Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Wśród sosen, buków, kotów...

Wśród sosen, buków, kotów... 2018/10/19 22:18 #134995

  • Margo2
  • Margo2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4659
  • Otrzymane podziękowania: 8490
Mam taką samą sytuację jak Ty
Też zostaliśmy sami z kotem.
A czasem tylko ja z kotem
Dobrze, że w ogóle on jest.
Ogród wygląda bajecznie, róże całkiem nieźle sobie radzą.
Ja róże uwielbiam, mam ich około 70, ale więcej nie będzie. Co za dużo to niezdrowo gwizdac
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dorkow0

Wśród sosen, buków, kotów... 2018/11/14 21:37 #137768

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3020
  • Otrzymane podziękowania: 5952
Dorotko, pamiętałam, że lubiłam czytać kiedyś Twój wątek, więc wczoraj spędziłam tu cały wieczór :woohoo: Dziś dokończyłam lekturę :buziak Cóż, na pewno nie był to czas stracony zarowk
Na pewno bezwiednie uratowałaś moje berberysy, które podziurawiły w minionym roku nadmiernie rozrośniętą hostę. Hosta, berberysy i wiatr to nie jest najszczęśliwsze trio rotfl

Więcej tu nie zaglądam, bo okropnie kusisz fiołkami i fuksjami, a tu idzie zima i człowiek może narobić głupstw rotfl
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Wśród sosen, buków, kotów... 2018/11/28 22:43 #139167

  • dorkow0
  • dorkow0 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 580
  • Otrzymane podziękowania: 988
Siberio, jak byś mnie wywołała do odpowiedzi. Właśnie dziś postanowiłam coś u siebie napisać, choć na forum wpadam, nawet często. Zaglądaj proszę, ile tylko masz chęć. Pokusy są po to, żeby były. Inaczej by się pokusami nie nazywały :czarownica Masz rację, hosty i berberysy to nie zawsze dobre połączenie, zwłaszcza jak jedno duże i drugie duże. Ja kocham i jedne i drugie! Co do fuksji, to nie wiem, co to będzie, bo choruję już jakiś czas i za późno zostały schowane. Ale jak będę kupować, dam Ci znać :diabelek Fiołki, no to już inna bajka. Opanowałam wreszcie arkana ich uprawy i cieszą mnie co dzień. Są niesamowite. Dla Ciebie jeden z uparcie kwitnących od czerwca trajlerów :kocham



Małgosiu, już dawno pisałyśmy, to nie będę odpowiadać na temat :przytulam
Ale róże przeglądam i się zastanawiam, czy by zimą nie zmówić u Hyżego, mam jego szkółkę niedaleko, ze 30 km od domu :czarownica
Dla Ciebie różyczka :kocham

Ostatnio zmieniany: 2018/11/28 22:49 przez dorkow0.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Siberia, th, VERA, Elżbieta, zanetatacz

Wśród sosen, buków, kotów... 2018/11/28 23:42 #139170

  • dorkow0
  • dorkow0 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 580
  • Otrzymane podziękowania: 988
Witajcie. Dziś tak nostalgicznie będzie. Zebrałam w całość kawałki i tak mnie wzięło i napisałam.
Troszkę historii ogrodu. Jako, że zimno za oknem, wspomnienia są akuratne..
Pierwszy raz pomyślałam o tym, żeby coś posadzić za domem, na nowo kupionym kawałku ziemi, jakieś dwadzieścia lat temu. Ale wtedy mogłam tylko pomyśleć. Więc pierwszy rok mojej nowej ziemi zarosły trawy, maki kaczeńce, chwasty maści wszelakiej. I tak sobie rosły przez cały sezon, aż do zimy. Wiosną, 1999 roku wszystkie trawy i chwasty zostały skoszone. Oczywiście nikomu nie przyszło do głowy, że to będzie ogród, bo ziemniaki trzeba, bo marchewkę, bo reszta warzyw. Cóż, ja już plan miałam, więc te wszystkie, jakże potrzebne warzywa, zostały przesunięte sporo metrów od domu. I tak powstała pierwsza rabata, na której posadzona została róża, barwinek, i posiane śmierdziuszki. A potem to już poleciało. Początkowo ogród miał być bezobsługowy, że niby nie będzie trzeba w nim wiele pracować. Gdzie ja wtedy miałam rozum? Ale, posadzone zostały rośliny iglaste, na obrzeżach świerki, które po roku nie dały rady. Po przemyśleniu, kupiłam 120 sosen, miały być wszystkie czarne, i posadziłam. Są do dziś. Ale są zwykłe i są czarne. Tak po połowie. W tym samym roku, 2000 posadzone zostały dwa orzechy włoskie. Jeden ostał się do tej pory i nie wyobrażam sobie bez niego ogrodu. Jest fantastyczny, daje chłód latem, schronienie od palącego słońca. Wytchnienie, które czasem jest niezbędne każdemu. Ach, no przecież! Również w tym roku zostały posadzone jabłonie, śliwy, grusza, brzoskwinia, wiśnia. Z różnym skutkiem rośnięcia na przestrzeni lat, więc część posłużyła, jako dodatek do pieczenia kiełbasek na ognisku.
Co kilka lat powstawały nowe fragmenty ogrodu. To nie tak, że sadziłam wszystko na raz. Powoli powstawały kawałki, które w jakiś sposób starałam się połączyć. Żeby nie było tak, że każdy fragment jest odmienny, niedopasowany. Zawsze wiedziałam, że w końcu, na całości, powstanie ogród. Trzeba więc było łączyć wszystko ze sobą, żeby było spokojne dla oka. Bo tylko wiosną, jest u mnie dużo kwitnących roślin, pozostała część roku, to stonowane kolory, faktury, które wyciągam z różnorodności krzewów, drzew, traw, niewielkiej ilości bylin. Mój ogród nie jest kwiatowym ogrodem. Mało w nim ozdób. Ot, zieleń w odcieniach, szum traw, czerwone gałęzie na śniegu. Gdzieś tam mignie jakaś kwitnąca juka, jakaś kwitnąca róża. Hortensja, którą uwielbiam od paru lat dopiero i hosty. Zwłaszcza duże. Reszta, to dodatki, które raz są, raz ich nie ma. Jeszcze kamień. Ale nie wszędzie, ot, w miejscu nazywanym skalniakiem. Bo te drobinki małe, między kamieniami też lubię... :kocham
Jak tak czytam co napisałam, to sobie uświadamiam, że spełniam własne marzenia.. I, że nadal je mam..

Styczeń 2018






Marzec 2018






Kwiecień 2018






Maj 2018






Czerwiec 2018






Cdn. :witaj
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, piku, VERA, inag1, Semper, Elżbieta, zanetatacz, nelu-pelu, Franusiowa

Wśród sosen, buków, kotów... 2018/11/29 12:08 #139207

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26125
  • Otrzymane podziękowania: 68925
dorkow0 napisał:
Jak tak czytam co napisałam, to sobie uświadamiam, że spełniam własne marzenia.. I, że nadal je mam..

Ależ pięknie napisane :kocham
Zobacz, wiele osób traktuje swoje ogrody przedmiotowo a my? Całym sercem przywiązani jesteśmy nie tylko do tego kawałka gruntu, ale przede wszystkim naszych roślin. Ile dla nas znaczy ten kawałek własnej ziemi pod stopami!

Oby zycie dało nam szansę jeszcze dłuuugo cieszyć się nim, czego Tobie i sobie życzę. :przytulam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wśród sosen, buków, kotów... 2018/11/29 20:16 #139243

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13609
  • Otrzymane podziękowania: 31921
Dorko, czytam wszystko co napisałaś, chłonę Twoje marzenia i Twój zapał. Pięknie opisałaś swój ogród na przestrzeni lat, widać w tym całą Twoją miłość i pasję :kocham A on odwdzięcza Ci się za tę miłość :kocham
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wśród sosen, buków, kotów... 2018/11/29 21:55 #139267

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11365
  • Otrzymane podziękowania: 21014
Dorotka nooooo powiem Ci że ogródek mam dużo mniejszy roślinki inne ale z końcówką zgadzam się z Tobą w 100%też staram się spełniać swoje marzenia i mam nadzieje że też kiedys mój ogródek będzie taki cudnie dojrzały :bravo :bravo
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wśród sosen, buków, kotów... 2018/12/01 11:33 #139393

  • Semper
  • Semper Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2332
  • Otrzymane podziękowania: 5687
Ileż to już lat zaglądam do Twojego ogrodu, a raczej Ogrodu?
Chyba najdłużej spośród Zielonozakręconych :bravo
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wśród sosen, buków, kotów... 2018/12/01 16:14 #139422

  • dorkow0
  • dorkow0 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 580
  • Otrzymane podziękowania: 988
Polu, dziękuję za dobre słowo :kocham
Masz rację, kochamy te roślinki, cieszymy się, że są, że chcą rosnąć. I choć te nasze ogrody nie są pod linijkę, często niezgodne z aktualnym trendami w ogrodnictwie, ale nasze, nas cieszące i dające zadowolenie, spokój i wytchnienie, w tym naszym za szybkim życiu.
Ja wiem, że Ty już masz wszystkie hosty, ale dla Ciebie kawałeczek moich.

To Hosta Big Mama. Jedna z moich ulubionych dużych host, sadzona w tym roku z dwoma kłami, wiosną.


Ewciu, cieszę się, że widzisz moje zmagania i radości z ogrodem. To taki kawałek życia. Na dodatek pozwalający na marzenia i pozwalający je spełniać. Patrzę właśnie przez okno, jak piszę i widzę, że latają gołąbki po daglezji. A przecież zimno za oknem, a tam życie.
Dla Ciebie taka maleńka trawka :przytulam

Miskant chiński 'Gnom', cudownie zwarta, mocna trawa.


Danusiu, w tym właśnie cały urok ogrodów, że każdy inny a nie wszystkie takie same! A mając możliwość spełnienia marzeń, człowiek jest szczęśliwy. I o to własnie chodzi :kocham

Dla Ciebie Twoje ulubione :przytulam


Jurku, rzeczywiście długo się znamy, wirtualnie :przytulam
Cieszą takie znajomości, bardzo cieszą. znamy swoje ogrody, znamy ulubione rośliny. Czasem może i więcej wiemy o sobie, niż nasi bliscy :kocham

Dla Ciebie, Twoje ciągle ulubione.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Efkaraj, VERA, Elżbieta, zanetatacz, nelu-pelu, Danusia

Wśród sosen, buków, kotów... 2018/12/01 17:16 #139434

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3020
  • Otrzymane podziękowania: 5952
dorkow0 napisał:
I choć te nasze ogrody nie są pod linijkę, często niezgodne z aktualnym trendami w ogrodnictwie

I Bogu Najwyższemu dzięki polewkamax

Przepiękna fota z hostą :kocham :kocham :kocham
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wśród sosen, buków, kotów... 2018/12/01 17:31 #139440

  • dorkow0
  • dorkow0 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 580
  • Otrzymane podziękowania: 988
Siberio, to jest właśnie najlepsze, że możemy oglądać te wszystkie inności, różnorodności w ogrodach. Bo przecież jakby wszystko było takie samo, to już nudniej by być nie mogło wink-3
Hosta piękna z Tułaczem pstrym, tworzą ciekawą parę. Trudno fotkę zrobić, bo tam wieczny półcień jest. Ale hosty lubię bardzo, zwłaszcza te duże. Za mało jednak jeszcze o nich wiem i muszę się doszkolić, żeby kupić jeszcze kilka wielkoludów :kocham

Moja ulubiona Dalia, dla Ciebie. Muszę jej poszukać, bo niestety tylko na zdjęciu została :(
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, VERA, zanetatacz

Wśród sosen, buków, kotów... 2018/12/01 17:51 #139447

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26125
  • Otrzymane podziękowania: 68925
Siberia napisał:
dorkow0 napisał:
I choć te nasze ogrody nie są pod linijkę, często niezgodne z aktualnym trendami w ogrodnictwie

I Bogu Najwyższemu dzięki polewkamax

Zgadzam się całkowicie z Siberką, choć nieczęsto mi się to zdarza. 2smiech
Hosty, to proste rośliny, nie trzeba wgłębiać się w ich uprawę nie wiadomo jak. :nie_wiem Najważniejsze, wg mnie, to nie żałować chorych roślin. To, co obserwuję czasem w sieci, np na portalach społecznościowych, to prawdziwa masakra.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wśród sosen, buków, kotów... 2018/12/01 18:05 #139451

  • dorkow0
  • dorkow0 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 580
  • Otrzymane podziękowania: 988
Polu, to cieszę się bardzo, że taka zgoda nastąpiła, moim wątku szampan
Hosty mam z 15 lat, choć z nazwami dopiero od dwóch :oops:
Szukam dużych host, takich widocznych z daleka. Lubię je bardzo, te właśnie spore. I o nich muszę się douczyć. Jaka rośnie, jak się nazywa.
Rzeczywiście w uprawie, nie są przesadnie ciężkie. Choć, pewnie zdarzają się wyjątki. Masz rację, nie trzeba mieć skrupułów. Oznaki, że chora i w ognisko. A najgorsze, to, że często sprzedają takie z wirusem, mówiąc że ona tak ma i rośnie już długo i nic jej nie jest!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, VERA, Elżbieta

Wśród sosen, buków, kotów... 2018/12/01 21:04 #139481

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8426
  • Otrzymane podziękowania: 25225
No proszę a ja już myślałam że mam wystarczająco miskantów a tu znów pokuszenie B)
A hosty olbrzymki lubię i ja choć Big Mama nie spełniła moich oczekiwań bo mam ją już kilka lat i jakoś kiepsko przyrasta :( , chyba że mam jakąś pomyłkę think: . Twoja otulona bluszczem wygląda pięknie :kocham
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wśród sosen, buków, kotów... 2018/12/01 21:50 #139486

  • dorkow0
  • dorkow0 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 580
  • Otrzymane podziękowania: 988
Wiesiu, no muszą być pokusy. Bez nich, nie byłoby widać, że mamy takie mocne charaktery :diabelek
Sama szukam jeszcze Miskanta Memory i na ten moment by mi starczyło :silly:
Ta duża hosta i mnie zaskoczyła. To tegoroczne nasadzenie, wiosenne a już ładnie się prezentuje. Jeszcze kilka takich dużych i będę zadowolona :slonko
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

Wśród sosen, buków, kotów... 2018/12/02 21:08 #139576

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8426
  • Otrzymane podziękowania: 25225
O, szukasz Memory :woohoo: , to proponuję wiosenną wymianę flower (i już po mocnym charakterze :diabelek )
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dorkow0, zanetatacz

Wśród sosen, buków, kotów... 2018/12/03 11:41 #139605

  • inag1
  • inag1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1938
  • Otrzymane podziękowania: 2352
Piękna opowieść o Twoim ogrodzie i miłości do niego. Jak ktoś kiedyś napisał, ogród to sposób na życie i ja się pod tym podpisuję. Cieszmy się swoimi ogrodami, czy to pod linijkę, czy nieformalnymi, one wszystkie są piękne, bo nasze. :)
Podobają mi się ogrody z dużą ilością drzew , co daje taki klimat trochę parkowy ale cóż , za mały ogród. ;) Mega hosta też cudna.
Czekam na c.d. Twojej opowieści o ogrodzie.
Pozdrawiam- Ina

Ogród Iny
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dorkow0

Wśród sosen, buków, kotów... 2018/12/09 21:50 #140214

  • Margo2
  • Margo2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4659
  • Otrzymane podziękowania: 8490
A dla mnie ogród to przede wszystkim terapia,
Gdyby nie on, nie wiem, czy przetrwałabym ostatnie lata.
Teraz się uspokoiło troszeczkę, ale mam nadzieję, że ogródek nadal bedzie moją pasją.
Raczej nie mam nadzieję, ale jestem pewna
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dorkow0

Wśród sosen, buków, kotów... 2018/12/11 21:49 #140430

  • Elżbieta
  • Elżbieta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2646
  • Otrzymane podziękowania: 7005
Dorotko, piękna, ciepła historia. :bravo Zawsze kojarzyłam Twój ogród z trawami, berberysami, orzechem i świetnie zagospodarowana przestrzenią, ale
nie doczytałam, czy przegapiłam, że jesteś miłośniczką skalniaczków. Awatarek wprawdzie sugeruje, ale jakoś nie skojarzyłam.
Chętnie bym obejrzała Twoje maluszki. :przytulam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dorkow0

Wśród sosen, buków, kotów... 2018/12/12 22:14 #140602

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5972
  • Otrzymane podziękowania: 24826
Dorotko ogród to zaczarowany, magiczny świat..................................................I Ty taki stworzyłaś :przytulam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dorkow0
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.189 s.