Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Liliowiec (Hemerocallis) 'Every Daylily Punch Yellow'

Liliowiec (Hemerocallis) 'Every Daylily Punch Yellow' 2022/12/09 22:13 #282492

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16541
  • Otrzymane podziękowania: 56119
Liliowiec ogrodowy (Hemerocallis)


'Every Daylily Punch Yellow'


Hodowca: Gerard Heemskerk, Holandia 2015
Wysokość: 40 cm
Kwiat: żółty, jasno brązowy
Termin kwitnienia: bardzo długi, bo od maja do października

Diploid, dormant

Będąc początkiem września w Wojsławicach, to były jedyne kwiaty liliowców, jakie napotkałam.





fot. 07.09.2022
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, nowababka, Puszek

Liliowiec (Hemerocallis) 'Every Daylily Punch Yellow' 2022/12/09 23:57 #282497

  • Puszek
  • Puszek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 1930
  • Otrzymane podziękowania: 3830
U mnie ten liliowiec z serii EDL (Every Daylily) zaczął kwitnąć 5 lipca (zdjęcie trochę nieostre) ale drugie z tego samego dnia już lepsze...
Skończył kwitnąć pod koniec października - ścięły go pierwsze przymrozki. Niestety nie robiłam mu wtedy zdjęć bo wyglądał mocno nieciekawie a nie pomyślałam, że zdjęcia mogą się przydać do dokumentacji.
Trzecie zdjęcie tu zamieszczone jest z 26 lipca.
Odmiana ta jest bardzo plenna i bardzo szybko przyrasta - chyba najszybciej z całej serii EDL.
Wielkość kwiatu to 8 - 10 cm.
Jako ciekawostka to twórca tej odmiany Heemskerk początkowo nazwał ją Violet Ivory i w opisie koloru podał: Violet rose and ivory bicolored with green throat czyli fioletowo różowy i kości słoniowej dwukolorowy z zieloną gardzielą. Opis tego koloru pozostał przy nazwie EDL Punch Yellow. Wg mnie to może sepale zbliżone są do koloru kości słoniowej ale petale to bardziej wpadające w pomarańczowy w różnych cieniach ale z pewnością nie fioletowo różowy :nie_wiem
A "punch" to określa kolor ponczu.... więc nijak ma się do fioletowego różu zdziwko





te zdjęcia to z 2 lipca kolejne z 21 lipca 2021 a ostatnie z 20 sierpnia 2021 roku





Kwiaty tej odmiany są dość wrażliwe na temperaturę i brak słońca. Im chłodniej i mniej słońca to kwiaty są dużo jaśniejsze.
Patrząc ne te zdjęcia można stwierdzić dużą zmienność koloru jak i kształtu szczególnie petali.
Pozdrawiam
Katarzyna
Ostatnio zmieniany: 2022/12/10 00:12 przez Puszek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nowababka, basik, DorotaZ, Katarzyna2021


--=reklama=--

 

Moderatorzy: Puszek
Czas generowania strony: 0.142 s.