Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Wizyta w królestwie miskantów

Wizyta w królestwie miskantów 2016/10/02 09:17 #27058

  • majek2106
  • majek2106 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 547
  • Otrzymane podziękowania: 1269
W dniu wczorajszym czyli 1.10.2016r odwiedziłem znanego kolekcjonera traw i ciekawych iglaków Marka Synowca
Kolekcjonuje miskanty już od wielu lat i jego kolekcja to światowa czołówka. To dzięki Niemu mamy w kraju tak wielki wybór miskantów nazywany jest "współczesny łowca roślinnych nowości"
Obecnie zajął się hodowlą nowych odmian miskanta - oto nowe formy tego gatunku.
Mam nadzieję że chociaż część trafi do masowej produkcji ciesząc i zachwycając szkółkarzy i ogrodników nie tylko w Polsce.
Kilka fotografii przyszłych nowości oraz fragmenty wspaniałej kolekcji.




































Ostatnio zmieniany: 2016/10/02 09:32 przez majek2106.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Siberia, Roma, rispetto, edyta, piku, zielonajagoda, Krzysia, VERA, dorkow0 ten użytkownik otrzymał 6 podziękowań od innych

Wizyta w królestwie miskantów 2016/10/02 09:26 #27059

  • dobra nuta
  • dobra nuta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1106
  • Otrzymane podziękowania: 1168
Ale trawy, prawdziwa gratka ...
pozdrawiam - ania
mój wątek


Jedyną pewną metodą unikania porażek jest nie mieć żadnych, nowych pomysłów. - Albert Einstein
Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. - Albert Einstein
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): majek2106


--=reklama=--

 

Wizyta w królestwie miskantów 2016/10/02 09:35 #27062

  • majek2106
  • majek2106 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 547
  • Otrzymane podziękowania: 1269
A to tylko nowe odmiany jeszcze bez nazwy !
Całość kolekcji robi imponujące wrażenie, bo przecież jesień to najlepszy i najpiękniejszy okres dla miskantów,
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wizyta w królestwie miskantów 2016/10/02 09:53 #27068

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 982
  • Otrzymane podziękowania: 2242
Bajeczna fota :woohoo:majek2106 napisał:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): majek2106

Wizyta w królestwie miskantów 2016/10/02 12:07 #27098

  • Fabiola
  • Fabiola Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1040
  • Otrzymane podziękowania: 1930
Kilka szt. mogłabym przygarnąć do mojego ogrodu zdziwko :slonko
Pozdrawiam Fabiola.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): majek2106

Wizyta w królestwie miskantów 2016/10/17 20:15 #30266

  • beatazg
  • beatazg Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 3348
  • Otrzymane podziękowania: 10456
Te cętkowane jakie ładne .To ile odmian liczy cała kolekcja .

Beata :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wizyta w królestwie miskantów 2016/10/17 20:43 #30280

  • majek2106
  • majek2106 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 547
  • Otrzymane podziękowania: 1269
beatazg napisał:
Te cętkowane jakie ładne .To ile odmian liczy cała kolekcja .

Beata :)

Cała kolekcja liczy ponad 250 gatunków i odmian a oryginalnych i wyselekcjonowanych siewek policzyłem ponad 30 i już zgubiłem się.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, VERA, beatazg, SylwiaS

Wizyta w królestwie miskantów 2016/10/20 12:56 #30890

  • SylwiaS
  • SylwiaS Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 47
  • Otrzymane podziękowania: 41
majek2106 napisał:
beatazg napisał:
Te cętkowane jakie ładne .To ile odmian liczy cała kolekcja .

Beata :)

Cała kolekcja liczy ponad 250 gatunków i odmian a oryginalnych i wyselekcjonowanych siewek policzyłem ponad 30 i już zgubiłem się.


Słyszałam o tym ogrodzie i bardzo się cieszę z możliwości podejrzenia zdjęć - czy wiesz ile lat trwa obserwacja siewek do stworzenia odmiany?

pozdrawiam
S
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wizyta w królestwie miskantów 2016/10/20 19:23 #30947

  • majek2106
  • majek2106 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 547
  • Otrzymane podziękowania: 1269
SylwiaS

To zależy od typu rośliny np trawy to powinno upłynąć 3-4 lata tak aby roślina powtórzyła daną cechę np typ kłosa, trzy - cztery razy kwitnąć a w rzeczywistości trwa to nawet kilkanaście lat.
Roślina powinna mieć utrwaloną i powtarzalną cechę oryginalną. Trzeba jeszcze wiedzieć że materiał genetyczny wcześniej (roślina) zarejestrowany i opatentowany z wpisem jako odmiana oryginalna jest prawnie chroniona i nie wolno bez zgody właściciela z takiej rośliny pobierać materiału genetycznego do hodowli nowych odmian .
Trochę szybciej to trwa w przypadku sportów czyli mutacji genetycznej np jednej gałązki iglaka ale i tu trzeba obserwacji i taka sama jest kwestia prawna własności materiału genetycznego .
Mam nadzieje że choć trochę wyjaśniłem jeśli nie to proszę pytać.
Ostatnio zmieniany: 2016/10/20 19:24 przez majek2106.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, edyta

Wizyta w królestwie miskantów 2016/10/20 20:17 #30964

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7486
  • Otrzymane podziękowania: 16408
Sławku, a jeśli byłaby to samosiejka i nie wiedzielibyśmy która trawa jest rodzicem, to jak się wtedy postępuje?
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wizyta w królestwie miskantów 2016/10/22 08:35 #31187

  • majek2106
  • majek2106 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 547
  • Otrzymane podziękowania: 1269
edyta napisał:
Sławku, a jeśli byłaby to samosiejka i nie wiedzielibyśmy która trawa jest rodzicem, to jak się wtedy postępuje?

To wtedy trzeba zaznaczyć że jest to siewka spontaniczna - znaleziona przypadkiem.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, edyta

Wizyta w królestwie miskantów 2016/10/22 14:02 #31225

  • Roma
  • Roma Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2477
  • Otrzymane podziękowania: 2424
Trawy robią ogromne wrażenie, tęsknię za takim widokiem na mojej polanie ale jest to raczej nieosiągalne. Moja wiedza jest zbyt mała aby osiągnąć takie rezultaty :(
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wizyta w królestwie miskantów 2016/10/24 17:54 #31690

  • SylwiaS
  • SylwiaS Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 47
  • Otrzymane podziękowania: 41
majek2106 napisał:
SylwiaS

To zależy od typu rośliny np trawy to powinno upłynąć 3-4 lata tak aby roślina powtórzyła daną cechę np typ kłosa, trzy - cztery razy kwitnąć a w rzeczywistości trwa to nawet kilkanaście lat.
Roślina powinna mieć utrwaloną i powtarzalną cechę oryginalną. Trzeba jeszcze wiedzieć że materiał genetyczny wcześniej (roślina) zarejestrowany i opatentowany z wpisem jako odmiana oryginalna jest prawnie chroniona i nie wolno bez zgody właściciela z takiej rośliny pobierać materiału genetycznego do hodowli nowych odmian .
Trochę szybciej to trwa w przypadku sportów czyli mutacji genetycznej np jednej gałązki iglaka ale i tu trzeba obserwacji i taka sama jest kwestia prawna własności materiału genetycznego .
Mam nadzieje że choć trochę wyjaśniłem jeśli nie to proszę pytać.

Cieszy mnie że to tylko kilka lat obserwacji - te kępy są co najmniej 3 letnie :lol:
Czyli już niedługo będą nowe, piękne miskanty .....
Roma napisał:
Trawy robią ogromne wrażenie, tęsknię za takim widokiem na mojej polanie ale jest to raczej nieosiągalne. Moja wiedza jest zbyt mała aby osiągnąć takie rezultaty :(

A dlaczego nie? Może nie koniecznie rząd miskantów na polanie ale trochę molini, carexów i seslerie (plus kosmatki) i efekt jest....
Myślę że trawy pasują do każdego ogrodu, szkoda że są tak mało popularne.

pozdrawiam
S
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Wizyta w królestwie miskantów 2016/10/24 18:06 #31691

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25879
  • Otrzymane podziękowania: 67683
SylwiaS napisał:
Myślę że trawy pasują do każdego ogrodu, szkoda że są tak mało popularne.

Całkowicie zgadzam się z Sylwią!!! :bravo Romciu, masz przecież trochę traw przed domem, świetnie wygladaja, tylko trzeba im dać nieco czasu, aby zmężniały.

Myślę, że nie zdradzę tu tajemnicy...(co Sławku???)...jesli napisze, iż wiele traw, które przeszły przez ręce właściciela tego ogrodu , możemy dziś podziwiać w arboretum w Wojsławicach. Za to wielkie dzięki i czapki z głów. recourse

.
Ostatnio zmieniany: 2016/10/24 18:07 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, SylwiaS

Wizyta w królestwie miskantów 2016/10/24 18:43 #31698

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6333
  • Otrzymane podziękowania: 24833
SylwiaS napisał:
... szkoda że są tak mało popularne.

Sylwio, ostatnio są bardzo popularne, co widać po wielu szkółkach, które dość mocno na nie postawiły...znaczy że jest duży popyt :) .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wizyta w królestwie miskantów 2016/10/24 21:42 #31789

  • SylwiaS
  • SylwiaS Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 47
  • Otrzymane podziękowania: 41
Tomek Mr napisał:
SylwiaS napisał:
... szkoda że są tak mało popularne.

Sylwio, ostatnio są bardzo popularne, co widać po wielu szkółkach, które dość mocno na nie postawiły...znaczy że jest duży popyt :) .

Wiesz że dla mnie to za mało....
Popyt jest jedynie wtedy gdy kwitną a i tak powinna to być duża znacząca kępa....
Weź pod uwagę że większość bylin możesz sprzedać wczesną wiosną (nawet wtedy gdy są jako kieł). Z trawami jest dużo trudniej :?
To jak paprocie - kto miał pióropusznika lub miskanta chińskiego w gatunku, że o cukrowym nie wspomnę ten się boi.....
Wożę rośliny po całej polsce a i tak często słyszę że trawy to nie....
Dopiero jak ktoś zobaczy na żywo w ogrodzie to efekt wow murowany....

Ale tak jak wspomniała Poll na to potrzeba czasu :unsure:

Sorki za zaśmiecanie pięknego wątku...
pozdrawiam
S
ps.Kiedyś obiecywałam że zrewizytuje zacne grono, które odwiedziło mój ogród na Matarni, jeśli kiedykolwiek znajdę na to czas to mogę przywieść trawy, duużo traw:)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, rispetto, Fabiola

Wizyta w królestwie miskantów 2016/10/25 14:25 #31900

  • majek2106
  • majek2106 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 547
  • Otrzymane podziękowania: 1269
Tomek Mr napisał:
SylwiaS napisał:
... szkoda że są tak mało popularne.

Sylwio, ostatnio są bardzo popularne, co widać po wielu szkółkach, które dość mocno na nie postawiły...znaczy że jest duży popyt :) .
SylwiaS napisał:
Wiesz że dla mnie to za mało....
Popyt jest jedynie wtedy gdy kwitną a i tak powinna to być duża znacząca kępa..

Sylwio jest w tym sporo prawdy ale to nic złego :)
Przecież takich roślin jest cała masa - typowo sezonowych jako sprzedawca bo tak zrozumiałem, dobrze wiesz że np forsycja czy migdałki sprzedają się praktycznie tylko wiosną, irysy wszyscy chcą kupić w okresie ich kwitnienia i to najlepiej z kwiatem, tulipany, hiacynty i wszystkie cebulowe w okresie ich świetności.
Myślę, że taka zmienność jest też dużym plusem bo sklepy pękały by w szwach chcąc zachować w miarę szeroką ofertę.
Ponadto centra czy mniejsze sklepy to nie jest dobre miejsce dla roślin sami wiemy jak potrafią wyglądać rośliny po kilku miesiącach takiego pobytu.
Dlatego możemy cieszyć się zmiennością ofert i szerokim asortymentem a miejsca sprzedaży kuszą nas np wiosną azaliami a jesienią wrzosami.
Zielono Zakręceni i wszyscy pasjonaci roślin to inny rodzaj klientów my teoretycznie przynajmniej kupujemy bardzie świadomie ( sam się do tego raczej nie trzymam i też kupuję jak sroka widzę ładne to myk ) i zazwyczaj znamy roślinę którą kupujemy albo chcemy o niej znacznie więcej wiedzieć jak typowy klient sklepu ogrodniczego.
Dziwi mnie natomiast tylko jedno, dlaczego większość producentów omija kolekcjonerów czy w inny sposób zakręconych na punkcie roślin ?
Bo przecież to MY i nasze ogrody są doskonałą i najlepszą reklamą sztuki ogrodniczej dla naszych sąsiadów czy przypadkowych oglądaczy. Sam pamiętam jak na mojej dawnej ulicy zakładałem ogród wszyscy sąsiedzi pukali się po głowach i powtarzali "a co tam urośnie na takim piachu i po co to tyle roboty i pieniędzy jak nawet zjeść tego niemożna" A z biegiem lat przed każdym domem wyrosły fajne ogrody, pojawiły się w nich ciekawe rośliny i co za tym idzie pytania a sposoby pielęgnacji czy rośliny :) Myślę że producenci czy sklepy ogrodnicze sporo dzięki takim ludziom ja MY tu wszyscy sporo zarobili i często sami zapominają że też od skromnej kolekcji zaczęli.
Ostatnio zmieniany: 2016/10/25 14:27 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fabiola

Wizyta w królestwie miskantów 2016/10/26 10:42 #32107

  • SylwiaS
  • SylwiaS Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 47
  • Otrzymane podziękowania: 41
majek2106 napisał:
Sylwio jest w tym sporo prawdy ale to nic złego :)
Przecież takich roślin jest cała masa - typowo sezonowych jako sprzedawca bo tak zrozumiałem, dobrze wiesz że np forsycja czy migdałki sprzedają się praktycznie tylko wiosną, irysy wszyscy chcą kupić w okresie ich kwitnienia i to najlepiej z kwiatem, tulipany, hiacynty i wszystkie cebulowe w okresie ich świetności.
Myślę, że taka zmienność jest też dużym plusem bo sklepy pękały by w szwach chcąc zachować w miarę szeroką ofertę.
Ponadto centra czy mniejsze sklepy to nie jest dobre miejsce dla roślin sami wiemy jak potrafią wyglądać rośliny po kilku miesiącach takiego pobytu.
Dlatego możemy cieszyć się zmiennością ofert i szerokim asortymentem a miejsca sprzedaży kuszą nas np wiosną azaliami a jesienią wrzosami.
Zielono Zakręceni i wszyscy pasjonaci roślin to inny rodzaj klientów my teoretycznie przynajmniej kupujemy bardzie świadomie ( sam się do tego raczej nie trzymam i też kupuję jak sroka widzę ładne to myk ) i zazwyczaj znamy roślinę którą kupujemy albo chcemy o niej znacznie więcej wiedzieć jak typowy klient sklepu ogrodniczego.
Dziwi mnie natomiast tylko jedno, dlaczego większość producentów omija kolekcjonerów czy w inny sposób zakręconych na punkcie roślin ?
Bo przecież to MY i nasze ogrody są doskonałą i najlepszą reklamą sztuki ogrodniczej dla naszych sąsiadów czy przypadkowych oglądaczy. Sam pamiętam jak na mojej dawnej ulicy zakładałem ogród wszyscy sąsiedzi pukali się po głowach i powtarzali "a co tam urośnie na takim piachu i po co to tyle roboty i pieniędzy jak nawet zjeść tego niemożna" A z biegiem lat przed każdym domem wyrosły fajne ogrody, pojawiły się w nich ciekawe rośliny i co za tym idzie pytania a sposoby pielęgnacji czy rośliny :) Myślę że producenci czy sklepy ogrodnicze sporo dzięki takim ludziom ja MY tu wszyscy sporo zarobili i często sami zapominają że też od skromnej kolekcji zaczęli.

Hej :) różnorodność i zmienność jest rzeczywiście super flower

Dla mnie nawet jeśli producenci omijają maniaków i kolekcjonerów (choć z mojej strony tak to nie wygląda), to rośliny i tak trafiają do ogrodu.
Ilość roślin zdobytych od zaprzyjaźnionych szkółarzy to czasem większość nowych nabytków w ciągu roku.

pozdr
S
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): majek2106

Wizyta w królestwie miskantów 2017/09/07 21:03 #83493

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25879
  • Otrzymane podziękowania: 67683
Kto wie, o czym szumią trawy u Pana Marka? :slonko
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wizyta w królestwie miskantów 2017/09/07 21:08 #83495

  • majek2106
  • majek2106 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 547
  • Otrzymane podziękowania: 1269
Polu jak zwykle przybywa nowych odmian miskantów już określonych odmian jak i własnych wyselekcjonowanych :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: wojtek
Czas generowania strony: 0.179 s.