Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ogród już nie weekendowy

Ogród już nie weekendowy 2021/01/05 04:13 #222154

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1313
  • Otrzymane podziękowania: 3424
No i stało się, po latach podglądania, podczytywania innych i lekkiego znużenia prowadzeniem swojego wątku ogrodowego na różnych Forach, wróciłam do prowadzenia tegoż.
Poll stwierdziła, ze wpisy nie muszą być "jak z karabinu" więc może podołam skrobnąć coś raz na tydzień. Może być tak, że teraz, zimową porą gdy czasu więcej i wydaje mi się mieć to sens, to latem...no wpisów może być mniej. Zobaczymy.

Pokrótce o moim ogródku. Ma ponad 3500 m2, z czego zagospodarowaliśmy 2/3. Resztą rządzi natura. Ziemię mam piaszczystą, choć zdarzają się pasy gliny, a nad strumieniem mam obszar zalewowy.
Do 2012 roku był ogrodem weekendowym. Choć w sumie przebywaliśmy tam od późnej wiosny do jesieni.
Kiedy dzieci dorosły , chyba szaleju dostaliśmy i postanowiliśmy zbudować dom całoroczny. Zrobiliśmy to własnymi rękoma , więc trochę to trwało, ale od 4
lat jesteśmy "na swoim". Dzięki temu, ze budowaliśmy sami ogród w ogóle nie ucierpiał. I cieszy nas ten nasz kawałek zieleni.
Jak mi się uda to wrzucę takie fotki przed-po.

2012


2019
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, Gabriel, piku, Efkaraj, edulkot, Asia2, VERA, chester633 ten użytkownik otrzymał 8 podziękowań od innych

Ogród już nie weekendowy 2021/01/05 04:19 #222155

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1313
  • Otrzymane podziękowania: 3424
No proszę, udało się... to coś jeszcze

kratka z różą Graham T. 2013, to maleństwo z prawej strony to Larissa, teraz to potwór :)


i w 2020



i jedna z rabat 2015


i 2020
Ostatnio zmieniany: 2021/01/05 04:23 przez Ave.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, edyta, th, Gabriel, Efkaraj, edulkot, Asia2, VERA, nowababka ten użytkownik otrzymał 11 podziękowań od innych


--=reklama=--

 

Ogród już nie weekendowy 2021/01/05 09:03 #222163

  • Asia2
  • Asia2 Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1167
  • Otrzymane podziękowania: 3666
A więc dałaś się namówić! Brawo! Będzie jeszcze jeden - jak widać - interesujący ogród do podglądania.
Ale... czwarta rano rotfl ? Jeszcze czy już nie śpisz o tej porze? rotfl
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave

Ogród już nie weekendowy 2021/01/05 11:27 #222168

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3899
  • Otrzymane podziękowania: 13574
Pięknie Ci rośnie Grahamka recourse chyba trafiła na glinę ,bo jak piszesz w ogrodzie w większej części ziemia jest piaszczysta.
Twoja historia z budową domu przypomina mi moją .
Dopiero w dojrzałym wieku /żeby nie powiedzieć na starość/ zrealizowałam swoje marzenie, doczekałam sie ogrodu przy domu.

Ogród zapowiada się bardzo interesująco i czekamy na więcej zdjęć.
Pozdrawiam Cię i witam w ZZ. :przytulam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave

Ogród już nie weekendowy 2021/01/05 11:39 #222170

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16257
Dlaczego piszesz, że dostaliście szaleju?
Dla mnie ogród przy domu, to największe szczęście :woohoo: .
35 arów to ogromny teren zdziwko . Nawet jeśli macie zagospodarowane 2/3, ti i tak bardzo dużo :bravo . Poproszę o więcej zdjęć :tup .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave

Ogród już nie weekendowy 2021/01/05 12:50 #222176

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9729
  • Otrzymane podziękowania: 20849
Przyszłam się przywitać i bardzo mnie cieszy nowy wąteczek hu_rra
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave

Ogród już nie weekendowy 2021/01/05 13:48 #222178

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Witaj Ewo serdecznie welcome
Cieszę się, że tak piękny ogród będzie można podziwiać na Zieloni Zakręconych clap
Nie martw się, nie wszyscy tutaj piszemy regularnie, ale na pewno wszyscy się cieszymy, jak nowe wpisy się pojawiają :)

Teraz, zimą, mam nadzieję, na prezentację Twojego miejsca na ziemi. Widzę, że Irmina czuwa nad kaskadą :)

Jak będziesz miała chwilkę, wybierz proszę jedno zdjęcie do Ilustrowanego Spisu Ogrodów, a ja je tam umieszczę :)
Ostatnio zmieniany: 2021/01/05 13:49 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave

Ogród już nie weekendowy 2021/01/05 15:33 #222186

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5962
  • Otrzymane podziękowania: 24660
Fajnie, że założyłaś wątek clap clap clap
Postaram się w miarę regularnie zaglądać, bo zapowiada się bardzo ciekawie :witaj
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave

Ogród już nie weekendowy 2021/01/05 16:38 #222188

  • Shirall
  • Shirall Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 656
  • Otrzymane podziękowania: 1434
Yahoooo, jesteś, juhu!!! :buziak :buziak będę wpadać i podziwiać :buziak
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave

Ogród już nie weekendowy 2021/01/05 17:36 #222195

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11260
  • Otrzymane podziękowania: 20702
Witam i ja welcome cieszę sie bardzo że przybędzie kolejny piękny i duży ogród będe miała co podziwiać :)
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave

Ogród już nie weekendowy 2021/01/05 17:56 #222204

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6631
  • Otrzymane podziękowania: 14381
35 arów..! to jest dokładnie 10 razy więcej niż moja działka... :lol:

Pamiętam Twój awatar cudny, ale z ogrodu to już niewiele.. :oops: zatem proszę o dużo fotek bym mogła
odświeżyć pamięć.. :lol:
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave

Ogród już nie weekendowy 2021/01/05 18:58 #222219

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
Witaj nam, witaj :przytulam
Cieszę się, ze jeszcze jeden ogród nam przybył i w to w dodatku o czasie mało sprzyjającym ogrodnikom. :lol: Ale w takim razie będzie dość czasu, by poznać Twój ogród przez wspomnienia.

Na bieżących zdjęciach widać, jak ogród zmężniał, rośliny urosły i wypełniły rabaty. To naoczny dowód, że rozmiar jednak robi różnicę! rotfl Dostawienie ławeczki (ostatnia fotka), to kropka nad 'i', której tam brakowało. :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave

Ogród już nie weekendowy 2021/01/06 00:34 #222260

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1313
  • Otrzymane podziękowania: 3424
O rany... ilu Gości. No jesteście kochani/kochane :kocham Nie spodziewałam się... ale lubię takie niespodzianki :mniam

Asiu - no ...jedno i drugie. polewkamax skoro oczki miałam wielkie jak talerze... to spożytkowałam czas na założenie wątku :oops:

EfciuRajska - coś tam wybiorę i prześlę na PW ?

Może jutro się ogarnę i napiszę coś bardziej sensownego o moich dokonaniach ogrodowych :)

A dziś cd porównań.

2013


i dziś





ścieżka między rabatami 2013


i teraz


i skalniaczek przed domem kiedyś



i w 2019


Jeszcze raz bardzo Wam dziękuję za miłe przywitanie :slonko
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, Gabriel, piku, Efkaraj, takasobie, edulkot, VERA, chester633, nowababka ten użytkownik otrzymał 9 podziękowań od innych

Ogród już nie weekendowy 2021/01/06 15:07 #222289

  • Semper
  • Semper Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2303
  • Otrzymane podziękowania: 5589
Ave Ave clap
Chyba masz jakąś ławeczkę, na której będę mógł przysiąść od czasu do czasu czdziura
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave

Ogród już nie weekendowy 2021/01/06 15:41 #222290

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1313
  • Otrzymane podziękowania: 3424
Jasne Jureczku i to nie tylko wirtualną :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród już nie weekendowy 2021/01/06 15:43 #222292

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1313
  • Otrzymane podziękowania: 3424
A to fotka do zrobienia miniaturki :)

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Gabriel, Efkaraj, edulkot, VERA, Elżbieta, Franusiowa

Ogród już nie weekendowy 2021/01/06 17:44 #222315

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66655
Dzięki większemu rozmiarowi roślin, ogród stał się nieco bardziej dziki i nastrojowy. :)
Ostatnio zmieniany: 2021/01/06 17:45 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave

Ogród już nie weekendowy 2021/01/06 19:54 #222331

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1313
  • Otrzymane podziękowania: 3424
No i dla przypomnienia, lub info dla nowych Gości...
Moja działka to była kiedyś część gospodarstwa, takiego zwykłego na wsi. Był tu sad. Moi dziadkowie podzielili ziemię między swoje dzieci, a po moich rodzicach dostała sie mnie. Początkowo tam nie mieszkaliśmy. To była działka weekendowa. Latem zdarzało nam się tam bywać częściej no i urlopy – obowiązkowo. Póżniej zaczęliśmy spędzać tam coraz więcej czasu, jeżdziłam stamtąd do pracy i po pracy wracałam. Zimę spędzaliśmy w miejskim blokowisku. Ciągle byłam „zwierzęciem miejskim” i twierdziłam, że babą wiejską nie zostanę. Los sobie ze mnie zadrwił… Teraz nie wyobrażam sobie powrotu do Łodzi i mieszkania w bloku. I nie mówię już „nigdy…”
Działkę dostałam „po rodzicach” koło 1991 r., , w większości wyglądała tak



ale zagospodarowywać ją zaczęłam dopiero jak znalazłam się na Forum. Gdzieś koło 2008 roku. Dostałam wtedy zielonego zakręcenia (choć startowałam na całkiem innym Forum), podsycanego bardzo umiejętnie przez Forumki i Forumków , nabawiłam się wtedy wielu chorób m.in. różyczki i hortensjoby...z czego pozostała mi hortensjoba, a różyczka po pogromie w 2012 (gdy wypadło mi ze 20 krzaków) została trochę uleczona.

W obniżeniu terenu, na końcu działki mamy strumień, który wpada do rzeki – od wielkiego dzwonu, raz na kilka dobrych lat skosimy tam coś albo wytniemy i tyle.Tą część pozostawiłam do władania naturze. I ona radzi sobie tam bardzo dobrze tworząc łąkę, chaszcze i ... morze pokrzyw. Zadowolone są z tego również przeróżne żyjątka, ptaszki i zwierzątka.
Za mojego życia ten teren nie będzie doprowadzony do użytku, bo nie mam niestety tylu rąk co hinduska Kali, a czasami bardzo by się przydały. Dzieci poszły na swoje i wyemigrowały do innych miast, więc nie mam możliwości ich wykorzystywać ;)





Wyżej mamy kawałek łąki, który kosimy systematycznie , a parę lat temu posadziłam tam kilka brzózek. Ten teren ukochały sobie krety i ryją tam bezustannie.



Działka jest bardzo wąska (16 m szer) i straaasznie długa, przez co trudna do aranżacji i zagospodarowania. Staram się tworzyć ogrodowe pokoje, żeby ta moja „ogrodowa kiszka” była przyjemniejsza dla oka. Im bliżej domu tym więcej rabat i innych nasadzeń.








W 2019 roku dorobiliśmy się nowej pergoli przy domu, a w 2020 nowego warzywnika w 5 podniesionych rabatach-skrzyniach, kolejnej pergoli grillowej i nowego miejsca na ognisko.

warzywnik





Powstały 2 rabaty trawiaste , bo teraz bardzo kręcą mnie trawy ozdobne, a w tym roku zaplanowałam powstanie rabaty hostowej, bo mam takie zacienione miejsce przy ścianie z hortensją pnącą.







Wszystko robimy sami, a niestety latka lecą i sił nie przybywa. Mam jednak nadzieję, że coś tam jednak będę zmieniała, dosadzała, przesadzała i w końcu uda mi się tym cieszyć leżąc na hamaku… no wiem dyrdymały gadam. Przecież ja kawy nie potrafię wypić spokojnie siedząc, bo przecież trzeba natychmiast polecieć i wyrwać ten chwaścik co się go zobaczyło, albo przyciąć jakąś gałązkę.
Będę gospodynią nie narzucającą się i nie będę Wam przeszkadzała w zwiedzaniu tej mojej zieleniny (czyt. za często tu nie będę... bo wiecie... różne sprawy mnie mocno absorbują, szczególnie od wiosny do jesieni), ale postaram się od czasu do czasu podrzucić coś do oglądania.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, Gabriel, piku, takasobie, edulkot, VERA, chester633, zanetatacz ten użytkownik otrzymał 6 podziękowań od innych

Ogród już nie weekendowy 2021/01/06 20:07 #222334

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7463
  • Otrzymane podziękowania: 16257
Ewo (czy dobrze kojarzę imię?), 16 metrów szerokości, to istny pas startowy zdziwko. A myślałam, że to ja mam długą działkę rotfl. Twoja to musi mieć blisko pół kilometra zdziwko.
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave

Ogród już nie weekendowy 2021/01/06 20:14 #222337

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 9996
  • Otrzymane podziękowania: 22871
Ewo jak miło Cię ponownie widzieć, coś pamiętam ale z wielką ochotą poprzypominam sobie te Twój pas startowy czy długą kiszkę wink-3
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.213 s.