Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Aster nowobelgijski (Symphyotrichum novi-belgii) 'Crimson Brocade'

Aster nowobelgijski (Symphyotrichum novi-belgii) 'Crimson Brocade' 2017/10/20 18:05 #90007

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67999
Aster nowobelgijski 'Crimson Brocade'

Osiągający wysokość około 50 cm aster o kwiatach ciekawej barwy- rzucającego się w oczy tzw. biskupiego różu z żółtym środkiem. Po rozrośnięciu się, tworzy wspaniałe, z daleka widoczne plamy, zwłaszcza, że kwitnie do pierwszych przymrozków, ściągając do ogrodu stada motyli i innych owadów.

W uprawie jest rośliną niewymagającą i zazwyczaj udaje się na każdej, nawet nienajlepszej glebie. Zaschnięte jesienią łodygi warto zostawić na zimę, gdyż ośnieżone pięknie zdobią rabatę. Wiosną wystarczy je wyłamać.

Dawna nazwa :Aster novi-belgii 'Crimson Brocade'
---
Mam cztery krzaczki tego astra, bo nie będąc ich znawczynią , kupiłam po dwie rośliny u dwóch różnych sprzedawców krecigl Ale, jak to się mówi: od przybytku głowa nie boli rotfl , zwłaszcza, że jest to aster o zdecydowanej, dobrze widocznej z daleka, barwie. Jego nazwa wszystko mówi o kolorze: karmazynowy ... Jest on - w zależności od pogody - odbierany przeze mnie, jako karminowy, ciemno malinowy... Na pewno mocny i zdecydowany.
O tyle mam z nim problem, że - jak zauwazyłam - ma tendencję do wykładania się i część jego łodyg z kwiatami po prostu wspiera się o niski, żywopłocik bukszpanowy, rosnący w tle. krecigl Nie zagęścił się tak bardzo, jak inne gatunki, czy odmiany, ale tragicznie nie jest.

Aster Crimson Brocade na słonecznym stanowisku, w lekkiej, piaszczystej glebie



Z innymi roślinami na alei wjazdowej- na pierwszym planie aster nowobelgijski 'Fellowship' o różowych, pełnych kwiatach





Ostatnio zmieniany: 2021/12/13 21:43 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Aster nowobelgijski (Symphyotrichum novi-belgii) 'Crimson Brocade' 2020/09/28 15:54 #214027

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7798
  • Otrzymane podziękowania: 40165
Zachwycił mnie wczoraj w Wojsławicach kolor astra 'Crimson Brocade' (było pochmurno, więc zdjęcia trochę przekłamują ten odcień).
Ale zastanawia mnie to, że był on stosunkowo niski i do 80 cm wysokości brakowało mu bardzo dużo think:

fot. 27.09.2020






Ostatnio zmieniany: 2020/09/28 15:59 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz, Franusiowa, basik


--=reklama=--

 

Aster nowobelgijski (Symphyotrichum novi-belgii) 'Crimson Brocade' 2021/10/14 08:38 #251258

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7798
  • Otrzymane podziękowania: 40165
W tym roku znowu go sfociłem, więc chyba ładny ... fot. 26.09.2021



Ostatnio zmieniany: 2021/10/14 08:40 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, ewakatarzyna

Aster nowobelgijski (Symphyotrichum novi-belgii) 'Crimson Brocade' 2022/09/30 17:16 #277723

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67999
Ładny, Wojtku, ładny, szczególnie w masie. Ja mam wężyk utworzony z pięciu sadzonek tego astra i teraz, gdy się rozrosły, wygląda super! Latem widać tylko zielone tło dla innych, kwitnących latem roślin, a gdy one przekwitają, ten aster nagle strzela w górę z pakami kwiatowymi.
'Crimson Brocade' otwiera pierwsze kwiaty


fot.29.09.2022r.
.
Ostatnio zmieniany: 2022/09/30 19:10 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Aster nowobelgijski (Symphyotrichum novi-belgii) 'Crimson Brocade' 2022/10/10 21:08 #278450

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67999
Mam jednak wrażenie, że aster z Twoich zdjęć, wojtku, to inna odmiana, niż moja. think: Kwiat jest zupełnie inny, pomijając kolor, bo wiadomo, że każdy aparat inaczej nieco oddaje barwy, szczególnie gdy mają coś wspólnego z czerwienią. Przypomina mi odmianę Jenny.
Niedawno został mocno podzielony i rozniesiony na kilka rabat




fot.09.10.2022r.
.
Ostatnio zmieniany: 2022/10/10 21:34 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek, ewakatarzyna
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.243 s.