Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety)

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2022/12/11 00:29 #282534

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26146
  • Otrzymane podziękowania: 69065
Asplenium scolopendrium Eugene Chernobyl Variety (ECV)

ECV, to skrót, jakim Eugeniusz Radziul. określił swoje języczniki o niespotykanych formach... Cała nazwa tej... nazwijmy to.... serii, brzmi Eugene Chernobyl Variety. Ich twórca stwierdził, że pierwsze tego rodzaju języczniki pojawiły się właśnie z zarodników zebranych 1986 r., czyli po wybuchu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, a powstanie takich form spowodowało promieniowanie. Robimy więc ukłon w stronę hodowcy i dla tych wspaniałych form używamy określenia ECV, choć nie są one jednorodne pod względem budowy: nie możemy więc stwierdzić, ze ECV, to wyłącznie języczniki z cechami muricatum, czy też laceratum.... Są także różnych rozmiarów, mają różną substancję liści i rosną z różnym wigorem. Tak więc jedyną wyróżniającą je cechą wspólną jest to, że pochodzą spod ręki Eugena Radziula.

Być może taki zbiorczy wątek nie powinien był powstać w ISP, ale z drugiej strony, języczniki te budzą tak wielkie zainteresowanie wśród ogrodników, że warto wspomnieć o nich, oraz popularyzować ten niewątpliwy sukces wspaniałego polskiego hodowcy.

Jak wszystkie Asplenium scolopendrium, języczniki ECV lubią miejsca półcieniste, o żyznej, niezbyt zakwaszonej glebie. Gorzej chyba znoszą nadmiar wody, niż jej okresowy niedostatek, więc jeśli chcemy, by pięknie rosły, zapewnijmy im glebę przepuszczalna, lekko wilgotną. Ja, w swoim ogrodzie bardziej osłaniam języczniki zimą przed zbytnim zalewaniem, niż przed mrozami. Połączenie zalegającej wody w podłożu z zimnem może spowodować, że cenny, czasem nawet unikalny języcznik nie wznowi wiosną wegetacji.

Kilka przykładowych form Asplenium scolopendrium ECV, które rosną w moim ogrodzie:














fot.02.11.2022r.

Szczęśliwych posiadaczy języczników ECV- a po zlocie jest nas zapewne sporo- bardzo proszę o zasilanie wątku zdjęciami swoich roślin i dzielenie się doświadczeniami z ich uprawy.



.
Ostatnio zmieniany: 2022/12/11 16:15 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, halszka, Efkaraj, basik, ewacz, wojtek, Shalina, a.nia

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) Eugene Chernobyl Variety (ECV) 2022/12/11 00:50 #282535

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26146
  • Otrzymane podziękowania: 69065
Pierwsze egzemplarze ECV trafiły do mnie chyba 3 lata temu. Nie przyrastają szybko, bo wiele z nich ma niemal plastikową substancję liści, a takie formy zazwyczaj wolniej rosną. Mimo tego, bardzo je cenię i są prawdziwą ozdobą I rzędu rabat paprociowych. Najlepiej byłoby zebrać je w jedno miejsce, by można było skupić wzrok tylko na nich, ale to u mnie kwestia przyszłości. Mam je w kilku miejscach i chcę wysondować, które najlepiej im odpowiada.

Radziulowe języczniki ECV są gotowe do zimy. W ten sposób będą czekać na ewentualne mocne mrozy.... Wtedy dostaną ocieplenie z gęstych iglastych gałęzi, które będą nie tylko chronić je od niskich temperatur, ale także od nadmiaru wilgoci.






fot.25.11.2022r.
Ostatnio zmieniany: 2022/12/11 00:51 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, piku, halszka, jugo, basik, ewacz, wojtek, Shalina, a.nia


--=reklama=--

 

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) Eugene Chernobyl Variety (ECV) 2022/12/11 08:16 #282539

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6405
  • Otrzymane podziękowania: 25275
Języczniki ECV są wyjątkowe. Chociaż osobiście nie jestem przekonany, że to wpływ wybuchu elektrowni think: Wydaje mi się, że większy miał materiał wyjściowy. Pan Eugeniusz prawdopodobnie zdobył dobre klony z cechami 'Muricaty'. Do tego doszło jego wieloletnie doświadczenie, optymalne warunki i dobra ręka...zwłaszcza Pani Radziulowej :lol: Z najciekawszych form zbiera zarodniki i ponownie je wysiewa.
Podobne formy pokazywali już wiele lat temu i brytyjscy miłośnicy paproci. Niestety nie są one tak stabilne i trwałe jak bardziej popularne odmiany...




Wydaje mi się, że podobnie jest z pięknymi wietlicami pana Radziula. Miały dobrych rodziców. Pewnie znalezione kiedyś na terenach Wielkiej Brytanii. Myślę, że zwykle, siane nawet kilka metrów od reaktora, nie dałyby takich form.
Trzeba się cieszyć i podziękować panu Eugeniuszowi, że wyhodował tak ciekawe rośliny, które zdobią teraz nasze ogrody :).

Kilka języczników 'ECV' z mojego ogrodu.





Ostatnio zmieniany: 2022/12/11 15:03 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, piku, halszka, jugo, ewacz, wojtek, Shalina, a.nia ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) Eugene Chernobyl Variety (ECV) 2022/12/11 16:57 #282583

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26146
  • Otrzymane podziękowania: 69065
Tomek Mr napisał:
Języczniki ECV są wyjątkowe. Chociaż osobiście nie jestem przekonany, że to wpływ wybuchu elektrowni think: Wydaje mi się, że większy miał materiał wyjściowy.

Tak najprawdopodobniej było, choć faktycznie, uzyskanie pierwszych roślin tego typu mogło się zbiec w czasie z wybuchem w Czarnobylu. Myślę, ze nawet bez tej legendy, języczniki cieszyłyby się wielkim powodzeniem, bo są wspaniałymi formami. W tej chwili rozeszły się już po Europie (może także po Ameryce), należy więc oczekiwać, że pojawią się wkrótce młode rośliny uzyskane z ich zarodników. Być może zobaczymy jakieś nowe, zapierające dech w piersiach, hybrydy?
Ostatnio zmieniany: 2022/12/11 17:02 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka, jugo

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2022/12/11 17:26 #282593

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4290
  • Otrzymane podziękowania: 15155
Moje języczniki ECV od pana Radziula.







i roczne maluchy wysiane z zarodników jednego z pokazanych wyżej języczników.





Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, edyta, th, piku, halszka, Efkaraj, ewacz, wojtek, Shalina

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2022/12/11 18:01 #282604

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2057
  • Otrzymane podziękowania: 6250
Jeden z moich, rosnący na leśnej działce. Za radą Poli dostał już pierzynkę z sosnowych igieł. Dzisiejsze fotki.



Pozdrawiam
Halina
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, edyta, th, piku, Efkaraj, jugo, ewacz, wojtek, Shalina

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2022/12/12 20:58 #282723

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26146
  • Otrzymane podziękowania: 69065
Halszko, ale super forma! :woohoo: To jedyna, jaką wzięłaś?
Czy ten języcznik miał choć kilka kupek zarodni?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2022/12/23 09:31 #283530

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2057
  • Otrzymane podziękowania: 6250
Poll napisał:
Halszko, ale super forma! :woohoo: To jedyna, jaką wzięłaś?
Czy ten języcznik miał choć kilka kupek zarodni?

Mam trzy, każdy jest odrobinę inny, ale w podobnym typie. Sprawdzę zarodnie przy okazji :)
Pozdrawiam
Halina
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/02/13 16:41 #286783

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26146
  • Otrzymane podziękowania: 69065
Jak wasze ECV? Śpią pod śniegiem, czy opatulone czekają na wiosnę? Moje drzemią pod igliwiem, liśćmi i zasuszonymi kwiatami hortensji. Po niektórych widać, że mimo przepuszczalnej gleby, mają zbyt dużo wilgoci- ich liście pociemniały. O nie się obawiam.








fot.12.02.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, halszka, jugo, basik, ewacz, Shalina, a.nia, ewakatarzyna

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/02/15 01:08 #286922

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5756
  • Otrzymane podziękowania: 15330
Moje języczniki ECV spędziły lutowe mrozy pod warstwą suchych liści, gałęzią świerkową i cienką kołderką śniegową... po zdjęciu osłony nadal w formie zwyc

Zdjęcia z 14.02.2023






Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/02/15 01:13 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, piku, halszka, ewacz, Shalina, a.nia, ewakatarzyna

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/04/15 01:34 #291387

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5756
  • Otrzymane podziękowania: 15330
Języczniki ECV doczekały wiosny i nabrzmiewają nowym życiem :kocham

Zdjęcia z 14.04.2023








Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/04/15 01:38 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, piku, halszka, Efkaraj, ewacz, Shalina, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/04/19 17:18 #291837

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2057
  • Otrzymane podziękowania: 6250
Moje języczniki ECV zimę przetrwały i budzą się do życia. Przynajmniej dwa, bo trzeci dwukrotnie został wykopany przez dziki, które niedawno grasowały po leśnej działce :mur . Mam nadzieję, że przeżyje...



Ten na zdjęciu (miejski) miał sporo zarodni, na dwóch pozostałych nic nie znalazłam.
Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2023/04/19 17:20 przez halszka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, ewacz, dultom, ewakatarzyna

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/04/30 22:53 #292977

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5756
  • Otrzymane podziękowania: 15330
Języczniki ECV na ostatni dzień kwietnia :kocham



Póki co nie usuwam im zeszłorocznych liści, bo moim zdaniem wyglądają całkiem spoko zwyc


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, halszka, a.nia, dultom, ewakatarzyna

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/04/30 23:15 #292982

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26146
  • Otrzymane podziękowania: 69065
Monia, to kolejny raz, kiedy oglądam zdjęcia Twoich paproci i jestem w szoku. One nie są wcale zniszczone! Wszystkie moje języczniki ECV, łącznie z takim samym, jaki właśnie pokazałaś, mają całkowicie spalone przez mrozy/ brązowe liście. Zazwyczaj już w listopadzie nie ma na czym oprzeć oka, chyba, ze są dobrze okryte..
Ostatnio zmieniany: 2023/04/30 23:17 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, a.nia

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/05/01 00:51 #293000

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5756
  • Otrzymane podziękowania: 15330
Poll... to chyba jedyna zaleta posiadania ogrodu w międzyblokowej studni... ciasno, ale nie ma gwiżdżących wiatrów... no i swoje robi też, że moje mazowieckie ostatnimi laty oszczędzają wczesnojesienne i wczesnowiosenne przymrozki... w efekcie z posiadanych przeze mnie języczników jedynie 'Crispa' kwalifikuje się do wycięcia frondów... a to z uwagi na to, że ze swej urody długie, obciążone jakowymś iglastym nakryciem tudzież czasami i śniegiem, łamią się zimą u nasady... nad pozostałymi języcznikami się zastanawiam: ciąć czy nie ciąć... oto jest pytanie :silly:


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/05/01 01:01 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, a.nia

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/05/01 01:02 #293003

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26146
  • Otrzymane podziękowania: 69065
Monia, ja bym jednak wycięła, by roślina nie musiała ich karmić kosztem młodych frondów.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, halszka, ewacz, a.nia

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/05/16 21:40 #294828

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26146
  • Otrzymane podziękowania: 69065
Większość języczników ECV już ruszyła, ale są też takie, które wyglądają dość kiepsko.
Z największym kopem ruszyły odmiany bez cech muricata




fot. 14.05.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, halszka, jugo, ewacz, a.nia, ewakatarzyna

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/06/23 19:23 #298056

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16638
  • Otrzymane podziękowania: 56569
Asplenium scolopendrium ECV, od jesieni zeszłego roku w moim ogrodzie.

fot. 22.06.2023
pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2023/06/23 20:00 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, ewacz, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/06/26 11:36 #298214

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4254
  • Otrzymane podziękowania: 16509
Moje języczniki ECV posadzone w zeszłym roku... Mam ich kilka, i jedne już całkiem dorodne inne dopiero ruszają..
czerwiec 2023















ostatnia fotka to tez języcznik od Pana Radziula z siewu- ale czy powinnam go pokazać tutaj ? nie wiem... think:
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, jugo, basik, ewacz, DorotaZ, ewakatarzyna

Języcznik zwyczajny (Asplenium scolopendrium) ECV (Eugene Chernobyl Variety) 2023/07/11 14:07 #299094

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4290
  • Otrzymane podziękowania: 15155
Moje języczniki od p. Radziula, pomalutku przyrastają, z naciskiem na pomalutku.





Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, piku, ewacz, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.496 s.