Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Koniczyna łąkowa (Trifolium pratense)

Koniczyna łąkowa (Trifolium pratense) 2016/07/10 08:59 #11396

  • terlica
  • terlica Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 82
  • Otrzymane podziękowania: 188
Surowcem w przypadku koniczyny łąkowej jest ziele i kwiatostan. Kwiatostany zbieramy na początku kwitnienia, uszczykując z pędów.
Rozkładamy, suszymy, zamykamy szczelnie.

Koniczyna łąkowa zawiera znaczne ilości fitoestrogenów, fitosteroli, kwasy fenolowe, taniny, garbniki, glikozydy oraz sole mineralne.

W latach '90 ubiegłego wieku była przedmiotem badań klinicznych pod kątem leczenia kobiet w okresie klimakterium.
Badania naukowe pokazały, że wyciąg z koniczyny może z powodzeniem zastąpić HTZ (hormonalna terapia zastępcza).
Prawdopodobnie hamuje i zapobiega procesom osteoporozy.
Koniczyna wzmacnia również układ sercowo-naczyniowy, uelastyczniając naczynia krwionośne.
Zawiera substancje zapobiegające zakrzepicy, częstej dolegliwości kobiet w okresie menopauzy.

Przeciwwskazania do stosowania: dzieci do 12 r.ż., kobiety ciężarne i karmiące oraz osoby będące na terapiach antyestrogenowych.

Łagodzenie objawów klimakterium- receptura prof. Aleksandra Ożarowskiego

50g kwiatostanów koniczyny łąkowej,
50g ziela krwawnika pospolitego,
50g ziela przywrotnika pospolitego,

1,5 łyżki ziół zalać 2 szklankami wrzątku. Parzyć ok. 20 min. Przecedzić. Pić 3 x dziennie po pół szklanki naparu.
Pozdrawiam Ewa
Ostatnio zmieniany: 2016/07/12 08:59 przez moni.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, moni

Koniczyna łąkowa (Trifolium pratense) 2018/09/04 16:05 #130417

  • Andzia
  • Andzia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 510
  • Otrzymane podziękowania: 801
Czytałam dużo o właściwościach czerwonej koniczyny i zachęcona jej walorami zrobiłam w tym roku syrop. Koniczynkę zebrałam na łące koło domu. Syrop wyszedł przepyszny, w sam raz na zimę jak zatęsknię za latem i jego aromatami flower
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Czas generowania strony: 0.166 s.