Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Filodendron (Philodendron) i pozostale obrazkowate (Epipremum, Scindapsus)

Filodendron (Philodendron) i pozostale obrazkowate (Epipremum, Scindapsus) 2017/02/11 21:59 #49145

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Filodendron
Philodendron


Filodendrony pochodzą z tropikalnych terenów Ameryki Południowej i Środkowej. W naturze to wielkie pnącza, krzewy lub drzewa.

Lubią miejsca jasne, ale nie słoneczne, bardzo dobrze znoszą lekki cień. Pokojowa temperatura otoczenia oraz wilgotne powietrze będzie korzystnie wpływać na ich rozwój.
Podłoże powinno być przepuszczalne, torfowe lub dobra ziemia kwiatowa.
W okresie wegetacji podlewamy filodendrony co drugi dzień, zasilając raz w tygodniu odżywkami ze zwiększoną ilością azotu.
W zimie podlewamy raz na tydzień. Woda do podlewania powinna być odwapniona, gdyż filodendrony wolą środowisko kwaśne.

Ponieważ filodendrony rosną bardzo szybko, należy je przesadzać co dwa lata, do doniczki o jeden numer większej.


Mój filodendron ma ponad 20 lat. Gdy przyniosłam go do domu, był malutką zasuszoną, trzyliścistą roślinką.
Od końca kwietnia do października stoi na zewnątrz pod dachem, od strony północnej. W tym roku wypuścił nowy pęd :)

Filodendron Selloa Philodendron selloum


Majku, dziękuję za nazwę mojego filusia :)

Edycja
Właśnie wzięłam do ręki Encyklopedię Roślin, dzięki której zidentyfikowałam kiedyś mojego filodendrona. Rok wydania 1990, a więc mój Filuś ma 26-28 lat :)
Ostatnio zmieniany: 2021/10/25 08:59 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): beatazg, ewa321

Filodendron (Philodendron) 2017/02/12 09:05 #49156

  • ewa321
  • ewa321 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 202
  • Otrzymane podziękowania: 307
Ewcia - piękna roślina :kocham
Bardzo lubię filodendrony, a szczególnie te bardziej kolorowe,
które mam wrażenie, że są jeszcze trudniejsze w obsłudze od zielonych,
no i nie do końca mi z nimi wychodzi ...
Miałam Ph. 'Painted Lady', ale warunki mu nie pasowały, zszedł.
Mam jeszcze Ph. 'Lemon Lime', ale chociaż żyje, to słabo przyrasta.
Natomiast Ph. 'Brasil' owszem, rośnie, ale liście są coraz drobniejsze.
Nie mam pomysłu co im nie pasuje, bo i mają dużo światła, i oszczędnie podlewam think:
Tym bardziej gratuluję Ci takiego okazu :bravo
Pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniany: 2017/02/12 10:09 przez ewa321.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Filodendron (Philodendron) 2017/02/12 10:18 #49161

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Ewuś, jakoś nie mogę sobie wyobrazić, że nie słuchają Cię filodendrony, skoro potrafisz opanować takie rośliny jak tilnadsie i oplątwy.

Nigdy nie miałam żadnego innego filodendrona, ale wiem, że one jednak są wymagające. Nie lubią za mokro, nie lubią za sucho za to lubią odpowiednio wilgotno (cokolwiek to znaczy).
Kaloryferów tez nie lubią, a zimą powinny mieć nie więcej niż 18st. Z mądrych książek wiem, że latem za ciepło też nie lubią...no i weź im tu dogódź...

Mój filuś był bardzo biedny kiedyś. Ktoś go przyniósł do naszej pracy i postawił na południowej werandzie, w malutkiej doniczusi. Jak go tam znalazłam, miał ok.30cm wzrostu, trzy maleńkie, bladozielone listeczki na cieniutkich długich ogonkach. W doniczce miał... popiół z papierosów :( . Z racji tego, że nie palę, na werandę zachodziłam rzadko. Ale wtedy tak bardzo mi się go zrobiło żal...Zwłaszcza ta zawartość doniczki mnie osłabiła. Cóż ja wiedziałam o tej roślinie? Nic! Nawet nie wiedziałam jak się nazywa. Nie było wtedy wujka Gooogle, w ogóle nie było kompa ;) (W końcu znalazłam jego nazwę, dzięki Encyklopedii Roślin w wydaniu segregatorowym).
A on sobie u nas w domu rósł i mężniał, wypuszczał coraz więcej, coraz większych liści. Mieszkanie małe, 37mkw, dwoje dzieci, my i on. Obiecywałam mu co tydzień, że wyniosę go do kościoła, bo w mieszkaniu nie ma miejsca. Ale mąż nie oddał filusia. Gdy nam w końcu zasłonił telewizor, przenieśliśmy go do mojej mamy. Tam miał więcej miejsca, dobre serce i zrobił się jeszcze większy. I tak dożył obecnego wieku i otrzymał swoje miejsce na ziemi :)

Właściwie nie robię przy nim nic, po za podlewaniem. Przesadzam go jak już nie ma miejsca w donicy na korzenie powietrzne, tak co 4 lata. Zimą stoi w salonie w najdalszym kącie od okna, ale i tak zasychają mu końcówki liści. Wystarczy tylko je poodcinać na granicy zasuszenia. Chyba mu za ciepło, bo cały sezon produkuje nowe liście.

:)
Ostatnio zmieniany: 2017/02/12 10:20 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): beatazg, ewa321

Filodendron (Philodendron) 2017/02/12 11:22 #49172

  • ewa321
  • ewa321 Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 202
  • Otrzymane podziękowania: 307
No historia tak piękna, jak piękny kwiat !!
Tak jak pisałam, mnie niestety nie słuchają ...
Ten Twój filodendron w pierwszej chwili bardzo mi przypominał Monstera deliciosa,
ale nie w najpopularniejszej wersji, tylko z wielkimi liśćmi, jak ta z fotki
toptropicals.com/pics/garden/m1/list/Monstera_deliciosa0627.jpg
Jednak po dokładniejszych oględzinach widzę wyraźne różnice w liściach :)
Pozdrawiam :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Filodendron (Philodendron) 2017/02/12 12:29 #49189

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
I tak też na początku myślałam, że to monstera. W latach 70-tych ubiegłego wieku (boszszszsz, jak to brzmi) w każdej szkole były monstery. Czekałam, aż porobią się jej dziury na liściach, ale się nie robiły.
Potem w Encyklopedii Roślin (w której były opisane tak egzotyczne rośliny jak oplątwy) znalazłam filodendrona :)

Egzemplarz ze zdjęcia CU-DOW-NY :kocham , ale nie na nasze warunki :nie_wiem
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Filodendron (Philodendron) 2021/10/20 01:25 #251757

  • KRYFRA2309
  • KRYFRA2309 Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 16
  • Otrzymane podziękowania: 57
Witam! :)
Jestem tu nowa i nie do końca wiem czy te wątki są prywatne czy ogólne. Pokażę może moje dzieciaki. Resztę wrzucę jutro bo w nocy źle foty wychodzą.










No i szykuje się nowy listeczek do wyjścia. Ależ adrenalina we mnie wrze!!!
* Pozdrawiam serdecznie. Krystyna *
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, piku, takasobie, zuzanna2418, beatazg, dultom, DorotaZ

Filodendron (Philodendron) 2021/10/20 01:27 #251758

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25641
  • Otrzymane podziękowania: 66648
Oczywiscie, ze każdy może wzbogacać wątki, jest to nawet wskazane.
Zdjęcia najlepiej trochę zmniejszyć, wtedy wchodzą bez trudu.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): KRYFRA2309

Filodendron (Philodendron) 2021/10/20 11:55 #251771

  • KRYFRA2309
  • KRYFRA2309 Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 16
  • Otrzymane podziękowania: 57
A jaki rozmiar powinny mieć zdjęcia jako ten najmilej widziany czy akceptowalny? Trochę techniki i się gubię. think: I gdzie można na tym forum o tym pogadać by nie zaśmiecać wątków tematycznych? think:
* Pozdrawiam serdecznie. Krystyna *
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Filodendron (Philodendron) 2021/10/20 13:25 #251775

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43400
Krysiu! Fajnie, że pokazałaś swoje filodendrony. Tu jest najodpowiedniejsze miejsce, żeby je pokazać!
Najlepszy rozmiar zdjęcia to np 800x600 piks. Wchodzą jak masełko! ;-)

I zmotywowałaś mnie, żebym obfociła swoje, bo od niedawna mam kilka sztuk w domu (w pracy mam filodendrony, scindapsusy i monsterę).
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Filodendron (Philodendron) 2021/10/20 20:56 #251804

  • KRYFRA2309
  • KRYFRA2309 Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 16
  • Otrzymane podziękowania: 57
To fajnie że choć jedną osobę zmotywowałam, bo nie chciałabym pisać tylko dla samej siebie. To będę oczekiwała twoich cykanek z niecierpliwością. :fotka
* Pozdrawiam serdecznie. Krystyna *
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Filodendron (Philodendron) 2021/10/21 12:05 #251848

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43400
Jak tu napiszesz na Forum, to nigdy nie dla samej siebie. Dużo ludzi szuka w necie informacji o różnych roślinach i tu zaglądają, choć często nie są zalogowani. Więc jeśli nikt nie odpowiada, nie znaczy to, ze nikt nie czytał wink-3

Wreszcie zrobiłam moim zdjęcia. Są dość świeżo posadzone oprócz jednego. Wymyśliłam sobie, żeby na nowym stoliczku rosły rośliny ze zwisającymi pędami. Dostałam od Kluski sadzonki, a niektóre kupiłam:

Scindapsus (Epipremum) 'Pearls an Jade '

'Monkey'

'Micans'

'Brasil'

Scindapsus pictus (Epipremum) 'Exotica'?


Wiem, wiem. Scindapsus to nie filodendron, ale podobna jest ich fizjonomia i sposób uprawy. może jak będą chętni do pokazania scindapsusów, to wydzielimy temat, bo chyba nie ma.
Ostatnio zmieniany: 2023/12/01 14:27 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, zuzanna2418, Franusiowa

Filodendron (Philodendron) 2021/10/22 11:36 #251919

  • KRYFRA2309
  • KRYFRA2309 Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 16
  • Otrzymane podziękowania: 57
Myślę że od razu powinnaś założyć wątek ze scindapsusami, by był porządek w wątkach tematycznych. A swoją drogą masz bardzo ładną kolekcję.
* Pozdrawiam serdecznie. Krystyna *
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Filodendron (Philodendron) 2021/10/22 12:22 #251924

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43400
Dziękuję! Trudno powiedzieć, czy to już kolekcja, czy kilka roślin na stoliczku. Więcej nie będę mieć, bo miejsca brak.
W wątek o Scindapsusach możliwe, że założymy, ale czekam na odzew zainteresowanych.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Filodendron (Philodendron) 2021/10/22 17:50 #251931

  • KRYFRA2309
  • KRYFRA2309 Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 16
  • Otrzymane podziękowania: 57
Takasobie, każda kolekcja zaczyna się od jednej czy też kilku sztuk i z czasem się powiększa. Ja jestem pierwszą zainteresowaną. A reszta? Reszta dojdzie z czasem. A skąd wiesz czy zakładając taki wątek i pokazując swoje poczynania z nimi nie wszczepisz we mnie chęć ich posiadania? No to jak..... zakładasz? To do dzieła!! :hejka
* Pozdrawiam serdecznie. Krystyna *
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Filodendron (Philodendron) 2021/10/22 21:47 #251986

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43400
Krysiu! Nie jestem dobra z botaniki i systematyki nie chce namnażać tematów, ale chętnie bym dołożyła tu do tematu Scindapsus, olustek (Scindapsus) ; Epipremnum złociste, epipremnum złote (Epipremnum aureum).

Etap posiadania niezmiernej ilości roślin pokojowych nie do ogarnięcia mam już za sobą wink-3 Scindapsusy, monstery i filodendrony posiadam w sumie nieprzerwanie od ponad 40 lat. Są niezniszczalne, choć moja śp. babcia z galopującym Alzheimerem zabiła swoje wszystkie :(

Epipremnum złociste (Dawniej właśnie nazywałam go scindapsusem, ale systematyka się zmieniła. W książce z 1967 jeszcze był scindapsusem.) w moim biurze:



Filodendron pnący (Philodendron scandens), też z biura.

Ostatnio zmieniany: 2021/10/22 21:57 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, zuzanna2418, DorotaZ

Filodendron (Philodendron) 2021/10/23 15:46 #252017

  • rattus
  • rattus Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 241
  • Otrzymane podziękowania: 581
Miłko cudne Epipremnum, jak byłam mała miałam w pokoju cały sufit nim pokryty. Mam mega sentyment do tej rośliny :kocham

To też pokażę kilka swoich Filodendronów
green princess



Imperial Green



Birkini i malutki Red Congo



Brasil

pozdrawiam Małgorzata

Zielony Imperatyw
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, takasobie, zuzanna2418, beatazg, DorotaZ, KRYFRA2309

Filodendron (Philodendron) i pozostale obrazkowate (Epipremum, Scindapsus) 2021/10/26 16:45 #252276

  • KRYFRA2309
  • KRYFRA2309 Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 16
  • Otrzymane podziękowania: 57
Ogromnie lubię filodendrony, ale nie ze wszystkimi się "dogaduję". Wasze też są piękne.
* Pozdrawiam serdecznie. Krystyna *
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Filodendron (Philodendron) i pozostale obrazkowate (Epipremum, Scindapsus) 2022/03/12 14:19 #261138

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3576
  • Otrzymane podziękowania: 13811
Moje filki:
Ph. scandens "Brasil"


malutki Ph, scandens "Lemon lime"


i zwykły Ph. scandens


Marketowe maluchy: Pink princess i Silver sword


i NN


Ph. "Birkin"


To co prawda podobno jest monstera stadleyana, ale często występuje jako Ph. "Cobra"


I mój ukochany Ph. melanochrysum
Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Ostatnio zmieniany: 2022/03/12 14:22 przez zuzanna2418.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fabiola, Efkaraj, takasobie, ewakatarzyna

Filodendron (Philodendron) i pozostale obrazkowate (Epipremum, Scindapsus) 2022/03/12 16:31 #261147

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Zuziu, 'Birkin' prześliczny. Już doczytałam, że bardzo drogi i ciężko go zdobyć. Dorasta do 1 metra, a rośnie powoli :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Filodendron (Philodendron) i pozostale obrazkowate (Epipremum, Scindapsus) 2022/03/12 16:54 #261151

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3576
  • Otrzymane podziękowania: 13811
Efkaraj napisał:
Zuziu, 'Birkin' prześliczny. Już doczytałam, że bardzo drogi i ciężko go zdobyć. D
Efciu, Birkin był trudno dostępny jeszcze dwa lata temu. Teraz masz go w każdym Obi czy LM. A nawet w Biedronkach czy innych Kauflandach. Mój jest właśnie z Obi :)

Natomiast jeszcze dwa słowa o epipremnach. Wszyscy twierdza, że one takie łatwe w uprawie i wybaczają zaniedbanie. No, może e. aureum, które faktycznie ukorzeniło mi się w tydzień w wodzie, rośnie teraz w podłożu i już puszcza kolejne liście. Na razie Marble Queen też nie kaprysi. Natomiast Golden Pothos siedzi w doniczce od trzech miesięcy i ani drgnie. A N'joy to już kompletna porażka. Zabiłam jednego, teraz drugi dogorywa, choć już prawie wcale nie podlewam, bo boję się przelania.

Marble Queen
Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Ostatnio zmieniany: 2022/03/12 16:58 przez zuzanna2418.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, takasobie, DorotaZ, ewakatarzyna
  • Strona:
  • 1
  • 2
Czas generowania strony: 0.209 s.