Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Piwonia hybrydowa (Paeonia hybrida) Coral Sunset

Piwonia hybrydowa (Paeonia hybrida) Coral Sunset 2024/03/15 20:44 #315023

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7837
  • Otrzymane podziękowania: 40553
Katarzyno nie dokonywałem cytatu z wpisu na APS, a jedynie podałem informację o tym, że w szczegółowym opisie odmiany Coral Sunset w części poświęconej nagrodom Garden Merit jest wzmianka o występowaniu pąków bocznych przedłużających kwitnienie. Zamieściłem linka do tego opisu by każdy mógł się z nim zapoznać w całości. Masz rację, iż pełne zdanie dotyczące tej kwestii posługuje się słowem ‘occasional’ - „With occasional side buds helping to prolong the flowering period, blooms at different stages of development will be present on a single plant” – chodzi jednak o to, że takie pąki boczne mogą występować więc nie traktowałbym pojawienia się takiej cechy w uprawianych przez naszych forumowiczów roślinach jako czegoś co powoduje dyskwalifikację ich jako odmiany Coral Sunset. Ja nie twierdzę, że pąki boczne są standardem, jak sięgniesz do mojego wpisu to zauważysz, że wprost napisałem, iż moim zdaniem ich występowanie zależy w dużej mierze od warunków uprawy. Tak jak pisałem część karpy, którą oddzieliłem od rośliny matecznej rośnie u mnie na gorszym stanowisku i ani myśli kwitnąć więcej niż jednym kwiatem na łodydze.
Jeśli chodzi o portal paeon.de to nadal go polecam jako bogate źródło informacji o odmianach. Nie jest to jednak miejsce, które zamieszcza własne opisy lecz zbiera informacje z różnych stron (źródeł) internetowych. Są więc tam informacje z APS, od hodowców, ze szkółek itp. W przypadku odmiany Coral Sunset jest oczywiście też cytat ze strony APS, o którym piszesz „one bud per stem”, co nie zmienia faktu, że ten sam APS przy opisie nagród Garden Merit wskazuje jednak, że takie pąki boczne mogą się pojawić. Na paeon.de w cytacie zaczerpniętym z kanadyjskiej szkółki Pivoines Capano znajduje się następująca informacja „The same mature plant bear flowers with many different fading stages from all abricot-coral to completely creamy-yellow" co doskonale koresponduje z opisem z APS dotyczącym „occasional side buds” skutkujących kwiatami w różnym stadium rozwoju i przedłużających okres kwitnienia. Także w cytacie z Kortmann’a jest podana informacja „vertakking zeer matig” oznaczająca „rozgałęzienie bardzo umiarkowane” co też moim zdaniem odnosi się do pąków bocznych. Jak obejrzysz zdjęcia zamieszczone przy opisie tej odmiany na paeon.de to zauważysz, że przynajmniej na kilku wyraźnie widać pąki boczne.

Tak jak już wcześniej pisałem opisy wszystkich Corali są dość lakoniczne, by nie powiedzieć mizerne. Poszukując informacji o cechach pozwalających je rozróżnić napisałem też do Moniki Czupińskiej z Peonymax.
Monika odpisała, że u odmiany Coral Sunset występują pąki boczne, przysłała mi nawet zdjęcia bukietu z tych pąków, które za jej zgodą tu zamieszczam.

fot. Monika Czupińska







Co zabawniejsze okazuje się, że nie tylko my mamy problem z rozróżnianiem odmian z tej serii. Monika nakręciła nawet filmik ze swojego pola hodowlanego pokazujący różnice i ułatwiający odróżnienie odmian.
Jest on zamieszczony na grupie piwoniowej. Spróbuję go tu wstawić informacyjnie bo wydaje mi się, że wiele wyjaśnia:

www.facebook.com/1434765809/videos/626456879506852/
(link zamieszczam za zgodą admina)


Niestety jest dość długi ale może komuś będzie się chciało wyciągnąć z niego najważniejsze informacje i je tu streścić. Na pewno warto obejrzeć.
Przechodząc do odmiany Coral Charm i jej cechy wyróżniającej jaką zgodnie z tabelą ma być „duża ilość pąków bocznych” to nie bardzo rozumiem logikę podejścia do informacji zamieszczanych w danych rejestracyjnych APS.
Przy Coral Sunset informacja „one bud per stem” jest istotna, natomiast przy Coral Charm pominięcie informacji o istotnej cesze wyróżniającej jaką miałaby być duża ilość pąków bocznych niczego nie oznacza. Abstrahując jednak od powyższego to ja nadal nie odnajduję na paeon.de informacji o tym, że odmiana wytwarza dużą ilość pąków bocznych. W prezentowanych tam źródłach tylko w dwóch przypadkach można znaleźć informacje sugerujące występowanie pąków bocznych i wyglądają one następująco:
Kortemann – „vertakking matig tot slecht” – czyli „rozgałęzienie umiarkowane do słabego”, dla przypomnienia dla Coral Sunset pisał o rozgałęzieniu bardzo umiarkowanym…
Warmerdam Peonia (Holandia) – „Very little sidebuds, very vigorous, tall growing.” – czyli bardzo mało pąków bocznych, pełna wigoru, wysoko rosnąca.


Ja po obejrzeniu filmu Moniki Czupińskiej nie mam wątpliwości co do tego że Coral Sunset uprawiana w dobrych warunkach wytwarza regularnie pąki boczne, a Coral Charm raczej ich nie wytwarza.
Warto też zwrócić uwagę na pozostałe cechy opisywane przez Monikę.




.
Ostatnio zmieniany: 2024/03/21 11:14 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, ewakatarzyna
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Puszek
Czas generowania strony: 0.154 s.