Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Borówka czernica (Vaccinium myrtillus)

Borówka czernica (Vaccinium myrtillus) 2016/06/10 15:59 #3625

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424
Borówka czernica
Vaccinium myrtillus

Synonimy: jagoda, czarna jagoda, czernica, borówka czarna



Roślina wskaźnikowa gleb kwaśnych

Krzewinki wyrastają na glebach piaszczystych i ubogich, ale wilgotnych w lasach iglastych i liściastych, gdzie często są dominującym składnikiem runa leśnego i pokrywają duże obszary. Także poza lasami na wrzosowiskach.

Krzewinki 15-30 cm wysokości.
Kwitnienie od kwietnia do czerwca.
Owoce dojrzewają od czerwca do września. Są dość słodkie, o przyjemnym kwaskowatym smaku. Masowo zbierane, także dla przetwórstwa przemysłowego. Wyrabia się z nich dżemy, konfitury, soki, kompoty.

Roślina lecznicza
Świeże owoce mają działanie rozluźniające przy zaparciach i jednocześnie przeciwbiegunkowe.
Owoce suszone działają tylko przeciwbiegunkowo, antyseptycznie, przeciwgorączkowo, dawniej używane również jako środek antyrobaczycowy.
Liście stosuje się w stanach zapalnych układu moczowego i przewodu pokarmowego oraz jako środek pomocniczy przy leczeniu cukrzycy.

Spożywanie świeżych jagód i ich przetworów wzmacnia wzrok, poprawia ostrość widzenia, zwłaszcza o zmroku.







Ostatnio zmieniany: 2019/03/23 05:38 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th

Borówka czernica (Vaccinium myrtillus) 2017/10/22 00:00 #90323

  • Cebulka
  • Cebulka Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 140
  • Otrzymane podziękowania: 175
Tworzę sobie właśnie 'Kwaśnojagodnik' i nie mogło na nim zabraknąć 'zwykłych' czarnych jagód :)
Przyniosłam sadzonki z lasu nieopodal, ale takie troszkę są mało żywotne (może dlatego że brałam takie niedawno wykopane przez maszynę do czyszczenia pod liniami energetycznymi). Planuję jeszcze wypad do mojego dziadka pod Myślenicami, tam zawsze chodziliśmy na jagody do lasu, to przyniosę więcej krzaczków. Czytałam że jak wszystkie Vaccinum jagoda też lepiej owocuje przy zapyleniu krzyżowym, a skoro rozrasta się rozłogami to w skrajnych przypadkach w danym lesie może to być jedna i ta sama roślina 2smiech Więc tym lepiej jeśli sadzonki będą z różnych miejsc.

Czy ktoś jeszcze uprawia w ogrodzie czarne leśne jagody? Z jakim skutkiem? Cieszy mnie to że będę mogła jeść je spokojnie bez mycia prosto z krzaczka bo od kiedy ktoś mi nagadał że od leśnych na które mógł nasikać lis można się zarazić jakimś pasożytem to jakoś psychicznie nie mogę się przemóc (mimo znajomości statystycznej szansy takiego przypadku :glupek )


Pozdrawiam, Ewa.
Ostatnio zmieniany: 2017/10/22 00:02 przez Cebulka. Powód: literówki
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Borówka czernica (Vaccinium myrtillus) 2024/04/12 22:44 #317447

  • Willow
  • Willow Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 229
  • Otrzymane podziękowania: 757
Też przyniosłam z lasu z kilku miejsc parę krzaczków, które posadziłam między borówkami niskimi i ostatecznie przetrwały a teraz zaczęły kwitnąć :jupi

pozdrawiam słonecznie Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna
Moderatorzy: th
Czas generowania strony: 0.159 s.