Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) Frostkiss® 'Elemental' (Rodney Davey Marbled Group)

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) Frostkiss® 'Elemental' (Rodney Davey Marbled Group) 2023/02/26 22:29 #287759

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26125
  • Otrzymane podziękowania: 68938
Helleborus x Frostkiss® 'Elemental'
ciemiernik mieszańcowy 'Elemental' z serii Frostkiss


Wielu miłośników ciemierników uraduje wieść, iż Rodney Davey nie osiadł na laurach... Nadal pracuje nad nowymi odmianami, które mają nas cieszyć nie tylko kwiatami, ale przede wszystkim pięknymi i trwałymi liśćmi, bo to one głownie zdobią rośliny po dość krótkim, około dwumiesięcznym kwitnieniu. Tak więc, w ogrodach coraz częściej goszczą rośliny o ciekawych, marmurkowych liściach, na przykład linia 'Marble' z Helleborus Gold Collection Josefa Heugera i brytyjska seria Frostkiss, która powstała w RD Plants w Tytherleigh, Axminster (Devon, UK), szkółce, której właścicielami są Lynda Windsor i Rodney Davey. Do serii tej należą odmiany:

- Anna's Red
- Bayli's Blush
- Charmer
- Cheryl's Shine
- Dana's Dulcet
- Dorothy’s Dawn
- Elemental
-
Glenda’s Gloss
- Illumi Lime
- Magico
- Molly’s White
- Moondance
- Penny’s Pink
- Pippa’s Purple
- Reanna’s Ruby
- Sally’s Shell
- Vibey Velvet

W przyszłym 2024 roku wśród nowych odmian Rodney Davey Marbled Group pojawi się ciemiernik 'Elemental'. Ciężko znaleźć o nim jakiekolwiek informacje, choćby o jego przynależności gatunkowej, bo na rynek rzucono niewiele eksperymentalnych egzemplarzy, które rozeszły się bez pytań i szybciej niż świeże bułeczki... Wiemy, jak wyglądają liście, które są stosunkowo duże i ozdobione jasnymi naciekami wzdłuż nerwów, tworzącymi marmurkowy wzór. Pięciopłatkowe kwiaty osadzone są na czerwonawych łodygach i nie zwisają, a rozwijają się na wprost. Po rozwinięciu się z pąków, płatki są białe i okolone ciemnoróżową pikotką, naciekającą do środka, ale w trakcie dojrzewania stają się pudrowo różowe, a następnie brudnoróżowo - zielone. Ciekawe są także początkowo zielone, później żółknące nieco, miodniki o kształcie trąbek. Cała kępa będzie osiągać około 45 cm wysokości, a pierwsze kwiaty powinny rozwinąć się pod koniec lutego.

W uprawie ogrodowej wymagać będzie stanowisk zacisznych, niezbyt wilgotnych, o żyznej, przepuszczalnej glebie. Dobrze przystosowuje się do odczynu gleby, jest więc on sprawą drugorzędną. Zimą i wiosną, czyli podczas zawiązywania pąków i kwitnienia, miejsce, gdzie rośnie, powinno być słoneczne.

Uwaga! Należy pamiętać, ze ciemierniki są roślinami trującymi i drażniącymi skórę, dlatego, wszelkie prace należy wykonywać w rękawicach.















Ostatnio zmieniany: 2024/03/14 00:49 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, wojtek, a.nia, DorotaZ

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) Frostkiss® 'Elemental' (Rodney Davey Marbled Group) 2023/05/16 22:28 #294846

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26125
  • Otrzymane podziękowania: 68938
Ciemiernik 'Elemental' słabował po kwitnieniu i długo nie wypuszczał świeżych liści, więc miałam obawy, czy w ogóle przeżyje. Moment wysadzenia do gruntu i przekwitania zawsze jest najbardziej stresującym dla tego rodzaju ciemierników... Wysadzony na stanowisku z nawadnianiem kropelkowym powoli doszedł do siebie i wypuszcza boskie liście. Jest zdrowy i nie spadły na niego stada mszyc.



fot. 14.05.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, zanetatacz, a.nia, janka.p, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna


--=reklama=--

 

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) Frostkiss® 'Elemental' (Rodney Davey Marbled Group) 2024/02/14 21:41 #312313

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5750
  • Otrzymane podziękowania: 15304
'Elemental', świeżynka w ogrodzie Ani... piękny to mało powiedziane... :kocham i tak mi się widzi, że będzie to obiekt pożądania wielu zielonozakręconych zwyc










Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2024/02/14 23:18 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz, GosiaM, wojtek, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) Frostkiss® 'Elemental' (Rodney Davey Marbled Group) 2024/02/16 11:23 #312431

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7835
  • Otrzymane podziękowania: 40523
I moja nówka. Kwiaty jak na zdjęciach, dla mnie bardzo bardzo ładne :mniam ... Aniu :buziak

W doniczce wydaje się że będzie trochę niższego wzrostu niż np. 'Magico' czy 'Moondance' które dostałem z tej samej partii. Ale to dopiero do obserwacji w kolejnych latach.

fot. 16.02.2024












Ostatnio zmieniany: 2024/02/16 11:29 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, zanetatacz, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) Frostkiss® 'Elemental' (Rodney Davey Marbled Group) 2024/02/16 21:47 #312488

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26125
  • Otrzymane podziękowania: 68938
A mój Elemental dopiero formuje pąki...


fot. 16.02.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, wojtek, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) Frostkiss® 'Elemental' (Rodney Davey Marbled Group) 2024/02/21 06:50 #312823

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7835
  • Otrzymane podziękowania: 40523
'Elemental' znalazł miejsce w ogrodzie ...

fot. 20.02.2024




Wczoraj chwilami świeciło słońce i wtedy 'Elemental' naprawdę błyszczał na rabacie :kocham



Ostatnio zmieniany: 2024/02/21 06:54 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, a.nia, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) Frostkiss® 'Elemental' (Rodney Davey Marbled Group) 2024/02/29 02:05 #313614

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5750
  • Otrzymane podziękowania: 15304
I ja podziwiam 'Elemental' w swoim ogródku... :kocham no nie oparłam się temu pożądaniu... gwizdac dziękuję Aniu :buziak

Zdjęcia z 27.02.2024





Widok z góry w słonecznej plamce :slonko









A po sesji zdjęciowej wycięłam pęd... zgnilizna wyszła 4 dni po zasadzeniu... no nie mam ja łatwo z tymi ciemiernikami... krecigl rok w rok to samo ze świeżo zakupionym Frostkissem... :unsure: a taki piękny miał kwiat... ech...




Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2024/02/29 02:23 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) Frostkiss® 'Elemental' (Rodney Davey Marbled Group) 2024/02/29 13:04 #313632

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4245
  • Otrzymane podziękowania: 16457
Mój Elemental też stracił pęd kwiatowy... niestety...
Opryskany i podlany Previcurem siedzi w gruncie.
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, zanetatacz, basik, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) Frostkiss® 'Elemental' (Rodney Davey Marbled Group) 2024/03/02 03:34 #313852

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5750
  • Otrzymane podziękowania: 15304
I znów wycięłam :(

Zdjęcia z 1.03.2024






Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz, basik, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) Frostkiss® 'Elemental' (Rodney Davey Marbled Group) 2024/03/04 07:08 #314032

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16556
  • Otrzymane podziękowania: 56196
'Elemental' w promieniach zachodzącego słońca ...

fot. 03.03.2023






pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, wojtek, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova
Czas generowania strony: 0.194 s.