Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Xanthia' (Winter Angels)

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Xanthia' (Winter Angels) 2022/03/02 20:56 #260718

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26170
  • Otrzymane podziękowania: 69283
Helleborus x hybridus 'Xanthia'
ciemiernik mieszańcowy 'Xanthia'


'Xanthia' jest ciemiernikiem hybrydowym, uzyskanym w procesie wielokrotnego krzyżowania ciemierników z sekcjii Helleborastrum. Odmiana ta należy do serii 'Winter Angels', autorskiej kolekcji holenderskiej szkółki Verboom.

Jeśli chodzi o liście i sposób budowania kępy, nie odbiega wyglądem od innych ciemierników ogrodowych, natomiast kwiaty są tą cechą wyróżniającą, dla której warto rozejrzeć się za tym ciemiernikiem, by włączyć go do kolekcji. Płatki ułożone są wokół centrum w trzech rzędach, a do tego mają kapitalny, maślany czy też kremowy kolor. Oczywiście barwa bardziej nasycona jest tuż po rozwinięciu pąków a z biegiem czasu staje się sporo jaśniejsza, bo jasnokremowa. Na moim egzemplarzu, gdy kwiaty są już mocno dojrzałe, pojawiają się bardzo drobniutkie i mało widoczne cętki (ta cecha nie widnieje w żadnych opisach). Okres kwitnienia tej odmiany rozpoczyna się w naszych warunkach klimatycznych w II/III dekadzie lutego. Wysokość kępy to około 30-40 cm.

Jak inne ciemierniki preferuje gleby żyzne i przepuszczalne, o stałej, lekkiej wilgotności wilgotności. Ph gleby jest sprawą drugorzędną, bo 'Xanthia' dostosuje się do niego bez problemu. Ważne by nie była bardzo kwaśna. W takim wypadku zalecane jest lekkie podsypywanie dolomitem dwa razy w sezonie - wiosną i jesienią. Dobrze, gdyby stanowisko nie było zbyt narażone na mocne podmuchy wiatrów.
Uwaga! Ciemierniki są roślinami trującymi i drażniącymi skórę, więc wszystkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawicach, by soki nie zetknęły się ze skórą.




.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/03 14:42 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Puszek, Shalina, ewakatarzyna

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Xanthia' (Winter Angels) 2022/03/10 21:10 #261066

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26170
  • Otrzymane podziękowania: 69283
U mnie króluje suchy mróz. Noce i poranki zimne, w dzień niby słoneczko i 6-8C, ale powietrze jest jakieś ostre, niezbyt sprzyjające pracy. Ręce szybko marzną. :unsure: Ciemierniki są podniszczone, a te kwiaty, które przetrwały, nie mogły zostać zapylone. Z tej mąki chleba nie będzie :nie_wiem


fot.09.03.2022r.
.




.
Ostatnio zmieniany: 2023/02/17 16:30 przez Poll. Powód: moderacja wątku
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, zanetatacz, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna


--=reklama=--

 

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Xanthia' (Winter Angels) 2023/02/17 16:29 #287049

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26170
  • Otrzymane podziękowania: 69283
'Xanthia' rozwinęła już pierwszy pąk. W tym roku nie jest zbyt wysoki, jakoś mało wyciągnął się do góry.
W porównaniu z ciemniejszymi odmianami, wszystkie te, które mają żółte i maślane kwiaty, przyrastają o wiele wolniej.


fot.15.02.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/02/17 16:42 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Shalina, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Xanthia' (Winter Angels) 2023/03/26 22:46 #289992

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26170
  • Otrzymane podziękowania: 69283
W tym sezonie 'Xanthia' nie zaszalała, ale podsypałam jej nieco nawozu, może więc w przyszłym roku bardziej się postara.
Bardzo bym chciała, aby zawiązała nasiona choć w jednym kwiatku, zwłaszcza, ze za towarzystwo ma dwa inne pełne ciemierniki o odmiennych kolorach, np H.x 'Diana'


fot. 25.03.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/26 22:52 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, zanetatacz, Shalina, ewakatarzyna

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Xanthia' (Winter Angels) 2023/04/20 11:42 #291899

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4276
  • Otrzymane podziękowania: 16649
Xanthia to chyba mój najlepszy tegoroczny zakup. Jestem zachwycona tym ciemiernikiem. Wysadzilam go do gruntu w nienajlepszym momencie, bo przed przymrozkami. Położył sie praktycznie na płasko i myślałam, że będzie już po kwiatach ale dzielnie powstał z martwych, w odróżnieniu do rosnącego obok Abigail. Za towarzystwo ma ciemnego Double slete i Abigail właśnie... może coś fajnego się wysieje...
30.03.2023 - tak wyglądał jak już sie lekko pozbierał


01.04.2023

12.04.2023


Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2023/04/20 11:43 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, zanetatacz, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Xanthia' (Winter Angels) 2024/02/18 19:53 #312638

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26170
  • Otrzymane podziękowania: 69283
Xanthia rośnie na jasnym stanowisku, więc dość szybko zaczęła wznosić pąki. Rozwijają się nawet pierwsze kwiaty




fot. 18.02.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Xanthia' (Winter Angels) 2024/02/21 13:49 #312849

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4276
  • Otrzymane podziękowania: 16649
moja Xanthia też już pokazała kwiaty..
16.02.2024

dziś widziałam, że mimo deszczowej aury kwiat rozwinięty...
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2024/02/21 13:49 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Xanthia' (Winter Angels) 2024/02/29 14:56 #313662

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4276
  • Otrzymane podziękowania: 16649
Xanthia rozwinęła kwiaty...
24.02.2024



Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, DorotaZ, ewakatarzyna
Czas generowania strony: 0.163 s.