Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2024/02/14 08:08 #312266

  • Andzia
  • Andzia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 510
  • Otrzymane podziękowania: 801
Czy kojarzycie w jakim sklepie internetowym są jeszcze dostępne cyklameny? Podobają mi się i może bym jeszcze kupiła i posadziła.

I jeszcze sprawa ślimaków. Jakie są Wasz obserwacje, czy ślimaki lubią wcinać cyklameny czy raczej je omijają?
Ostatnio zmieniany: 2024/02/14 08:21 przez Andzia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2024/02/14 09:06 #312269

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2047
  • Otrzymane podziękowania: 6218
W Sadzawce mają sporo odmian, innego sklepu z cyklamenami w Polsce nie kojarzę.
U mnie niestety ślimaki gustują w cyklamenach :patel
Pozdrawiam
Halina
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2024/02/14 10:51 #312272

  • Andzia
  • Andzia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 510
  • Otrzymane podziękowania: 801
O szkoda, miałam nadzieję że może im nie smakują :) Sprawdzę co jest w sadzawce zatem, dziękuję.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2024/02/14 12:05 #312274

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16597
  • Otrzymane podziękowania: 56392
Andzia napisał:
...
I jeszcze sprawa ślimaków. Jakie są Wasz obserwacje, czy ślimaki lubią wcinać cyklameny czy raczej je omijają?

U mnie jakoś nie zauważyłam, aby ślimaki obgryzały cyklameny (sporadycznie coś skubną), ale wokół rosną hosty, to pewnie wolą się na nich paść ...
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2024/02/14 13:23 #312279

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4246
  • Otrzymane podziękowania: 16470
Zdziśki...
Mrożny, walentynkowy poranek...
Cyclamen Hederifolium 'Special Leaf'

Cyclamen Mirabile - całkiem ładnie po zimie wygląda


Cyclamen Coum Joe's Hope






A tu taka poglądowa fotka. Dwa egzemplarze Cyclamena Joe's Hope.. kupione i posadzone w tym samym czasie ... obok siebie.. ziemia identyczna a rosną zupełnie inaczej.. Moja teoria jest taka, że bardzo duże znaczenie ma głębokość sadzenia... O ile bluszczolistne nawet lubią być posadzone głebiej, o tyle Coum głebszego sadzenia nie tolerują...
Ten posadzony wyżej, z bulwą praktycznie na powierzchni , kwitnie lepiej...

Cyclamen Coum Special Leaf



Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2024/02/14 13:27 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, takasobie, VERA, jugo, basik, Danusia, ewacz, DorotaZ, tragopan ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2024/02/14 22:25 #312323

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26146
  • Otrzymane podziękowania: 69031
Cyclamen coum Christmas Tree kwitnie już dość długo i ciągle pojawiają się nowe pąki




fot. 14.02.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, halszka, takasobie, VERA, jugo, Danusia, ewacz, a.nia, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 5 podziękowań od innych

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2024/02/15 11:36 #312343

  • tragopan
  • tragopan Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Nie wstawiam linków :)
  • Posty: 35
  • Otrzymane podziękowania: 224
a.nia napisał:
A tu taka poglądowa fotka. Dwa egzemplarze Cyclamena Joe's Hope.. kupione i posadzone w tym samym czasie ... obok siebie.. ziemia identyczna a rosną zupełnie inaczej.. Moja teoria jest taka, że bardzo duże znaczenie ma głębokość sadzenia... O ile bluszczolistne nawet lubią być posadzone głebiej, o tyle Coum głebszego sadzenia nie tolerują...
Ten posadzony wyżej, z bulwą praktycznie na powierzchni , kwitnie lepiej...
Cyklamen dyskowy nie lubi głębokiego sadzenia. U mnie kilka bulw rośnie na ziemi.
C. cilicium, C. coum te dwa gatunki zauważyłem, że mają bulwy na wierzchu.
Tylko głębiej sadzimy C. repandum i C. rhodium.
Ja dla bezpieczeństwa przed mrozem posadziłem C. creticum i C. graecum10 cm. głębiej. Od dwóch lat nie mają kwiatów, a liście zimą nie marzną. W tym roku wezmę je trochę odkopię i zobaczymy czy zakwitną.





Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, halszka, takasobie, VERA, basik, Danusia, ewacz, a.nia, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2024/02/15 14:26 #312354

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4246
  • Otrzymane podziękowania: 16470
Biały fajnie wyczołgał się spod kamienia... :)

Tragopan a cyclamen rependum rośnie u Ciebie? Mojego Album kupiłam dwa lata temu. maleńka bulwa, może z 1cm średnicy miała... Dwie zimy za nim, bulwa wylazła teraz na wierzch... widzę, że chyba pierwszy raz pokaże kwiaty... myślisz , żeby posadzić go głębiej?

i wczorajsze cyklameny
Cyclamen coum 'Special Leaf'

Cyclamen coum 'Meaden's Crimson'

Cyclamen coum 'Silver Leaf Album'


Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2024/02/15 14:31 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, takasobie, VERA, nelu-pelu, basik, Danusia, ewacz, ewakatarzyna

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2024/02/15 18:20 #312376

  • tragopan
  • tragopan Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Nie wstawiam linków :)
  • Posty: 35
  • Otrzymane podziękowania: 224
a.nia napisał:
Biały fajnie wyczołgał się spod kamienia... :)
To są samosiejki. Wychodzą teraz wszędzie. Nawet w szklarni w doniczkach. Cyklameny o czysto białych kwiatach są bardzo rzadko spotykane.
a.nia napisał:
Tragopan a cyclamen rependum rośnie u Ciebie?

Tak rośnie, kwitnie od początku kwietnia i w maju koniec kwitnienia. Pierwsze liście już się pojawiają. Może w tym roku zakwitnie wcześniej.
a.nia napisał:
Mojego Album kupiłam dwa lata temu. maleńka bulwa, może z 1cm średnicy miała... Dwie zimy za nim, bulwa wylazła teraz na wierzch... widzę, że chyba pierwszy raz pokaże kwiaty... myślisz , żeby posadzić go głębiej?
Nie trzeba sadzić głębiej. Jak bulwa wyszła, to czyli miała jakiś powód. U mnie jak wychodzą, to zostawiam, tylko na zimę przysypuję je ziemią próchnicza około 1 cm. nad bulwę.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, VERA, Danusia, a.nia, ewakatarzyna, Kika

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2024/02/15 19:16 #312384

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4290
  • Otrzymane podziękowania: 15149
Cyklameny robią teraz robotę w ogrodzie.Wszędzie jeszcze pusto,a one wyskakują kolorami ,jak królik z kapelusza.





Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, takasobie, VERA, nelu-pelu, Danusia, ewacz, wojtek, a.nia, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2024/02/18 18:32 #312624

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16597
  • Otrzymane podziękowania: 56392
Cyclamen Coum Joe's Hope pokazał pierwsze pąki kwiatowe. Stanowisko ma półcieniste, chłodne.

fot. 18.02.2024


pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2024/03/04 02:58 przez th. Powód: Edycja nazwy
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka, VERA, nelu-pelu, Danusia, ewacz, ewakatarzyna, Kika

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2024/02/18 19:07 #312629

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5978
  • Otrzymane podziękowania: 24849
Moje samosiewki, zza brzozy kukają kwiatki chyba c. coum, sądząc po liściach.......
fot.18.02.2024


...siewkowy misz-masz krecigl
fot.18.02.2024
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, halszka, nelu-pelu, basik, Danusia, ewacz, a.nia, tragopan, Katarzyna2021 ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2024/02/19 21:26 #312737

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26146
  • Otrzymane podziękowania: 69031
Srebrnolistny Cyclamenn coum (Silver Leaf) mimo obfitego kwitnienia nie wygląda ładnie. Wyraźnie posmakował jakimś wygłodniałym bestyjkom, bo wszystkie blaszki są podziurkowane.




fot. 18.02.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka, nelu-pelu, a.nia, ewakatarzyna, Kika

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2024/02/19 21:50 #312741

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6398
  • Otrzymane podziękowania: 25223
Poll napisał:
Srebrnolistny Cyclamenn coum (Silver Leaf) mimo obfitego kwitnienia nie wygląda ładnie. Wyraźnie posmakował jakimś wygłodniałym bestyjkom, bo wszystkie blaszki są podziurkowane.

.

Kolezanko, proszę zaczaić się przy roślinie, namierzyć i zidentyfikować wroga. U mnie jeden cyklamen podobnie podziurawiony ;)

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, halszka, takasobie, nelu-pelu, Danusia, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna, Kika

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2024/02/20 00:26 #312750

  • tragopan
  • tragopan Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Nie wstawiam linków :)
  • Posty: 35
  • Otrzymane podziękowania: 224
Poll napisał:
Wyraźnie posmakował jakimś wygłodniałym bestyjkom, bo wszystkie blaszki są podziurkowane.
To może być sprawka opuchlaków. O tej porze może ich nie ma, ale latem i jesienią często wygryzają dziurki. Najlepiej sprawdzić około 24 w nocy. O tej porze żerują. Ja tak namierzyłem na łubinach i innych roślinach.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): a.nia, ewakatarzyna

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2024/02/20 03:12 #312751

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5753
  • Otrzymane podziękowania: 15325
U mnie cyklamenowe liście też naruszone... :( opuchlaki jednak nie robią dziurek w środku liści, ich wżery są charakterystyczne a zaczynają od krawędzi... takie dziurki to robota ślimorów... ewentualnie, jak pół liścia wrąbane, to podejrzewałabym jeszcze gąsienice... i jedne, i drugie już działają... z jedną ulubioną, grubaśną zieloną już się przedwczoraj przywitałam 037
Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): a.nia, ewakatarzyna

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2024/02/20 08:23 #312762

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14620
  • Otrzymane podziękowania: 44183
To ślimaki rozpoczęły sezon z fasonem! Znalazłam kilka sztuk na spodzie liści.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka, ewakatarzyna

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2024/02/21 09:23 #312827

  • halszka
  • halszka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2047
  • Otrzymane podziękowania: 6218
Cyclamen coum Pink nieźle sobie radzi w pobliżu tui.







C. coum Porcelain póki co kwiatów pokazał niewiele, ale jest nadzieja na kolejne.



Podżarte liście niestety ma jeden i drugi :patel

Dwie kolejne fotki przedstawiają miejsca, w których powinny kwitnąć dwa cyklameny c. coum Alba i Silver Leave Alba. Ostały się tylko siewki, reszta zeżarta do cna. Może ślimaki ( podejrzani nr 1) założyły sobie hodowlę przysmaków 2smiech



Pozdrawiam
Halina
Ostatnio zmieniany: 2024/02/21 10:07 przez halszka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, basik, ewacz, a.nia, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna, Kika

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2024/02/21 11:11 #312831

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4246
  • Otrzymane podziękowania: 16470
Joe's Hope - obłędny jest w tym roku

Meaden's Crimson...
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, halszka, basik, Danusia, GosiaM, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna, Kika

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2024/02/22 01:11 #312877

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5753
  • Otrzymane podziękowania: 15325
Halszko... myślę, że o ile ślimaki są winne dziurek w listkach, to - na podstawie wymiany info w niniejszym wątku - jestem skłonna przypuszczać, że za zanikanie kępek odpowiadamy my sami, bośmy je posadzili za głęboko... 037 i trzeba tę cenną naukę przyswoić sobie na przyszłość! zwyc

Niektóre moje niegdysiejsze - sadzone rok i 2 lata temu - kępki obecnie

Zdjęcia z 8.02.2024

Cyclamen coum 'Christmas Tree Leaf Alba' oraz Cyclamen coum 'Rubrum'



Cyclamen coum 'Silver Leaf Rubrum' oraz Cyclamen coum 'Joe's Hope'



Cyclamen coum 'Silver Leaf Pink' na planie pierwszym... a za nim powinny być jeszcze 'Silver Leaf Alba' oraz 'Special Leaf'... taa... gwizdac



Na szczęście cyklameny są płodne i sieją liczne dzieci... clap a tym trzeba dać tylko czas... i nie przeszkadzać :zdrowko



No cóż... pierwsze cyklamenowe koty za płoty... i drugie też... :silly: pozostaje mieć nadzieję, że za trzecim razem posadzę coumki prawidłowo B)


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2024/02/22 01:56 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, Danusia, ewacz, a.nia, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna
Moderatorzy: takasobie
Czas generowania strony: 0.203 s.