Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Bielik zwyczajny, bielik, birkut (Haliaeetus albicilla)

Bielik zwyczajny, bielik, birkut (Haliaeetus albicilla) 2018/05/24 10:10 #119051

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14462
  • Otrzymane podziękowania: 43399
Bielik zwyczajny, bielik, birkut (Haliaeetus albicilla)

rząd: szponiaste

ang. White-tailed Eagle
niem. Seeadler
ros. Орлан-белохвост
fr. Pygargue à queue blanche

termin obserwacji: cały rok

To jest wielka przyjemność obserwować tego ptaka. Widziałam go wiele razy i wiele razy miałam okazję go fotografować. Zawsze widuję ich wiele w PN Ujście Warty. Najbliżej mnie obserwowałam w Objezierzu, ale kiedyś leciał tez wysoko nad moim domem. Największą przygodę z bielikami przeżyłam w Stepnicy, kiedy bieliki wabione rybami podlatywały na taką odległość, że można było im zrobić przyzwoite i ciekawe zdjęcia.
W Polsce nieliczny ptak lęgowy. A i tak jest go w Polsce całkiem sporo w skali Europy. Żywi się przede wszystkim rybami, ale też ptakami, ssakami i padliną. W Słońsku widziałam jak wyławiały z płycizn uwięzione ryby. Były tak nimi najedzone, że upuszczały je z powrotem do wody. A trenować łowienie trzeba!

Gniazdo zakładają na starych dużych drzewach w pobliżu zbiorników wodnych . Samica jest nieco większa od samca.

Bieliki z wronami i krukami jedzą padłą gęś


W Stepnicy










Kolejne zdjęcia raczej dokumentacyjne, ale przedstawiają lot godowy (styczeń)



Ostatnio zmieniany: 2018/05/24 10:29 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, markita, chester633, nowababka, Fiona

Bielik zwyczajny, bielik, birkut (Haliaeetus albicilla) 2018/12/06 10:52 #139847

  • Orszulka
  • Orszulka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3283
  • Otrzymane podziękowania: 7381
W ośrodku rehabilitacji ptaków na puszcie


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, chester633, Fiona


--=reklama=--

 

Bielik zwyczajny, bielik, birkut (Haliaeetus albicilla) 2021/08/01 17:12 #245968

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14462
  • Otrzymane podziękowania: 43399
Nowe obserwacje na Stawach Milickich. Liczba stada przekraczała kilkanaście osobników. Część dorosłych, sporo młodych. Teraz mogliśmy obserwować bieliki bez wabienia, w ich naturalnym środowisku:




















Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, chester633, Semper, nowababka, DorotaZ, Katarzyna2021

Bielik zwyczajny, bielik, birkut (Haliaeetus albicilla) 2021/08/27 21:42 #247698

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14462
  • Otrzymane podziękowania: 43399
Bieliki z truchłem szopa. Okolice PN Ujście Warty:



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, chester633, nowababka, Shalina, Katarzyna2021

Bielik zwyczajny, bielik, birkut (Haliaeetus albicilla) 2023/03/01 20:37 #287947

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14462
  • Otrzymane podziękowania: 43399
Luty 2023 w PN Ujście Warty

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, Shalina, Katarzyna2021, ewakatarzyna
Moderatorzy: takasobie
Czas generowania strony: 0.167 s.