Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Czyściec leśny (Stachys sylvatica)

Czyściec leśny (Stachys sylvatica) 2017/03/13 23:21 #53189

  • Ness
  • Ness Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1915
  • Otrzymane podziękowania: 2881
Czyściec leśny
Stachys sylvatica

Roślina wieloletnia należąca do rodziny jasnotowatych. Rośnie w lasach liściastych, mieszanych łęgowych, zaroślach, tam gdzie gleby obfitują w azot i wysoki poziom wód gruntowych.( Może osiągać wysokość do 1m.

Łodyga rozgałęziona, czasem pojedyncza, wzniesiona, kanciasta, miękko owłosiona, w górnej części pokryta gruczołkami. Posiada pełzające kłącza i długie, podziemne rozłogi.
Liscie ogonkowe, ułożone nakrzyżlegle. Blaszka liściowa sercowata, zaostrzona o grubo piłkowanym brzegu. Obustronnie owłosiona.
Kwiaty zebrane w okółki po 4-6 kwiatów oddalonych od siebie. Ciemnokarminowe lub czerwonofioletowe. Korona dwuwargowa; górna warga niepodzielna, dwukrotnie krótsza od dolnej. Dolna warga w białe wzorki, złożona z trzech zaokrąglonych klap. Kielich jest dzwonkowaty o ząbkach szydlastych i ogruczolony. Wewnątrz znajduje się dwudzielny słupek i 4 pręciki. Kwitnie od IV do IX.
Owoc - trójgraniaste rozłupki długości do 2mm rozsiewane przez wiatr i zwierzęta.

źródła: atlasflory.type.pl oraz wikipedia






pozdrawiam
Jaguś

Jeśli nie wiesz co masz dalej zrobić, zrób sobie kawę

Nad rzeczką, opodal krzaczka
Ostatnio zmieniany: 2017/03/13 23:24 przez Ness.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Efkaraj, takasobie

Czyściec leśny (Stachys sylvatica) 2018/02/04 19:22 #103076

  • lelumpolelum
  • lelumpolelum Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Nie wierzę w życie pozaogrodowe
  • Posty: 877
  • Otrzymane podziękowania: 1790
A ja znalazłam taką ślicznotkę w lesie i mam ją już od roku na szlachetnych areałach :) :kocham




Pozdrawiam - Beata
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj


--=reklama=--

 

Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.150 s.