Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Popłoch pospolity (Onopordon acanthium)

Popłoch pospolity (Onopordon acanthium) 2021/11/20 18:23 #253840

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16654
  • Otrzymane podziękowania: 56713
Popłoch pospolity (Onopordon acanthium)


Jest to gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych.

Pochodzenie: Europa, Zachodnia Azja.
W Polsce dość pospolicie występuje na niżu i w niższych położeniach górskich.

Jest rośliną dziko rosnącą, bardzo dekoracyjną. Zauważyłam, że nawet dostępne są w sprzedaży jej nasiona.
Sama chętnie bym ją wprowadziła do ogrodu :)

Katarzyna2021 napisała:

Popłoch pospolity inaczej oset ozdobny (Onopordon acanthium) jest rośliną ruderalną, dwuletnią, dziko rosnącą i być może nie uchodzi, by go trzymać w ogrodzie, nie dodałam do wątków, bo nie ma tam żadnych ostów. Jest ozdobny i posiałam go w zeszłym roku. Widoczne na zdjęciach łodygi wyrastają z rozetki na drugi rok i po przekwitnięciu i wydaniu nasion zamierają.
Dorasta aż do 2-3 m wysokości, ma grubą, omszoną, kolczastą łodygę o srebrnawym odcieniu i dużymi, falistymi, niebieskawymi liśćmi.
Poniższe zdjęcia pochodzą z zeszłego roku, kiedy to zebrałam nasiona. W tym roku wyrosły z nich rozetki, których zdjęcia dodam jutro po ich zrobieniu.


fot. Kasia





pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2021/11/21 17:16 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Katarzyna2021

Popłoch pospolity (Onopordon acanthium) 2021/11/21 10:26 #253875

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2767
  • Otrzymane podziękowania: 9184
Tutaj poniżej rozetka, która wyrosła w tym roku z nasion zebranych z tego okazu ze zdjęcia u góry. Zdjęcie z dzisiaj. W przyszłym roku powinna też tak wyrosnąć i wydać nasiona, to będzie koniec jej żywota, bo jest to roślina sensu stricte dwuletnia i cała zamiera wraz z korzeniem po wydaniu nasion. Basiu, te maluchy są do oddania.




Ostatnio zmieniany: 2021/11/21 17:16 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, basik, wojtek


--=reklama=--

 

Popłoch pospolity (Onopordon acanthium) 2024/04/02 20:00 #316417

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2767
  • Otrzymane podziękowania: 9184
Tutaj zamieszczam zdjęcia z kolejnego roku 2022, czyli , co wyrosło z tych siewek popłocha, które widać na powyższych zdjęciach. Nie było chętnych na siewki, to dobrze, bo cześć nie przezimowała i i tak nie mogłabym się podzielić. Doczytałam, że pochodzi z Kaliforni i został do nas zawleczony, to wyjaśnia problemy z zimowaniem. Doniesienia o masowym pojawie i zachwaszczaniu ogrodów w przypadku tego konkretnego gatunku są raczej przesadzone. Bardzo urokliwa roślina, jak na mój gust.





na małej rabatce z floksami, różami, monardami i kocimiętką i szałwią





Wysiałam wiele nasion w tym miejscu, ale nie doczekałam się żadnych siewek w kolejnym roku 2023.
Wielka radość w tym roku, zupełnie w innym miejscu pojawiła się " z ziemi "jedna siewka. clap hu_rra clap hu_rra :witaj

Ostatnio zmieniany: 2024/04/02 20:28 przez Katarzyna2021.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz, DorotaZ, ewakatarzyna
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.152 s.