Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ogród na kółkach

Ogród na kółkach 2021/11/19 12:52 #253758

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2735
  • Otrzymane podziękowania: 11761
Elu, wiele jesteśmy w stanie jej wybaczyć, ale nie zawsze jest to możliwe. Nauczyła się w zasadzie, co jej wolno w ogrodzie, więc większych problemów w tej chwili nie ma, ale z jedną rzeczą nie mogliśmy sobie poradzić. Trudno było ją oduczyć zostawiania i oddawania rzeczy, które traktowała jak łup, szczególnie na spacerach. Tymczasem ludzie, jak to ludzie, wyrzucają różne niebezpieczne przedmioty, resztki nadpsutego jedzenia, kości, wędzone ryby i diabeł wie, co jeszcze, a co może się stać dla psa interesujące. To bardzo niebezpieczne, może jej zaszkodzić, stać się przyczyną poważnych kłopotów, nie mówiąc już o tym, że czasem padalce świadomie rozrzucają trutki. Poradzono nam zakup obroży elektrycznej sterowanej na odległość za pomocą pilota. Długo się z tym zamiarem nosiliśmy, ale w końcu nie było wyjścia z uwagi na jej dobro. Na szczęście taka obroża ma zazwyczaj trzy funkcje: impuls elektryczny, wibrację i sygnał dźwiękowy. Okazało się, że w przypadku Wiki używanie impulsu elektrycznego nie jest konieczne, wystarcza sam dźwięk, który też jest dla niej niezbyt miły. Po kilku dniach skojarzyła komendę "zostaw" z dyskomfortem, jaki powodował jednoczesny dźwięk, tak że już teraz bardzo często wystarcza sama komenda. Staje jak wryta, porzuca niedozwolony przedmiot i jest spokój. Zapewne niedługo będzie można zrezygnować z dźwięku w ogóle. Wystarczy, że wryje jej się w pamięć to skojarzenie z komendą.
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Ostatnio zmieniany: 2021/11/19 12:55 przez dultom.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, VERA, Elżbieta, zanetatacz, DorotaZ

Ogród na kółkach 2021/11/19 13:39 #253761

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5962
  • Otrzymane podziękowania: 24660
Tomku, dobrze że są dostępne takie gadżety pomagające ułożyć psa :spacerek , to spore udogodnienie dla właściciela czworonoga.
Intrygują mnie te rośliny w donicach, czy na czas zimy zabezpieczasz im bryłę korzeniową czy radzą sobie same ???
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta, dultom


--=reklama=--

 

Ogród na kółkach 2021/11/19 14:11 #253763

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2735
  • Otrzymane podziękowania: 11761
Vero, do tej pory niczym ich nie zabezpieczałem, jakoś tak od kilku sezonów się układało, że przychodziło mi to bezkarnie. Co prawda dwie funkie minionej zimy nie przetrwały, ale z tego, co wiem, zdarzyło się paru znajomym nawet w gruncie, więc daleko idących wniosków nie wyciągam. Azalii japońskich nie straciłem, choć jedną mocno przymroziło (Juliette), odbiła skutecznie na wiosnę. Straciłem dwie wielkokwiatowe, więc tych już do donic nie wsadzam. Myślałem o jakimś okryciu jutowym, ale chyba jestem na to za leniwy. Ryzykuję. Mam nadzieję, że trzaskających mrozów nie będzie.
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, Elżbieta, zanetatacz

Ogród na kółkach 2021/11/19 14:26 #253764

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1496
  • Otrzymane podziękowania: 4721
Ja jednak jestem zwolenniczką uczenia przez nagrody :) . Metoda rażenia zwierzęcia prądem jest, hm, kontrowersyjna... think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom

Ogród na kółkach 2021/11/19 14:40 #253768

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2735
  • Otrzymane podziękowania: 11761
Zgadzam się Doroto, też jestem zwolennikiem nagród, dlatego wszystkiego innego nauczyliśmy Wikę w ten właśnie sposób. Cały czas kieszenie mamy wypchane smaczkami. Dlatego też bardzo długo zwlekaliśmy. Ale co robić, jak nie przynosi efektu? Co więcej, stawało się to niebezpieczne, nie tylko dla niej, o czym wspomniałem, ale i dla nas, bo kiedy coś potraktowała jak łup, za nic nie chciała oddać, a przy próbie odebrania stawała się agresywna, brały górę pierwotne instynkty. Wierz mi Doroto, że sięgnęliśmy po to w ostateczności i jestem bardzo szczęśliwy, że impulsu elektrycznego nie musieliśmy wykorzystywać, a wystarczył tylko dźwięk. Bardzo szybko załapała, o co nam chodzi.
(Nawiasem mówiąc, impuls elektryczny próbowałem na sobie. Nieprzyjemny, ale nie jest też tragedią, intensywność można regulować, znacznie ograniczyć).
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Ostatnio zmieniany: 2021/11/19 19:31 przez dultom.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, Elżbieta, zanetatacz, DorotaZ

Ogród na kółkach 2021/11/19 20:15 #253789

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2735
  • Otrzymane podziękowania: 11761
I jak tu kroić takiego ziemniaka? krecigl


Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, edulkot, VERA, Margo2, Elżbieta, zanetatacz, a.nia, DorotaZ, Katarzyna2021 ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ogród na kółkach 2021/12/08 22:38 #255575

  • Margo2
  • Margo2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4600
  • Otrzymane podziękowania: 8275
Ja bardzo zastanawiam się nad taką obrożą dla swojego kota.
Tylko i chodzi o to, żeby nauczyć go nie wychodzenia poza granice działki.
Musze poczytać, czy jest coś takiego
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom

Ogród na kółkach 2021/12/09 08:48 #255589

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43407
Nie kroić! Ugotować w całości! wink-3
Ostatnio zmieniany: 2021/12/09 08:48 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom

Ogród na kółkach 2021/12/09 11:37 #255604

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4211
  • Otrzymane podziękowania: 16202
Tomku u mnie tez w tym sezonie azalie bardziej niż zwykle zmieniły kolor na jesienny think: ale, tak jak piszesz chyba nie ma się czym martwić... odbija sobie wiosną.
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom

Ogród na kółkach 2021/12/09 12:42 #255608

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2735
  • Otrzymane podziękowania: 11761
Gosiu, nie widziałem takich obróżek z pilotem dla kotów, GPS owszem, ale to tylko do lokalizacji delikwenta. W przypadku kota byłoby to dość niewygodne, jest zbyt ruchliwy i z natury mniej karny. Widziałem natomiast trochę inne, na nieco innej zasadzie działające, a konkretnie zsynchronizowane ze specyficznym zabezpieczeniem terenu, niewidzialnym ogrodzeniem, zakreślającym obszar, poza który nie powinien wychodzić. To może być jednak kosztowne. Zobacz tutaj: easypet.pl/cms/niewidoczne-ogrodzenie--elektryczny-pastuch-dla-psow
Nawiasem mówiąc, Wika dzięki tej obroży odzyskała słuch, bo zdarzało jej się udawać, że nie słyszy, co się do niej mówi. :diabelek A używaliśmy tylko dźwięku. W ogóle zrobiła się raptem kochana, autentycznie więcej kojarzy. Nie łapie już do pyska wszystkiego, co znajdzie na spacerze. A może to po prostu wiek? Jednak chyba nie tylko. 16 grudnia skończy raptem półtora roku.

Miłko, zapewne tak powinien zostać potraktowany, ale pewnie i tak trafił do garnka pokrojony (nie ja obierałem, więc nawet nie wiem). :nie_wiem

Aniu, tak myślę. Widocznie co rok to urok. 2smiech Dadzą radę. Bardziej mnie martwią obecne mrozy, bo śniegu prawie nie ma, okrywa mizerna. W nocy spada do -8.
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Ostatnio zmieniany: 2021/12/09 17:35 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edulkot, Semper, Elżbieta, zanetatacz, a.nia, ewakatarzyna

Ogród na kółkach 2021/12/09 21:13 #255643

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66657
dultom napisał:
[...]nie mówiąc już o tym, że czasem padalce świadomie rozrzucają trutki.

Wiecie.... Nie rozumiem tego! Można nie mieć zwierzęcia, być obojętnym, ale świadomie truć???
Ja - póki co- nie jestem psowa, ale jestem kociarą i opisywałam kiedyś na forum kilka sytuacji z otrutymi kotami. Rozmawiałam z sąsiadami i ręce mi opadły, ale czego spodziewać się po ludziach, którzy stopniowo wystarali się o wycięcie wszystkich drzew na naszej uliczce? Ma być czysto a przecież lecą liście a oni muszą ciągle grabić! Sami na swoich działeczkach mają tylko równiutko skoszoną trawkę i petunie na balkonie. Kot- wróg! Ptak- wróg! Nam, którzy mamy fiku-miku na punkcie zieleniny, pewne rzeczy wydają się absurdalne i nie do objęcia rozumem.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Semper, Elżbieta, zanetatacz, Puszek, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Ogród na kółkach 2021/12/09 22:12 #255653

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2735
  • Otrzymane podziękowania: 11761
Dokładnie Polu, ja też tego nie rozumiem. Niestety, co jakiś czas prasa donosi o podobnych zdarzeniach. Nie tylko psy, nie tylko koty, także pszczoły i generalnie wszystko, co się rusza. Jest pewien procent ludzi, którym się wydaje, że planeta należy tylko do nich i dadzą sobie radę sami. Mimo wszystko mam nadzieję, że ludzi dobrych jest więcej. Czasem ją tracę, ale tylko czasem, bo inaczej chyba nie dałoby się żyć.
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta, zanetatacz, DorotaZ, ewakatarzyna

Ogród na kółkach 2022/01/20 14:49 #258280

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1496
  • Otrzymane podziękowania: 4721
Tomku, a co tu tak cicho? Może jakieś :fotka w zimowej scenerii :lol: ?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród na kółkach 2022/01/20 21:14 #258307

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2735
  • Otrzymane podziękowania: 11761
Doroto, słodkie, zimowe lenistwo. Ot co! Zmieniły mi się priorytety na typowo pozasezonowe - zakopałem się w książkach, staram się wykorzystać czas na czytanie, bo w sezonie mam go mało. A że potrafię się czasem do tego nieźle zapalić i ledwie skończę jedną, łapię się za drugą, wszystko inne schodzi na plan dalszy. Taki mam teraz stan umysłu. Chwilowo zablokowany. krecigl Dość powiedzieć, że ostatnie zimowe fotki robiłem 24 grudnia, ale przynajmniej był śnieg, bo ostatnio z nim krucho. Dzisiaj wprawdzie trochę posypało, ale nadal pokrywa jest mizerna. Zatem kilka zdjęć z końca zeszłego roku, bo tylko takie w tej chwili mam, robione przy niezbyt ładnej aurze.



















Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Ostatnio zmieniany: 2022/01/20 21:15 przez dultom.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, VERA, chester633, zanetatacz, nelu-pelu, basik, wojtek, Shalina, a.nia ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Ogród na kółkach 2022/01/20 22:50 #258316

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9729
  • Otrzymane podziękowania: 20855
Też chciałam zapytać co słychać ... mam podobnie i chłonę książki bo potem to tylko przy upałach jest czas na nie. U mnie dzisiaj chwilami nawet groźna odsłona zimy była hu_rra ,teraz jest pięknie bielusieńko
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Ostatnio zmieniany: 2022/01/20 22:50 przez zanetatacz.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom

Ogród na kółkach 2022/01/21 12:41 #258347

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1496
  • Otrzymane podziękowania: 4721
Ładnie i klimatycznie było, chociaż przez chwilę :lol: . A Wika całkiem zadowolona ze śniegu!
Widzę, że Twoje azalie porządnie pozabezpieczane włókniną. Moje dwie donice w workach włókninowych na osłoniętym tarasie, ale czy to wystarczy think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom

Ogród na kółkach 2022/01/21 15:15 #258351

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2735
  • Otrzymane podziękowania: 11761
Żaneto, dokładnie tak. Trzeba czas wykorzystać, bo potem może być krucho, a wiosna niedaleko (mnie nawet kupno karmy dla zwierząt potrafi zachęcić do lektury - patrz zakładka do książek od producenta karmy Dolina Noteci) 2smiech .
Choć po prawdzie już teraz powinienem zacząć myśleć, co wsadzić na miejsce żółtej azalii Knap-Hill Hybride, która niestety po przycięciu nie odbiła tak, jak się spodziewałem. Uznałem, że nic z niej nie będzie, wykopałem i teraz muszę poszukać innej na jej miejsce. Przy tym nie chce mi się już za długo czekać, więc chciałbym znaleźć coś wyrośniętego, a to pewnie nie będzie łatwe.

Doroto, myślę, że takie okrycie powinno wystarczyć w tym roku. Na razie nie było jakichś tragicznych temperatur, w bliskiej przyszłości też się chyba na to nie zanosi. W zeszłym roku przetrwały gorsze bez okrycia. Słabiej kwitły, ale przeżyły.



Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, VERA, Margo2, jugo, zanetatacz, Puszek, DorotaZ, ewakatarzyna

Ogród na kółkach 2022/01/22 19:14 #258402

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43407
Śnieg w ogrodzie zimą cieszy i nas, i zwierzaki! Wika chyba go bardzo lubi!
Wszyscy bliźni moi ofiarowują mi różne zakłdki do książek, a ja potem je koncertowo gubię i zakładam paragonami 2smiech
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz, dultom

Ogród na kółkach 2022/02/11 16:06 #259592

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2735
  • Otrzymane podziękowania: 11761
Miłko, bardzo lubi śnieg, tylko trzeba ją potem zostawić na jakiś czas w sionce, żeby odtajała. 2smiech W tym roku chyba się jednak śniegiem nie nacieszy. Zima zawodzi.

A taki stwór strzeże lasu niedaleko od nas. Jakoś dotąd nie wpadł nam w oko. krecigl



Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, zielonajagoda, takasobie, VERA, chester633, Semper, Margo2, jugo, zanetatacz ten użytkownik otrzymał 6 podziękowań od innych

Ogród na kółkach 2022/02/11 17:43 #259595

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1496
  • Otrzymane podziękowania: 4721
No ent jak żywy!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.193 s.