Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne...

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2017/01/12 16:47 #44068

  • Gosia1704
  • Gosia1704 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2193
  • Otrzymane podziękowania: 2555
Kiedyś na podwórkach starych kamienic zawsze była "figurka". Czy jesteście zainteresowani takimi "miejskimi", na przykład "przykościelnymi"?
Pozdrawiam Wszystkich
:witaj
Zapraszam na
Kwiecisty groch z kapustą
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2017/01/12 17:08 #44071

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66643
Gosiu, każdymi, bo wszystkie miały jakis powód powstania, więc maja swoją historię w tle. :slonko
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2017/03/26 21:31 #55771

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14462
  • Otrzymane podziękowania: 43396
Chrystus frasobliwy ze Starczanowa:




Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, Gosia1704, Semper, Zielona Ania, basik

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2017/05/13 09:30 #64860

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3576
  • Otrzymane podziękowania: 13811
Polny krzyż przydrożny- Rozwadówka gmina Sosnówka

Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, Gosia1704, Zielona Ania, basik

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2017/06/17 01:16 #71270

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66643
Mój Frasobliwy, doczekał się w koncu swojego miejsca. hu_rra We wspaniałym prezencie imieninowym, mój pomocnik ogrodowy - Marcin osadził drewniana figurkę na postumencie z pnia i osłonił ja daszkiem z kawałków nieokorowanego drewna.Dokładnie tak to widziałam i gdy zobaczyłam gotowe dzieło w centrum trawowiska, szalałam z radości hu_rra hu_rra hu_rra hu_rra hu_rra













recourse recourse recourse recourse
Ostatnio zmieniany: 2017/06/17 01:19 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, Gosia1704, Semper, Dagusia, Zielona Ania, sierika, zanetatacz, basik

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2017/07/21 01:00 #77213

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16348
  • Otrzymane podziękowania: 54876
A ja dopiero dziś odkryłam ten wątek :(

Kapliczki, przydrożne krzyże zawsze mnie ujmują, sama jako dziecko chodziłam na majówki przy starej kapliczce w pobliskim ów czas lesie.....

Poll Frasobliwy cudny :kocham
To akurat przypadek, ale tak się jakoś złożyło, ze ostatnie zdj.z wycieczki czerwiec 2017 to Nepomucen :lol:

Most św. Jana w Lądku-Zdroju, figura z 1709r.




pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, takasobie, Gosia1704, Semper, Dagusia, zanetatacz

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2017/07/21 07:51 #77223

  • Dagusia
  • Dagusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1730
  • Otrzymane podziękowania: 7062
Oj dawno mnie tu nie było,zdjęcia robię a one gubią się w natłoku innych fotek :mlotek
Zdjęcia z Pienin.


Figurka matuchny w mieszkalnym domu,tak jak kiedyś pisałam u nas w Zawoi są wmurowane w szczytach domu.


Na trasie spływu Dunajca,Figurka upamiętniająca naszego Papieża Jana Pawła drugiego.


Ruiny zamku z 1200r,na szlaku niebieskim na trzy Korony.
Figura błogosławionej Kingi.


Krzyż upamiętniajacy ofiar gór,raz do roku odprwiana jest tam msza w intencji tych którzy zginęli w górach.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, Gosia1704, Semper, zanetatacz, basik

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2017/08/06 00:14 #79493

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66643
Figura św. Antoniego Padewskiego przed klasztorem księży sercanów w Stopnicy, kilka kilometrów od Pacanowa







Jak głosi tablica intencyjna, figura została ufundowana w 1970r





Klasztor Sercanów lezy na nieźle oznakowanym Szlaku Ponidzianskim





.
Ostatnio zmieniany: 2017/08/06 00:19 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, Gosia1704, Semper, Dagusia, sierika, zanetatacz, basik

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2017/08/07 14:31 #79658

  • Dagusia
  • Dagusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1730
  • Otrzymane podziękowania: 7062
A ja podzielę się z wami zdjęciami starych obrazów mojego teścia z Zawoi z rodzinnego domu z Norczaka :nie :nie .Szkoda tylko że dom stoi pusty bo wujek w styczniu zmarł a 9 dzieci oszczy na majątek pazurki,z tego jedna ciocia chce posiąść wszystko.

Pierwszy obraz Mały Mari kalwaryjskiej.Drugi Matki Bożej Nieustającej Pomocy,Trzeci Madonny z Częstochowy który Tato Teścia przyniósł na nogach z Częstochowy.




Piękny ołtarzyk teraz o takim czymś możemy tylko w naszych domach pomarzyć :bezsil

Piękny obraz Pana Jezusa modlącego się w ogrojcu :bezsil




Ostatnio zmieniany: 2017/08/07 14:33 przez Dagusia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, Gosia1704, zuzanna2418, zanetatacz, ewulab, basik

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2017/09/11 16:33 #83941

  • Semper
  • Semper Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2303
  • Otrzymane podziękowania: 5587
Gdzieś w Tatrach




Tutaj lądował śmigłowiec z Ojcem Świętym

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, zanetatacz, basik

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2017/11/01 21:27 #91878

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66643
Listopadowa kapliczka przy szlaku ...


.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, zanetatacz

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2017/11/02 13:48 #91903

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6637
  • Otrzymane podziękowania: 14379
Przypomniałaś mi Poll o tym, że Górale lubują się w takich kapliczkach, spacerując wokół Zakopanego uwieczniłam sobie kilka...
Gdzieś pod Antałówką


na Jaszczurówce
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, zanetatacz

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2017/11/02 16:30 #91921

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66643
Ładny ten kamienny mur, taki klimatyczny :kocham
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2017/11/02 17:22 #91933

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14462
  • Otrzymane podziękowania: 43396
Przypomnieliście mi o Uroczysku Święte Miejsce w Dolinie Rozpudy.
Byłam tam kilka lat temu:
















Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, zanetatacz

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2017/11/02 17:35 #91939

  • Asia2
  • Asia2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1167
  • Otrzymane podziękowania: 3666
Podrzucę taką ciekawostkę ebiedrusko.pl/aktualnosci/cmentarzysko-krzyzy-we-wsi-ktorej-nie-ma-tajemnicze-miejsce-na-poligonie/.
Szkoda tylko, że tego miejsca nie można zobaczyć. Może kiedyś...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, zanetatacz

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2017/11/02 17:41 #91942

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66643
Przeczytałam, faktycznie ciekawostka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2017/11/02 17:58 #91945

  • Zawszewiosna
  • Zawszewiosna Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 828
  • Otrzymane podziękowania: 2053
Bardzo lubię stare kapliczki, krzyże, a chyba najbardziej rzeźbione w drewnie świątki.
W swoim archiwum znalazłam kilka zdjęć ze skansenu w Sanoku:





I bardzo ciekawe ule




Oprócz typowych krzyży przy drogach można tez spotkać krzyże pokutne ( Wcześniej pokazywała już taki krzyż Poll). U nas (na śląsku) jest kilka w okolicy. Mój tato w swoim czasie bardzo interesował się tymi krzyżami - i dlatego padło i na moje zainteresowanie :) Krzyże te stawiali mordercy w miejscu zbrodni, w ramach zadośćuczynienia za winy. Najwięcej tego typu krzyży znajduje się na Dolnym Śląsku - ok 400.




Krzyż pokutny w Parku Szczytnickim we Wrocławiu, tuż przy drewnianym kościółku. Krzyż ten został przeniesiony ze wsi Muchobór Wielki (obecnie dzielnica Wrocławia).
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, zanetatacz, basik

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2017/11/02 18:05 #91947

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66643
Przypomniałam ten watek, bo o takiej porze roku nie pisze sie raczej o ogrodach a kapliczki i ,świątki, to super temat -nasze dziedzictwo kulturowe, bez względu na przekonania religijne każdego z nas.



.
Ostatnio zmieniany: 2017/11/02 18:06 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, Semper, zanetatacz, basik

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2018/01/29 01:44 #102347

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5703
  • Otrzymane podziękowania: 15071
Prosto spod Taterek... kapliczka zbójnicka na polanie Stare Kościeliska w Dolinie Kościeliskiej... stan na 23.01.2018



Według legendy została ufundowana przez zbójników... w istocie ufundowali ją górnicy i hutnicy, pracujący w Tatrach przy wydobywaniu i przetapianiu rud żelaza... kapliczka jest murowana, kopułę ma krytą gontami... z frontu posiada charakterystyczny napis 'Ave Marya' a powyżej emblematy górnicze, dwa skrzyżowane młotki (zapomniałam sfotografować :glupek )... obok kapliczki rosły dwa modrzewie... po przejściu orkanu 'Ksawery' w 2013 został tylko jeden... i smutny widok w oddali :(



Kapliczka ogrodzona jest drewnianym płotkiem... w lewym słupku bramki wejściowej ogrodzenia znajduje się rzeźbiona sylwetka zbójnika, w prawym górnika




Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2021/11/16 19:23 przez th. Powód: Ponowne wgranie zdjęć
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, takasobie, edulkot, Semper, zanetatacz, basik

Ocalić od zapomnienia... Kapliczki, świątki, krzyże przydrożne... 2018/06/05 06:07 #120825

  • Leszek.G
  • Leszek.G Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • podlasie, 5B
  • Posty: 593
  • Otrzymane podziękowania: 1023
Szepietowo-Janówka










Kapliczka wzniesiona przez pracowników budowy kolei w podzięce za ukończoną pracę linii żelaznej ST. Petersbursk - Warszawa (obecnie relacji Białystok-Warszawa)
"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować. " - Marylin vos Savanti
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku
Czas generowania strony: 0.208 s.