Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Spokojna podkrakowska...

Spokojna podkrakowska... 2022/09/30 19:44 #277746

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13609
  • Otrzymane podziękowania: 31921
Miłko, jeden grzybek pod brzózką? To pewnie kozak, a one zawsze parami... mus poszukać następnego zwyc


elakuznicom napisał:
Ewciu...Uwielbiam leżeć w cieniu brzóz, na mięciutkim mchu i wdychać zapachy z rozgrzanego słońcem trawnika :)...
Ha..ha... rotfl rotfl ..kiedy tak spędzałaś wolny czas, no nie uwierzę, że tak się dzieje. :buziak :buziak

Elu, a jednak... Bardzo lubię robić to co lubię, a doszłam już do tego, że nie widzę powodu, aby sobie odmawiać drobnych przyjemności. Nie chcę tutaj się wyzewnętrzniać, ale nie mam dużo czasu dla siebie z powodu sytuacji rodzinnej, dlatego staram się mieć czas na reset.
Kto u mnie był, wie, że nie mam zaczarowanego ogrodu ani kancików od linijki, ale mam czas dla siebie i bardzo mi to pomaga zachować równowagę psychiczną. Jeden chwast więcej czy mniej nie spędza mi snu z powiek... no, ogólnie, nie szaleję ogrodniczo :lol:




Wiesiu, ten kolczasty grzybek, to purchawka chropowata, cała górka paprociowa nimi była obrośnięta... ale je wyciągnęłam i wrzuciłam do lasu. Przeczytałam, że one są jadalne i podobno bardzo smaczne w takim młodym wieku. Ale, jak już pisałam, grzybów nie zbieram :)

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Gabriel, piku, takasobie, edulkot, VERA, Elżbieta, zanetatacz, Danusia, dultom ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Spokojna podkrakowska... 2022/10/02 17:02 #277827

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14602
  • Otrzymane podziękowania: 44124
To był podgrzybek zajączek, Ewko! Zakopujemy w tym zakątku resztki grzybów z grzybobrania i od 2 lat rosną u nas zajączki. Wcześniej, przez budową rosły kozaki, ale teraz ich nie widuję. No i jeszcze olszówki i muchomory, ale nie umiem ich skutecznie przyrządzać... gwizdac
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj


--=reklama=--

 

Spokojna podkrakowska... 2022/10/02 18:26 #277834

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3694
  • Otrzymane podziękowania: 11810
A wiesz, że ja też tak mam... tylko bardziej :silly: 2smiech Mnie chwasty zupełnie nie przeszkadzają a często nawet cieszą rotfl Taki podagrycznik czy pokrzywę zjadam z przyjemnością. Dzisiaj oglądałam Łuczaja, który zachwycał się, że mu przy schodach do domu rośnie łopian, nawet nie wiedziałam, że ze smakiem jadają go w Japonii wink-3
pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Efkaraj

Spokojna podkrakowska... 2022/10/02 18:38 #277835

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11365
  • Otrzymane podziękowania: 21014
Ewuś kloniki cudne hortensje w tym roku przepięknie się przebarwiają a klematis boski :kocham Co do grzybów to tyle ich od wczoraj przerobiłam że na chwilę mam dosyć wink-3
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Spokojna podkrakowska... 2022/10/02 19:46 #277842

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6727
  • Otrzymane podziękowania: 14726
Ewa ja też zachwycam się powojnikiem :kocham u mnie nie kwitnie tak obficie i znacznie krócej...

Wypychaj śmiało deszczowe chmury w moją stronę bo nie będzie u nas grzybów... B)
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Spokojna podkrakowska... 2022/10/03 20:28 #277899

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13609
  • Otrzymane podziękowania: 31921
Miłko, ja w tym roku też nie wszystkie kozaczki spod brzozy zebrałam, część się zestarzała, poszły w poszycie. Jest szansa na przyszły rok ;)

Marysiu, bo chwast to pojęcie względne :lol:

Danusiu, czytałam już u Ciebie i widziałam ile z Anią nazbierałyście zwyc Pamiętam jak moi rodzice wracali z grzybów... cała noc potem spędzona na obieraniu krecigl

Nelu, z chęcią dmucham w te chmury, aby doszły do Ciebie. Widzisz jaka niesprawiedliwość... mam deszcz, las pod nosem, w lesie grzyby, a ja ich nie zbieram :oops:

A skoro mowa o grzybach... myślałam, że wszystkie purchawki z górki paprociowej wyciągnęłam, a dziś taki widok



Też skończyły żywot w lasku za siatką. Pewnie tam się zarodniki wysypią i w przyszłym roku będzie urodzaj :lol:

Nie było mnie w domu, więc tylko kilka zdjęć spod lasu
Siewka języcznika od Gosi i Jurka /Jugo bardzo ładnie przyrasta



Paprotka zwyczajna rozrasta się dość szeroko, ale tutaj ma sporo miejsca, niech idzie gdzie chce



Nerecznica Championa jakoś tak mi się wydaje, że stoi w miejscu jak zaczarowana. Nie rośnie, ale też nie zanika



Jak już pisałam wyżej, bardzo często nie ma mnie w domu, ale ponieważ i tak wciąż pada deszcz, to mi przynajmniej nie jest z tego powodu smutno
Mokro jest masakrycznie. Martwię się troszkę o pierwiosnki, żeby nie pogniły... Telefonik mi pokazuje, że od jutra ma być już lekko słonecznie i bez deszczu...
mam nadzieję...

:)

Edycja.
Jeszcze się muszę pochwalić, jak wygląda u mnie dwuletnie adiantum venustum...



ledwo go znalazłam...:blink:
Ostatnio zmieniany: 2022/10/03 20:42 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Gabriel, Kalmia, piku, takasobie, edulkot, VERA, Semper, nowababka, Elżbieta ten użytkownik otrzymał 7 podziękowań od innych

Spokojna podkrakowska... 2022/10/03 20:55 #277904

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6727
  • Otrzymane podziękowania: 14726
Ewa dzięki, troszkę pokropiło...

Purchawki są prawie tak fotogeniczne jak ten fajny języcznik :lol:

Adiantum bardzo ładnie rozrasta się u mnie, mogę Ci ukopać.
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2022/10/03 20:59 #277906

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26125
  • Otrzymane podziękowania: 68921
U mnie A.v. także bardzo się rozrasta, przelazło wszystkie paprocie. Mogę Ci wysłać, bo część muszę zlikwidować.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Spokojna podkrakowska... 2022/10/03 20:59 #277907

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13609
  • Otrzymane podziękowania: 31921
Nelu :buziak dziękuję za propozycję adiantum... powiem szczerze, że przygarnęłabym chętnie :oops: Nie wiem dlaczego te, które kupiłam nie chcą rosną u mnie.
Palczaste przesadziłam na inne miejsce, zaczęło się zbierać, ale venustum nie chce mi rosnąc ani tu, ani tam :nie_wiem
Ostatnio zmieniany: 2022/10/03 21:00 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo

Spokojna podkrakowska... 2022/10/03 21:01 #277908

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13609
  • Otrzymane podziękowania: 31921
Polu, to jakbyś miała likwidować, to bardzo proszę, z chęcią przygarnę :buziak
Nelu, może w takim razie nie dziel swojego, niech sobie rośnie... aż zacznie przerastać inne :lol:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2022/10/03 21:12 #277910

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6727
  • Otrzymane podziękowania: 14726
OK Ewa!
Chciałabym to zobaczyć.. :)
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Spokojna podkrakowska... 2022/10/03 21:39 #277916

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8426
  • Otrzymane podziękowania: 25225
Ojej likwidować adiantum jak ono takie śliczne jest krecigl , a i purchawki bardzo dekoracyjne :woohoo: , ja swoich nie likwiduję i dwie osiągnęły już śr. ok 20 cm :zielony
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Spokojna podkrakowska... 2022/10/04 08:22 #277936

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13609
  • Otrzymane podziękowania: 31921
Wiesiu, purchawek miałam takie mnóstwo, że aż się przeraziłam. Dopiero potem przeczytałam, że w stanie bezzarodnikowym,
jeszcze białym są jadalne i ponoć bardzo smaczne... Ale pewnie i tak bym ich nie spróbowała. A jak zobaczyłam tę ostatnią kępkę , postanowiłam je zlikwidować zanim się rozsieją ?
Co ciekawe, ślimaki ich nie jedzą.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, jugo, Danusia, ewakatarzyna

Spokojna podkrakowska... 2022/10/04 16:42 #277944

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4290
  • Otrzymane podziękowania: 15136
Ewo bardzo się cieszę że sieweczka języcznika ci rośnie.U mnie grzybów,oczywiście tych nie jadalnych masa.
Szczerze mówiąc,strasznie mnie wkurzają.
Adiantum,jednak urodziwa paproć,warto próbować,może w końcu jej spasuje.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Spokojna podkrakowska... 2022/10/04 19:02 #277960

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11365
  • Otrzymane podziękowania: 21014
Ewuś powiem Ci że ja też mam już dosyć tego deszczu zaczynam się martwić o niektóre rośliny między innymi też o pierwiosnki bo od strony wejścia już któryś dzień woda stoi :(
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Spokojna podkrakowska... 2022/10/05 08:48 #278005

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14602
  • Otrzymane podziękowania: 44124
Wiem o czym Pola mówi, Adiantum lubi się fajnie rozrosnąć. Ale u mnie jeszcze nie do likwidacji, lubię jej zarastanie... wink-3
Piękne te języcznik, purchawki tez niczego sobie B)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Spokojna podkrakowska... 2022/10/05 10:20 #278010

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4245
  • Otrzymane podziękowania: 16448
Ewuś a jest możliwe, że Twoje venustum ma za mokro? U Poli widziałam, że jej rozrasta się na stoku czyli woda spływa.... moje też fajnie hula na murku z kamieni- czyli też nie ma nadmiaru wody... think:
Młode purchawki, również te kolczaste, jak już napisałaś, są jadalne. Takich maluchów nie jadałam nigdy, ale kosztowałam już czasznicę olbrzymią i jako kotlet pyszna była.
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Spokojna podkrakowska... 2022/10/05 17:53 #278023

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13609
  • Otrzymane podziękowania: 31921
Gosiu/Jugo, z adiantum będę próbować, bo i mnie bardzo się podobają te malutkie, kaskadowe listeczki :)




Danusiu, dziś pierwszy dzień bez deszczu u nas... zrobiłam obchód, jeden pierwiosnek zniknął z powierzchni ziemi, a właściwie to już drugi. Listki ugniły przy samej ziemi. Czy się od korzenia odrodzi, czy korzeń również zgnił?... dowiem się na wiosnę.



Miłko, tak jak napisałam Gosi, z adiantum będę próbować




Aniu, prawdę powiedziawszy, to nie wiem. Oba adianta, venustum i pedatum kupiłam w tym samym czasie i wsadziłam na zrobioną górkę pod lasem. Górka jest praktycznie kompostowa. Na dole są kawałki darni wyrwanej z trawnika, na to nałożone są gałęzie wszelakie i wszystko jest zasypane ziemią kompostową, suchymi liśćmi i ziemią z lasu. Oba po wsadzeniu nie rozrosły się, a na wiosnę nie wznowiły wegetacji. Nie wykopywałam ich i w połowie lata, pedatum puściło mikre pastorałki. Przeniosłam go wtedy na taką samą górkę, ale zrobiona pod brzozą i w godzinach popołudniowych dociera tam słońce. No i fakt, jest tam zdecydowanie bardziej sucho. Ruszyło i nawet zaczęło wyglądać... chyba sobie sama odpowiedziałam... think: Pod lasem jest cień i zupełnie inny mikroklimat, choć to tylko kilka metrów dalej.




:)
Ostatnio zmieniany: 2022/10/05 19:05 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Gabriel, Kalmia, piku, takasobie, edulkot, VERA, Semper, Elżbieta, jugo ten użytkownik otrzymał 5 podziękowań od innych

Spokojna podkrakowska... 2022/10/05 19:38 #278039

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7500
  • Otrzymane podziękowania: 16463
Dobrze, że zaznaczyłaś kółkiem, bo inaczej nie wypatrzyłabym tego adiantum rotfl .
Jak pisze A.nia, może mieć za mokro. U mnie rośnie bezproblemowo na podwyższonych rabatach. Raczej ma sucho i niezbyt żyźnie.
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, jugo

Spokojna podkrakowska... 2022/10/05 20:05 #278047

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13609
  • Otrzymane podziękowania: 31921
Dzięki Edytko. Zastanawiałam się już wiosną, czy ich nie wsadzić pomiędzy kamienie na skarpie przy tarasie. Tam miały by lekko cieniście i oczywiście ubogo. No i sucho. Tylko się bałam, że będzie za sucho... jak widać, lepiej wcale nie miały, tu gdzie były :unsure:

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Gabriel, Kalmia, piku, edulkot, VERA, Elżbieta, Danusia, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.193 s.