Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik Lemonniera (Helleborus x lemonnierae) ViV® 'Scarletta'

Ciemiernik Lemonniera (Helleborus x lemonnierae) ViV® 'Scarletta' 2023/01/09 19:54 #284383

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 26201
 • Otrzymane podziękowania: 69593
Helleborus x lemonnierae 'ViV Scarletta'
ciemiernik Lemonniera 'Scarletta'


Kolekcja ViV® powstała w belgijskiej firmie Microflor i została zarejestrowana jako znak towarowy. Ciemierniki mieszańcowe, które znalazły się w tej kolekcji, są wynikiem co najmniej kilku lat pracy, gdyż - jak możemy przeczytać na stronie poświęconej ViV® Collection - opracowanie i wprowadzenie na rynek nowej odmiany ViV zajmuje od 8 do 10 lat i wymaga wielkich umiejętności zawodowych oraz cierpliwości.

Początkowo ciemierniki z tej serii były wyłącznie kultiwarami uzyskiwanymi z krzyżowania form ciemierników mieszańcowych, pochodzących od ciemiernika wschodniego (Helleborus orientalis), ale pojawiły się także 'ViV'-y o innej przynależności gatunkowej np. ViV® Valeria i ViV® Viviana (Helleborus ericsmithii) a także 'ViV® Scarletta, który jest klasyfikowany jako Helleborus x lemonnierae. Ten mało jeszcze rozpowszechniony gatunek powstał przez skrzyżowanie ciemiernika mieszańcowego (H. x hybridus) i ciemiernika białego (H. niger) a został znaleziony we Francji przez Martina Lemonniera jako naturalna hybryda. Na naszym forum mamy już wątek o odmianie Helleborus x lemonnierae 'HGC Madame Lemonnier'.

Co na temat odmiany możemy przeczytać na stronie twórcy serii?
ViV® Scarletta ranges from blood red to soft red. She blooms from January and produces strikingly large flowers. Another remarkable fact? Her beauty only increases as the years go by. From an attractive and youthful appearance to timeless beauty. Her secret? She can withstand both frost and sun.
ViV® Scarletta waha się od krwistej do lekkiej/delikatnej czerwieni. Kwitnie od stycznia i produkuje uderzająco duże kwiaty. Kolejny niezwykły fakt? Jej uroda tylko wzrasta wraz z upływem lat. Od atrakcyjnego i młodzieńczego wyglądu po ponadczasowe piękno. Jej sekret? Może wytrzymać zarówno mróz jak i słońce.

Kwiaty ViV 'Scarletta' są prawdziwymi olbrzymami - długość i szerokość jednego płatka wynosi 2,5 do 3 cm, co wraz z dużym centrum kwiatu daje średnicę niemal 10 cm! Dodatkowym wielkim plusem jest to, że kwiaty nie zwieszają się a rosną i rozwijają się na wprost i do góry na ciemnych, czerwonych łodygach. Nie bardzo zgadza mi się kolor ujęty w opisie, bo nie widzę ani grama tej krwistej czerwieni, raczej czerwoną malinę. Takie kolory widzę też na stronie propagującej kolekcję ViV. Wraz z upływem czasu kwiaty bledną, stają się jasnoróżowe, pojawiają się lekkie zielone refleksy. Podobnie jak wspomniany wyżej ciemiernik 'HGC Madame Lemonnier'' jest odmianą bardzo obficie kwitnącą. Liście są żywo zielone, palczaste i lekko piłkowane brzegiem. Ze względów zdrowotnych i estetycznych zaleca się ich usuwanie, gdy pąki są już dobrze widoczne nad gruntem. Początek kwitnienia w polskich ogrodach to przełom lutego i marca. 'ViV Scarletta' osiągnąć może od 25 do 40 cm wysokości.

Wymagać będzie gleby o stałej lekkiej wilgotności, ale przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej. Dobrze byłoby, gdyby stanowisko zapewniało dostęp do promieni słonecznych w czasie, gdy ciemiernik będzie zawiązywać pąki kwiatowe i je rozwijać. Powinno być to więc miejsce nie w litym cieniu drzew iglastych a jasnym półcieniu liściastych z - dodatkowo - porannym, przedpołudniowym słońcem. Odczyn gleby jest sprawą drugorzędną, ale w razie mocno kwaśnej warto wiosną i jesienią podsypać roślinę dolomitem. .

Inne ciekawe odmiany ciemierników, w tym z kolekcji ViV znajdziesz w naszym

Ilustrowanym Spisie Ciemierników.
>>> Zapraszamy! <<<

.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/04 18:02 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik Lemonniera (Helleborus x lemonnierae) ViV® 'Scarletta' 2023/03/05 12:14 #288146

 • Poll
 • Poll Avatar
 • Wylogowany
 • Administrator
 • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
 • Posty: 26201
 • Otrzymane podziękowania: 69593
Na północy Dolnego Śląska dziś prawdziwie zimowy dzień. Nie tylko śnieży, ale jest bardzo ciemno, więc zdjęcia ViV Scarletta' też wyszły dość ciemne.
Kwiaty tej odmiany rozwijają się na wprost, lub do góry, więc wyłapują padający śniegCzerwone łodygi super współgrają z kwiatami i powodują, że cała kępa wydaje się być dość ciemna.fot. 05.03.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, DorotaZ, ewakatarzyna


--=reklama=--

 

Czas generowania strony: 0.152 s.