Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Star of Passion'

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Star of Passion' 2023/03/04 13:46 #288111

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26170
  • Otrzymane podziękowania: 69283
Helleborus x hybridus 'Star of Passion'
ciemiernik mieszańcowy 'Star of Passion'


Te ciemiernik jest wielką niewiadoma, choć na etykietach widnieje napis 'Helleborus x orientalis'. Nie wiem, kto i dlaczego tak je wydrukował, ale na pierwszy rzut okiem widać, że kogoś poniosło i jest to chyba radosna twórczość niefrasobliwego drukarza. Po pierwsze, jak już pisałam w wielu wątkach, jako ciemierniki wschodnie określa się tylko i wyłącznie ciemierniki gatunku, natomiast wszelakie hybrydy, uzyskane w wyniku krzyżowania form z sekcji Helleborastrum, powinny być klasyfikowane jako ciemierniki mieszańcowe. Po drugie, wygląd liści - twardych, błyszczących z potężnymi 'zębami' po brzegach narzuca myśl, iż trochę swoich genów mógł dorzucić jakiś ciemiernik spoza sekcjii Helleborastrum. Póki co brak jest, zarówno w mądrych książkach, jak i czeluściach internetu, jakichkolwiek informacji na temat tej ciekawej hybrydy.

'Star of Passion' tworzy silną, solidną kępę złożoną z ciekawych, ciemnozielonych liści, które nie wyrastają zbyt wysoko - górują nad nimi czerwone łodygi kwiatowe rozgałęziające się na 2-3 osobne łodyżki, na których osadzone są stosunkowo małe, ale liczne miseczkowate kwiaty. Mają one kolor bordowy, ale wokół centrum tworzy się jakby kryza z rozrośniętych czerwono - żółtych miodników. Ponieważ kwiaty nie są duże, bo mają około 3 cm średnicy, te szczegóły można dojrzeć, dobrze się przypatrując lub robiąc zdjęcie ze zbliżeniem na sam kwiat. Według informacji sprzedawców ciemiernik ten ma dorastać do ok. 40 cm.

Ciemierniki mieszańcowe nie mają zbyt wielkich wymagań - potrzebują półcienistego stanowiska i delikatnie wilgotnej, przepuszczalnej gleby. Miejsce powinno zapewniać im sporo słońca w czasie zawiązywania pąków i kwitnienia oraz trochę rozproszonego cienia w najgorętsze dni lata. Odczyn gleby jest mniej ważny, chyba że jest bardzo kwaśna, wtedy wystarczy czasem podsypać pod kępę garstkę dolomitu.

Uwaga! Jak inne ciemierniki jest rośliną trującą i powodującą uczulenia skórne, dlatego wszelkie prace powinny być prowadzone w rękawicach, by sok rośliny nie podrażnił skóry .
















Ostatnio zmieniany: 2023/03/14 23:47 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Star of Passion' 2023/03/11 21:33 #288680

  • GosiaM
  • GosiaM Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Małgoś
  • Posty: 1177
  • Otrzymane podziękowania: 4129
Ciemiernik Star of Passion. Dużo mniejszej wielkosci kwiatów
:kocham







zielonozakreceni.pl/forum/ogrody-zielono-zakreconych/9755-wszystko-od-nowa?start=%1$d
"Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia"

"Zakładaj własne ogrody i ozdabiaj swoją duszę zamiast czekać aż ktoś inny przyniesie ci kwiaty"
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, zanetatacz, elakuznicom, basik, Danusia, wojtek, Shalina, a.nia ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych


--=reklama=--

 

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Star of Passion' 2023/03/11 22:42 #288692

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16755
  • Otrzymane podziękowania: 57332
Również jestem zachwycona odmianą 'Star of Passion' :kocham
Kwiaty niezbyt dużych rozmiarów, ale ich mnogość i intensywność koloru daje po oczach :mniam
Dzięki Gosi :buziak ta ciekawa odmiana zawitała i u mnie hu_rra







pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, zanetatacz, Danusia, GosiaM, wojtek, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Star of Passion' 2023/03/11 22:48 #288694

  • GosiaM
  • GosiaM Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Małgoś
  • Posty: 1177
  • Otrzymane podziękowania: 4129
Basiu cala przyjemność po mojej stronie. :buziak
Tak, ta odmiana jest bardzo interesująca. I te ogromne sztywne liście... :woohoo:
zielonozakreceni.pl/forum/ogrody-zielono-zakreconych/9755-wszystko-od-nowa?start=%1$d
"Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia"

"Zakładaj własne ogrody i ozdabiaj swoją duszę zamiast czekać aż ktoś inny przyniesie ci kwiaty"
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, basik

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Star of Passion' 2023/03/14 20:17 #288915

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26170
  • Otrzymane podziękowania: 69283
Do mnie ciemierniki 'Star of Passion' także trafiły dzięki Gosi. Od razu wzbudził moje wielkie zainteresowanie- zaczęłam szperać i doczytywać, ale niestety, informacje są zdawkowe. Dotyczą tylko wysokości kępy i zwracają uwagę na ciekawe liście. Wg opisów, kolor kwiatów jest czerwony i taki jest, ale tylko kiedy patrzymy na nie przy dużym nasłonecznieniu. Gdy jest pochmurno, kwiaty zmieniają barwę. na wiele ciemniejszą , bo bordową.
Oba egzemplarze trafiły na półcieniste, zasobne stanowisko o przepuszczalnej glebie.











fot. 14.03.2023r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/14 21:39 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, Efkaraj, elakuznicom, GosiaM, Shalina, a.nia, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Star of Passion' 2023/03/22 22:56 #289583

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26170
  • Otrzymane podziękowania: 69283
Gosiu, Basiu, Wasze ciemierniki już w gruncie? Jak się sprawują?

'Star of Passion' w cieniu wygląda na sporo ciemniejszy, niż na zdjęciach powyżej....


fot. 22.03.2022r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz, elakuznicom, Shalina, ewakatarzyna

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Star of Passion' 2024/02/27 21:35 #313480

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26170
  • Otrzymane podziękowania: 69283
Ciemiernik Star of Passion dopiero wznosi do góry pąki. Jeden z egzemplarzy trochę za wcześnie wystartował i pąki zostały przemrożone, więc dopiero się odbudowuje. Druga kępka ładnie zapączkowała.




fot. 26.02.2024r.
.
Ostatnio zmieniany: 2024/02/27 21:35 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, elakuznicom, basik, Shalina, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik mieszańcowy (Helleborus x hybridus) 'Star of Passion' 2024/03/24 21:17 #315863

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16755
  • Otrzymane podziękowania: 57332
'Star of Passion' fajnie u mnie przyrasta na stanowisku półcienistym, naturalnie wilgotny. Ciekawie zmienia kolor w zależności od punktu widzenia :fotka






fot. 24.03.2024
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, nelu-pelu, wojtek, Shalina, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna
Czas generowania strony: 0.170 s.