Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Paprocie, dlaczego warto je uprawiać w ogrodzie?

Paprocie, dlaczego warto je uprawiać w ogrodzie? 2020/12/15 14:23 #220790

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25879
  • Otrzymane podziękowania: 67684
Tomek Mr napisał:
Poll napisał:
Tomku, kiefy ostatni raz tam robiłeś zakupy?
Polu, a kiedy zrobisz nowe zakupy u pana Ciepłuchy?

Hehe, wiedziałam nasz Skarbie Narodowy, ze cos takiego odpalisz. :grabie
Dla tych, którzy nie wiedzą, dlaczego rozgorzała ta wojna tytanów na temat źródła zakupu paproci, spieszę z wyjaśnieniami Otóż sporo lat temu, Sadzawka była chyba jedynym polskim źródłem, gdzie można było kupić paprocie a przy okazji przekonać się, jak niewielką wiedzę na ich temat mają sprzedający. Np zamiast kilku Polystichum aculeatum doszły do mnie...zwykłe wietlice. Potem napaliliśmy się na inną rzadką paproć i znów dostaliśmy wietlice. :lol: Wiemy, kto wówczas był dostawcą paproci do tej firmy i wiemy, że pochodziły z siewu a potem, nieselekcjonowane szły do szkółki. Szkółka, nie mając pracowników znających się na paprociach sprzedawała to, co dostała. :dry: W tej chwili sytuacja wygląda inaczej i choć sadzonki nie są olbrzymami, to faktycznie, można w niej kupić ciekawe rośliny.

Z kolei będąc 3 lata temu w Aga- Florze, byliśmy pozytywnie zaskoczeni jakością materiału, jaki zobaczyliśmy w donicach. Spory wybór gatunków i odmian a i ich wielkość godna podziwu. My byliśmy tam jesienią ( w październiku) a wiosną te same doniczki zawierały rośliny już podzielone, wiele mniejsze. Mimo wszystko, polecałabym Aga Florę, ale jak już kilka razy pisałam, handel paprociami trafił w ręce osoby niezbyt dbającej o zgodność odmianową, o czym można też przeczytać w wątku o naszych zakupach. Dlatego napisałam, ze najlepiej byłoby pojechać z kimś, kto ma pojęcie o paprociach . Dostawcą A-F jest renomowana szkółka z Holandii (jakby co, Tomasz, popraw mnie) i są to rośliny dobrej jakości.

Jest jeszcze trzecie wyjście- molestować kolegę Tomasza, który zawsze coś tam ma w zanadrzu i forumowiczom chętnie podzieli tę, czy ową paproć . :heart

P.S. Do wyżej wymienionej listy dodałabym jednak (Ewcia, dzx :przytulam ) jeden Dryopteris filix- mas Linearis Polydactylon' o nitkowatych liściach i Ath. nip. x Ghost o wyjątkowych białych frondach. Oczywiście tę listę można wydłużyć o kilka odmian wietlicy samiczej o ciekawych kształtach, jak Frizelliae, Fieldiae, czy Dre's Dagger, ale nie radziłabym zrobić z nich szkieletu a tylko wypełnienie rabat.
Ostatnio zmieniany: 2020/12/15 14:25 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, chester633, basik, ewacz, dultom

Paprocie, dlaczego warto je uprawiać w ogrodzie? 2020/12/16 19:06 #220892

  • chester633
  • chester633 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1182
  • Otrzymane podziękowania: 3085
Pollu i Tomku super poradnik dla początkującego paprociarza :bravo recourse clap , chyba nawet brakowało tak dokładnego opisu co,gdzie,kiedy i jak....no i Ewa wstawiła piękne foty paprotek w zimowych sukienkach :buziak
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr


--=reklama=--

 

Paprocie, dlaczego warto je uprawiać w ogrodzie? 2020/12/16 19:54 #220900

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25879
  • Otrzymane podziękowania: 67684
:grabie Żeby nie wszystko było och i ach, przypominam, że paprocie trochę później startują, niż inne byliny np hosty. Może wartałoby pomyśleć o jakiś wczesnowiosennych roślinach, które nam wypełnią miejsce do 3 dekady maja.

Tak wyglądaja w moim ogrodzie rabaty paprociowe 18 maja









22 maja





Ostatnio zmieniany: 2020/12/16 20:02 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, Efkaraj, chester633, ewacz, a.nia, dultom

Paprocie, dlaczego warto je uprawiać w ogrodzie? 2020/12/16 20:21 #220902

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31817
Polu, ja myślę, że każda roślina, nie tylko paprocie, potrzebuje roślin towarzyszących, żeby wypełnić lukę przed lub po wegetacji :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, dultom

Paprocie, dlaczego warto je uprawiać w ogrodzie? 2020/12/16 20:28 #220906

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2814
  • Otrzymane podziękowania: 12122
Kamienie też niejednokrotnie dobrze spełniają rolę wypełniaczy. Urozmaicają rabatę i łagodzą męki oczekiwania na wzrost roślin. Myślę, że właśnie dlatego często towarzyszą paprociom w ogrodach.
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Ostatnio zmieniany: 2020/12/16 20:29 przez dultom.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Efkaraj

Paprocie, dlaczego warto je uprawiać w ogrodzie? 2020/12/16 20:50 #220912

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25879
  • Otrzymane podziękowania: 67684
Tak Tomku, masz rację.... Dzięki paprociom można stworzyć w ogrodzie całą bajkową, leśną scenerię. Kamienie, omszone korzenie, wijące się po ziemi cieniolubne pnącza.... Bajki z mchu i paproci. :lol:
Z doświadczenia mogę podpowiedzieć, iż najlepszymi kamieniami są kamienie porowate. Mam szczęście mieszkać w okolicy, gdzie wytapiano rudę żelaza z miejscowych wyrobisk, najczęściej leśnych. Wiele starych domów ma podmurówki z charakterystycznego kamienia nazywanego 'rudawcem'. Stare domy sypały się a mieszkańcy wsi pozbywali się tych kamieni, najczęściej...zwracając je lasom. Często jeżdżę zimą po obrzeżach lasów i szukam takich wysypisk.
Moje zdobycze z 2016 roku, które zostały wpasowane w stok paprociowy.







W tym roku pokazywałam jak paprocie chętnie zasiedlają takie porowate kamienie:





.
Ostatnio zmieniany: 2020/12/17 20:16 przez Poll. Powód: ponowne wczytanie zdjeć
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, piku, chester633, jugo, ewacz, a.nia, dultom, DorotaZ

Paprocie, dlaczego warto je uprawiać w ogrodzie? 2020/12/17 16:35 #220942

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1520
  • Otrzymane podziękowania: 4813
Piękne te kamulce. Na Mazowszu to se można co najwyżej otoczaków nazbierać i skalniak w kształcie mogiłki usypać...
Ale z drugiej strony, gdzieś czytałam, że w ogrodzie najlepiej wygląda kamień lokalny. No to pozostaje mi ta mogiłka :silly:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, chester633, dultom

Paprocie, dlaczego warto je uprawiać w ogrodzie? 2020/12/17 17:03 #220943

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6333
  • Otrzymane podziękowania: 24835
Myślę, że jak pomiędzy dwiema mogiłkami wstawisz sobie kawałek murku oporowego z piaskowca...nikt Ci głowy nie urwie ;).
Na fotce poniżej, fragment, zacienionego przez wysokie sosny ogrodu w pobliżu Warszawy. Wszystkie paprocie widoczne na fotce to samosiejki.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, piku, halszka, chester633, ewacz, dultom, DorotaZ

Paprocie, dlaczego warto je uprawiać w ogrodzie? 2020/12/17 17:11 #220944

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2814
  • Otrzymane podziękowania: 12122
Doroto, nie do końca jesteśmy skazani na otoczaki. Oferta sklepów z kamieniem ogrodowym jest coraz bogatsza. Oczywiście wymaga to pewnych nakładów finansowych, ale który ogród nie wymaga takowych? krecigl Za pasje i namiętności czasem trzeba zapłacić. :diabelek
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Ostatnio zmieniany: 2020/12/17 20:19 przez dultom.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Paprocie, dlaczego warto je uprawiać w ogrodzie? 2020/12/17 20:11 #220964

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25879
  • Otrzymane podziękowania: 67684
DorotaZ napisał:
Piękne te kamulce. Na Mazowszu to se można co najwyżej otoczaków nazbierać i skalniak w kształcie mogiłki usypać...

Dorotko
U mnie rudawiec jest obecnie rzadkością, bo nikt już rudy w lasach nie wydobywa, natomiast moja codzienność, to właśnie otoczaki.








Prawda jest taka, ze na takie powierzchne, jak my mamy (czytałam w powitaniu, że Twoja działka to 70 arów a moja, to 76 arów), kupno kamienia= rujnacja. Z zazdrością ( nie zawiścią wink-3 ) patrzyłam na tomaszowe wypaśne murki z piaskowca i wzdychałam.
A teraz??? Teraz kompletnie nie zwracam uwagi, z jakich materiałów buduję - do zapierania używam otoczaków, gruzu betonowego, starych cegieł, granitu....tego, co mi wpadnie pod rękę. Niedługo, gdy rośliny rozrosną się, mało widać te piękne murki. Wiesz kiedy pozbyłam się kompleksów? Iluminacji doznałam w Arboretum Wojsławice, gdy zobaczyłam, czego w tym cudownym ogrodzie używają: kawałki pni, słupki betonowe w pozycji poziomej a nawet...stary garnek.

Nie martw się więc mogiłką (co za określenie 2smiech), sadź rośliny i dogadzaj im a otoczaki znikną, nim zdążysz je znienawidzić :lol:
Pamiętaj tylko o zasadzie - duże otoczaki wkopujemy dość głęboko, aby wydawały się naturalnie wystawać z ziemi a z małych najlepiej jest usypywać coś w rodzaju osuwiska i gdzie nie gdzie wstawiać coś większego, co nad nim będzie górowało.

Pozdrawiam Cię i proszę o doniesienia w postępie prac. :hejka
Ostatnio zmieniany: 2020/12/17 22:39 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, a.nia, dultom, DorotaZ

Paprocie, dlaczego warto je uprawiać w ogrodzie? 2020/12/17 20:25 #220966

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2038
  • Otrzymane podziękowania: 6145
Uwielbiam kamienie wkomponowane w nasadzenia z paprociami i hostami :kocham . Kamienie w bezpośrednim otoczeniu paproci (i innych roślin), zwłaszcza te, które są już trochę zagłębione w glebie, według mnie spełniają jeszcze jedną funkcję oprócz estetycznej - w pewnym stopniu pomagają w nawadnianiu roślin, bo woda pod nimi tak łatwo nie odparowuje. Przynajmniej takie są moje obserwacje :)
Pozdrawiam
Halina
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Paprocie, dlaczego warto je uprawiać w ogrodzie? 2020/12/17 20:27 #220967

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2814
  • Otrzymane podziękowania: 12122
Oj tak Polu, zapomniałem, że Dorota ma całkiem spory kawałek ziemi do zagospodarowania, więc przyznaję bez bicia, że moja uwaga o sklepach z kamieniem musiała zabrzmieć głupio. :mur Zastosować można rzeczywiście wszystko. Mam sąsiada, który dużo czasu spędza w lesie i stale coś z tego lasu przynosi, głównie pnie drzew o różnych, czasem niesamowitych kształtach. Ja z uwagi na kółka nie mam takich możliwości wędrówki po lasach w poszukiwaniu osobliwości, więc to i owo czasami po prostu podkupuję.
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, DorotaZ

Paprocie, dlaczego warto je uprawiać w ogrodzie? 2020/12/17 20:48 #220968

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1520
  • Otrzymane podziękowania: 4813
Tomaszu, jedną mogiłkę już mam, na drugą nie mam miejsca :-). Ale i tak kilka paproci u mnie rośnie, a za waszą sprawą i poduszczeniem, będzie rosło więcej :-).
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, dultom

Paprocie, dlaczego warto je uprawiać w ogrodzie? 2020/12/17 20:49 #220969

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25879
  • Otrzymane podziękowania: 67684
halszka napisał:
... według mnie spełniają jeszcze jedną funkcję oprócz estetycznej - w pewnym stopniu pomagają w nawadnianiu roślin, bo woda pod nimi tak łatwo nie odparowuje. Przynajmniej takie są moje obserwacje :)

Halszko, to prawda, bo wszystko co przykrywa glebę pomaga jej zachować wilgoć. Jest też - niestety - druga, nieco gorsza strona medalu: wiosną kamienie kumulują ciepło i mogą przyczyniać się do nieco szybszego wznawiania wegetacji. Mniejsze ryzyko jest więc wtedy, gdy kamienie są w cieniu i nie mają możliwości nagrzewania się w słońcu.

Tomku, nic się nie stało :lol: Wiem, że każdy patrzy przez pryzmat swojego ogrodu. Ja też tak robię. :lol:
Nie wiem, jak to teraz jest z tym pozyskiwaniem różnych fajnych korzeni z lasu.... Za mojego wiejskiego dzieciństwa ( a były to czasy, gdy myszy króla Popiela zjadły rotfl ), nie było problemów, więc codzienna wyprawa po grzyby, czy jagody, kończyła się marszem 'badylarzy' 2smiech 2smiech Każdy z nas, prócz wiaderka/koszyka, ciągnął za sobą sporą gałąź wyszarpaną gdzieś na obrzeżach lasu. Po takich codziennych marszach mieliśmy sporo opału na zimę i węgla praktycznie się nie kupowało. Dziadek dokupował na asygnatę tylko furmankę grubych pni i wystarczało.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz, dultom

Paprocie, dlaczego warto je uprawiać w ogrodzie? 2020/12/17 20:51 #220970

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1520
  • Otrzymane podziękowania: 4813
Nienienie! Te 70 arów to ma inna Dorota :-). Ja mam tylko 600 metrów :-). Kamieni dużo mi się nie zmieści...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, dultom

Paprocie, dlaczego warto je uprawiać w ogrodzie? 2020/12/17 20:56 #220971

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2814
  • Otrzymane podziękowania: 12122
Ups, to pomieszały nam się Doroty. 2smiech Nic to. Pożytki z naszej dyskusji wyciągną wszyscy, każdy na swój sposób i zależnie od potrzeb.
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Paprocie, dlaczego warto je uprawiać w ogrodzie? 2020/12/17 20:57 #220972

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1520
  • Otrzymane podziękowania: 4813
Mam tylko 6 arów :-). Dwie działki ROD. Nie poszaleję :-). Mogiłka ma już kilka ładnych lat, eroduje i zarasta. Jest bardzo ekologiczna - mieszkają w niej mrówki :). Takie mogiłki to był swego czasu rodowski standard - każdy chciał mieć "skalniak: na miarę swoich możliwości :-).
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, chester633, dultom

Paprocie, dlaczego warto je uprawiać w ogrodzie? 2020/12/17 21:00 #220974

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25879
  • Otrzymane podziękowania: 67684
Boshhhh, pomyliłam Cię z inna Dorotką. przepraszam :oops:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Paprocie, dlaczego warto je uprawiać w ogrodzie? 2022/08/29 22:19 #275717

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25879
  • Otrzymane podziękowania: 67684
Warto! Warto uprawiać paprocie dla takich widoków :kocham
Fragment cienistego stoku paprociowego:


fot.26.08.2022r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, halszka, jugo, ewacz, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Paprocie, dlaczego warto je uprawiać w ogrodzie? 2024/02/09 20:22 #311994

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5733
  • Otrzymane podziękowania: 15192
Dlaczego warto uprawiać paprocie?

Bo dzięki paprociom i w lutym można grać w zielone... a jak jest zielone, to - nawet mimo braku słonka i nazbyt małej, co widać na załączonych obrazkach, przestrzeni ogrodowej w stosunku do rozbuchanych potrzeb :P - marazm nie grozi... zwyc przechodząc zatem do sedna: paprocie mają wybitne działanie prozdrowotne clap


Zdjęcia z 8.02.2024










Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2024/02/12 18:21 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, piku, halszka, Efkaraj, Krzysia, nowababka, jugo, nelu-pelu, ewacz, wojtek ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.194 s.