Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik Belchera (Helleborus x belcheri) 'Pink Ice'

Ciemiernik Belchera (Helleborus x belcheri) 'Pink Ice' 2023/02/16 16:52 #287015

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26170
  • Otrzymane podziękowania: 69283
Helleborus x belcheri 'Pink Ice'
ciemiernik Belchera 'Pink Ice'


W brytyjskiej szkółce Ashwood Nursery powstał nowy gatunek ciemiernika, gatunek, który nie miałby szans powstać w naturze, ponieważ naturalne stanowiska jego 'rodziców' dzieli odległość około 14 tys. kilometrów. Ciemiernik biały (Helleborus niger), występujący w środkowej i południowej części Europy oraz porastający górzyste tereny zachodnich Chin ciemiernik tybetański , którego nasiona znalazły się w Europie zaledwie kilkadziesiąt lat temu (w 1991r.), zostały z powodzeniem skrzyżowane przez Kevina Belcher'a. Nowy gatunek, honorujący w nazwie szczęśliwego hybrydyzera, to Helleborus x belcheri, a nowo uzyskanej formie nadano nazwę własną 'Pink Ice'. Jest to jeden z ciemierników najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów.

Na kolażu: w centrum Helleborus x belcheri, po lewej: kwiat i liście Helleborus thibetanus , po prawej Helleborus niger



Kwiaty 'Pink Ice' są zbliżone wyglądem i budową do kwiatów ciemiernika tybetańskiego, ale różowe żyłki na płatkach nie są aż tak mocno widoczne - bardziej są to różowe refleksy. Po rozwinięciu dobrze widoczne jest zielone dno kielicha. Kwiaty lekko zwieszają się na rozgałęziających się łodyżkach, ale w przeciwieństwie do tego rodzica, nie tworzą po zapyleniu dwóch połączonych owocolistków (nasienników), które przesądziły o zaliczeniu ciemiernika tybetańskiego do sekcji Dicarpon. Jak pamiętamy... albo i nie... sekcja ta obejmuje tylko jeden gatunek tworzący dwa połączone owocolistki zawierające nasiona. Liście natomiast są jakby wypadkową obu gatunków - rodziców: mają miękkość liści ciemiernika tybetańskiego, ale ich kształt jest bardziej podobny do liści ciemiernika białego. Cudownie przebarwione - żywo zielone ze srebrnymi i różowymi refleksami, są jednymi z najpiękniejszych, jakie widziałam u rodzaju Helleborus. Helleborus thibetanus zanika po wydaniu nasion, natomiast Helleborus x belcheri nie.
Napisałam 'po zawiązaniu nasion', ale nie znalazłam nigdzie informacji, czy jest ciemiernikiem płodnym czy sterylnym. Zazwyczaj jednak hybrydy międzygatunkowe ciemierników są sterylne/. Cała kępa w trakcie kwitnienia, które rozpoczyna się pod koniec lutego, osiąga wysokość około 40 cm.

Jakie warunki zaleca stworzyć w ogrodzie twórca tego gatunku?
Soil Type: Alkaline, Heavy clay, Light sandy, Normal, Thin chalky
Aspect: Sun

Należałoby wybrać stanowisko słoneczne zimą i wiosną, lekko półcieniste latem (bowiem lato w Anglii nie jest takie jak w Polsce), gleba o odczynie obojętnym lub zasadowym. Stanowisko powinno być osłonięte, by ciemiernik nie był narażony na mroźne wiatry.












Ostatnio zmieniany: 2023/03/11 16:25 przez th. Powód: Dodanie miniaturki do bazy
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, basik, Shalina, ewakatarzyna

Ciemiernik Belchera (Helleborus x belcheri) 'Pink Ice' 2023/03/11 14:36 #288643

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26170
  • Otrzymane podziękowania: 69283
W ubiegłym roku postanowiłam spróbować swojego szczęścia...
Poll napisał:
Jak wspomniałam kiedyś, chciałabym uzyskać hybrydę Helleborus thibetanus x Helleborus niger i w tym celu posadziłam je obok siebie. Niestety, pogoda nie pomagała w sztucznym zapyleniu pędzelkiem, więc zdałam się na przypadek.


fot.10.02.2022r.


Oba ciemierniki zawiązały nasiona, które wysiałam, ale po siewkach nie widać, czy doszło do krzyżowego zapylenia. Są maleńkie, rosną spokojnie, a te, które będą odrobinę inne, niż siewki ciemiernika białego (podobne do tybetańczyków) i nie zanikną w sezonie, będę specjalnie hołubić.
Proponuje taką zabawę wszystkim posiadaczom obu gatunków, a nóż, szczęście dopisze? Wiem, że takie 'mieszanie' powinno się odbywać przy izolowaniu krzyżowanych roślin/ potencjalnych rodziców od innych, ale jak się nie ma, co się lubi...
:slonko
Ostatnio zmieniany: 2023/03/11 14:39 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Shalina, DorotaZ, SantaRispetto, ewakatarzyna


--=reklama=--

 

Ciemiernik Belchera (Helleborus x belcheri) 'Pink Ice' 2023/03/22 21:35 #289570

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26170
  • Otrzymane podziękowania: 69283
Helleborus x belcheri 'Pink Ice' już zmienia kolor kwiatów- przekwita. Myślę, ze będzie sterylny, ale co jakiś czas zaglądam, czy tworzą się nasienniki. Wiem, że nic to nie znaczy, jeśli nasiona mają być sterylne, ale nie do końca jestem tego pewna.








fot. 22.03.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, jugo, Shalina, ewakatarzyna

Ciemiernik Belchera (Helleborus x belcheri) 'Pink Ice' 2024/02/15 23:11 #312415

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26170
  • Otrzymane podziękowania: 69283
Ze względu na to, że Helleborus x belcheri jest stosunkowo nowym gatunkiem i brak obszerniejszych informacji o jego uprawie, bacznie obserwowałam go przez cały sezon. Otóż, wczesną jesienią zaczął zanikać, czym przypomina jednego z rodziców, czyli ciemiernika tybetańskiego. Po pierwszych mrozach zamarł. Nie zachował ani jednego zimozielonego liścia.
Obecnie zaczął się wynurzać z ziemi- kły są mocno rozstrzelone, skierowane na zewnątrz kępy i absolutnie nie wyglądają, jak kły żadnego z rodziców. Jest to fascynujące widowisko i bardzo szkoda, że moje zdjęcia nie oddają tego, co mogę oglądać w ogrodzie.

Helleborus x belcheri Pik Ice zimował pod lekka kołderką z opadłych liści, czyli bez żadnego dodatkowego ocieplenia.




fot. 15.02.2024r.
.
Ostatnio zmieniany: 2024/02/15 23:28 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, zanetatacz, janka.p, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova

Ciemiernik Belchera (Helleborus x belcheri) 'Pink Ice' 2024/03/01 19:54 #313807

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26170
  • Otrzymane podziękowania: 69283
Helleborus x belcheri 'Pink Ice' próbuje rozwijać kwiaty mimo niesprzyjającej pogody...


fot. 01.03.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, zanetatacz, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova

Ciemiernik Belchera (Helleborus x belcheri) 'Pink Ice' 2024/03/07 22:02 #314363

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26170
  • Otrzymane podziękowania: 69283
Straszna szkoda, że pogoda tak nie dopisuje! Owady nie latają, słońca dosłownie na gramy... Ciemiernik Belchera bardzo powoli rozwija kolejne kwiaty, ale w centrum kępy pojawiają się młode przyrosty liści.




fot. 07.03.2024r..
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, zanetatacz, basik, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna
Czas generowania strony: 0.199 s.