Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Arboretum Wojsławice (D.Śl.)

Arboretum w Wojsławicach (DŚl.) 2017/07/24 11:42 #77710

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8398
  • Otrzymane podziękowania: 25094
Ależ piękny ten pastelowy pajączek :slonko
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Arboretum w Wojsławicach (DŚl.) 2017/07/24 11:44 #77711

  • dobra nuta
  • dobra nuta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1106
  • Otrzymane podziękowania: 1168
Wiesiu, i mnie on się baaardzo podoba, tam jest raj :mniam

















Cdn.... później....
pozdrawiam - ania
mój wątek


Jedyną pewną metodą unikania porażek jest nie mieć żadnych, nowych pomysłów. - Albert Einstein
Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. - Albert Einstein
Ostatnio zmieniany: 2017/07/24 11:51 przez dobra nuta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, VERA, Semper, beatrix+, nowababka, zanetatacz, nelu-pelu


--=reklama=--

 

Arboretum w Wojsławicach (DŚl.) 2017/07/24 13:41 #77746

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68191
Aniu, widzę, że arboretum w Wojsławicach pięknie się zaniebieszczyło od kwitnących hortensji... Chyba czas, bym i ja odwiedziła ten ogród a nie tylko grzebała w swoim :lol: . Sprawdzę pogodę i może w tym tygodniu uda mi się wyskoczyć.
Ostatnio zmieniany: 2017/07/24 13:45 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Arboretum w Wojsławicach (DŚl.) 2017/07/25 09:46 #77936

  • dobra nuta
  • dobra nuta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1106
  • Otrzymane podziękowania: 1168
Polluś, oj tak :) Można poczuć się dzięki temu kolorowi jakby było się w raju flower
To dzisiaj następne fotki, raz jeszcze za ich jakość przepraszam :oops:








































pozdrawiam - ania
mój wątek


Jedyną pewną metodą unikania porażek jest nie mieć żadnych, nowych pomysłów. - Albert Einstein
Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. - Albert Einstein
Ostatnio zmieniany: 2017/07/25 10:03 przez dobra nuta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, dodad, piku, VERA, Semper, sierika, nowababka, zanetatacz, nelu-pelu

Arboretum w Wojsławicach (DŚl.) 2017/08/18 12:04 #80995

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68191
Piękne Wojsławice kusza nas następna imprezą, która odbędzie sie w Arboretum już w tą niedzielę.

20 sierpnia odbędzie się V Piknik Ogrodowe Smaki - Kwiaty Jadalne



W programie , oprócz wystawy kwiatów jadalnych , będzie można kupić na kiermaszu jadalne rośliny (podejrzewam, że nie tylko jadalne B) ), oraz zdrową żywność. Kiermasz będzie czynny od godz 9 do 18.

Mocną stroną takich imprez są ciekawe wykłady. Tym razem przewidziano dwa:

- „Dzikie trawy jadalne” pani Anny Rumińskiej z organizacji Slow Food Dolny Śląsk i Grupy 'Chwastożercy' (godz. 11.00–11.45)
- „Kwiaty jadalne”, który wygłosi Tomek Dymny , pracownik Arboretum Wojsławice (godz. 11.45–12.15 )

Odbędzie się też pokaz kulinarny, którego tematem będą ... 'Smakowite kwiatki i ich zastosowanie' . Tajemnice praktycznego zastosowania kwiatów w kuchni będzie zdradzał młody, ale podobno zdolny :P kucharz - Jan SŁOWIŃSKI. Pokaz ten odbędzie się w godzinach od . 12.15 do 12.45

Jak zwykle na imprezach organizowanych przez Arboretum Wojsławice, będzie można pospacerować z przewodnikiem, który tym razem przybliży odwiedzającym horoskop botaniczny, znajdujący się na liliowcowym wzgórzu.

Ja się wybieram i mam nadzieję, ze tym razem dojadę bez kłopotów.
cook cook
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, zanetatacz

Arboretum w Wojsławicach (DŚl.) 2017/08/20 17:03 #81358

  • Zawszewiosna
  • Zawszewiosna Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 828
  • Otrzymane podziękowania: 2053
Warto tylko zaznaczyć, że obecny wygląd Arboretum w Wojsławicach to wynik niezwykłej pasji i zaangażowania państwa Nowak, pracowników, studentów i przyjaciół arboretum. Jakieś 15 lat temu Wojsławice były znane przede wszystkim z różaneczników. To najstarsza część Arboretum - zacieniona, o której często wspomina Poll.
la wielu wciąż najładniejsza.
Pamiętam jeszcze z czasów studenckich niezagospodarowane budynki gospodarskie, wejście przez kasy po lewej stronie i mnóstwo planów , marzeń.
Mam to szczęście, że widzę ile tu się zmieniło, ile pracy włożono. Szkoda, że nie mam zdjęć z tamtego okresu.
Teraz Wojsławice są atrakcyjne o każdej porze roku, niezależnie od pogody - to wielka sztuka i profesjonalizm.

Jeżeli ktoś jeszcze nie był - naprawdę warto.
Ale po oglądnięciu zdjęć - chyba nikogo nie trzeba namawiać :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, VERA

Arboretum w Wojsławicach (DŚl.) 2017/08/21 22:02 #81628

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68191
Zawszewiosna napisał:
Pamiętam jeszcze z czasów studenckich niezagospodarowane budynki gospodarskie, wejście przez kasy po lewej stronie i mnóstwo planów , marzeń.
Mam to szczęście, że widzę ile tu się zmieniło, ile pracy włożono. Szkoda, że nie mam zdjęć z tamtego okresu.
Zapytam tu i tam, czy sa jakies archiwalne zdjecia, może uda się coś wyrwać? :)

Ja tymczasem sięgnę sporo dalej... Dla osób, które nie były w Wojsławicach może i ta karta historii arboretum będzie ciekawa.Zapewne znacie ze zdjęć te miejsca, żaś osoby, które odwiedziły Wojsławice, na bank mają choć jedno zdjecie tego miejsca







Cały ten wzgórek i kamienie, to resztki renesansowego wojsławickiego pałacu , który był zbudowany w XVII wieku a przebudowany w połowie wieku XIX przez barona Rudolfa Canitz- Dallvitz. Na tablicy zawieszonej na murze-pozostałości tego pałacu, możemy obejrzeć kilka ciekawych, archiwalnych zdjęć np najsłynniejszego właściciela tego majątku Fritza von Oheimb, wraz z małżonką Berthą (zdjęcie z 1880r)



Zachowało się kilka archiwalnych zdjęć pałacu już z XX wieku.
Pałac od strony ogrodu - foto z lata 1913 roku



Pałac widziany od ogrodu - jesień 1920r



Pałac w Wojsławicach przetrwał II wojnę światową, ale był dwukrotnie grabiony przez żołnierzy I Frontu Ukraińskiego - raz w 1945 roku i ponownie, podczas wycofywania się tej armii, w 1946 roku.
Przez 20 lat stał niszczejąc, nieremontowany i w 1968 roku został rozebrany.

Teraz o wczorajszej imprezie, czyli V Pikniku Ogrodowe Smaki...

Choć niezbyt 'ludna', tą własnie imprezę moge zaliczyć do najbardziej udanych...Kiermasz roślinny nie był zbyt wielki, bo pojawiło się chyba tylko 5 sprzedawców roślin, w tym renomowana szkółka pana Marczyńskiego z ciekawymi klematisami, kiwi, dereniami . Inni sprzedawcy oferowali piwonie, trawy ozdobne , floksy i inne letnie byliny







Tematem pikniku, jak napisałam wyżej, były kwiaty jadalne, oraz ogólnie pojeta zdrowa żywność, więc pojawili się sprzedawcy miodów, suszonych ziół, grzybów, olejów wytłaczanych na zimno, cydru.









O wykładach i pokazach, będzie w następnym poście.
.
Ostatnio zmieniany: 2017/08/21 22:11 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, VERA, Semper, beatrix+, nowababka, zanetatacz, Zawszewiosna

Arboretum Wojsławice (D.Śl.) 2017/08/23 00:49 #81765

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68191
Galeria w Arboretum Wojsławice, od której rozpoczęłam piknikowanie :)



Jeszcze przed rozpoczęciem wykładów, zajrzałam do znajdującej się blisko wejścia, Galerii. Przygotowano w niej dla zwiedzających prawdziwa ucztę dla oczu i ...podniebienia. Na zastawionym stole czekało to, co było tematem pikniku - jadalne kwiaty. Kwiatostany nagietków, nasturcji, liliowców, róż, ale i kalafiorów, oraz brokułow.











Znalazły się tam tez wypieki z dodatkiem płatków kwiatów - ciasteczka lawendowe i nagietkowe :kocham





Na bocznym stole, podziwiać mogliśmy 'wyroby' kwiatowe - susze płatków, miody, herbaty, maści i oryginalne przetwory przygotowane przez Tomka Dymnego - pracownika Arboretum Wojsławice. Wsród najciekawszych... marynowane paki liliowców, oraz płatki magnolii :ohmy:







Syrop z mniszka znam - polecany jest przy leczeniu bólu gardła i kaszlu - ale pąków liliowców i płatków magnolii w marynacie, nigdy nie próbowałam :nie






W galerii rozwieszono tez plakaty o jadalnych kwiatach i przyprawach 'kwiatowego' pochodzenia...



Urządzono też mini wystawę odmian floksów i jezówek... Niektóre odmiany naprawdę ciekawe. :tup





Zaprezentowano tez szerzej aksamitki, które zawsze niezbyt dobrze mi się kojarzyły, jako 'smierdziuchy'. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że mogą być tak różnorodne i ...piękne. Później, na wykładach , dowiedziałam się jeszcze o roli tego kwiatu w kulturach państw Wschodu. Tam, aksamitki są kwiatami szczęścia i radości, więc żadne radosne chwile np wesela, nie mogą się bez nich obyć. Torty weselne są zdobione właśnie nimi ! Także z nich plecie się okazjonalne girlandy.









cdn
Ostatnio zmieniany: 2017/08/23 01:12 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, zielonajagoda, VERA, Semper, sierika, zanetatacz

Arboretum Wojsławice (D.Śl.) 2017/08/23 22:32 #81832

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68191
Mam nadzieję, że ślinka Wam pociekła :mniam
Teraz o wykładach, których można było wysłuchać na V Pikniku Ogrodowe Smaki...

Pierwszy z nich , to Dzikie trawy jadalne', podparty wieloma slajdami wykład o tym, jakie zboża się kiedyś jadało, jakie się teraz jada i jaki można jeść. Pani Ania Rumińska jest wolontariuszką organizacji "Slow Food Dolny Śląsk a także członkiem grupy 'Chwastożercy'. Z wykształcenia jest architektem, ale porzuciła ten zawód dla ...antropologii jedzenia . "Jedzenia', nie 'żywienia', jak kilka razy podkreślała.

To właśnie pani Ania - ubrana w starodawny strój - czekała na zwiedzających, przy stoisku 'Slow Food', gotowa odpowiedzieć na każde zadane pytanie na temat jedzenia



Na blacie stale leżała książka, polecana przez panią Anię do przeczytania (podobno bardzo ciekawa i niejednym mogąca zadziwić)



Wykłady tego dnia zapełniły salę do ostatniego miejsca, wiele osób słuchało ich na stojąco - stąd zdjęcia, które robiłam z końca sali, są takie a nie inne :lol: Na początku wysłuchaliśmy kilku słów sprostowania obiegowych terminów np nie powinniśmy używać co do roślin słowa 'dzikie' a raczej 'nieuprawne'.





Przedstawiona na zdjęciu pszenica płaskurka, to pszenica, jaka jadało się w czasach chrystusowych. Jak powiedziała pani Ania, chleb, który leżał na stole podczas Ostatniej Wieczerzy, na 90% był upieczony właśnie z płaskurki



Drugi wykład dotyczył kwiatów jadalnych i jego autorem był pracownik Arboretum - Tomasz Dymny.



Otworzył przed nami świat, jakiego nie znałam. Opowiadał rzeczy, o których nie słyszałam :woohoo: Poznaliśmy historie kwiatów, ich znaczenie w kulturach różnych narodów, było nam tez dane spróbować smaku płatków kilku kwiatów, w tym aksamitek, nagietka, nasturcji i liliowców. Także prezentowane wyżej ciasteczka nagietkowe i lawendowe znikły w ustach słuchaczy w mgnieniu oka. :lol: Szczególnie te ostatnie bardzo mi posmakowały. :tup







Po zakończeniu wykładów, odbył się pokaz kulinarny, którego tematem były... 'Smakowite kwiatki i ich zastosowanie' .Pokaz prowadził młody kucharz - Jan Słowińskii...Ciężko było się dopchać :owady , więc podałam aparat bliżej stojącej osobie, by uwieczniła kwiatowe dobroci









Pyszne i piękne, to kwiatowe jedzonko!
.
Ostatnio zmieniany: 2017/08/24 00:57 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, mirdem, edyta, th, VERA, chester633, Semper, zanetatacz, Zawszewiosna

Arboretum Wojsławice (D.Śl.) 2017/08/24 06:55 #81846

  • Zawszewiosna
  • Zawszewiosna Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 828
  • Otrzymane podziękowania: 2053
Polu bardzo dziękuję za relację z własnie tej imprezy. Byłam jej bardzo ciekawa.
Fajnie, że w Arboretum wciąż coś się dzieje :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Arboretum Wojsławice (D.Śl.) 2017/08/24 12:26 #81861

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68191
Aga, zawsze z przyjemnością wracam do Wojsławic - to jedno z moich ukochanych miejsc. Staram się być na kazdej imprezie organizowanej w ogrodzie, bo zawsze jestem zaskakiwana czyms o czym nie miałam pojęcia. Ciągle uczę się czegoś nowego i ...sprawia mi to przyjemność. Lubię tez buszować po stoiskach kiermaszowych i jeszcze nie było sytuacji, bym czegoś nie przywlokła do ogrodu :lol:



Wojsławice w niedziele, 20 sierpnia - piękne, jak o każde innej j porze roku. Teraz w ogrodzie królują hortensje, więc można napaść oczy do syta















Ukłon w stronę dzieci, które mogłyby się nieco nudzić - punkt odnaleziony, pieczątka czeka w elfickim domku





Z przyjemnością czytałam o historii konewki :lol:



Podczas każdej imprezy organizowanej w arboretum, jest możliwość zwiedzenia ogrodu wraz z przewodnikiem




W tym roku, w Wojsławicach organizowane będą jeszcze dwie imprezy


9–10 września (So/N) WARSZTATY fotograficzne „Makroprzestrzenie” Magdy WASICZEK, godz. 9.00–17.00
1 października (N) VII ŚLĄSKI FESTIWAL KAPUSTY** i Konkurs Piosenki Biesiadnej*
Tradycyjne kiszenie kapusty, konkurs kulinarny, zabawa ludowa, godz. 10.00–17.00

:witaj
Ostatnio zmieniany: 2017/08/24 12:31 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, beatrix+, zanetatacz, nelu-pelu

Arboretum Wojsławice (D.Śl.) 2017/08/24 14:04 #81868

  • Semper
  • Semper Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2327
  • Otrzymane podziękowania: 5650
To Festiwalu Traw nie będzie.
Miał być 24 września.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Arboretum Wojsławice (D.Śl.) 2017/08/24 15:14 #81869

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68191
Jurku, mea culpa. :patel
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Arboretum Wojsławice (D.Śl.) 2017/08/30 23:14 #82533

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68191
Nie miałam zapisanego w kajecie Święta Traw, bo mnie w tym czasie nie będzie w kraju... :unsure: ...ale przypominam



24. września, Wojsławice zapraszają od godz 9 do 18 na
IX FESTIWAL TRAW i KWIATÓW JESIENI

W ramach tego dorocznego święta odbędzie się m.in giełda minerałów i wyrobów jubilerskich, koncert poezji śpiewanej Janusza Małolepszego, wystawa fotografii Dawida Słowińskiego pt. 'Przebudzenie', oraz wykłady: „Znaczenie traw ozdobnych w hortiterapii” (godz.10) , oraz „Trawy ozdobne w ogrodowych kompozycjach”, który wygłosi nasz forumowy kolega Sławek Majewski.
O godzinie 13 Tomasz Dymny poprowadzi chętnych na spacer po zakątkach Arboretum.

W Wojsławicach pojawią się producenci roślin, m.in. Zielone Progi, Szkółka Ryś, Aneta Kubiak (Ogrody Traw), Szkółka Grochowscy , Henschke, Albmar, Słowińscy. Będzie co kupić, szykujcie portfele. :P

Ja tym razem w Wojsławicach się nie stawię, szkoda mi, ale siła wyższa. :(

.
Ostatnio zmieniany: 2017/08/30 23:20 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, beatrix+, majek2106

Arboretum Wojsławice (D.Śl.) 2017/09/23 08:09 #85689

  • majek2106
  • majek2106 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 547
  • Otrzymane podziękowania: 1269
A kto planuje wycieczkę ?
Chętnie poznam osobiście a nie tylko awatary clap
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Arboretum Wojsławice (D.Śl.) 2017/09/23 09:18 #85692

  • rispetto
  • rispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Homo hortulus
  • Posty: 1460
  • Otrzymane podziękowania: 3345
Ja przyjadę :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): majek2106

Arboretum Wojsławice (D.Śl.) 2017/09/23 16:46 #85721

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68191
Czy możemy liczyć na choćby malutka relację z tego dnia? recourse
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Arboretum Wojsławice (D.Śl.) 2017/09/23 20:32 #85765

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68191
Mam nadzieję, że jutro się przejaśni i przyjemnie spędzicie dzień. flower
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Arboretum Wojsławice (D.Śl.) 2017/09/28 21:30 #86463

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68191
Nikt nie był w Wojsławicach na Święcie Traw? Zero relacji??? think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Arboretum Wojsławice (D.Śl.) 2017/09/28 21:50 #86472

  • beatrix+
  • beatrix+ Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Czarownica z tych czarujących...:)
  • Posty: 3021
  • Otrzymane podziękowania: 5273
Widać naszym chłopakom się trofki pomyliły i relacja będzie .... :) :)
Jak wypalą. .. 2smiech
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: wojtek
Czas generowania strony: 0.227 s.