeśli nie masz :na_ucho
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): inag1

Ogród Iny 2016/09/15 14:44 #24755

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424
Inuś, w wątku Pawła narzekałaś na rozchodniki, które Ci się pokładają.Mój na nie sposób to pomijanie ich podczas podlewania.Tam gdzie rozchodniki są podlewane, wszystkie mi się pokładają a te zapomniane stoją jaj wojsko na baczność.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Iny 2016/09/22 13:51 #25713

  • Margo2
  • Margo2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4700
  • Otrzymane podziękowania: 8592
Ja bym stip nie przesadzała teraz. Jak każda trawa bardzo słabo się korzeni i fachowcy odradzają jesienne sadzenie
Stipa zresztą jest trudna do przezimowania. Lepiej ją związać na zimę i przesadzić jeśli przetrwa wiosną
A nie myślałaś o przemalowaniu tego muru?
Może biały byłby lepszy?
Chociaż mnie ten szary wcale nie przeszkadza
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Iny 2016/10/04 10:11 #27398

  • beatrix+
  • beatrix+ Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Czarownica z tych czarujących...:)
  • Posty: 3021
  • Otrzymane podziękowania: 5274
Mam nadzieję,żr już dobrze widzisz...szczególnie kasę.. 2smiech

Buziole!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Iny 2016/10/04 14:34 #27457

  • annawu
  • annawu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 374
  • Otrzymane podziękowania: 1134
inag1 napisał:
Jeżeli ktoś ma to cudo w ogrodzie, to proszę podzielić się doświadczeniem w jej uprawie.

Inuś to cudo mam u siebie, :) wilgoci ma tyle co podleję i z nieba spadnie, żadnych rozłażących kłączy nie zauważyłam ;) jak wsadziłam karpę tak trzyma się jednego miejsca, przy zakupie poradzono mi na zimę zabezpieczać bo może wymarznąć, więc już trzy zimy u mnie przeżyła, hu_rra jestem nią zauroczona, cały czas świeci w ogrodzie :woohoo: zdjęcia moje możesz obejrzeć w wątku 'trawy.... w naszych ogrodach' :slonko
pozdrawiam Ania

zapraszam do ogrodu
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Iny 2016/10/04 15:09 #27464

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1012
  • Otrzymane podziękowania: 1974
Inuś, jak zdrówko.. i farfocle jak się mają?
:przytulam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Iny 2016/10/05 13:42 #27670

  • inag1
  • inag1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1938
  • Otrzymane podziękowania: 2352
Aguniada siewki stipy zostawiam do wiosny a jak przeżyją to je przesadzę. Lasecznicę też zostawiłam ale posadziłam w doniczce. Trochę szkoda mi było ją oddać. :) Jak przeżyje zimę ,to pójdzie do znajomych nad stawek.

Nowinka ze stipą to u mnie ciekawa sprawa. Roślina mateczna nie przeżyła zimy a od dwóch m-cy znajduję jej siewki. Trzcinnika nie mam a trawa faktycznie ładna.

Roma u mnie trudno znaleźć odpowiednie, suche miejsce . ;)

Margo2 o stipie pisałam wyżej :) a muru nie będę malować. Jest coraz bardziej zarośnięty i coraz mniej widoczny.

beatrix+ kasay to ja nigdy nie widziałam :diabelek

annawu już zdecydowałam oddać lasecznicę znajomym. Mam jednak za mały ogród na takie cudo.

Monika-Sz Farfocle dziękują , mają się całkiem dobrze. :P a tak poważniej, to jak przewidziała lekarka , w ciągu dnia prawie ich nie widzę. tylko jak się schylę i podniosę się to na chwile cała ławica wypływa z dołu oka i wtedy trudno ich nie zauważyć. Tak już niestety zostanie, bo już nic więcej nie da się zrobić. Dobrze, że w tej chwili całkiem nieźle widzę a to jest najważniejsze.
Powróciło moje poważniejsze zmartwienie . Tomograf wyszedł źle. Znowu miesiąc czekania na wizytę , na której dowiem się co dalej. :(
Zostałam wywołana do odpowiedzi, to szybko zrobiłam parę zdjęć , żeby pokazać jak w tej chwili wygląda ogród. Jest nadal zielono , tylko mało kwitnąco. :)



trawnik podsypany kompostem wygląda jak nowo założony









Pozdrawiam- Ina

Ogród Iny
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, edulkot, VERA, dorkow0, chester633

Ogród Iny 2016/10/05 18:22 #27742

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6799
  • Otrzymane podziękowania: 15105
Witaj Ina :witaj
Bez Twojej wiedzy bardzo miło spędzam czas w tym ogrodzie :lol:
Ujawniam się zatem i od razu mam kilka pytań typu 'czy':
czy co roku sypiesz kompost na trawnik?
czy stosujesz jeszcze inne nawozy?
Jeśli tak to w jakie porze?
czy jak zadam jeszcze kilka pytań to nie dostanę w niunio? :patel
Na wszelki wypadek wstrzymam się do następnej wizyty. :slonko
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Iny 2016/10/05 20:00 #27785

  • inag1
  • inag1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1938
  • Otrzymane podziękowania: 2352
Nela bardzo się cieszę z Twojej wizyty i pytaj do woli ;) , jeżeli wiedzy mi wystarczy to na pewno odpowiem. :)
Jeżeli chodzi o trawnik, to na tę pokazaną część sypię kompost co roku jesienią. Jest to nowa część ogrodu powstała 3-4 lata temu. Nawieziona ziemia jest bardzo gliniasta i dlatego na te rabaty i trawnik sypię kompost co roku , dla rozluźnienia gleby. Na pozostałe trawniki sypię co kilka lat ( jak tylko zostanie kompost po podsypaniu rabat) . Nawóz sypię na pewno na wiosnę, na wszystkie trawniki. Kupuję marketowy, szybko działający na start, najtańszy jaki jest dostępny. Już dawno zauważyłam, że działa tak samo ,jak firmowy , tylko cena jest inna . ( Pewnie jakieś herezje piszę krecigl :P ). W sezonie staram się chociaż raz podsypać trawnik tym samym nawozem. Naturalnie jak nie ma opadów, to trawnik podlewam . Jak dotąd trawniki są zadowolone. No to się rozpisałam krecigl a należę do osób małomównych. :)
Pozdrawiam- Ina

Ogród Iny
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nelu-pelu

Ogród Iny 2016/10/05 20:00 #27786

  • Nowinka
  • Nowinka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3263
  • Otrzymane podziękowania: 5575
Śliczne trawki :kocham coraz bardziej się do nich przekonuję .Ale chyba trochę za późno ,bo nie mam gdzie sadzić :nie_wiem
U mnie dziś podlewa ,tylko dlaczego tak zimno :deszcz
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Iny 2016/10/05 20:06 #27789

  • inag1
  • inag1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1938
  • Otrzymane podziękowania: 2352
Nowinko pisałyśmy równocześnie. :) Znając Ciebie znajdziesz miejsce. Czytałam u Ciebie, że do jakiś już się przymierzasz.
U mnie taka sama pogoda. Dobrze,że podlewa tylko dlaczego od razu tak zimno. :(
Pozdrawiam- Ina

Ogród Iny
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Iny 2016/10/06 08:44 #27891

  • dobra nuta
  • dobra nuta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1106
  • Otrzymane podziękowania: 1168
Wspieram Cię i oby za miesiąc wszystko okazało się ok. Wiem, że to bardzo trudne - ale postaraj się nie myśleć :buziak :przytulam flower
pozdrawiam - ania
mój wątek


Jedyną pewną metodą unikania porażek jest nie mieć żadnych, nowych pomysłów. - Albert Einstein
Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. - Albert Einstein
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Iny 2016/10/06 10:33 #27943

  • inag1
  • inag1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1938
  • Otrzymane podziękowania: 2352
dobra nutkaAniu, dziękuję za słowa wsparcia. :buziak Już nie mam się co łudzić , wynik powtórzył się. Teraz tylko czekanie na co dalej. Podobno termin miesięczny jest bardzo dobry ale dla mnie to rok świetlny. :(
Dobrze że jest ogród. Mokry ,jesienny ale jest i można chociaż na chwilę zająć czymś innym myśli i ... ręce. ;)
To jeszcze parę fotek.

Granaty w tym roku bardzo okazałe.

























Nie zdążyliśmy przed deszczami przesiać całego kompostu. Z tego kompostownika będą jeszcze dwie taczki złota ogrodnika :). Drugi pełny kompostownik jest do przerzucenia.

Pozdrawiam- Ina

Ogród Iny
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, edulkot, dorkow0, chester633, Elżbieta, zanetatacz

Ogród Iny 2016/10/06 14:15 #27978

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6799
  • Otrzymane podziękowania: 15105
I znowu będę pytać wink-3
Jaki duży ten kompostownik? Znasz wymiary? Jesteście zadowoleni?
Zamierzam nabyć i się rozglądam flower
Trzymam kciuki... flower flower
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród Iny 2016/10/07 19:47 #28231

  • inag1
  • inag1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1938
  • Otrzymane podziękowania: 2352
Nela wymiarów kompostowników nie znam , pamiętam tylko że ich pojemność to 800l. :) To są takie zwykłe termopojemniki, których pełno jest na alledrogo. ;) Jestem z nich bardzo zadowolona, szybko się w nich wsad rozkłada. Dodatkowo fajne jest to, że kompostowniki są składane z elementów i można odpiąć jakąś część , żeby łatwiej operować np. widłami. Na którymś z wcześniejszych zdjęć widać moje kompostowniki. Stoją z tyłu ogrodu, prawie niewidoczne a spełniają swoją rolę. :)
Pozdrawiam- Ina

Ogród Iny
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nelu-pelu

Ogród Iny 2016/10/07 21:04 #28264

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6799
  • Otrzymane podziękowania: 15105
Dziękuję Ina,
trochę się rozglądam w sieci i widzę, że nawet do mojego małego ogródka muszą być dwa.

Jak to granaty??!!
W naszym klimacie? Ciągle jeszcze coś mnie zaskakuje, może to dobrze, bo 'gdy się dziwić przestanę
- będzie po mnie, będzie po mnie'...
Bardzo lubię granaty, najlepiej właśnie prosto z drzewa, dojrzałe w południowym słońcu, ech... rozmarzyłam się. :mlotek
Słoneczka życzę :slonko :slonko
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.175 s.