Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Spokojna podkrakowska...

Spokojna podkrakowska... 2018/08/09 17:37 #127801

  • Lukrecja
  • Lukrecja Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 904
  • Otrzymane podziękowania: 1930
Oooo widzę sporo zmian :ohmy: fajnie to wymyśliłaś żeby dodać trawy. One fantastycznie rozluźniają nawet zapchane rabatki. Dzięki nim wszystko sprawia wrażenie większej delikatności. Ja sobie nie wyobrażam żeby ich nie było. Kiedyś zbierałam i sadziłam wszystkie trawy, dziś już bardziej grymaszę. Dziś na bank nie posadziłabym np. spartyny, bo o ile większość traw trzyma sie kupy i tworzy kępy jak w bukietach, to spartyna się rozłazi, nie pomaga nawet ograniczanie jej bo i tak wyłazi i rośnie jak chce. Na wiosnę będę pacyfikować i poleci z rabaty.
Dzielenie traw starszych niż 2 letnie kępy to istna mordęga. Łopata nie wystarczy. Siekierą trzeba dzielić. Gdzies też czytałam, że np. rozplenice lepiej częściej dzielić (właśnie co 2 lata) bo potem z tych podziałów rosną np. tylko z jednej strony, a to co było środkiem w starej kępie zostaje łyse. Sprawdziłam i prawda to.

Trawy i rozchodniki to cudny zestaw. :kocham
Gąsienica zmrocznika jak bajkowy stwór. Fajnie, że pokazałaś, bo nie znałam. :woohoo:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2018/08/10 11:07 #127869

  • Semper
  • Semper Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2327
  • Otrzymane podziękowania: 5650
Bardzo byłem ciekaw tych wysokich rojników polewkamax
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Spokojna podkrakowska... 2018/08/10 16:11 #127901

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2043
  • Otrzymane podziękowania: 6169
Efko,nowe rabaty zapowiadają się niezwykle obiecująco. Tu skarpa hostowo-paprociowa, tam trawiasto-rozchodnikowa, niezły masz rozmach :woohoo: . Jeszcze piękniej będzie :) . Ja staram się trochę trawiastych nasadzeń robić, gównie z hakonek, bo spodobały mi się okrutnie, no i tyle miejsca nie zajmują.
Pozdrawiam
Halina
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2018/08/10 19:59 #127918

  • markita
  • markita Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4364
  • Otrzymane podziękowania: 7992
Wiosną mnie czeka wykopanie i podzielenie dwóch gigantycznych kęp sadźca :glupek . Już w tym roku próbowałam jedną uszczuplić, ale poległam, a w przyszłym sezonie będzie jeszcze gorzej krecigl
Na samą myśl robi mi się słabo...

Dopiero skończyła się klęska urodzaju na brzoskwini, teraz cukinia daje do wiwatu, codziennie kilogram albo dwa :glupek . A mam jeden krzaczek gwizdac . Jak to dobrze, że nie mam aronii 2smiech
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2018/08/10 20:34 #127922

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11345
  • Otrzymane podziękowania: 20962
Ewuś no powiem Ci że siekierka się przyda bo mnie w tym roku wiosną koleżanka miskanta chciała podzielić to musiał przyjść M ze sprzętem :)
Rabatka z miskantami zapowiada się ciekawie a na trawiastej znając mnie to bym nawciskała jeszcze inne roślinki jak nic 2smiech
Aronii na szczęscie nie mam ale owocami obdarzyli mnie teściowie-wino już bulga wink-3
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2018/08/10 20:51 #127928

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31842
Lukrecjo, Ty miałaś spartynę, ja mannę mielec. Dobrze, że po jednym sezonie zadziałałam, bo już chyba nic innego nie miałabym, w ogrodzie krecigl Mam nadzieję, że z rozplenicą pójdzie mi jako-tako, bo ona właśnie drugi rok rośnie. Na wiosnę będę ją dzielić.

Jurku, to wszystko przez ten upał :lol: Ale wiem, że zimą będę za nim tęsknić ;)

Halinko, ja hakonki też uwielbiam. Do tego rosną bardzo równo i przez to tworzą bardzo udane kopeczki. Swoją sobie rozsadziłam na trzy i czekam na efekt.

Marto, no to Ci nie zazdroszczę. Ja wykopywałam mojego sadźca na dwa razy. Za pierwszym razem tylko z jednej strony go podważyłam i postanowiłam go jednak zostawić, bo nie miałam siły go wykopać. Ale jak go z powrotem chciałam wkopać z tej podniesionej strony, to za nic w świecie nie chciał wejść do tej dziury podkopanej. Dałam spokój na dwa tygodnie i ponowiłam próbę. Za drugim razem się udało. Ale korzenie to on ma fest. Do tego moja mokra glina...
Ja nie mam cukinii :D, ale dynia mi jakaś wyrosła na kompoście i pędzi w stronę trawnika jak potwór. Codziennie jest dłuższa.



to zdjęcie jest z lipca, teraz już pełza po trawie. Nie wiem, czy powinnam ja obciąć, czy ona ma tak pędzić przed siebie? Ma olbrzymie kwiaty :)

A tak w ogóle to od godziny leje...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, zanetatacz

Spokojna podkrakowska... 2018/08/10 21:06 #127932

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7488
  • Otrzymane podziękowania: 16415
U mnie też leje :deszcz. I dobrze, bo trawa wyraźnie zmieniła kolor. U mnie odmianowe jeżówki też nie chcą rosnąć. Za to te zwyczajne sieją się jak chwasty. I powiem Ci jeszcze, że rozplenica dzieli się łatwiej niż miskanty.
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Spokojna podkrakowska... 2018/08/10 21:29 #127939

  • markita
  • markita Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4364
  • Otrzymane podziękowania: 7992
Tylko u mnie jak zwykle nie leje :mur . Pokropiło chwilę i poszło dalej :placz
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2018/08/11 12:19 #128009

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31842
Edytko, dobra wiadomość z tą rozplenicą. Miskanty widziałam jak Kondzio dzielił dla mnie... no, miał co robić.

Marto, to aż nieprawdopodobne, że u Ciebie nadal nie pada... To znaczy, ja wierzę w to co piszesz, ale przecież nie mieszkamy na innych półkulach. Strasznie nie równo dzieli ta pogoda krecigl

W jednych ogrodach rośliny leżą, bo maja sucho, u mnie leżą, bo mają za mokro

Krwawnica


Hortensja grandiflora. Ta to leży właściwie niezależnie od pogody, ale deszcz całkiem ja wciska w podłoże. Zupełnie nie wiem, po co ja ja trzymam...




Kilka dni temu było tak:


...a dziś jest tak: (czarny bez pod ciężarem owoców i deszczu)


Co poza tym? wszystkie rododendrony z zawiązanymi pąkami kwiatowymi. Mam nadzieję, że nie będą kwitnąć jesienią...



A tak sobie kwitnie sieweczka hosty Atlantis







Teraz pochodzę sobie po Waszych ogrodach, bo po moim się nie da. Za mokro.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, takasobie, VERA, Ness, zanetatacz, nelu-pelu, Danusia, Zawszewiosna

Spokojna podkrakowska... 2018/08/11 14:03 #128018

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3577
  • Otrzymane podziękowania: 13859
Ha! U mnie tez mokro, ale dopiero od dzisiejszej nocy. Lało praktycznie do teraz. Super masz te trawiaste kompozycje.
Zmrocznika widziałam tylko jako formę dorosłą, gąsiennica wygląda jak z bajki kreskówki :)
Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2018/08/12 09:43 #128118

  • Wiotka
  • Wiotka Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 16
  • Otrzymane podziękowania: 45
Pięknie w Twym mokrym ogrodzie. Nie wszystko jeszcze zobaczyłam za pierwszym razem.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2018/08/13 23:54 #128299

  • Margo2
  • Margo2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4643
  • Otrzymane podziękowania: 8413
Faktycznie to niesprawiedliwe, że u Ciebie za dużo wody, a u nas za mało
Chyba jesteś wyjątkiem na forum
Ale dzięki temu nie musisz się martwić o posadzone rośliny
Na pewno się przyjmą
Ja zapominam gdzie co posadziłam i czasem nie podleję na czas
Przydałby sie deszcz.
Wcale się nie smieję z Twoich pieterek
Super pomysł, jak się rośliny rozrosną będzie wyglądało rewelacyjnie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2018/08/14 08:30 #128319

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31842
Zuziu, ja trafiam tylko na gąsienice, formy motylej nie widziałam nigdy, a szkoda, bo piękny ci on :) Cieszę się, że popadało u Ciebie :)

Wiotka, witaj i zapraszam częściej. Pięknie? Dla mnie tak, ale są piękniejsze ogrody na naszym forum i zachęcam do spacerów :)

Małgosiu, od dawna pisałam, że mieszkam w krainie deszczowców. Tylko w lipcu miałam 16 dni deszczowych, a liczę tylko takie dni, gdy po deszczu jeszcze leje się z rynny do wanien na deszczówkę. Jak tylko kropi, to nie deszcz. Z drugiej strony, rzadko kiedy u mnie kropi...

Poranne zdjęcia









Rudbekie szaleją, ale lubię to szaleństwo :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, VERA, inag1, zanetatacz, nelu-pelu, basik, Danusia

Spokojna podkrakowska... 2018/08/14 20:51 #128378

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31842
Miałam sobie pokopać po pracy, ale oczywiście padał deszcz. Glina lepka, przywiera do łopaty. Znów trzeba czekać dwa dni na osuszenie.

Pink Peace


Chippendale


Rozsadzone haconechloe bardzo ładnie przyrastają w słonecznym miejscu. Od wiosny urosły stosunkowo więcej niż roślina mateczna przez kilka lat w cieniu :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, VERA, Danusia, wojtek

Spokojna podkrakowska... 2018/08/14 20:54 #128379

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9817
  • Otrzymane podziękowania: 21231
Ewo -w zeszłym roku tak u mnie ciągle padało......u mnie też pochlapało ,ale tylko chwilę ......nie mogę pojąć ,że już tak szybko ciemno się robi :placz :placz :placz
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2018/08/20 22:25 #128893

  • Margo2
  • Margo2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4643
  • Otrzymane podziękowania: 8413
No i dlatego rośliny rosną u Ciebie jak na drożdżach
Przecież tego im trzeba, wody, słońca.
U mnie nie dosyć, że piasek i jesli nawet deszcz spadnie, to zaraz wsiąka.
Ale nie narzekam. I tak rośliny sobie nieźle radzą, przy mojej pomocy :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2018/08/21 08:27 #128929

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14577
  • Otrzymane podziękowania: 44007
Miło popatrzeć - wreszcie jakieś zielone miejsce! 2smiech
Deszczu zazdrości Ci cała Polska. B)
Trawnik - miód - u mnie szarożółte plamy.
A siewki Atlantis gratuluję - przypadkowa, czy sama siałaś?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2018/08/21 21:09 #128992

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8398
  • Otrzymane podziękowania: 25094
A ja nie mogę kopać bo ziemia twarda jak skała B) , zazdroszczę Ci tego deszczu Efciu :)
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2018/08/21 22:18 #129007

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5969
  • Otrzymane podziękowania: 24752
Ewuniu, a jak wygląda deszcz ??? Powoli zapominam, że takie zjawisko w ogóle istnieje........................................................... krecigl
Ostatni widziałam ho ho, albo i więcej :mur
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2018/08/22 07:49 #129033

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31842
Kochani, dziękuję wszystkim za zaglądanie do mojej spokojnej :buziak

Żanetko, też smuci mnie fakt, że dzień coraz krótszy. Ciepło jest, słonecznie, chciałoby się dłużej porobić w ogrodzie, a o 20.30 właściwie już ciemno jest. No, szkoda, nic nie poradzimy.

Małgosiu, widziałam Twój ogród, jest pięknie. Wiem, że dużo pracy Cię to kosztuje, ale warto :)

Miłko, trawnik to zbyt wielkie słowo na ten mój zielony chwastnik ;) Ale faktycznie, zielono jest, narzekać nie mogę. Tojeść rozłogowa w słońcu, a mech w cieniu robią swoją robotę :lol:
Siewka Atlantis samosiewna Miłko. Nie sieję host, jak same się wysieją i przetrwają zimę, zostają :)

Wiesiu, chciałabym bardzo, żeby i w Waszych ogrodach padało. Wiem, jak męczące jest ratowanie roślin, przed palącym słońcem i suchym powietrzem. Raz tylko tak miałam, a i to tylko przez miesiąc chyba. Ale Twoje zdjęcia pokazują, że rośliny sobie, z Twoją pomocą radzą :) Tylko nic zrobić nie można, bo glina-skała.

Verciu :przytulam , no żal patrzeć, jak rośliny zamierają. Widziałam Twoje zdjęcia... Wierzę, że się nie poddasz, a może w przyszłym roku będzie więcej deszczu? Nie wierzę w tak galopujące ocieplenie klimatu. To jakaś anomalia, która przecież musi się odwrócić.

***


Mogę odnotować, że od 14 sierpnia, czyli całe 8 dni nie padał deszcz. Wczoraj chwyciłam za konewki i podlałam kwiatki w doniczkach na parapecie i w beczce. Trochę też chlusnęłam na nowo przesadzone trawy i na rabatkę pod orzechem, bo tam mam między rudbekiami nowe liliowce.
Pojedynczymi kwiatami powtarza pysznogłówka, którą obcięłam prawie do ziemi, z przyczyn mączniakowych.



Nadal kwitną floksy







Ten ostatni ma przebarwione liście. Przesadziłam go na nowe miejsce, podlałam gnojówką z pokrzyw, ale niewiele się dozieleniły. Chyba muszę mu wiosną zapodać jakiś mocniejszy środek.

Kwitnie też krwawnica zeżarta wiosną przez sarenkę ;)



No i oczywiście czas na hortensje





Trawy też kwitną :)

Przedwczoraj przesadzałam też hosty. A właściwie, wysadzałam z donic do ziemi pod lasem. Bardzo mi spasował kontrast ciemnych liści rododendrona i zielono-żółtych liści hostowych. Na efekt trzeba jeszcze poczekać, ale myślę, że będzie oki :)
Ostatnio zmieniany: 2018/08/22 08:15 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, takasobie, VERA, chester633, basik
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.200 s.