Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Kąkol polny (Agrostemma githango L.)

Kąkol polny (Agrostemma githango L.) 2018/12/05 12:53 #139766

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1669
Roślina jednoroczna z rodziny Goździkowatych (Caryophyllaceae Juss.). Niegdyś w Polsce bardzo popularny chwast zbożowy, dziś gatunek zagrożony wyginięciem. Szukając w zbożach w mojej okolicy choćby jednego egzemplarza do sfotografowania musiałem skapitulować. Aby zilustrować ten post widokiem kąkolu, poprosiłem o zdjęcia mojego przyjaciela Jana Łęckiego, który mieszka na Dolnym Śląsku . Wszystkie zdjęcia, które tu zamieszczam, są więc jego autorstwa.

Kąkol najczęściej występuje w zbożach zarówno ozimych, jak i jarych, głównie w życie. Jego cykl życiowy jest doskonale dostosowany do cyklu życiowego zbóż. Do gleby dostaje się wraz z ich nasionami . Obecnie powszechnie stosuje się czyszczenie ziarna siewnego oraz skuteczne metody zwalczania chwastów. Skutkiem tego kąkol spotyka się w uprawach coraz rzadziej i – jak wspomniałem - grozi mu wyginięcie.

Osiąga wysokość nieco mniejszą od zbóż, sięgającą do 100 cm. Łodyga jest wzniesiona, rozgałęziająca się, szara, przylegająco i miękko owłosiona długimi włoskami. Wyrastają na niej, również owłosione, wąskie, naprzeciwległe liście.
Kwiaty różowo-fioletowe, różowe, a czasem nawet białe, pojawiają się na szczytach pędów i w kątach liści tworząc rodzaj wierzchotki. Płatki korony są krótsze od działek kielicha. Nasiona umieszczone w pięciodzielnych torebkach są duże, nerkowate, ciemnobrunatne lub czarne, o rozmiarach: ok. 3,5 mm długości.

Cała roślina jest trująca, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych. Mąka z domieszką zmielonego kąkolu jest gorzka i lekko brunatna. Niezależnie, ma też właściwości lecznicze, napar w ziela w medycynie ludowej używany był do przymoczek na krosty, wysypki, egzemy, a także do przemywania drobnych zranień i otarć naskórka.
Kwiaty kąkolu są na tyle atrakcyjne, że wydaje się prawdopodobne uznanie go za roślinę ozdobną i wprowadzenie do ogrodów, gdy już wyginie na polach.










fot. Jan Łęcki
Ostatnio zmieniany: 2018/12/07 03:09 przez th. Powód: Dodanie ikonki
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, Efkaraj, lelumpolelum

Kąkol polny (Agrostemma githango L.) 2018/12/06 19:25 #139878

  • sierika
  • sierika Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2475
  • Otrzymane podziękowania: 3614
Wprowadziłam w tym roku kąkol na rabatę i juz widzę, że nasiało się mnóstwo nowych roślin. Skąd ten pomysł? z Wojsławic, podczas ubiegłorocznego zlotu ZZ odwiedzilismy Wojsławice i ujrzałam pasy kąkola w pełni kwitnienia między drzewami owocowymi. Pewnie niejeden popuka się w głowę ale to najbardziej mnie urzekło, był to najbardziej nierzeczywisty, nieoczywisty, niepowtarzalny widok.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, Efkaraj


--=reklama=--

 

Kąkol polny (Agrostemma githango L.) 2018/12/06 19:34 #139881

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8398
  • Otrzymane podziękowania: 25078
A ja już od kilku lat szukam go po polach by zebrać nasiona i nic z tego :(
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Kąkol polny (Agrostemma githango L.) 2018/12/06 19:43 #139885

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68120
W 1969 r Kondratowicz napisał wielki przebój - piosenkę dla Jacka Lecha (+ Czerwono-Czarni) a w jej tekście:
...gdzie kąkole i maki
strzegą ciszy przy drodze...

Były faktycznie bardzo powszechne. Teraz, w zbożach już niemal nie ma kąkoli, choć z dzieciństwa doskonale je pamietam.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.157 s.