Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Diphenbachia

Diphenbachia 2017/07/29 18:29 #78661

  • Agnieszka
  • Agnieszka Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 358
Diphenbahia.

Jest bardzo znaną i lubianą rośliną doniczkową. Swoją popularność zawdzięcza głównie pięknym liściom. Aby mogła godnie pełnić funkcję ozdoby mieszkania należy odpowiednio ją pielęgnować.

Środowiskiem naturalnym rośliny są brazylijskie lasy tropikalne. Należy do rośliny obrazkowatych Aracae. Wyróżnić można 30 jej gatunków, z których najpopularniejsze to Dieffenbachia Seguine i Dieffenbachia Amoena. Obydwa uprawiane są już od 150 lat. Nazwa rośliny pochodzi od nazwiska ogrodnika, który uprawiał ją na dworze austriackiego cesarza.

Wygląd.
Liście difenbachii są bardzo duże z kolorowym rysunkiem, którego kształt zależy od danego gatunku. Im bardziej intensywne są ich barwy, tym lepiej – świadczy to o tym, ze roślina jest zdrowa.

Stanowisko.
Stanowisko, na którym rośnie difenbachia powinno być dobrze oświetlone, jednak nie powinna stać bezpośrednio w promieniach słonecznych. Jeśli ustawimy ją w rozproszonym świetle, wzorki na liściach będą bardzo ładne, natomiast gdy difenbachii będzie zbyt ciemno – zaczną blednąć. Temperatura w pomieszczeniu, w którym stoi roślina powinna być pokojowa, zimą natomiast nie może spaść poniżej 16 stopni Celsjusza.

Podlewanie.
Difenbachia latem potrzebuje bardzo dużej ilości wilgoci. Musimy więc intensywnie ją podlewać, nie zapominając także o spryskiwaniu jej liści. Jeśli zaniedbamy kwestię podlewania, brzegi rośliny wkrótce zaczną zasychać. Bardzo dobre dla difenbachii są nawozy organiczne – wiosną glebę dla rośliny mieszamy z krowieńcem. W okresie kwitnienia natomiast raz w tygodniu podajemy nawóz mineralny.

Przesadzanie I rozmnażanie.
Co roku na wiosnę roślina musi zostać przesadzona do doniczki o dwa numery większej. Naturalne jest, że w miarę wzrostu roślina traci dolne liście – ważne jest, by systematycznie je usuwać. Gdy zauważymy, że jest zbyt wysoka, przycinamy ją do wysokości 10 centymetrów nad ziemią. Wówczas szybko zaczną odrastać nowe pędy.
Ze ściętego pędu możemy przygotować sadzonki, które następnie ukorzeniamy w wodzie, a potem umieszczamy w doniczce wypełnionej podłożem. Pamiętajmy, by wszystkie te czynności wykonywać w rękawiczkach – sok rośliny jest trujący!

A oto moja roślinka.


Pozdrawiam serdecznie.

Agnieszka

Mój maleńki ogródeczek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Amarant

Diphenbachia 2017/07/29 18:43 #78664

  • Agnieszka
  • Agnieszka Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 358
Rozpoczęłam ten wątek ponieważ poszukuję osób które posiadają w domu diphenbachię i mają doświadczenie w jej pielęgnacji. Moja do tej pory rosła sobie tak zupełnie na dziko. Zaczęłam się nią bardziej interesować dopiero w tym roku gdyż zaczęła sie bardzo intensywnie rozrastać. W miejscach po zgubionych lisciach zaczęły sie pojawiac nowe przyrosty a także młode roslinki z korzenia. Bardzo bym chciała pomóc mojej roślince jednoczesnie jej nie szkodzac, bo jak widac na załaczonym obrazku czuje się u nas dobrze.

Kilka fotek ze zbliżenia.

Młode przyrosty z łodygi.


Z korzenia
Pozdrawiam serdecznie.

Agnieszka

Mój maleńki ogródeczek
Ostatnio zmieniany: 2017/07/29 19:30 przez Amarant. Powód: postawienie fotki do pionu
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll


--=reklama=--

 

Diphenbachia 2017/07/29 18:47 #78665

  • Agnieszka
  • Agnieszka Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 358
Doniczek




Roslina ma już 2m wysokości

Pozdrawiam serdecznie.

Agnieszka

Mój maleńki ogródeczek
Ostatnio zmieniany: 2017/07/29 19:34 przez Amarant. Powód: postawienie fotki do pionu
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Diphenbachia 2017/07/29 18:50 #78667

  • Agnieszka
  • Agnieszka Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 358
Nie wiem co się dzieje z tymi fotkami. Pierwsza weszla dobrze. Wszystkie robione w tym samym czasie.
Pozdrawiam serdecznie.

Agnieszka

Mój maleńki ogródeczek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Diphenbachia 2017/07/29 18:51 #78668

  • Agnieszka
  • Agnieszka Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 358
Ciasno się zrobiło.

Pozdrawiam serdecznie.

Agnieszka

Mój maleńki ogródeczek
Ostatnio zmieniany: 2017/07/29 19:36 przez Amarant. Powód: postawienie fotki do pionu
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Diphenbachia 2017/07/29 22:48 #78693

  • Agnieszka
  • Agnieszka Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 358
Serdeczne podziękowania dla moderatorów za posprzątanie mojego bałaganu i oczywiscie za wiele cierpliwosci do moich pomyłek. Mam nadzieję że z dnia na dzień bedzie coraz lepiej.
Pozdrawiam serdecznie.

Agnieszka

Mój maleńki ogródeczek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant

Diphenbachia 2017/08/02 11:49 #79112

  • Agnieszka
  • Agnieszka Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 358
Czyzbym była jedyną posiadaczką diphenbachii na tym forum. To raczej nie mozliwe. Odezwijcie się proszę.
Pozdrawiam serdecznie.

Agnieszka

Mój maleńki ogródeczek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.162 s.