Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Formowanie i pielęgnacja kloników palmowych i japońskich

Formowanie i pielęgnacja kloników palmowych i japońskich 2017/02/18 15:10 #49921

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4212
  • Otrzymane podziękowania: 14696
Mam jednak nadzieję, że doczekamy się jakiejś pomocy w tej sprawie 43pomoc.
Mój jedyny (póki co) klonik ma się tak

Ewo twój klonik jak najbardziej nadaje się aby zrobić z niego drzewko.Dolna część jest już bez gałązek.
Wystarczy dać mu podpore i przywiązać w kilku miejscach aby się ładnie naprostował,.potem systematycznie usuwać dolne gałązki
do pożądanej wysokości.Po jakimś czasie przyciąć stożek wzrostu będzie się lepiej rozkrzewiał,dalej poradzi sobie sam.

Mam podobnego klona i robie go na drzewko.

Zdjęcie troche kiepskie ale może coś zobaczysz.Na wiosnę będzie jeszcze mocniej podcięty.



.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Formowanie i pielęgnacja kloników palmowych i japońskich 2017/02/19 00:28 #49986

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1012
  • Otrzymane podziękowania: 1974
Dziękuję baaardzo za informacje i porady, chociaż nie powiem, żebym się ucieszyła- zupełnie mi się nie podobają 2smiech

Stanowisko, jakie sobie wymyśliłam, to południe/południowy-zachód, cały dzień patelnia krecigl
Niestety doczytałam też w międzyczasie, że kamień, który wymyśliłam (dolomit) podnosi pH, (ciekawe, w jakim stopniu), tak więć wszystko pod górkę :mur

Mimo wszystko dziękuję za cenne wskazówki- mam o czym myśleć..
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Formowanie i pielęgnacja kloników palmowych i japońskich 2017/02/19 00:46 #49987

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1991
  • Otrzymane podziękowania: 5933
Monika, generalnie dolomitem podsypuje się rośliny preferujące zasadową glebę (np. lawendę). U siebie zaobserwowałam, że lilie orientalne rosnące w pobliżu powojnika podsypanego na wiosnę dolomitem dużo gorzej kwitły niż ta sama odmiana rosnąca dalej. Oczywiście nie mam pewności, że to przez ten dolomit, ale dało mi to do myślenia, i w tym roku dolomit sobie odpuszczę. To oczywiście tylko moje spostrzeżenie, jak się klon zachowa, tego nie wiem :nie_wiem
Pozdrawiam
Halina
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Monika-Sz

Formowanie i pielęgnacja kloników palmowych i japońskich 2019/05/02 00:10 #159700

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66636
Co radzilibyscie zrobic z klonikiem shirasawym, któremu w ubiegłym sezonie wyrosły takie nieładne, gołe baty?


.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Formowanie i pielęgnacja kloników palmowych i japońskich 2019/05/02 07:54 #159729

  • dodad
  • dodad Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 686
  • Otrzymane podziękowania: 1833
Pola, z mojego doświadczenia wiem, że takie baty w przyszłym roku przestana już straszyć. Wyrosną na nich poziome odrosty. Zresztą wszystkie klony które mam przechodziły przez fazę "batów" więc to chyba normalne. Można uszczyknąć sam czubek pędu.
Pozdrawiam
Dorota
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, nelu-pelu, wojtek

Formowanie i pielęgnacja kloników palmowych i japońskich 2020/05/31 19:40 #202933

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Temat trochę zapomniany, ale wracam do niego jak bumerang.
W 2016 roku przyłączyłam się do pytania Poli i pokazałam mojego klona.


Chciałabym, żeby rósł jak drzewko a nie jak krzak.

jugo napisał:
Ewo twój klonik jak najbardziej nadaje się aby zrobić z niego drzewko.Dolna część jest już bez gałązek.
Wystarczy dać mu podporę i przywiązać w kilku miejscach aby się ładnie naprostował, potem systematycznie usuwać dolne gałązki
do pożądanej wysokości.Po jakimś czasie przyciąć stożek wzrostu będzie się lepiej rozkrzewiał,dalej poradzi sobie sam.

Dziękuję Gosiu bardzo. Wybrałam miejsce na pniu, z którego wyrastało kilka pędów. Poniżej tego miejsca usuwałam wszystkie wyrastające pędy (nie było ich dużo). Przez kolejne trzy sezony klonik rósł sobie na wysokość. W tym roku w marcu, ucięłam główny pęd nad wybranym miejscem.

sierpień 2019r.


Marzec 2020, po obcięciu. Trochę słabo widać, ale wstawiam to zdjęcie, ponieważ nie mam lepszego.



1 maja 2020


23 maja 2020


Wydaje mi się, że ma tendencje do pokroju płaczącego :)
Ostatnio zmieniany: 2020/10/24 20:05 przez th. Powód: Ponowne wgranie zdjęcia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, beatazg, jugo, a.nia, Maggie

Formowanie i pielęgnacja kloników palmowych i japońskich 2021/10/22 18:59 #251943

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4212
  • Otrzymane podziękowania: 14696
Ewo , pięknie uformowałaś swojego klona na drzewko :) Masz może jego aktualne zdjęcie .
Ciekawi mnie , czy nadal ma taki płaczący pokrój .
Ja pokażę , tego mojego którego formowałam .Teraz to już duży okaz . Już go nie przycinam , robi mi za parasol.przeciwsłoneczny .
Zajął miejsce dużego świerka , który, zachorował i cały się osypał .





Ostatnio zmieniany: 2022/04/22 07:09 przez beatazg.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, beatazg

Formowanie i pielęgnacja kloników palmowych i japońskich 2021/10/22 19:16 #251946

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Gosiu, alez masz teraz cudowny, słoneczny parasol :kocham
Ponieważ u mojego klonika, korona puszczała bardzo długie pędy i zaczęły one przeszkadzać gdy się obok przechodziło, postanowiłam go przesadzić przed dom, na rabatę trawiastą. Coś poszło jednak nie tak i cała góra uschła. Teraz główny pęd/pień, puszcza dość ciekawe krótkopędy. W przyszłym sezonie będę myśleć nad tym, co dalej z nimi zrobić. Na pewno zostanie, bo ma ładne liście. Tylko nie wiem jak będzie teraz przyrastał :)






Może wyjdzie coś ciekawego z niego ;)

.
Ostatnio zmieniany: 2021/10/22 19:17 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): beatazg, jugo

Formowanie i pielęgnacja kloników palmowych i japońskich 2021/10/22 19:26 #251948

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4212
  • Otrzymane podziękowania: 14696
Ewo,szkoda,pięknie wyglądał taki lekko zwisający,ale teraz tez ciekawy.
Nie wiem kiedy przesadzałaś,ale drzewa liściaste,można ruszać dopiero jak opadną liście,
albo wiosna,przed wypuszczeniem nowych.Wtedy nie powinno być problemu.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Formowanie i pielęgnacja kloników palmowych i japońskich 2021/10/22 19:38 #251951

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Gosiu, przesadzałam wiosną, ale już miał listki, więc za późno się za to zabrałam, mój błąd.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo

Formowanie i pielęgnacja kloników palmowych i japońskich 2021/10/22 20:23 #251958

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66636
Efkaraj napisał:

1 maja 2020


Ewciu, ta forma bardzo mi się podoba. :tup
Też usuwam u wszystkich niemal kloników te dolne wybicia, bo bardzo mi się nie podobają. Powodują że klonik wygląda, jak bezkształtna dziczka :blink:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, jugo

Formowanie i pielęgnacja kloników palmowych i japońskich 2022/04/20 09:08 #263812

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66636
Moje kloniki, jak co rok, mają sporo zaschniętych/ przemrożonych końcówek, najczęściej najmłodszych gałązek.
Czy usuwając takie miejsca, odcinacie tylko je, czy może gdzieś poniżej?
Ostatnio zmieniany: 2022/04/20 09:08 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Formowanie i pielęgnacja kloników palmowych i japońskich 2022/04/20 09:34 #263815

  • SantaRispetto
  • SantaRispetto Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 154
  • Otrzymane podziękowania: 654
Usuwam te przemarznięte gałązki sekatorem, czasami "głaszczę “ reką i same odpadają. Jeśli wizualnie mi coś nie pasuje to przycinam mocniej. Klony dobrze reagują na takie zabiegi. Przymarzają najczęściej i najmocniej te, które many w donicach zostawione, nawet dzisiaj o poranku mówiłam o tym Pawełkowi :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Formowanie i pielęgnacja kloników palmowych i japońskich 2022/04/20 09:43 #263818

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66636
Zauważyłam, że najdłuższe, ok. 10-cio centymetrowe suszki mają młode rośliny, czyli te, które sadziłam w ubiegłym roku i 2 lata temu. Tak jest np z 2- letnim klonem 'Katsura', którego starsze egzemplarze mam w innych miejscach i wydawało mi się, że są nie do zdarcia. :)
Jak dobrze reagują, to nie będę miała obaw, ze im zaszkodzę. :czarownica
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo

Formowanie i pielęgnacja kloników palmowych i japońskich 2022/04/20 15:58 #263833

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Polu, ja obcinam tylko to co zaschnięte. Nawet nie tnę głębiej, tylko do zdrowej tkanki.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo

Formowanie i pielęgnacja kloników palmowych i japońskich 2022/04/22 07:32 #263957

  • beatazg
  • beatazg Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 3345
  • Otrzymane podziękowania: 10437
Myślę , że przemrożone są zazwyczaj te końcówki gałązek które w poprzednim roku późnym latem wyrosły jeszcze . Nie zdążyły należycie przygotować się do zimy . Też często są to przemrożenia wiosenne z poprzedniego roku . Tak straciłam obydwa Taylorki . W połowie maja mróz uszkodził dużo młodych już przyrostów , w następnym roku dobrze je było widać , trochę powycinałam . Cała roślina chyba to odczuła i zmarniała jeszcze bardziej ,a w tym roku wyglądał już tragicznie , więc musiałam je wykopać . Znalazłam na allegro tą odmianę , ale myślę że chyba sciemniają , bo to odmiana bardzo rzadka a chyba już u nich kupowałam i nie byłam zadowolona z tego co przyszło .

Beata
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Formowanie i pielęgnacja kloników palmowych i japońskich 2022/05/01 16:45 #264486

  • Ness
  • Ness Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1915
  • Otrzymane podziękowania: 2881
Jako kompletny nowicjusz w temacie kloników mam problem, który może wydawać się błahy.
W jednym z moich ogrodów rośnie klonik ale okropnie zapuszczony. Pod parasolem zielonych liści ma mnóstwo suchych gałęzi. Czy mogę je usunąć bez żadnych obaw czy powinnam być jednak uważna i patrzeć gdzie tnę, bo okaże się, że te suche wcale suche nie były. Dziękuję :)



pozdrawiam
Jaguś

Jeśli nie wiesz co masz dalej zrobić, zrób sobie kawę

Nad rzeczką, opodal krzaczka
Ostatnio zmieniany: 2022/05/01 17:24 przez Ness.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Formowanie i pielęgnacja kloników palmowych i japońskich 2022/05/01 18:58 #264495

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4212
  • Otrzymane podziękowania: 14696
Suche gałązki bardzo dobrze się wyłamują,nawet ręcznie,po naciśnięciu.
Tak że śmiało możesz ciąć,wygodniej oczywiście sekatorem.
Najpierw zobacz czy nic nie wybija,ale wyglądają na suche.
Trzeba wyciąć do pierwszego wybijającego pąka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, Ness

Formowanie i pielęgnacja kloników palmowych i japońskich 2022/05/01 19:07 #264496

  • Ness
  • Ness Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1915
  • Otrzymane podziękowania: 2881
Ślicznie dziękuję Ci za pomoc :buziak
pozdrawiam
Jaguś

Jeśli nie wiesz co masz dalej zrobić, zrób sobie kawę

Nad rzeczką, opodal krzaczka
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Formowanie i pielęgnacja kloników palmowych i japońskich 2022/09/10 19:03 #276403

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Możliwe, że troszkę późno się zabrałam z formowanie, ale klon palmowy 'Emerald Lace' wypuszczał w sezonie bardzo długie przyrosty. Nie jest wysoki, więc zaczęły wychodzić na trawnik dość mocno. Obcięłam naokoło te najdłuższe, a jeden, środkowy przymocowałam do tyczki. Mam nadzieję, że będzie budował od przyszłego roku nowe piętro.
Widziałam takie prowadzenie klonów u Ani na zlocie w Brennej i bardzo mi się spodobało. :)

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: basik, wojtek
Czas generowania strony: 0.177 s.