Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/05/25 22:32 #67608

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16428
  • Otrzymane podziękowania: 55433
Kwitnie moja trzyletnia kokoryczka wielokwiatowa (Polygonatum multiflorum). Wystawa wschodnia.










a tu razem z kokoryczką niską (Polygonatum humile). Fajnie widać różnicę wielkości :)






pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2018/02/28 10:42 przez Poll. Powód: kursywa,polska nazwa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, wojtek, dultom

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/06/03 21:41 #69193

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16428
  • Otrzymane podziękowania: 55433
Posiadam dwa egzemplarze Polygonatum hookeri , właśnie kwitną :)

Stanowisko półcieniste, stale wilgotne






a tu na stanowisku z dość dużym nasłonecznieniem, zwłaszcza wiosną tego roku. Budleję omroziło i nie może się pozbierać :nie
Jednak większych różnic w przyroście i kwitnieniu nie widzę :)




pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Franusiowa


--=reklama=--

 

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/07/04 11:41 #74559

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25988
  • Otrzymane podziękowania: 68082
Polygonatum x hybridum 'Striatum'
syn. Polygonatum x hybridum ''Grace Barker'


Ta odmiana jest mieszańcem miedzygatunkowym Polygonatum multiflorum x Polygonatum odoratum.. Zaliczana jest do niższych kokoryczek - dorasta zazwyczaj do około 35-40 cm. Jej liście mają unikalny, zieloniebieski kolor a białe linie obrzeżające liść wlewają się także częściowo do jego centrum. Kształt liści jest miękki, zaokrąglony i mają one - przez 'streczowanie' brzegów - tendencję do przybierania kształtu miseczek. Dobrze znosi zimy i nie wymaga zabezpieczenia a z ciekawostek można dodać, ze bardziej szkodzą jej zimy ciepłe, niż nasze, zimne. Jako roślina zaliczana do leśnych, wymaga w uprawie stanowiska półcienistego, gleby lekko kwaśnej, zasobnej w humus, stale lekko wilgotnej. W wypadku wypiętrzenia kłączy, należy lekko przysypać je ziemią.
rispetto napisał: Paweł, to jest właśnie Polygonatum x hybridum 'Striatum' syn. 'Grace Barker'

Moja tak się prezentuje






.
Ostatnio zmieniany: 2018/12/23 23:53 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/07/17 21:37 #76734

  • rispetto
  • rispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Homo hortulus
  • Posty: 1460
  • Otrzymane podziękowania: 3345
poratuje ktoś nazwą odmiany?


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/10/07 17:07 #87736

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16428
  • Otrzymane podziękowania: 55433
Ostatnio kupiłam Polygonatum biflorum 'Giganteum' (kokoryczka olbrzymia, syn Polygonatum giganteum) .Myślę, że z TAKIEGO kłącza zdziwko powinien wyrosnąć gigant :lol:



.
pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2018/02/28 10:38 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Efkaraj, Franusiowa

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/10/07 17:56 #87738

  • majek2106
  • majek2106 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 547
  • Otrzymane podziękowania: 1269
rispetto ale czy fotka rzeczywiście oddaje kolory ?
Bo widać że chyba była robiona z małą ilością słońca a wtedy kolory mogą być mocno przekłamane i gorzej dla identyfikacji :(
Po kształcie i rysunku na liściu może być Polygonatum x hybridum 'Striatum tylko ten rysunek powinien być bielszy.
Ostatnio zmieniany: 2017/10/08 12:02 przez majek2106.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/12/10 17:44 #96988

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24934
Wiem już czemu z moich kokoryczek w połowie lata zostają tylko frędzle :kawa :nie_wiem

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, halszka, Fabiola

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/12/10 17:47 #96990

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25988
  • Otrzymane podziękowania: 68082
Ale za to masz w ogrodzie motyle i Rysiek ma na co polować :silly:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Franusiowa

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2017/12/10 17:59 #96997

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24934
To jest Polu Świntucha kokoryczkowata (Pectis rastris polygonatus);). A Ryśkowi o tej porze roku to amory w głowie, a nie polowania :lol:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2018/02/25 21:00 #106071

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25988
  • Otrzymane podziękowania: 68082
Tomek Mr napisał:
Świntucha kokoryczkowata (Pectis rastris polygonatus);)

Tomasz, odmieniłeś się z paprociarza w lepidopterologa??? :silly:

Kokoryczka okółkowa (Polygonatum verticillatum) rośnie u mnie wraz z innymi roślinami cienia, ale najpiękniej komponuje się z hostami, które są masywniejsze i dają jej wyraźne tło. Jest byliną rozchodząca się kłączami, sporo delikatniejszą niż kokoryczka wielokwiatowa. Ma nieco pokładający się, czy jak kto woli, przewieszający pokrój.U mnie, w lekkiej ziemi, rozmnaża się dość szybko.
Wymaga stanowiska cienistego, wilgotnego, ale przepuszczalnego.





Kwiaty kokoryczki okółkowej



Niezrównane jesienne wybawienie



Posadziłam ją 5 lat temu i odebrałam już sporo sadzonek, które rosną w różnych miejscach ogrodu


.
Ostatnio zmieniany: 2019/02/10 21:58 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2018/02/28 08:37 #106460

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1669
Oświećcie mnie, bo dotychczas sądziłem, że dziko rosnących w naszym kraju kokoryczek jest trzy: wonna, wielokwiatowa i okółkowa. Wszystkie rosną w mojej okolicy i wszystkie znam. Tutaj czytam o wielkokwiatowej, która - jako żywo - wygląda jak wielokwiatowa. Czy jest jakaś odmiana uprawowa, której nie znam, czy to tylko literówka?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, basik

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2018/02/28 09:14 #106468

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16428
  • Otrzymane podziękowania: 55433
Stachu, to literówka i na dobitkę moja :oops: Dzięki za czujność :buziak

......czy ja mogłabym prosić o poprawienie błędu vishenka
pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2018/02/28 09:21 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2018/02/28 09:53 #106484

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1669
Jako młody chłopak sądziłem, że jest tylko jedna kokoryczka. Nie umiałem odróżnić wonnej od wielokwiatowej. Wprawdzie różniły się wysokością, ale to mi nie przeszkadzało. Jakież było moje zdziwienie, gdy pewnego dnia zobaczyłem taka dziwną, która nie miała liści parami, tylko dookoła pędu. Wtedy zacząłem poszukiwać informacji o tych roślinach, no i dowiedziałem się wszystkiego z "Botaniki systematycznej" Strasburgera. Internetu nie było. Trzeba było czytać książki. I tak mi zostało.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2018/04/12 00:35 #111927

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25988
  • Otrzymane podziękowania: 68082
Stachu internet - jak zawsze powtarzam - ma to do siebie, że każdy może cokolwiek wrzucić bez żadnej odpowiedzialności. Są miejsca, gdzie błędy mogą być wytknięte i poprawione (jak w powyższym przypadku :) ), ale to coraz rzadsze zjawisko. :) Książki były pisane przez prawdziwych znawców, do tego wielokrotnie sprawdzane przez innych, równie znających się. Napisałam 'były', bo pozycje, które ostatnio obserwuję, raczej dotykają tematu, są zazwyczaj łatwymi i prostymi pozycjami, pełnymi kolorowych zdjęć. Do tego, nie zawsze są pisane przez extra znawców tematu- teraz taka moda, ze każdy chce coś napisac. krecigl

Wracając do tematu, czyli kokoryczek...Ruszyły już tydzień temu: kokoryczki wielokwiatowe najszybciej






fot.07.04.2018

Polygonatum multiflorum rośnie u mnie w kilku miejscach, zawsze półcienistych, zasobnych w próchnicę i wilgotnych. Dość szybko się rozrasta za pomocą kłaczy, więc w mniejszych ogrodach trzeba mieć na nią baczenie.
Ostatnio zmieniany: 2018/12/15 17:00 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2018/04/12 21:31 #112040

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25988
  • Otrzymane podziękowania: 68082
To, co wiosną najbardziej lubimy u kokoryczek- szybki wzrost, elegancki, nieco egzotyczny wygląd. Po mizerze zimy, takie widoki zapierają dech w piersiach. :kocham


fot.12.04.2018r.
.
Ostatnio zmieniany: 2018/12/15 17:03 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka, basik

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2018/04/21 18:09 #113505

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16428
  • Otrzymane podziękowania: 55433
Tak wyglądają dzis moje kokoryczki :)

Polygonatum multiflorum




Polygonatum humile


pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2018/04/21 20:56 #113529

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2041
  • Otrzymane podziękowania: 6158
U mnie już zaczyna kwitnąć Kokoryczka wielokwiatowa Polygonatum multiflorum



Od dwóch lat po kwitnieniu napastuje ją świntucha kokoryczkowa krecigl , więc krótko się cieszę jej ozdobnymi liśćmi po kwitnieniu. W zeszłym roku wycięłam liście wraz ze świntuchą i umieściłam w wiadrze z wodą - ciekawe, czy w tym roku też będzie.
Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2018/04/21 21:15 przez halszka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, basik

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2018/05/04 21:38 #115541

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24934
Polygonatum x hybridum 'Golden Gift'

Odmiana kokoryczki mieszańcowej o dośc dużej wysokości - około 100 cm. Wiosną pojawiają się wzniesione łodygi a na nich osadzone zielone liście, które wraz z upływem sezonu i dostępem do umiarkowanego słońca, stają się złotawe. Poczatkowo rozrasta się powoli, ale po kilku sezonach trzeba jej zarezerwować conajmniej 1 metr kwadratowy powierzchni.





Ostatnio zmieniany: 2019/05/15 14:12 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, beatazg, basik, wojtek

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2018/08/30 00:39 #129889

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25988
  • Otrzymane podziękowania: 68082
Polygonatum verticillatum Serbian Dwarf

To odmiana kokoryczki okółkowej, odnaleziona w Serbii, w 1986 roku. Jest niższa od gatunku, osiąga około 40-50 cm wysokości. Na każdym z węzłów tworzą się małe, białozielone kwiaty z lekko zaczerwienionymi plamkami. Jesienią, zazwyczaj już we wrześniu liście przybierają równomiernie złotą barwę i wtedy dobrze widać jaskrawoczerwone jagody.

Jak inne kokoryczki, w uprawie ogrodowej wymaga gleby 'leśnej', więc zasobnej w kompost liściowy, wilgotnej . Stanowisko powinno być półcieniste, niezbyt ciemne.



Owoce już dojrzały, niektóre same opadły na ziemię


fot.29.08.2018r.
Ostatnio zmieniany: 2018/12/24 10:48 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia, beatazg, basik

Kokoryczka (Polygonatum) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2018/09/13 22:13 #131205

  • sonaj
  • sonaj Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 123
  • Otrzymane podziękowania: 366
Japońska odmiana kokoryczki wonnej o osobliwym ulistnieniu - Polygonatum odoratum 'Koryu'


27.04.2018
Najbardziej stałą cechą natury jest jej zmienność
Agnieszka Lisiak

Desire

poZdRAwIAm
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, nelu-pelu, wojtek
Moderatorzy: Tomek Mr, Efkaraj, wojtek
Czas generowania strony: 0.197 s.