Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Owady - drapieżniki

Owady - drapieżniki 2016/10/31 19:33 #33216

• Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 3064
Drapieżniki brzmią groźnie :diabelek Jednak nie przeciwko człowiekowi owa drapieżność jest skierowana, więc nie należy się ich bać :lol: Przeciwnie!

Mowa tu będzie o pożytecznych owadach, które żywią się szkodnikami roślin, takimi jak mszyce, przędziorki, szpeciele, kwieciaki i inne tarczniki :lol:

Stosując bezmyślnie chemiczne środki owadobójcze, żeby chronić nasze rośliny, niestety zabijamy też owady pożyteczne :nie_wolno zarówno te drapieżne, jak i owady zapylające. W ten sposób skazujemy się na wieczne używanie tych trucizn. Do czego to doprowadzi nasz ogród???

Najbardziej znanym ogrodowym szkodnikiem jest mszyca, a najbardziej znanym jej naturalnym wrogiem są biedronki (nie tylko siedmiokropki, ale i inne), zarówno postać dorosła jak i larwa.
Mszycami żywią się też pająki, złotooki, skorki i kilka innych owadów.

Co zrobić, gdy owady pożyteczne nie radzą sobie z dużą ilością mszyc? Dać im czas na rozmnożenie się, tzn. zaprzestać oprysków pestycydami, nie sprzątać przesadnie ogrodu przed zimą, nie palić odpadów ogrodowych na ogniskach.
A od wiosny:
- dbać o kondycję roślin, zasilając kompostem i nie przesadzając z nawożeniem,
- siać/sadzić w pobliżu zagrożonych róż rośliny wabiące (nasturcja, koper) lub odstraszające zapachem mszyce (kolendra, anyż, szczypior czosnkowy, czosnek),
- gniazda mrówek przenosić w miejsca, gdzie nam nie przeszkadzają (łąka, las),
- odstraszać mszyce, robiąc opryski rozcieńczoną gnojówką lub wywarem czosnku ZANIM pojawią się na roślinach,
- gdy już są, nękać je prysznicami,
- rozkładać pod krzewami róż skórki od bananów, żeby zwabić i zutylizować mszyce,
- itd. ;-)
Ostatnio zmieniany: 2016/10/31 20:09 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Efkaraj

Owady - drapieżniki 2016/11/11 19:34 #35051

• chester633
  • chester633 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 1288
Będąc u znajomych (dwa domy dalej na mojej ulicy :blink: wink-3 ) pokazano mi zdjęcie owada który występuje w naszym kraju tylko w trzech miejscach i na pewno nie jest to Mazowsze 30km od Warszawy.....tym owadem była modliszka zwyczajna...czyli klimat się ociepla.... think:

Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Efkaraj

--=reklama=--

Owady - drapieżniki 2016/11/12 19:12 #35176

• Siberia
  • Siberia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 3064
Ciekawy obiekt :woohoo: i niewątpliwie drapieżny... tylko czy na pewno jest sprzymierzeńcem ogrodników? :diabelek
Ale na pewno chroniony :lol:
Ostatnio zmieniany: 2016/11/12 19:13 przez Siberia.

Owady - drapieżniki 2016/12/03 18:22 #37958

• Leszek.G
  • Leszek.G Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • podlasie, 5B
  • Otrzymane podziękowania: 565
chester633 napisał:
pokazano mi zdjęcie owada który występuje w naszym kraju tylko w trzech miejscach i na pewno nie jest to Mazowsze 30km od Warszawy.....tym owadem była modliszka zwyczajna...czyli klimat się ociepla.... think:

5 lat temu widziałem u mnie na podlasiu w mieście - wygrzewała się sobie na kamiennym słupie na obrzeżu cmentarza wojennego. Więc można śmiało stwierdzić że tak, klimat się ociepla :ohmy:
"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować. " - Marylin vos Savanti
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633

Owady - drapieżniki 2017/08/27 20:53 #82156

• magi
  • magi Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Otrzymane podziękowania: 1
Czy zielone pasikoniki są pożyteczne, czy nie ??? !!!

Od ponad miesiąca mam plagę zielonych pasikoników, są wszędzie, nawet w domu, znajduję je we wszystkich roślinach !
Nie wiem, co robić, przeczytałam bowiem, że owady te przenoszą patogeny (bakterie, wirusy, grzyby...),
natomiast z innej publikacji dowiedziałam się, że żywią się szkodnikami roślin (owadami i pajęczakami), więc już sama nie wiem,
czy należy je zwalczać, czy nie :nie_wiem Znalazłam też publikację, z której wynika, że jednak roślinami też się żywią.
Rośliny bardzo mi chorują, wiele z nich jest zaatakowanych przez roztocza (pajęczaki), i nie wiem, czy w tej sytuacji mam tępić pasikoniki,
to znaczy mam dylemat: czy lepiej, żeby zjadały szkodniki z ryzykiem dalszego zarażania roślin, na przykład chorobami wirusowymi,
czy lepiej się ich pozbyć, i jeśli tak, to jak
? Dotychczas nie robiłam im krzywdy, nawet ich nie przeganiam z moich biednych roślin...

Oto wizerunki moich nieproszonych gości: :fotka

Ostatnio zmieniany: 2017/08/27 21:05 przez Efkaraj.

Owady - drapieżniki 2018/04/10 14:15 #111694

• takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 7576
Miodwa łąkowa (Mellinus arvensis)

Jak zobaczycie małe kopce piasku w ogrodzie, przyjrzyjcie się, czy nie zbudowała ich miodwa.
Drapieznik jak najbardziej! Poluje na muchy. Błyskawicznie je chwyta i zanosi do jamki dla larw.

Ostatnio zmieniany: 2018/04/10 14:16 przez takasobie.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku

Owady - drapieżniki 2018/09/13 20:10 #131170

• Iwona1311
  • Iwona1311 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 577
Ja miałam ostatnio takich gości, zielona odwiedziła nas już kilka razy ale takiej brązowej jeszcze nie było

Kwiatki bratki i stokrotki

Pozdrawiam Iwona
Za tę wiadomość podziękował(a): Ness

Owady - drapieżniki 2018/09/23 17:10 #131992

• Fiona
  • Fiona Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Otrzymane podziękowania: 123
I ja miałam odwiedziny

Pozdrawiam Grażyna
Czas generowania strony: 0.158 s.