Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Krokusy w sezonie 2021

Krokusy w sezonie 2021 2021/04/01 21:39 #230738

  • Luke
  • Luke Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 503
  • Otrzymane podziękowania: 2384
Katarzyna2021 napisał:
Jak się nazywa ta odmiana? Mam chyba takie same, a znalazłem je w zaroślach nad jeziorem, gdzie prawdopodobnie zostały wysiane przez ptaki z nasion i po wielu latach stworzyły pokaźną kępkę.

Na zdjęciu poniżej kępka w swoim pierwotnym miejscu (wykopałem tylko 4 cebulki dla urozmaicenia mojej kolekcji, resztę zostawiłem).
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Krzysia, Olusia, VERA, Katarzyna2021

Szafran wiosenny - Krokus wiosenny (Crocus vernus) 'Victor Hugo' 2021/04/01 22:50 #230758

  • Luke
  • Luke Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 503
  • Otrzymane podziękowania: 2384
Nie jestem do końca pewien czy to na pewno jest odmiana 'Victor Hugo', ale tu najbardziej pasuje. Gdybym miał go opisać słowami, napisałbym, że to duży fioletowy Krokus, który zewnętrzne płatki ma jednolicie ubarwione, a ich górna część oświetlona światłem dziennym zdaje się tworzyć jasny łuk na wierzchołku, natomiast wewnętrzne płatki po obu stronach mają wyraźne pionowe paseczki "żeberka" zupełnie jak u odmiany 'King of the Striped'. W sprzedaży kupiłem je pod nazwą 'Sky Blue' oraz 'Grand Maitre' (ale te na pewno nie pasują, bo są od nich nieco mniejsze - nie otwierają się aż tak mocno jak 'Grand Maitre', są też nieco ciemniejsze i mniej jednolicie ubarwione wewnątrz). Rok temu dostałem zdjęcie tej odmiany zrobione telefonem komórkowym i wydawały się identyczne jak na tych starszych zdjęciach od Piku. Tymczasem po sfotografowaniu Lustrzanką cyfrową wydaje mi się, że to zupełnie inny Krokus. Dotychczas wydawało mi się, że tak powinien wyglądać Krokus 'Rembrance', ale widzę po zdjęciach w sieci, że ta nazwa jest stosowana zamiennie z 'Flower Record' i to jednak nie jest to.


Pierwsze po prawej u dołu:
Ostatnio zmieniany: 2021/04/01 22:52 przez Luke.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nelu-pelu


--=reklama=--

 

Krokusy w sezonie 2021 2021/04/02 20:56 #230825

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1496
  • Otrzymane podziękowania: 4720
W tym roku mam urodzaj krecigl




Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, takasobie, Krzysia, VERA, nowababka, wojtek, a.nia, Katarzyna2021, Luke ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Krokusy w sezonie 2021 2021/04/02 21:19 #230830

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25639
  • Otrzymane podziękowania: 66647
Doroto, chyba Cię ten urodzaj nie martwi? :lol:


fot.31.02.2021r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, Krzysia, VERA, DorotaZ, Katarzyna2021

Krokusy w sezonie 2021 2021/04/02 22:07 #230844

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1496
  • Otrzymane podziękowania: 4720
Polu, to przysłowiowa klęska urodzaju rotfl
Nie mam gdzie szpadla wbić, żeby coś posadzić. A to wszystko rozsiane przez pracowite mróweczki...przez dwadzieścia lat rozmnożyło się z kilkudziesięciu cebulek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, takasobie, VERA

Krokusy w sezonie 2021 2021/04/02 22:18 #230846

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5962
  • Otrzymane podziękowania: 24660
Moja krokusowa wstążeczka kończy kwitnienie, ostatnie upały zrobiły złą robotę :bezsil



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, Krzysia, nowababka, a.nia, DorotaZ, Luke

Krokusy w sezonie 2021 2021/04/03 10:19 #230856

  • Luke
  • Luke Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 503
  • Otrzymane podziękowania: 2384
Dziś w Wielką Sobotę pochwalę się moimi Krokusowymi nasadzeniami. Zdjęcia są z 30-31 marca, teraz już niestety większość odmian przekwita.

Skalniak pod Sosną. To nasadzenie ma już kilka lat. Latem królują tu Funkie, a wczesną wiosną Krokusy i miejscami Przebiśniegi.





Skalniak pod Wierzbą. To nasadzenie jest nowe, Krokusy sadziłem tu zeszłej jesieni. Miały być niemal same Vernusy, ale przypadkiem w mozaikę zaplątały się jakieś Ruby Giant. think:



I jeszcze nasz wjazd na działkę. Co roku coś tu zmieniam, odmiany które słabo rosną wymieniam na inne i z tego powodu co roku mam festiwal niespodzianek, kiedy wiosną pomiędzy jednolitą grupą cebulek jednej odmiany wychodzą jakieś inne, które latem skutecznie schowały się przed ich wykopaniem :lol:





Wesołych Świąt Wielkanocnych wszystkim forumowiczom :)
Ostatnio zmieniany: 2021/04/03 10:23 przez Luke.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Krzysia, VERA, nowababka, basik, a.nia, DorotaZ

Krokusy w sezonie 2021 2021/04/03 14:03 #230864

  • Olusia
  • Olusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3928
  • Otrzymane podziękowania: 10514
Krokusy świetnie wyglądają przy takim mini płoteczkiem !!! Czy furtrczki też są ?
OLUSIA !!
Zapraszam do podziwiania: Moje hosty od A do Z
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Krokusy w sezonie 2021 2021/04/03 21:52 #230900

  • Wertyk
  • Wertyk Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 202
  • Otrzymane podziękowania: 511
A u mnie tak skromnie ;)

Ostatnio zmieniany: 2021/04/03 23:01 przez th. Powód: Uaktywnienie pliku
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, Krzysia, VERA

Krokusy w sezonie 2021 2021/04/03 22:48 #230904

  • Luke
  • Luke Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 503
  • Otrzymane podziękowania: 2384
Olusia napisał:
Krokusy świetnie wyglądają przy takim mini płoteczkiem !!! Czy furtrczki też są ?

Mini płotek oddziela rabaty od trawnika, w połowie znajduje się wejście do ogrodu w postaci starej pergoli na pnące Róże, aczkolwiek jest już dość zniszczona i trzeba pomyśleć nad postawieniem tam czegoś ładniejszego.

Zdjęcie z 22.03, wtedy po tej stronie płotka kwitły jedynie Krokusy Vanguard. Szkoda, że nie zrobiłem identycznego zdjęcia, kiedy sznur Krokusów 'King of The Striped' był w rozkwicie. :mur
Ostatnio zmieniany: 2021/04/03 22:49 przez Luke.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, Krzysia, Olusia, VERA

Krokusy w sezonie 2021 2021/04/04 09:41 #230915

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2673
  • Otrzymane podziękowania: 8782
Dziękuję Luke za zainteresowanie. U mnie przyjechały 10 lat temu ze starego ogrodu w Gdyni. Tak daleko mój katalog nie sięga, żeby odszukać nazwę. Po zmianach kilka cebulek zostało w gruncie w tym miejscu. Wygląda mi to na Twinborn, adekwatnie 2 razem , stosownie do nazwy. zwyc Ale w tym roku są inne, wyższe i ciemniejsze z wyraźnymi paskami, wcześniej były dokładnie jak te nad jeziorem. One oszukują, mogą zmieniać formy. 037
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Krokusy w sezonie 2021 2021/04/05 09:05 #230944

  • Olusia
  • Olusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3928
  • Otrzymane podziękowania: 10514
To moje już ostatnie . Praktycznie z głębokiego cienia . Musiałam podciąć sosenkę by je zobaczyć .

OLUSIA !!
Zapraszam do podziwiania: Moje hosty od A do Z
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, Krzysia, VERA, nowababka

Krokusy w sezonie 2021 2021/04/05 20:20 #231033

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2766
  • Otrzymane podziękowania: 7331
Piękne są Wasze krokusy, łączki, rzeczki, wstążeczki...i te pojedyncze :kocham .

U mnie też trochę kwitło, a kilka kwitnie nadal.

Botaniczne NN i miał być Advance, ale to raczej nie on.














Cream Beauty




Vanguard i Victor Hugo





A to zdjęcie dzisiejsze, jesienne nasadzenie Prins Claus, Cream Beauty, Blue Pearl i Spring Beauty, który na foto się nie załapał, bo wyjątkowo marny, coś nie mam do niego szczęścia.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, Olusia, VERA, nowababka, basik, wojtek, a.nia, Luke

Krokusy w sezonie 2021 2021/04/06 09:54 #231075

  • Luke
  • Luke Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 503
  • Otrzymane podziękowania: 2384
Katarzyna2021 napisał:
Dziękuję Luke za zainteresowanie. U mnie przyjechały 10 lat temu ze starego ogrodu w Gdyni. Tak daleko mój katalog nie sięga, żeby odszukać nazwę. Po zmianach kilka cebulek zostało w gruncie w tym miejscu. Wygląda mi to na Twinborn, adekwatnie 2 razem , stosownie do nazwy. zwyc Ale w tym roku są inne, wyższe i ciemniejsze z wyraźnymi paskami, wcześniej były dokładnie jak te nad jeziorem. One oszukują, mogą zmieniać formy. 037

Patrząc na zdjęcia tych krokusów i zdjęcia 'Twinborn' od Wojtka dochodzę do wniosku, że te nasze nie mogą być tą odmianą. 'Twinborn' ma wyraźniejsze paski na zewnętrznych płatkach, a te nasze NN mają bardziej wyraziste paski na płatkach wewnętrznych. Co do ich zmienności to prawda, też zauważyłem, że teraz wyglądają trochę inaczej niż rok temu. Wykopując je myślałem, że to są jakieś mniej znane Krosusy Tommasiniego lub odmiana 'Zwanenburg' a w tym roku widać, że ma liczne cechy Krokusów Vernus, może to jakiś mieszaniec? :unsure: Tak czy owak, ważne, że zdobi ogród :) Kwitnie dość późno, a przy tym obficie.

Załączam jeszcze zdjęcie zwiniętych kwiatów wspomnianej odmiany w pochmurny dzień (to te po lewej). Obok nich (po prawej) inne Krokusy Vernus, których obecność na mojej działce jest bardzo zagadkowa. Prawdopodobnie jakieś zwierzątko przyniosło nasionko od kogoś z sąsiadów, bo rok temu urosły mi w miejscu, gdzie nikt nigdy nie sadził Krokusów w dodatku w momencie, kiedy nie miałem jeszcze ciemnofioletowych Vernusów w swoich zasobach. Wygląda mi to na odmianę 'Victor Hugo', do złudzenia przypomina mi niektóre Vernusy, których cebulki zakupiłem w 2020 roku.


Na koniec sezonu kwitnienia Krokusów Wiosennych dodam jeszcze kilka zdjęć z mojego ogrodu.

Crocus Corsicus


Porównanie wielkości C. balansae 'Orange Monarch' (po lewej) i C. Corsicus (po prawej)


Crocus versicolor 'Picturatus'


Miesiąc po pierwszych kwiatach wciąż można u mnie spotkać kwitnące Krokusy Wąskolistne (C. angustifolius)


Przełom marca i kwietnia to czas, kiedy dość obficie kwitną mi malutkie C. Minimus 'Spring Beauty'.


Zdjęcie, które bardzo lubię z uwagi na fajną grę światła i cienia. C. Vernus 'Flower Record'


Mój działkowy kącik kwiatów cebulowych. W marcu pierwsze skrzypce grają tu Krokusy, a po nich zakwitną inne kwiaty.
Ostatnio zmieniany: 2021/04/06 10:21 przez Luke.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, Krzysia, Olusia, VERA, nowababka

Krokusy w sezonie 2021 2021/04/06 10:46 #231082

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4212
  • Otrzymane podziękowania: 16202
Nie pytajcie o odmiany... :P
zdjęcia 30.03-04.04
























Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, Krzysia, VERA, nowababka, wojtek

Krokusy w sezonie 2021 2021/04/08 14:53 #231530

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39495
Ostatnie krokusy dwa dni temu wyglądały tak



i trochę starsze - Crocus chrysanthus Zenith





Crocus vernus
Spring Trophy







Ostatnio zmieniany: 2021/04/08 14:54 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, VERA

Krokusy w sezonie 2021 2021/04/08 15:03 #231533

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14462
  • Otrzymane podziękowania: 43400
Wojtku! Zenith bardzo ciekawy! Skąd masz cebulki?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Krokusy w sezonie 2021 2021/04/08 15:12 #231536

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39495
Od Marty i Jaapa.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie

Krokusy w sezonie 2021 2021/12/12 21:40 #255838

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16351
  • Otrzymane podziękowania: 54892
Takie, jesienne znalazłam, ale oznacznik wcięło.

fot.03.11.2021
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, DorotaZ
Moderatorzy: takasobie
Czas generowania strony: 0.926 s.