Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Spokojna podkrakowska...

Spokojna podkrakowska... 2021/08/23 15:55 #247257

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Olusiu, no to odpowiedź już masz... nawet z rozwiązaniem problemu :lol:

Elu/Elsi, nie, nie pójdę tą drogą. Lubię szerokie perspektywy ;) A z tym kącikiem hortensjowym, to jakoś tak w planach tylko się zagęściło. Jak zobaczyłam ile miejsca zajmuje malutkie 'Bobo', to mi reszta nasadzeń przeszła :D Chyba się nie da łatwo poszerzyć czegoś, co zarosło... jedynie wykopki i dzielenie... ale jak dzielić olbrzymie krzewy? Ja z tawuły co roku już wycinam te najstarsze pędy, ale wiele to nie zmienia.

Zuziu, widoczek zakosiłam bez pozwolenia, ale mnie urzekł... pewnie dlatego, że jak pisałam wyżej, lubię szerokie perspektywy :)

Majeczko, a jednak: tutaj. :silly:
,Vera' jest piekna hortensją i nie dalej jak wczoraj wieczorem, postanowiłam, że muszę ją przesadzić na bardziej wyeksponowane miejsce. Tutaj rośnie za blisko 'Wim's Red'.

Verciu :buziak

Aniu, z tymi zdjęciami jest chyba dlatego tak, bo nie dość, że mam słaby internet, to jeszcze do tego mam starego lapka :glupek Czasem po drugiej czy trzeciej probie załadowania zdjęć, daję sobie spokój i nie ponawiam już więcej prób. A najgorzej mnie wkurza, jak się jeszcze przy tym opiszę, a po załadowaniu wszystko idzie w niebyt :angry:
Moja ścieżka ma 1,3m :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, zanetatacz, a.nia

Spokojna podkrakowska... 2021/08/23 19:31 #247274

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14462
  • Otrzymane podziękowania: 43386
Że co? Że rudbekie, to jesień? lato późne, dojrzałe. One nigdy nie zawodzą, dopóki mąż nie zetnie kosiarką.
Ładnie hortensje zakwitły , na bogato! ja w tym roku kwiaty mam drobniejsze, ale i tak jestem zadowolona.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Spokojna podkrakowska... 2021/08/24 19:38 #247396

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Miłko, tak masz rację, lato późne, dojrzałe... ten czas najpiękniejszy w ogrodzie... ale to już niestety późne lato, krótsze dni, chłodne wieczory i wilgotne poranki... idzie jesień :nie_wiem
Moich rudbekii nikt nie kosi :jupi Sama w tym roku wywaliłam sporą ilość na kompost :lol: Sieją mi się jak gupie, już właściwie nie widać innych kolorów tylko żółty :silly:
Hortensje w tym roku wiosną, przycięłam bardzo mocno. Wycięłam wszystkie cienkie pędy, które normalnie zostawiałam. Opłaciło się :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, edulkot, nowababka, zanetatacz

Spokojna podkrakowska... 2021/08/24 20:32 #247404

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 9995
  • Otrzymane podziękowania: 22871
Jeszcze rudbekii nie wywalam choć wyrastają w najmniej oczekiwanym miejscu. Hortensje cięłam ale nie doszłam do końca i w szpalerze jedna przycięta mocno i ma spore kwiatostany, dwie wcale nie cięte i kwitną ale drobniejszymi wiechami ale dość ładnie, a jedna w środku wzięła i uschła.
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Spokojna podkrakowska... 2021/08/24 20:55 #247412

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8385
  • Otrzymane podziękowania: 24992
Ja tam rudbekie bardzo lubię, wszystkie i zawsze cieszyła mnie duża ilość siewek ale w tym roku ślimaki zrobiły mi taki pogrom że jakoś smutno na moich rabatach :unsure:
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Spokojna podkrakowska... 2021/08/24 21:18 #247419

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66639
Nad rzeczką, wzdłuż mojej działki rosną dzikie rudbekie, chyba samosiejki. Zawsze kwitły bardzo obficie, ale w tym sezonie- podobnie, jak u Pikutka- ślimaki zadziałąły. Cos tam kwitnie, ale szału nie ma. :blink:
Autostrada fajnie się prezentuje a jeśli hortensje dobrze rosną, poszłabym w tę stronę. Często narzekasz, że np ślimce objadły Ci hosty- dałabym sobie spokój z dużą ilością bylin podatnych na takie podżeranie a poszłabym w krzewy, szczególnie właśnie w hortensje.. To- oczywiście Ewciu- tylko luźna uwaga, ale sama złapałam się na tym, że w problematycznych miejscach sadzę właśnie takie krzewy.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2021/08/24 21:50 #247432

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Polu, ja też widzę wyższość krzewów nad roślinami ślimakolubnymi. Nie tylko krzewów zresztą, całkiem dobrze mają się paprocie - nie wszystkie co prawda, bo muszę się jeszcze dużo nauczyć na ich temat. A ostatnio stwierdziłam, że chyba pójdę w żywopłot rododedronowy pod lasem. Ciemno tam co prawda, ale za to liście rodków są pięknie zielono-błyszczące, więc jak nie będą chciały kwitnąć w tej ciemnicy, to przynajmniej tło zrobią :)
Rozkminę na ten temat miałam po przesadzeniu Kazimierza Wlk do słońca... cóż z tego, że wytworzył pierwszy raz pąki kwiatowe, skoro jego liście wyglądają OCHYDNIE. Teraz już go nie będę ruszać, ale w przyszłym roku idzie pod las z powrotem

A rudbekie u mnie zupełnie nie są ruszane przez ślimaki. Jak chcecie to mogę się z Wami podzielić :)
Ostatnio zmieniany: 2021/08/24 21:52 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, elakuznicom, dultom

Spokojna podkrakowska... 2021/08/24 22:17 #247443

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66639
Efkaraj napisał:
... liście wyglądają OCHYDNIE.

Ewciu, aż tak źle?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2021/08/24 22:21 #247444

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Polu, koszmar. Jutro będę w domu to zrobię zdjęcie. Myślę, że wszystkie liście będą do obcięcia... albo same odpadną... Po kwitnieniu raczej trzeba będzie chyba króla podciąć, żeby w cieniu się odnowił.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2021/08/24 22:47 #247457

  • elakuznicom
  • elakuznicom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 467
  • Otrzymane podziękowania: 853
Ewciu i ja "nadrabiam" zaległości w Twoim wątku, czytam trochę z początku i wracam na ostatnie strony, cudnie jest u Ciebie, Hortensje to po Rododendronach były moją miłością, piszę były bo wówczas mnie "opętało" z nasadzeniami, lubię je oczywiście ale im lat przybyło i mnie też, kilka to prawie drzewa i jak tu ciąć? na drabinę nie wejdę M. nie ogrodowy i tak sobie rosną...miejsca musisz im więcej zostawić, niektóre opisy, można między bajki włożyć, są wyższe i szersze a u Ciebie mają świetne warunki do rozrostu. Rudbekie i ja kocham, rozjaśniają u mnie ciemniejsze miejsca i mimo deszczowej pogody jak na nie popatrzę to wydaje się, że słońce zaświeciło, poza tym nigdy mnie nie zawiodły, pięknie komponują się z trawami i innymi bylinami.
pozdrawiam Ela
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2021/08/29 12:47 #247794

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Elu, mam sporo miejsca, więc hortensje mogą się rozrastać do woli. W razie tłoku, wykopię rozplenice ;)

Ogród oczami mojego Zbysia


























:) .
Ostatnio zmieniany: 2021/08/29 13:11 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, piku, takasobie, edulkot, Semper, nowababka, jugo, zanetatacz, nelu-pelu ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych

Spokojna podkrakowska... 2021/08/29 13:49 #247796

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 9995
  • Otrzymane podziękowania: 22871
Inne spojrzenia ale równie pięknie co Twoim okiem.
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, Danusia

Spokojna podkrakowska... 2021/08/29 18:59 #247839

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Właśnie czytałam u Edytki, że rośliny się rozrastają... myślę sobie: u mnie jakoś nie bardzo... ale zerknęłam w tył, na miskanta i jednak...
2017


2021


Na wykopki czekają też 'Silver Dollar' i 'Little Lime'



Przy bielutkim Silverze, 'Little Lime' wygląda jak brudasek, a ponieważ nie lubię takich brudnych kolorów, to maluch pójdzie sobie gdzie indziej.

'Silver Dollar'


'Little Lime'


Hosta 'Sagae', zjedzona w iment przez ślimaki, odrasta po reanimacji, ale nowe liście są pasiaste...nie pamiętam, czy ona tak zawsze miała, że później wypuszczane liście nie były z marginesem?



Piękne kolory wybarwiają się na liściach białej piwonii



.
Ostatnio zmieniany: 2021/08/29 19:14 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, takasobie, edulkot, nowababka, jugo, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, dultom

Spokojna podkrakowska... 2021/08/29 19:21 #247844

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4212
  • Otrzymane podziękowania: 14696
Ewo masz piękny ogród,bardzo się cieszę że będę mogła go zobaczyć na żywo.
Mam nadzieję że ilość gości nie jest ograniczona. :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2021/08/29 19:22 #247845

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11260
  • Otrzymane podziękowania: 20701
Powiem Ci Ewuś że jakby trochę psie rozrósł ten miskant :bravo :bravo Hortensje jak wiesz uwielbiam i co roku coś dosadzam znów kupiłam trzy rotfl rotfl rotfl
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2021/08/29 19:40 #247852

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Gosiu, jakoś specjalnie piękny nie jest, ale jest taki jak sobie wymyśliłam i nic bym w nim nie zmieniała... no może tylko wolałabym niższe drzewa w lesie, bo mocnego cienia coraz więcej :)
Oczywiście, że zapraszam serdecznie, nie ma żadnych ograniczeń, po za parkingowymi, ale myślę, że jakoś damy rady zwyc Przez mój ogródek szybko się przelatuje, więc proszę sobie nie wyobrażać cudów :lol:

Danusia... kolejne horki? zdziwko No to trawnik na pewno zostanie uszczuplony :lol:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo, zanetatacz, Danusia

Spokojna podkrakowska... 2021/08/29 19:48 #247854

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4212
  • Otrzymane podziękowania: 14696
Ewo przez mój ogród też się szybko przelatuje.Ja chcę poczuć klimat twojego ogrodu. :)
To dobrze, że nic byś w ogrodzie nie zmieniła,bo ja bym u siebie zrobiła dużą rewolucje,ale nie ma takiej możliwości.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2021/08/29 20:00 #247858

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Gosiu, nie wyobrażam sobie, co Ty chcesz zmieniać w tak ułożonym ogrodzie. I to jeszcze rewolucyjnie :nie_wiem
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2021/08/29 20:12 #247860

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14462
  • Otrzymane podziękowania: 43386
Jak mi się podobają dyniowe ujęcia i fasolka na kratce! Uwielbiam warzywa tak oświetlone na zdjęciach. :mniam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Spokojna podkrakowska... 2021/08/30 08:10 #247937

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4212
  • Otrzymane podziękowania: 14696
Efkaraj napisał:
Gosiu, nie wyobrażam sobie, co Ty chcesz zmieniać w tak ułożonym ogrodzie. I to jeszcze rewolucyjnie :nie_wiem

Ewo po latach dostrzega się głupotę niektórych nasadzeń.Wielkie kilkunastometrowe iglaki,zabierają wodę i pokarm innym mniejszym rośliną .
Nie mówiąc już o plontaninie korzeni, przy tak gęstym nasadzeniu jak u mnie.Mogła bym jeszcze wiele rzeczy wymienić,ale i tak nic z tym nie zrobię.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.636 s.