Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Spokojna podkrakowska...

Spokojna podkrakowska... 2019/05/03 16:29 #159941

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16597
  • Otrzymane podziękowania: 56388
Jeny ćma bukszpanowa do Ciebie doszła :ohmy: przykra sprawa, współczuję :przytulam
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): inag1

Spokojna podkrakowska... 2019/05/05 12:37 #160241

  • inag1
  • inag1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1938
  • Otrzymane podziękowania: 2352
Z tą ćmą to jakaś tragedia i jak czytam , to bardzo nierówna walka z nią. :( stwierdziłam, że jak do mnie dojdzie to nie będę z nią walczyć, tylko pozbędę się bukszpanów. Moje małe, to i żal po nich mały. Gorzej jak się ma dorodne okazy.
Zieleń w Twoim ogrodzie do pozazdroszczenia ( jak to mówią, pozytywnie ) ,Montaną też się zachwyciłam. Trzeba zacząć polowanko na nią. :)
Pozdrawiam- Ina

Ogród Iny
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Spokojna podkrakowska... 2019/05/05 18:39 #160316

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11365
  • Otrzymane podziękowania: 21020
Ewuś powiem Ci że u mnie prawie codziennie pada jak nie w dzień to w nocy ja bym już za deszcz podziękowała choć z drugiej strony podlewa moje nowe nasadzenia wink-3 Rabatka z hostami pięknie już wygląda u mnie za huśtawką na razie jeszcze w kłach.
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2019/05/05 21:49 #160397

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 9861
  • Otrzymane podziękowania: 21444
Zielono -cudowna jest majowa zieleń .....a mnie się podoba ławeczka pod brzózkami i wyplecione osłonki na donica - :bravo :bravo :bravo Ewciu
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2019/05/05 22:20 #160418

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4246
  • Otrzymane podziękowania: 16469
Jak to dobrze, że nie podobają mi się bukszpany.. nie muszę się teraz o nie martwić. Ale dużych okazów, czasami przez lata formowanych, szkoda. Za to mam wszelkiego innego robactwa tyle, że chyba Ciężkie działa będę musiała wytoczyć rotfl
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2019/05/07 18:42 #160740

  • Nowinka
  • Nowinka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3262
  • Otrzymane podziękowania: 5567
Ależ ładne te Twoje hostusie ,super popatrzeć :mniam Gdzie kupiłaś swoja War Pain ? rozglądam się po necie ,ale póki co nie wpadła mi w łapki .A u mnie już ślimaki się dożywiają ,jak ja nie lubię tych dziadów :mlotek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2019/05/07 20:34 #160750

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13611
  • Otrzymane podziękowania: 31925
Majko, ćmę bukszpanową, mam nadzieję, szybko zlokalizowałam. Może opryski coś dadzą, choć przyznam, że z ciężkim sercem pryskałam. Od kilku lat nie pryskam roślin w ogrodzie i same sobie świetnie do tej pory radziły. Bukszapan sobie nie poradzi :(
Twoich bukszpanów bardzo szkoda, taki piękny szpaler miałaś...

Basiu, no doszła... a miałam nadzieję, że nie dojdzie. Nie mam w tym roku szerszeni, a one podobno zjadają ćmę bukszpanową.

Ino, ja nie byłam nigdy jakimś specjalnym fanem bukszpanów, ale Wielkanoc bez bukszpanów to strasznie trudno mi sobie wyobrazić. Nie mam bukszpanów formowanych. To dwa krzewy, które ograniczają miejsce przy tarasie na skarpie. Podcinam tylko co jakiś czas, żeby za wielkie nie rosły.
Na Montanę poluj, bo warto :)

Danusiu, u Ciebie za ławeczką mają cień, moje jednak od czasu do czasu słonko wiosna widzą, póki liście na drzewach nie urosną. Inna sprawa, że tego słonka to strasznie skąpo obecnie ;)

Żanetko, dziękuję. Masz rację, zieleń wiosenna, majowa, nigdy później nie jest tak zielona :) Na ławeczce pod brzózkami lubię siedzieć, choć teraz staram się tam przebywać jak najmniej, bo na brzozie budka, a w budce maleństwa się wykluły. Nie chcę rodziców denerwować.

Aniu, a ja się cieszyłam, że odkąd przestałam używać chemię w ogrodzie, zrobiła mi się w nim równowaga biologiczna (oprócz śliników luzytańskich). No i po równowadze :/

Ewuniu, War Paint dostałam z podziału :kocham . Ale ona nie z Polski do nas przyjechała. W Polsce ciężko ją kupić.
U mnie ślimaki też szaleją.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nowababka, zanetatacz, Danusia, a.nia

Spokojna podkrakowska... 2019/05/07 20:47 #160755

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3699
  • Otrzymane podziękowania: 11819
Też się niepokoję o swoje bukszpany :ohmy: Jeszcze nie widziałam ćmy, ale jak czytam kiedy się ją zobaczy jest już za późno :mur Czym pryskałaś?
:lol: Jak miło, że zamiast siadać na ławeczce wolisz dać spokój rodzince ptaszków. :kocham
pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2019/05/07 21:28 #160778

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13611
  • Otrzymane podziękowania: 31925
Marysiu, spryskałam Karate Zone. Taki mi polecił pan w sklepie ogrodniczym.

Moje bukszpany mają jeszcze dużo zielonych liści. Gąsienice wszystkie Karate Zone zabił. Powiem szczerze, że nawet było mi ich żal, bo pod opryskiem się bardzo skręcały... Pryskałam w sobotę. Teraz musze jeszcze raz spryskać, bo jest jeszcze dużo jaj. Jaja się łatwo otrzepują, ale pewnie nie wszystkie spadły, a i na ziemi na pewno jakieś zostały.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nowababka, zanetatacz

Spokojna podkrakowska... 2019/05/08 07:41 #160834

  • Lukrecja
  • Lukrecja Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 904
  • Otrzymane podziękowania: 1930
Aleś dała zielenią po oczach, cudo, normalnie cudo. Ćmy nie zazdroszczę i mam nadzieję, że bitwa wygrana. Mnie jakoś bukszpany nie ujęły za serce, więc mam jeden kłopot z głowy.
Ta hosta Montana Aureomarginata jaka ona piękna! :kocham A ju ż miałam nic nie zapisywać! I nic nie chcieć i nic nie sadzić! Kusicielko :kocham
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2019/05/08 09:28 #160847

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14620
  • Otrzymane podziękowania: 44181
No to masz wroga do zwalczenia! Z tego wszystkiego oglądałam mojego bukszpana, który tez wygląda nieciekawie. Ale to raczej wina tego, że elegancko go przycięłam w zeszłym roku, co przy suchym lecie mu zaszkodziło. Nie schnie, ale nie jest też tak piękny, jak powinien być.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2019/05/12 16:07 #161361

  • Nowinka
  • Nowinka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3262
  • Otrzymane podziękowania: 5567
Moje bukszpany stare ,jak świat ,ale nic ich nie rusza .Ani robale ,ani susza wink-3 współczuję ludziom tej
plagi ,bo potrafi ona zniszczyć cały krzaczek .Na pocieszenie powiem Ci ,ze w każdym ogrodzie jest jakiś robalowy armagedon .Ja ostatnio nie mogę się dochować lilii .Osępka ,małpa jedna grasuje co rok :mlotek
o ślimorach to już nawet nie ma co wspominać ,klasyka gatunku :na_ucho
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2019/05/17 20:28 #162559

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13611
  • Otrzymane podziękowania: 31925
Nelu, Miłko, Ewciu, co ma być to będzie. Chciałabym choć jeden krzew bukszpanowy uratować.

Hura, wczoraj nie padał deszcz. Tylko że ja byłam cały dzień w pracy. Dziś, po słonecznym przedpołudniu, znów kropi. Wszędzie mokro, kilkugodzinne słonko nie zdążyło osuszyć trawnika. Mój telefon na kolejne dni pokazuje deszcz...a trawa po kolana...



Tola skorzystała ze słonecznej pogody i odurzała się kocimietką. To jedyny mój kot, który czuje miętę do kocimiętki.



Rozwijają się piwonie majowe



I pierwsze irysy



Rabata królewska zaczyna ubierać się w kolory.

Królowa Bona


Królowa Jadwiga


Władysław Jagiełło cały w pąkach, ale jest nieco późniejszy. Reszta królów, marnie...nie będzie kwitnąć. Chyba muszę ich przesadzić do królowych, bo tam gdzie rosną mają calkowity cień.
Choć z drugiej strony, Nova Zembla sobie radzi w tym cieniu.

Azalie mam tylko dwie. Pierwsza kwitnie Persil


Piwonia biała, roboczo nazwana Fenix, w tym roku osiągnęła 120cm wysokości.


:)
Ostatnio zmieniany: 2019/05/17 20:34 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, edulkot, Elżbieta, zanetatacz, basik, Zawszewiosna, wojtek, a.nia ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Spokojna podkrakowska... 2019/05/17 20:47 #162563

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11365
  • Otrzymane podziękowania: 21020
Ewuś u mnie tak samo tyle że ja byłam w domu to przed południem udało mi sie trawnik wykosić a po niewielkim deszczyku plewiłam i jeszcze przesadzałam :)
Mój Łokietek ma 5 pąków kwiatowych ale ładnie wygląda więc może w przyszłym roku będzie lepiej za to azalki japońskie się ładnie zapowiadają :tup
Cudny ten Twój tamaryszek :bravo :bravo
Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2019/05/17 21:31 #162580

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8428
  • Otrzymane podziękowania: 25230
Zaczynają i u mnie znikać hosty :( i chyba nowe nabytki zacznę sadzić w donice bo bym się zapłakała gdyby mi je myszowate zjadły :placz . okolicznych kotów widzę u siebie coraz więcej a myszy grasują :angry:
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2019/05/17 21:44 #162585

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13611
  • Otrzymane podziękowania: 31925
Danusiu, byłam u Ciebie i widziałam, że nawet roślinki posadziłaś zwyc

Wiesiu
, donice chronią hosty, choć na pewno ograniczają im wzrost. Jednak jest to chyba jedyna ochrona przed myszowatymi. Moje koty polują, potem przynoszą do domu swoje trofea, ale myszy jest zdecydowanie więcej niż kotów krecigl


Pod lasem...

Sea Gulf Stream


Piękny liść Sagae


Powiem Wam, że ta hosta zdecydowanie wypiekniała po posadzeniu jej do donicy. Bardzo mi się podoba.

The Queen


Wolverine


Miodunki nadal kwitną


:)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, halszka, takasobie, edulkot, nowababka, Elżbieta, zanetatacz, nelu-pelu ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Spokojna podkrakowska... 2019/05/17 22:05 #162591

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2047
  • Otrzymane podziękowania: 6218
Ewo, pięknie u Ciebie, zieleń bujna i soczysta, cudny ten czas :kocham . Ja juz pozbawiłam moje miodunki wszystkich resztek kwiatów żeby zapobiec wysiewowi - u mnie sieją się niepomiernie krecigl
A hosty masz cudowne i fajne plotki im zrobiłaś :) . Widzę u Ciebie, że zupełnie nie przeszkadza im to, że rosną w donicach :). Jaką ziemię przygotowujesz do donic? Dajesz perlit? I ja będę musiała poprzesadzać niektóre hosty do donic - ale nie dlatego, że mi je myszowate zżerają, tylko przez zeszłoroczną suszę i korzenie okolicznych roślin, które chyba przyczyniły się do tego, że kilka host porządnie skarlało. Może wtedy łatwiej mi będzie zapanować nad podlewaniem think:
Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2019/05/17 22:07 przez halszka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2019/05/17 22:13 #162595

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4246
  • Otrzymane podziękowania: 16469
Ewuś i kolory i zieloności u Ciebie zachwycają... hosty cały sezon są śliczne ale wiosną są niesamowite... Wiele moich roślin mam posadzonych w siatce do ocieplania (takiej szklanej, na styropian) doskonale chroni przed nornicami ale przed korzeniami thuj to już nie....
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2019/05/17 22:53 #162607

  • Gabriel
  • Gabriel Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Rośliny moją radością
  • Posty: 730
  • Otrzymane podziękowania: 2375
Piękne rododendrony :) Trawa taka soczyście zielona, chciałbym taką mieć :silly:
Z gąsienicami też walczę, po użyciu lepinoxu żadnej nie widać :jupi
Hosty dorodne, nie wiedziałem że są takim przysmakiem dla nornic. Czy wszystkie masz posadzone w donicach?
Pozdrawiam, Gabriel
Ogród nadal moją radością
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Spokojna podkrakowska... 2019/05/18 08:44 #162650

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13611
  • Otrzymane podziękowania: 31925
Halszko, moje hosty aż tak dobrz nie mają... do donicy daję tę ziemię, którą wykopuję z miejsca, gdzie donica ma być wsadzona. Jak jest jej za mało, to dodaję jeszcze ziemi z lasku. Niczego więcej. Radzą sobie bardzo dobrze, ale u mnie dużo deszczów pada.

Aniu, też myślałam o siatce metalowej drobnooczkowej. I pewnie następne nabytki w takiej siatce wylądują, bo wtedy korzenie mogą się lepiej rozrastać niż w donicy. Pod lasem nie mam tui, więc problem z ich korzeniami mam z głowy.

Gabrielu
, trawa soczyscie zielona, bo wciąż padają deszcze i choć temperatury sa takie, że mi jest zimno, to trawa się cieszy (jak gupia).
Nie wszystkie moje hosty sa w donicach, ale te najcenniejsze już tak. Docelowo mam zamiar, jak pisałam Ani, zacząć wysadzać je do siatki drobnooczkowej, wtedy jest mniejszy problem z przesadzaniem.
Lepinox mówisz...
poczytałam, to preparat dozwolony w uprawach ekologicznych, więc warto go mieć. Dziękuję :)
***

Mam nadzieję, że dziś uda mi się skosić chociaż wkoło rabat. Środek trawnika, jak nie zdążę przed kolejnym deszczem, zostanie na łąkę kwietną ;)

Zielenią po oczach





Wąskie te moje rabatki

:)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, takasobie, edulkot, Elżbieta, zanetatacz, Maryna44
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.185 s.