Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ćma bukszpanowa

Ćma bukszpanowa 2021/05/14 08:01 #236496

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2735
  • Otrzymane podziękowania: 11764
Moniko, dzięki za zwrócenie uwagi na post Moniki. 2smiech Dzisiaj zastosuję Lepinox. Lepiej dmuchać na zimne.
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Ostatnio zmieniany: 2021/05/14 10:34 przez dultom.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom

Ćma bukszpanowa 2021/05/14 08:14 #236499

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4212
  • Otrzymane podziękowania: 14696
U mnie tez się już pojawiły,tylko pada i nie ma jak spryskać.
Zauważyłam gąsienice na kolorowym bukszpanie,w zeszłym roku ćma była tylko na tych zwykłych zielonych.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pani Bestia, elakuznicom, basik, dultom


--=reklama=--

 

Ćma bukszpanowa 2021/05/14 10:20 #236516

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1313
  • Otrzymane podziękowania: 3424
Ja się niestety z bukszpanami pożegnałam, ale rozumiem, że szkoda wielkich krzaków i trzeba ich pilnować.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo, elakuznicom, dultom

Ćma bukszpanowa 2021/05/14 20:11 #236628

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2767
  • Otrzymane podziękowania: 7335
Zgodnie z sugestią któregoś odcinka 'Mai w ogrodzie', już prawie miesiąc temu rozwiesiłam pułapki , ale niepotrzebnie zmarnowałam feromony, na dorosłe ćmy to jeszcze za wcześnie. Mam Lepinox i chemię, jakby co.

Spróbuję powalczyć, żaden krzew w moim ogrodzie nie zastąpi bukszpanów, one jedyne dobrze sobie radzą.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo, Franusiowa, elakuznicom, dultom

Ćma bukszpanowa 2021/05/16 17:49 #236875

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2767
  • Otrzymane podziękowania: 7335
Dziś w trakcie malutkiego deszczyku zauważyłam kilkanaście ślimaków na bukszpanie, potem poszłam zobaczyć co one tam zrobiły i zdziwko , trzeba rozrabiać Lepinox, dziś może jeszcze padać, więc chyba jutro rano wstanę wcześniej, bo do wieczora może być już niezłe spustoszenie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ćma bukszpanowa 2021/08/15 07:41 #246779

  • Agneszka
  • Agneszka Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 259
  • Otrzymane podziękowania: 535
Tydzien temu po powrocie z urlopu...stało się. Dwie 40 cm kule cichaczem spałaszowane do połowy. Podjęłam decyzję o zcięciu gałęzi na 15 cm. Zostały łyse gałązki, jeszcze w dobrym stanie. Ziemie w okół opryskałam chemią. Może na wiosnę ruszą? Jak myślicie?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom

Ćma bukszpanowa 2021/08/15 08:03 #246780

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2735
  • Otrzymane podziękowania: 11764
Agnieszko, a dlaczego ziemię? Ćma składa jaja na spodzie liści bukszpanu, nie w ziemi. Larwy żerują na liściach, jedyny sposób to oprysk w sytuacji krytycznej Mospilanem lub Decisem, a przy niezłej kondycji krzewu bronią biologiczną, czyli Lepinoxem, który zawiera bakterie zjadane wraz z liściem, powodujące zamieranie larw. Szkoda, że nie zrobiłaś tego przed wyjazdem profilaktycznie. Lepinox z pewnością ograniczyłby straty. Ja bym go tak radykalnie nie ciął, poczekałbym spokojnie aż się odrodzi, a suche liście otrzepał. Generalnie jest tak, że nie można na chwile stracić bukszpanu z oczu, trzeba ciągle do niego zaglądać, do wnętrza krzewu i szybko reagować, bo rzeczywiście potrafią zeżreć go w krótkim czasie.
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Ostatnio zmieniany: 2021/08/16 21:03 przez dultom.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom, Agneszka

Ćma bukszpanowa 2021/08/15 12:53 #246791

  • Agneszka
  • Agneszka Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 259
  • Otrzymane podziękowania: 535
Tomku, popryskałam ziemię, bo na ziemi są martwe liście z jajami lub z larwami. Pryskałam mospilanem. A sąsiad - pan 75 letni ma wciąć całe kule, choć to Kraków...ale chodzi kilka razy dziennie i otrzepuje. Co spadnie to rozdeptuje. Nie pryska wogóle niczym. I jak widać jest to też skuteczne. Jego kule są imponujące - kilka krzewów póltorametrowych. Muszę z niego wziąść przykład.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom

Ćma bukszpanowa 2021/08/15 22:51 #246833

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2767
  • Otrzymane podziękowania: 7335
Agnieszko, u mnie w tym roku ćma nie wyrządziła żadnej szkody. Rok temu zauważyłam niewielkie ślady żerowania chyba w sierpniu, po drugim przycięciu kulek. Natychmiast opryskałam Mospilanem i zamówiłam Lepinox oraz pułapki feromonowe. Już w kilka minut po zawieszeniu pułapek złapało się kilka motyli, a po tygodniu było ich setki. Opryskałam też Lepinoxem. Moje bukszpany ocalały, ale w sąsiedztwie nie został ani jeden.
Prawdopodobnie tak późno u mnie ćma zaatakowała, bo Mospilanem i innymi owadobójczymi pryskałam kilka razy wcześniej, przy okazji ochrony innych roślin.

W tym roku coś się pojawiło na jednym bukszpanie, ale już od końca kwietnia zawiesiłam pułapki, zdecydowanie za wcześnie wink-3, w tej chwili muszę wymienić dyspenser po raz 3, w pułapkach znalazłam 2 ćmy, od początku sezonu. Robiłam też profilaktyczne opryski Lepinoxem i Mospilanem. Na moją korzyść działa też fakt, że w najbliżej okolicy nie ma już ani jednego bukszpanu :( .

Dużo spaceruję i obserwuję różne ogrody, w tym roku większość wystawia pożarte krzewy na śmieci, aż serce się kroi, bo ja je bardzo lubię. Ludzie pozbywają się całych żywopłotów, obwódek, ale zdarza się, że ktoś zawalczył o swoje bukszpany i odrastają. Widuję też zadbane zielone bukszpanowe szpalery :P .

Na mojej ulicy jest od niedawna opuszczony dom, a w ogrodzie ogromny ok. 2 metrowy krzew bukszpanu, w ubiegłym roku cały pożarty, bardzo mnie zaskoczył w tym roku, po deszczach pięknie się zazielenił, niestety kiedy ostatnio tamtędy przechodziłam, ćma znowu zaatakowała, nie wiem czy tym razem przeżyje. Świadczy to jednak, że bukszpany łatwo się regenerują, a jeśli im pomożemy w tej walce to jest szansa.

Pułapkę widać po lewej, pod nią są jeszcze trzy małe krzaczki, druga znajduje się w innej części ogrodu, gdzie rosną kolejne bukszpany.



Zdjęcie wycięte z większego, robione w deszczu, zadymione, bo kładli asfalt.
Ostatnio zmieniany: 2021/08/15 23:04 przez Krzysia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nelu-pelu, elakuznicom, dultom, DorotaZ, Agneszka

Ćma bukszpanowa 2021/08/16 09:00 #246840

  • Asia2
  • Asia2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1167
  • Otrzymane podziękowania: 3666
Wczoraj przeczytałam na fb, że ćma bukszpanowa zaczęła się też dobierać do berberysów :ohmy: . Macie jakieś spostrzeżenia na ten temat?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom

Ćma bukszpanowa 2021/08/16 20:57 #246879

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2767
  • Otrzymane podziękowania: 7335
Asia2 napisał:
Wczoraj przeczytałam na fb, że ćma bukszpanowa zaczęła się też dobierać do berberysów :ohmy: . Macie jakieś spostrzeżenia na ten temat?

Gdzieś czytałam, że w przypadku braku głównego żywiciela może przerzucić się na inne liściaste zimozielone, coś o trzmielinach było :patel .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ćma bukszpanowa 2021/08/17 05:44 #246900

  • Agneszka
  • Agneszka Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 259
  • Otrzymane podziękowania: 535
Krzysiu, dziękuję. Czyli najbardziej trzeba uważać z końcem lipca. A gdzie takie pułapki się zamawia? Nie można kupić po prostu w ogrodniczym ?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ćma bukszpanowa 2021/08/17 08:03 #246902

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31378
Krzysiu, czy do tych pułapek łapią się tylko ćmy?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ćma bukszpanowa 2021/08/17 08:26 #246905

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2735
  • Otrzymane podziękowania: 11764
Ewo, łapią się tylko samce ćmy, przyciągane wkładem feromonowym. Chodzi o to, by zatrzymać rozmnażanie, przynajmniej w najbliższej okolicy. U mnie w zeszłym roku trochę tych samców było. W tym roku nie złapał się na razie ani jeden. Oczywiście samice nadal składają w bukszpanie jaja, więc pułapka nas nie zwalnia z konieczności pilnowania samego krzewu, ale przylatują one z dalszych rejonów, co mimo wszystko trochę ogranicza intensywność rozmnażania.
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Ćma bukszpanowa 2021/08/17 11:17 #246919

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43409
Ja zostawiłam w ogrodzie miskę z wodą po skrobaniu ziemniaków. Rano było w niej sporo motyli bukszpanowej. Jakby je przyciągał zapach tej wody. A może to zbieg okoliczności... think:
Bukszpany mam pożarte. Psikam czymś na owady - gąsienice pospadały i pozdychały. Musze zobaczyć czym tym razem popsikałam...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Ćma bukszpanowa 2021/08/18 20:40 #247000

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2767
  • Otrzymane podziękowania: 7335
Agnieszko, pułapki ostatnio widziałam np. w Leroy Merlin, ale cena była zaporowa, sam feromon kosztował chyba 24,00, są też na allegro i w wielu sklepach ogrodniczych, ceny różne.

Pułapki kominowe kupowałam rok temu, w zestawie była też 1 szt. dyspensera feromonowego, w tym roku dokupiłam w tym samym sklepie feromony (10szt.), wydaje mi się, że tam jest najkorzystniej.
Sklep nazywa się Ogrodowy Styl, przy okazji zamówiłam też inne środki ochrony oraz Lepinox.
Lepinox ma dość długi termin ważności, mi wystarczyło na 2 sezony, niepotrzebnie w tym roku kupiłam nowe opakowanie.

Ewo , Tomek wyjaśnił jak to działa, ale chyba nie o to Ci chodziło wink-3 . W ubiegłym roku tyle złapało się ciem, że nie dało się zauważyć innych owadów w pułapce, w tym roku w jednej utopił się jakiś inny owad, jeden! od maja. Widziałam, że ślimaki odwiedzały pułapki, ale to były tylko ich ślady. Czytałam oburzone wpisy, chyba na fb, żeby pułapek nie stosować, bo łapią się tam i inne owady, ale u mnie nic takiego nie stwierdziłam.
Ostatnio zmieniany: 2021/08/18 20:42 przez Krzysia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Ćma bukszpanowa 2021/08/18 21:17 #247003

  • Elsi
  • Elsi Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1580
  • Otrzymane podziękowania: 4729
W mojej pułapce też na razie pusto, ale bytowanie gąsiennic w bukszpanie zauważyłam w porę, nie ma zbyt widocznych śladów żerowania.
Poniewaz wówczas padało, więc tak na szybko, interwencyjnie zastosowałam Mospilan, lancę opryskiwacza wciskałam w bukszpan w okolicy zauważonych śladów żerowania. Pojawiło sie jeszcze kilka takich miejsc, ale pilnowałam.
Czekam na ustalenie się pogody, by zastosować Lepinox.
Nie znamy dnia ani godziny, ani miesiąca. Jak nam zależy na utrzymaniu bukszpanu, to trzeba krzewy oglądać regularnie.
Przeglądałam bukszpany, bo zauważyłam uszkodzone na pobliskim cmentarzu w lipcu br. - wróg był już blisko!.

Z tej perspektywy nie widać szkód, zdążyłam :mlotek :



Zaznaczyłam kawałkiem tektury miejsca żerowania, aby wiedzieć, czy powstały nowe:



Ślady żerowania: uszkodzone liście, "pajęczyna".

Pozdrawiam, Elżbieta

Od wiosny do wiosny .....
Ostatnio zmieniany: 2021/08/18 21:20 przez Elsi.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Efkaraj, Krzysia, dultom, DorotaZ

Ćma bukszpanowa 2021/08/18 21:29 #247006

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25640
  • Otrzymane podziękowania: 66666
Elu, dobry pomysł z zaznaczaniem miejsc żerowania, bo ja tego nie zrobiłam i teraz mam wątpliwości: stare, czy nowe. think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Elsi

Ćma bukszpanowa 2021/09/12 15:57 #248926

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3635
  • Otrzymane podziękowania: 11489
Dzisiaj byłam na rynku w Sandomierzu, tak wyglądają klomby z bukszpanami :fotka









pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Ostatnio zmieniany: 2021/09/12 16:00 przez nowababka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, Krzysia, basik, dultom, DorotaZ

Ćma bukszpanowa 2021/09/15 11:42 #249076

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1313
  • Otrzymane podziękowania: 3424
Ciekawe na co przerzuci się ta zaraza, bo w moim ogrodzie właśnie wywaliłam ostatnie bukszpany think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: takasobie
Czas generowania strony: 0.177 s.