Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Oczka wodne - glinianki, czyli próba osuszania gruntu

Oczka wodne - glinianki, czyli próba osuszania gruntu 2016/12/13 18:33 #39205

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2929
  • Otrzymane podziękowania: 5603
Jest kilka powodów, dla których decydujemy się na budowę w naszych ogrodach oczek wodnych :-) Mój był dość nietypowy 2smiech

Mieszkam na pojezierzu, wokół jest mnóstwo jezior, stawów, rzeczek i strumieni, więc do głowy mi nie przyszło, że będę kiedyś zakładać w ogrodzie oczko wodne :lol:



Ale życie pisze własny scenariusz :unsure: i pamiętnej wiosny roku pańskiego 2010 trzeba było pogłębić moją naturalną kałużę, żeby przyspieszyć osuszanie ogrodu :blink:









Kałuża do dziś nie ma foliowego czy betonowego dna, które zatrzymywałoby w niej wodę na dłużej. Jej zadanie to czasowa retencja nadmiaru wody, który na glebach nieprzepuszczalnych, z utrudnionym odpływem, bywa dużym problemem dla roślin. Zebrana w jednym miejscu woda z założenia ma stopniowo wsiąkać w glinę, żeby zbiornik zdążył odebrać z ogrodu nadmiar kolejnej deszczówki.

Takie było założenie... A jak jest naprawdę pokażą zdjęcia :diabelek

Po krótkich opadach woda szybko znika...



Natomiast opady długie powodują, że kałuża występuje z brzegów i... krecigl oczka nie widać :silly:



Niestety, mimo kilkakrotnego powiększania i pogłębiania, a kopanie i pozbywanie się gliny nie jest łatwe, kałuża wciąż okazuje się być zbyt mała i zbyt płytka, żeby rozwiązać problem z wodą po długotrwałych opadach deszczu lub śniegu.







Niezależnie od tego jaki praktyczny cel przyświecał mi podczas kopania oczka, staram się, żeby zbiornik i jego okolica wyglądały atrakcyjnie.

Ogrodzenie oczka kamieniami sprowokowało mnie kiedyś, by na jego brzegu zrobić skalniak :-)









Było oryginalnie i miło, ale tylko do czasu, gdy znów pojawił się nadmiar wody :mur









Przyszła pora na zmiany rotfl
Ostatnio zmieniany: 2018/03/29 00:23 przez Poll. Powód: rozszerzenie tytułu, ikonka
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, hanya, Krzysia, Pani Bestia, zuzanna2418, beatazg

Oczka wodne - glinianki 2016/12/13 22:23 #39234

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2929
  • Otrzymane podziękowania: 5603
Bez względu na zmienne koleje losu, oczko i jego okolica, z wodą czy bez wody :diabelek to taki inny ogródek w ogrodzie.

Obowiązkowe są u mnie pałka wodna, wiązówka czy irysy syberyjskie oraz dziesiątki innych roślin :-)
Kiedyś były kaczeńce, ale podczas jakiejś okropnej suszy wyschły krecigl Natomiast niezapominajki zginęły zaduszone mułem po jakimś podtopieniu :blink:







Z moim oczkiem nie można się nudzić rotfl







Przypomniałam sobie nawet jak się robi łódki z kory :-)



Dość szybko w okolicy oczka pojawiły się zwierzęta :owady



Jednak trzeba pamiętać, że zbiorniki wodne ze zbyt stromymi brzegami i bez wysepek mogą stać się dla płazów śmiertelną pułapką. U mnie problemu stromych brzegów nie ma, ale i tak stosuję dla ludzi i dla zwierząt takie rozwiązania jak schodki, wyspy, tratwy:





Żeby wody nie zabrakło nawet w czasie największej suszy, zagłębiłam w oczku 50 l kastrę budowlaną. To na niej zawsze pływa tratwa z kory dla żab :-)



Ostatnio zmieniany: 2016/12/13 23:37 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, hanya, Efkaraj, Krzysia, Pani Bestia, chester633, beatazg, annawu, nelu-pelu


--=reklama=--

 

Oczka wodne - glinianki 2016/12/13 22:24 #39235

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2929
  • Otrzymane podziękowania: 5603
Wreszcie jesienią przeniosłam nad oczko resztę swoich irysów syberyjskich. Wiosną powinno być tu już inaczej, niebiesko i fioletowo :-)





Zapraszam do pokazywania swoich prawie naturalnych oczek :-)
Ostatnio zmieniany: 2016/12/13 23:42 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): hanya, piku, Efkaraj, takasobie, Krzysia, VERA, zuzanna2418, beatazg, annawu

Oczka wodne - glinianki 2016/12/30 09:43 #41129

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8385
  • Otrzymane podziękowania: 24992
Moja sadzawka a może glinianka powstała również jako dziura w ziemi w celu osuszenia bagiennego terenu :)



Na początek posadziłam tam nieco żółtego irysa i ten się już nieźle panoszy ale na doprowadzenie do wyglądu przyzwoitego oczka wodnego po prostu nie mam czasu więc rządzi tam natura





W kolejnych latach dosadziłam trochę traw i wierzby oraz dorzuciłam nieco kwiecia do wody a z doprowadzeniem wszystkiego do względnego ładu czekam na emeryturę B)



pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, Tomek Mr, Krzysia, chester633, beatazg, annawu

Oczka wodne - glinianki 2016/12/30 10:50 #41148

  • beatazg
  • beatazg Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 3345
  • Otrzymane podziękowania: 10439
Wiesiu , widoki u Ciebie bardzo podobne do naszych bieszczadzkich ,pięknie po prostu .
Naturalne oczka są najpiękniejsze , więc nie ma co zmieniać. Można jedynie dosadzić rośliny lub dołożyć w miarę naturalnych kamieni . Dla mnie takie to zwykłe szare , nawet te trochę kolorowe już nie pasują jak położę między roślinami . Moje wyłożone folią oczko w ogóle mi się nie podoba ,ale mąż kilkanaście lat temu wykopał taki lej i muszę z tym żyć . Jak tylko wody jest mniej bo trochę ucieka i podlewam też nią , widać wówczas folię to już całkowite dno krecigl .

Beata
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia

Oczka wodne - glinianki 2016/12/30 11:06 #41150

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8385
  • Otrzymane podziękowania: 24992
Beatko, bo to nieomalże o rzut beretem od Bieszczad :lol: A tak po prawdzie moja wieś to taki trochę ewenement wśród otaczającej prawie równiny :)
U mnie wszechobecna glina więc woda trzyma się nieźle poza długimi okresami upałów wtedy jej poziom spada nawet o 30cm :dry:
Jeżeli masz oczko wyłożone folią to dobrze maskują brzegi rośliny o dużych liściach, np

Rodgersja stopowcolistna


lub
Tarczownica tarczowata
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, chester633, annawu

Oczka wodne - glinianki 2016/12/30 12:05 #41167

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Wiesiu, takie prawdziwie naturalne oczko jest idealne :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, piku

Oczka wodne - glinianki 2016/12/30 12:06 #41169

  • beatazg
  • beatazg Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 3345
  • Otrzymane podziękowania: 10439
Tak ,tylko ja mam stromy brzeg ze względu na zwierzęta i turystów i kamienie na zaprawie wokół . Trochę roślin mam , ale to nie jest to co naturalnie . Widzę Wiesiu ,że masz napisane Podkarpacie , ale tu chyba nie mieszkasz i widoki nie nasze :) .

Beata
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Oczka wodne - glinianki 2016/12/30 12:26 #41172

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8385
  • Otrzymane podziękowania: 24992
Tak Beatko, to jest Podkarpacie wieś położona ok 30km od Przemyśla ale jeszcze tam nie mieszkam.
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Oczka wodne - glinianki 2016/12/30 16:18 #41203

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2929
  • Otrzymane podziękowania: 5603
Też uważam, że jest idealne :-)

Czyli woda nigdy nie wysycha??? To świetnie!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Oczka wodne - glinianki 2016/12/30 16:40 #41210

  • beatazg
  • beatazg Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 3345
  • Otrzymane podziękowania: 10439
Wiesiu ,to może tam byłam , bo faktycznie górek tam dużo . W drugi dzień świąt jeździłam do Dynowa przez Starą Birczę na skróty , chociaż chciałam przez Birczę i Dubiecko więc Wiesiu to Twoje strony, chyba ,że mieszkasz na północ od Przemyśla . Im wyższe były górki tym śniegu było tam więcej tak jak u nas :)
Beata
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Oczka wodne - glinianki 2017/01/01 11:47 #41670

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8385
  • Otrzymane podziękowania: 24992
Siberko w upalne lato stan wody spada znacznie ale nie wysycha nigdy, chyba jest tam jakieś małe źródło think:

Beatko, to byłaś już o rzut beretem, to jeszcze kawałek w kierunku na Pruchnik :)

A to jeszcze sadzawka w okresie świątecznym :)



pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Ostatnio zmieniany: 2017/01/01 12:03 przez piku.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, annawu

Oczka wodne - glinianki 2017/03/18 15:08 #54103

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2479
  • Otrzymane podziękowania: 2425
Wiesiu, jak tam Twoja sadzawka? duży poziom wody po zimie? Widok zimowy jest piękny ale teraz to już chyba zupełnie inaczej wszystko wygląda. Ciekawa jestem dzisiejszego widoku.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: wojtek
Czas generowania strony: 0.179 s.