Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/10/17 20:40 #305339

  • tragopan
  • tragopan Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Nie wstawiam linków :)
  • Posty: 35
  • Otrzymane podziękowania: 224
Poll napisał:
To jednak spora strata, ta połowa roślin. Ja mam tylko dwie.
Potwierdzasz, że stanowisko powinno być raczej suche, a to może być już połowa sukcesu. Jakie temperatury odnotowujesz zimą?
Tak spora strata, przez moje zaniedbanie.
Tak, zauważyłem, że na bardziej suchym dały radę wszystkie. Mieszkam w strefie 6, według mapy 6b. Ale u mnie jest przy rzece i jest zimniej.
Moje pochodzą z Holandii, Niemiec i z Danii. Te z Danii trzymają się najlepiej.
Mam też cyklamena greckiego na próbę w gruncie już drugi rok. Wsadzony na głębokość około 10-12 cm. Powinien zmarznąć, ale żyje. Może doczekam się kwiatów.
Bądź co bądź, to idzie ocieplenie klimatu rotfl
Cyklameny purpurowe kwitną już drugi raz, jak nigdy. Może to ochłodzenie sierpniowe je pobudziło do kwitnienia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, halszka, a.nia, ewakatarzyna

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/10/21 00:44 #305544

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5767
  • Otrzymane podziękowania: 15386
Cyklamen cypryjski (Cyclamen cyprium) to moja cyklamenowa nóweczka :kocham





Liście w typie bluszczolistnych, ale w stosunku do cyklamenów bluszczolistnych osadzone wyżej (10cm) a kwitnienie przesunięte o miesiąc (IX-XI)... kwiaty ponoć bardzo słodko pachnące, jednak nie dane mi było tego zapachu wyczuć... no nic... muszę się głębiej pochylić i to sprawdzić :P



Przybył do mnie z końcem września z - jakżeby inaczej :silly: - Sadzawki w liczbie sztuk 2 i zajął stanowisko towarzystwie języcznika i śledzionki... mam nadzieję, że zaakceptuje warunki, bo podoba mi się w tym miejscu... a nawet i bardzo zwyc




(fot. 17 i 18.10.2023)


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/10/21 03:27 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, Kalmia, piku, takasobie, VERA, nelu-pelu, Danusia, ewacz, Shalina, a.nia ten użytkownik otrzymał 4 podziękowań od innych


--=reklama=--

 

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/10/28 08:39 #306093

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6436
  • Otrzymane podziękowania: 25479
U mnie również cyklamen cypryjski kwitnie...nie wiem czy to jego właściwa pora, czy m zaburzony cykl przez uprawę w szkółce. ?
Nie wiedziałem, że pachnie...purpurowego czuję z daleka ale on u mnie kwitnie dużą ilością kwiatów, a ten ma na razie pojedyncze... ;)



Kilka dni temu rozpoczął kwitnienie Cyclamen cilicium...też nie wiem czy to jego własciwa pora kwitnienia, bo również przybył niedawno z 'Sadzawki' ? think:

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, VERA, nelu-pelu, basik, Danusia, ewacz, Shalina, DorotaZ, tragopan ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/11/06 04:01 #306740

  • ewacz
  • ewacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1091
  • Otrzymane podziękowania: 5152
Cyklamen bluszczolistny, który mam od kilku lat już powoli kończy kwitnienie. Pojawiły się spiralki z nasiennikami a niektóre liście są zaskakująco duże.


We wrześniu przyjechały moje cyklamenowe nowinki.
Cyklamen hederifolium 'Alba'


Cyklamen hederifolium 'Arrowleaf Pink' - podobają mi się jego liście.


'Pinkish Leaf' cykl. bluszczolistny jest bardzo dekoracyjny.


Cykl. bluszczolistny 'Rubrum' ma intensywny kolor kwiatów.


Cyklamen cyprium - cypryjski nie popisał się wzrostem ani kwitnieniem. Ma jednego liścia i kwiatka. Ale przynajmniej wiem czego mogę się spodziewać jeśli zechce się u mnie zadomowić.

Pozdrawiam, Ewa
Ostatnio zmieniany: 2023/11/06 04:06 przez ewacz.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, takasobie, VERA, nelu-pelu, basik, Danusia, Shalina, janka.p, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/11/06 19:48 #306777

  • janka.p
  • janka.p Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1571
  • Otrzymane podziękowania: 4048
piękne te Wasze cyklameny.
Moje ostatnie styczniowe cyklamenowe zakupy z Sadzawki zanikły, tak, jak wszystkie poprzednie, więc będę je podziwiać u Was, u mnie najwyraźniej coś im nie pasuje, więc nie będę skazywać kolejnych na wyginięcie 2smiech.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, ewacz

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/11/08 17:52 #306830

  • tragopan
  • tragopan Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Nie wstawiam linków :)
  • Posty: 35
  • Otrzymane podziękowania: 224
janka.p napisał:
piękne te Wasze cyklameny.
Moje ostatnie styczniowe cyklamenowe zakupy z Sadzawki zanikły, tak, jak wszystkie poprzednie, więc będę je podziwiać u Was, u mnie najwyraźniej coś im nie pasuje, więc nie będę skazywać kolejnych na wyginięcie 2smiech.
Poniżej lista cyklamenów, które nie powinny przemarzać w naszym klimacie. Większość lubi półcień i sucho w nogi w trakcie spoczynku. Nigdy ich nie podlewam z wyjątkiem purpurowego, który rośnie w bardzo lekkim zacienieniu. Sadzimy płytko, około 3-5 cm. U mnie bluszczolistn, dyskowy, ciliciumi nawet bulwy mają na wierzchu. Też popełniłem dużo błędów, sadząc cyklameny. Za głęboko, podlewane, pełne słońce, złe wymagania co do gatunku.
"janka.p sprawdź, czy czasami nornice nie zaopiekowały się smacznymi bulwami. U mnie kilka tak znikło. Jeszcze jedno, cyklamen potrafi też hibernować w sezonie wegetacji. Tak miałem z bluszczolistnym i C. mirabile, jeden sezon sobie odpuściły, nawet listka nie wypuściły.
Cyclamen alpinum Półcień, Ca, sucho latem
Cyclamen cilicium Glina piaszczysta, Ca, suche, słoneczne, półcień
Cyclamen colchicum Ca, próchnica, lubi wilgoć
Cyclamen confusum cień
Cyclamen coum wszystko zniesie, tylko nie glinę i mokrą ziemię.
Cyclamen elegans Chłodne mokre lato, mokre zimy, próchnica,
Cyclamen hederifolium wszystko zniesie, tylko nie glinę i mokrą ziemię, lubi cień.
Cyclamen intaminatum Glina+ próchnica, Ca, lubi wilgoć,
Cyclamen libanoticum Ca, mocny cień, wilgoć lato zima, głęboka ściółka z liści,
Cyclamen mirabile Bardzo suche lato, piaszczysta gleba, lekki półcień,
Cyclamen parviflorum Próchnica, wilgoć, chłodne lato
Cyclamen pseudibericum Wilgoć, próchnica, półcień, lasy liściaste
Cyclamen purpurascens Próchnica, Ca, wilgoć, półcień
Cyclamen repandum Wilgotne lato I zima, cień, Sadzimy 10-15cm.
Cyclamen rhodium Sadzimy 10-15cm.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, th, Kalmia, piku, halszka, VERA, Pani Bestia, jugo, Hanka ten użytkownik otrzymał 7 podziękowań od innych

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/11/08 19:15 #306847

  • janka.p
  • janka.p Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1571
  • Otrzymane podziękowania: 4048
tragopan napisał:
"janka.p sprawdź, czy czasami nornice nie zaopiekowały się smacznymi bulwami.[/quote]

Dzięki za post, tragopan:)
Nornice raczej nie, bo poza tym, czego nie zeżrą pomrowy, nie widzę śladów żerowania ani strat w innych roślinach.
Ale mam ziemię mocno gliniastą, do tego ten sezon był u mnie strasznie mokry, więc może to to im się nie spodobało.
Ostatnio zmieniany: 2023/11/08 19:17 przez janka.p.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, tragopan

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/11/08 22:54 #306868

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4273
  • Otrzymane podziękowania: 16625
Tragopan dzięki za fajne zestawienie…
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): tragopan

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/11/09 13:24 #306871

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6436
  • Otrzymane podziękowania: 25479
Zaczął kwitnąć Cyclamen coum ;)

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, jugo, Danusia, ewacz, Shalina, a.nia, dultom, DorotaZ, tragopan, ewakatarzyna

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/11/09 17:54 #306879

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8458
  • Otrzymane podziękowania: 25380
Tomku, czy on nie powinien kwitnąć wiosną think: . Niedawno nabyłam coumka i też widzę że przymierza się do kwitnienia.



Martwię się więc że stracę kolejnego a jak do tej pory tylko bluszczolistne dają u mnie radę i nie wiem dlaczego :nie_wiem
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Ostatnio zmieniany: 2023/11/09 17:56 przez piku.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, VERA, chester633, Danusia, ewacz, Shalina, a.nia, dultom, DorotaZ, tragopan ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/11/09 18:05 #306880

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4273
  • Otrzymane podziękowania: 16625
Moje cyclameny Coum też wszystkie z liśćmi, a co niektóre zaczynają pokazywać pąki kwiatowe. Także Wiesiu nie tylko u Ciebie takie wyrywne… zauważyłam też maleńkie siewki z listkami .. i chyba pąkiem kwiatowym.. te mnie najbardziej cieszą… :tup
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, VERA, Danusia, ewacz, tragopan, ewakatarzyna

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/11/11 15:13 #306964

  • ewacz
  • ewacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1091
  • Otrzymane podziękowania: 5152
Cyklamen coum 'Meaden's Crimson' i u mnie ma już kilka pąków kwiatowych. Ciekawi mnie czy będzie rozwijał je jeszcze teraz czy jednak poczeka do wiosny.


Z ubiegłorocznych zakupów dwa cyklameny dyskowate ładnie przyrosły.
Cyklamen coum 'Pink'


Cyklamen coum 'Special Leaf'
Pozdrawiam, Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, VERA, chester633, nelu-pelu, Danusia, a.nia, janka.p, dultom, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/11/12 19:23 #307050

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2915
  • Otrzymane podziękowania: 12669
Mój coum "Album" też zamierza kwitnąć.

Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Kalmia, piku, VERA, ewacz, janka.p, DorotaZ, tragopan, ewakatarzyna

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/11/14 09:38 #307161

  • Kalmia
  • Kalmia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1462
  • Otrzymane podziękowania: 4694
Mój jedyny, NN



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, piku, takasobie, VERA, chester633, Danusia, dultom, DorotaZ, tragopan ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/11/14 13:42 #307164

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6436
  • Otrzymane podziękowania: 25479
Kalmio, jaki jest od spodu kolor liści ?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/11/14 16:57 #307166

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5997
  • Otrzymane podziękowania: 24963
Moje cyklameny zbierają się do snu zimowego. Liściaste kołderki coraz grubsze, a siewki zajmują coraz większe 'obszary' :)
Pod brzozami za altanką :kocham
fot.12.11.2023








Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Kalmia, piku, chester633, nelu-pelu, Franusiowa, Danusia, ewacz, a.nia, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/11/14 17:13 #307167

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5997
  • Otrzymane podziękowania: 24963
W przed ogródku, późniejsze nasadzenia :tup
fot. 14.11.2023




fot. 30.10.2023


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Kalmia, piku, chester633, nelu-pelu, basik, Danusia, ewacz, a.nia, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/11/16 17:33 #307251

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26156
  • Otrzymane podziękowania: 69211
Takie duże połacie bardzo mi się podobają i marzy mi się, żeby mieć w niektórych częściach ogrodu poletka, ale z jednego gatunku/ odmiany.

Cyclamen hederifolium Silver Leaf Pink (Flowers), czyli odmianę cyklamena bluszczolistnego o srebrnych liściach o różowych kwiatach mam z dwóch różnych źródeł: naszej sadzawki i sprzedawcy z Niemiec. Ten ostatni ma większe i wyższe kwiaty, choć miejscówkę mają bardzo podobną.


fot. 16.11.2023r.

Cyclamen hederifolium Arrow Leaf Pink (Flowers) na półcieistym stanowisku o lekkiej glebie


13.11.2023r.

P.S. Tragopan, pozwolę sobie skopiować Twoje zestawienie i wkleję je do wątku wstępnego. :slonko
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, VERA, Pani Bestia, chester633, basik, Danusia, tragopan, ewakatarzyna

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/11/16 19:13 #307261

  • tragopan
  • tragopan Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Nie wstawiam linków :)
  • Posty: 35
  • Otrzymane podziękowania: 224
Poll napisał:
P.S. Tragopan, pozwolę sobie skopiować Twoje zestawienie i wkleję je do wątku wstępnego. :slonko
.
Proszę bardzo, nie ma problemu.
Takie duże połacie bardzo mi się podobają i marzy mi się, żeby mieć w niektórych częściach ogrodu poletka, ale z jednego gatunku/ odmiany.
Bardzo ładnie się wysiewa cyklamen dyskowy i bluszczolistny. Siewki u mnie są prawie wszędzie, a ostatnio nawet w donicy w szklarni.

Co do odmian cyklamenów, to bywa różnie. Wszystkie odmiany pochodzą z nasion. Może niektóre szkółki rozmnażają in vitro. Mało jest roślin "odmian" co przekazują prawie 100% cech odmiany z nasion. U cyklamenów jest prawie 100%.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, VERA, ewacz, a.nia, ewakatarzyna

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2023/11/18 18:06 #307371

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4305
  • Otrzymane podziękowania: 15241
Cyklamen bluszczolistny 'Silver Pink',chce jeszcze zakwitnąć przed zimą.



Sieweczki innego bluszczolistnego.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kalmia, piku, takasobie, VERA, chester633, Danusia, ewacz, DorotaZ, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova
Moderatorzy: takasobie
Czas generowania strony: 0.205 s.